Bottom Ten Cubans

η κάλπη του φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Παρασύρθηκα απο τον παραπάνω οικονομικό διάλογο και έβγαλα απορία
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8985
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Τάκης »

η τιμή Σπύρο μου αναφέρεται αποκλειστικά και μόνο σαν επιπλέον παράγοντας "απομάκρυνσης" από ένα πούρο
αν φυσικά πρώτα το έχουμε δοκιμάσει κάποιες φορές και δεν μας άρεσε
ένα πιο "φθηνό" θα το ξαναπλησιάσουμε πιο εύκολα σπό ένα πιο "ακριβό"
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Assos »

Στα του θέματος λοιπόν...
1/ punch punch όποτε και να ακούμπησα δεν...
2/ vegueros mananitas αρκετές δοκιμές με πολλές προσπάθειες να μου αρέσει αλλά και αυτό δεν
3/ Hoyo De Monterrey Epicure No2
Το ίδιο με την δεύτερη επιλογή μου... έχω προσπαθήσει πολύ και με δαυτο αλλά δεν...
4/ Romeo n Julieta wide Churchill αν και ήταν από τα πρώτα μου Κουβανέζικα που δοκίμασα... μόλις άρχισα να δοκιμάζω αλλά... δεν το ξανά ακούμπησα...
5/ Vegas Robaina famosos όχι ποτέ! Ποτέ όμως. Δε μου αρέσει καθόλου ούτε η μυρωδιά του καπνού του...
6/ Hoyo De Monterrey coronation ας το βάλουν στα discontinues πούρα παρακαλώ
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8985
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Τάκης »

ωραία, ας πάμε λοιπόν και στο δια ταύτα
Alexandros και Assos κατέθεσαν το Libro Nero τους, ελάτε σιγά-σιγά και οι υπόλοιποι φίλοι
βγάλτε τα φτυάρια σας και κατονομάστε τα δικά σας μαύρα πρόβατα της Κούβας
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2399
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από suleygiannis »

Assos έγραψε:
Κυρ Μαρ 15, 2020 1:15 pm
Στα του θέματος λοιπόν...
1/ punch punch όποτε και να ακούμπησα δεν...
5/ Vegas Robaina famosos όχι ποτέ! Ποτέ όμως. Δε μου αρέσει καθόλου ούτε η μυρωδιά του καπνού του...
:o

εντάξει δε λέω, θέμα γούστου είναι τα πούρα αλλά έβαλες στα χειρότερα πούρα της Κούβας το μακράν καλύτερο hermoso no.4 και μία από τις καλύτερες coronas gordas :shock:
κατά τη γνώμη μου πάντα
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Assos »

Ρε συ Γιάννη πραγματικά δε ξέρω γιατί, αλλά δεν μου έκατσε... ήταν τα στικ που δοκίμασα..; τι να σου πω... και όμως....
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2399
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από suleygiannis »

Τι να σου πω Γιώργο περίεργο πολύ...
Τώρα στο δια ταύτα. 6 είναι πολύ λίγα. και εξηγώ: Έχω 7 υποψήφια Montecristo, 5 RyJ, 3 Trinidad, 2 HdM χώρια τι έχω από άλλες μάρκες...
Θεωρώ πάντως ότι από τις μάρκες Bolivar, Quai D' Orsay, Vegas Robaina, Saint Luis Rey, Sancho Panza, San Cristobal, Ramon Allones, La Gloria Cubana, Juan Lopez δεν θα έπρεπε να υπάρχει ψήφος.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από nikos doc »

Sulleyjohn τα πούρα κρίνονται με προσωπικά κριτήρια και για αυτό μας αρέσουν τόσο πολύ. Αν και οι δυο μας ταιριάζουμε πάρα πολύ , γευστικά, σε διαβεβαιώ πως ποτέ δεν με έχει τρελάνει Gloria no4, ούτε Punch Punch, και πλείστες φορές έχω πετάξει RASCC.
Δεν χωράνε ποτέ και τίποτα στο πούρο. Όλα παίζουν.

Και, ναι, 6 είναι λίγα!!!
These users thanked the author nikos doc for the post:
Jazzman
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8985
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Τάκης »

@ προφανώς και δεν έχει νόημα, είναι τελείως άχρηστη και χωρίς σημασία η κριτική για τα γούστα των άλλων
ακόμα κι από άτομα που το αρχηγικό τους dna τους πιέζει απ' τον καβάλο μέχρι το λαιμό 8-)

@@ εγώ πάλι τα 6 τα βρίσκω "αρκετά", με πολύ μεγάλη δυσκολία θα κατάφερνα να τα κάνω 10
ίσως γιατί τυχαίνει να έχω ευχάριστες αναμνήσεις από όλα σχεδόν τα κουβανέζικα
όποιος θέλει μπορεί να αναφέρει όσα bottom επιθυμεί, απλά τα 6 πρώτα θα περιληφθούν στην κάλπη μας

...σε ότι με αφορά κι όπως έχω πει κι άλλες φορές, δεν υπάρχει κουβανέζικο πούρο στα χρόνια που καπνίζω
που να μην το έχω συναντήσει στη διαδρομή τουλάχιστον για μια φορά σε φάση El Dorado
ίσως γιατί αντίθετα με orismenous εδώ μέσα, δεν έχω εμμονικούς φόβους και άσπονδες έχθρες με brands και πούρα

χωρίς πλάκα, νομίζω πως η προκατάληψη και ο δογματισμός στο "μ' αρέσει - δεν μ' αρέσει" σε κάνει να χάσεις πολλά σ' αυτό το ταξίδι
έτσι, προσωπικά κινούμαι εκτός αφορισμών, κάτι που η παντελώς ευμετάβλητη και παλιρροιακή φύση του κουβανέζικου πούρου επιτάσσει
όλα αυτά τα χρόνια που καπνίζω, συχνότατα παρατηρώ πως κάτι που μου άρεσε χθες δεν μου αρέσει σήμερα, και τ' αντίστροφο
κι αυτός είναι ένας κύκλος αέναος, μεταλλασσόμενος, μυστηριώδης γοητευτικός, και άκρως ενδιαφέρων

νομίζω πως ήταν απαραίτητες αυτές οι διευκρινίσεις πριν περάσω στην παρουσίαση της δικής μου «μαύρης» εξάδας:

1. Cohiba Secretos
το χειρότερο από τα τρία madέρια 5, αδιευκρίνιστο γιατί φτιάξανε τη σειρά οι κουβανοί, άβυσσος γιατί τη συνεχίζουν

2. Hoyo de Monterrey Le Hoyo de San Juan
το ‘χω καπνίσει πολλές φορές, και φρέσκο και παλιό, και first batch και μεταγενέστερο
μπουρούχα απ’ τις λίγες, άσε που έχει κι εκείνο το βλάσφημο «Le Hoyo» στο όνομα να μου τη δίνει στα νεύρα

3. Montecristo Linea 1935 Dumas
τι τα θες τα δαχτυλίδια και την αλυσίδα στο πόδι καλό μου, αφού είσαι για τα τσακίδια
η σειρά 1935 είναι ένα ταρατατζούμ γευστικό φληνάφημα, φλατερό, μεταξωτό, και υπναλέο
όσοι παλιοχαϊβάνοι διαχειριζόσαστε σήμερα τις τύχες του κουβανέζικου πούρου μαζευτείτε λίγο
οι πατεράδες σας θα ντρεπόντουσαν να βγάλουν τέτοιες μαγκιά-κλανιά μετριότητες, και μάλιστα με το δαχτυλίδι του Κόμη

4. Montecristo 1935 Maltes
το αυτό ως και προηγουμένως

5. Partagas Maduro No.1
άλλο μεγάλο τελευταίο σουξέ τα τρία madέρια του Jaime
αν θέλω non - θα καπνίσω non, αυθεντικό και πολύ πιο νόστιμο από αυτούς τους αισχρούς αχταρμάδες
γ@μώ την παρταγοτέτοια μου μέσα!

6. Partagas Maduro No.3
το αυτό ως και προηγουμένως
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
JazzmanPetranSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από alexandros »

1 ψηφος που ειχα καβατζα θα την δωσω στο wide Churchill πουρο ξεχασμενο εως διαγραμενο απο το μυαλο μου τοσο μπουρουχα που ειναι
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”