Cigar Pairings

η κάλπη του φόρουμ

με τι σας αρέσει να συνοδεύετε το πούρο σας? (έχετε 5 επιλογές)

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Φεβ 24, 2020 10:09 am

νερό
3
3%
καφές
21
19%
τσάι / άλλο αφέψημα
3
3%
αναψυκτικό / σοφτ ντρινκ
9
8%
κοκτέιλ με βάση το ρούμι
3
3%
άλλο κοκτέιλ
2
2%
κρασί
4
4%
μπύρα
10
9%
τσίπουρο / ρακή
7
6%
ούζο
2
2%
λικέρ
1
1%
ρούμι
12
11%
malt / blended ουίσκι
21
19%
bourbon / αμερικάνικο ουίσκι
4
4%
τζιν
1
1%
βότκα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
τεκίλα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
άλλο «σκληρό»
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
κονιάκ / μπράντι
6
6%
άλλη επιλογή
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 109
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από Στάθης »

suleygiannis έγραψε:
Παρ Φεβ 14, 2020 5:07 pm
Στάθης έγραψε:
Παρ Φεβ 14, 2020 4:46 pm
Γιάννη η ερώτηση είναι ξεκάθαρη... Τι pairing κάνετε πιο συχνά και όχι πιο θεωρείται το ιδανικό pairing... Πολλοί από εμάς και μαζί και εγώ συνηθίζουμε να καπνίζουμε τη μέρα... Θα πάω 11:00 το πρωί σε καφέ και θα πίνω malt και θα καπνίζω πούρο???
Τάκης έγραψε:
Δευ Φεβ 10, 2020 10:09 am
αυτή τη φορά η ψηφοφορία μας αφορά το «έτερον ήμισυ» σε κάθε πουροταξίδι μας:
τα υγρά παρελκόμενα με τα οποία μας αρέσει να συνοδεύουμε τα πούρα που καπνίζουμε
για ξαναδιάβασε :D
προτίμηση ψηφίζουμε όχι συχνότητα. κι έχετε βάλει τον καφέ πάνω από μαλτ, ρούμι, κονιακ και οτιδήποτε άλλο :roll:
παραιτούμαι...
Γράφει ο Τάκης ότι ψηφίζουμε (νούμερο 1 η πιο συχνή σας επιλογή - νούμερο 5 η πιο «αραιή» απ’ τις 5)
Η πιο συχνή επιλογή που κάνουμε δεν εμπεριέχει τη συχνότητα 🤔
Αν έχω καταλάβει λάθος πάω πάσο.
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8961
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από Τάκης »

φυσικά και έχεις καταλάβει σωστά Στάθη, όπως είμαι σίγουρος κι όλοι οι άλλοι πλην του κόμη Σούλεϋ 8-)
αυτονόητα ψηφίζουμε τη συχνότητα – δλδ το μέτρο της προτίμησης μας - με την οποία ένα συγκεκριμένο pairing συνοδεύει το πούρο μας
κάτι που υπογραμμίζεται άλλωστε και στον πρόλογο του poll, αλλιώς δεν θα είχε και κανένα νόημα η ψηφοφορία μας

με απλά ελληνικά, δεν γίνεται να ψηφίζουμε π.χ. κονιάκ ή τζιν ή μπέρμπον με το οποίο συνοδεύουμε το πούρο μας 2-3 φορές το χρόνο
και να αφήνουμε έξω λ.χ. τον καφέ ή τη μπύρα με τα οποία καπνίζουμε υπερ-πολλαπλάσια πούρα

(το "ιδανικό" pairing, όπως και η "ιδανική" γυναίκα, ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας και της τέχνης
στην "πραγματική" ζωή μετράνε, έχουν σημασία, και τελικά μένουν και μας ακολουθούν, οι επιλογές που κάνουμε)
suleygiannis έγραψε:
Παρ Φεβ 14, 2020 2:15 pm
Στην πρώτη θέση προτίμησης ο καφές για συνοδευτικό πούρου. :roll: Ε δε θα με τρελάνετε εσείς εμένα :o
στο σημείο αυτό, και μετά από ένσταση αυτού που γουρλώνει τα μάτια από πάνω :mrgreen:
συνήλθε η εφορευτική επιτροπή και πράγματι, βρήκε ασυμφωνία ανάμεσα στις δηλωθείσες και τις καταγεγραμμένες ψήφους

συγκεκριμένα, κάποιος από τους τελευταίους που ψήφισαν, δήλωσε malt αλλά κατά λάθος ψήφισε τσίπουρο
επειδή δεν υπάρχει τεχνική δυνατότητα για διόρθωση, στο τέλος θα αφαιρεθεί μια ψήφος από το τσίπουρο και θα προστεθεί στο ουίσκι
κατά συνέπεια, αυτή τη δεδομένη στιγμή, υφίσταται ισοπαλία στην πρώτη θέση μεταξύ καφέ και ουίσκι
(δεν θα σας πω ποιο υπερισχύει στην "ειδική" βαθμολογία ;))

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
JazzmanSpirosbusa71Στάθηςχεντυ κοντουSvenskMixalis81
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από alexandros »

ειμαι πολυ συγκεκριμενος στο τι πινω
ειτε με πουρο ειτε χωρις το ιδιο ειναι


1 τσιπουρο . η πιο συχνη μου επιλογη με πουρο. σκετο, με μεζε, με φαγητο
2 το χειμωνα ουισκι
3 απο την ανοιξη και μετα ρουμι . απο αβανα 7ρι και πανω (πολυ σπανια και μονο το καλοκαιρι να φτιαξω κανα κοκτειλ τυπου μοχιτο αλλα δεν το κανω πιο συχνα απο οτι πινω μπυρα)
4 μπυρα. απο την ανοιξη και μετα μειωνεται η ποσοτητα τσιπουρου που εξαφανιζω και αρχιζω να πινω περισοτερη μπυρα
5 καφες. εσπρεσο 2πλο. καμια κυριακη σπιτι πριν το φαγητο εαν εχει μεινει ακομα καφες
και κανα σκ αμα εχω καταφερει να την κοπανησω απο την αθηνα και δεν εχω ξεκινησει το τσιπουρο ακομα ισως να αναψω πουρο με τον καφε
These users thanked the author alexandros for the post (total 3):
χεντυ κοντουSvenskΤάκης
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από Στάθης »

1 - καφές Η συχνότερη μου επιλογή μιας και τα περισσότερα πούρα τα καπνίζω μέρα και συνδυάζω να δω κάποιο φίλο να πιούμε ένα καφέ να τα πούμε και να φουμάρω και το και της μου.
2 - malt ουίσκι Δεν έπινα μέχρι να γνωρίσω τα παιδιά :? Μετά τον κατήφορο το ουίσκι σε βοηθά :lol:
3 - Ρούμι Το προτιμώ όταν αρχίζουν οι ζέστες
4 - Μπύρα Και αυτή μια επιλογή πιο καλοκαιρινή
5 - Νερό Ξινό νερό αγαπάω... Το πίνω σε διάφορες φάσεις και καμιά φορά και με πούρο που του πάει πολύ ;)
These users thanked the author Στάθης for the post (total 7):
JazzmanTournesolΤάκηςχεντυ κοντουSpirosbusa71SvenskPetran
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8961
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τους Αλέξανδρο-Στάθη για τις ψήφους τους
είναι χαρακτηριστικό πως από τους 15 μέχρι τώρα ψηφίσαντες οι 14 είχαν στην πεντάδα τους το δίδυμο malt-coffee
όσο κι αν φαίνεται πάντως να αποκρυσταλλώνεται μια εικόνα για τις προτιμήσεις της κοινότητας, η ψηφοφορία μας έχει δρόμο ακόμα

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από Assos »

1/ σίγουρα καφές!
2/ malt whiskey! Έχει κάτι το ταξιδιάρικο...
3/ μπύρα!!
4/ νερό... ιδίως όταν θέλω να γευτώ τις καθαρές γεύσεις του πούρου και όχι συνδιασμους...
5/ κονιάκ!
These users thanked the author Assos for the post:
Στάθης
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από nikos doc »

Εγώ θα πάω με τον Sulleyman και θα συμφωνήσω ότι η προτίμηση δεν ταιριάζει πάντα με την συχνότητα.
Και εξηγούμαι. Η προτίμηση μου είναι πρωτίστως και κάθετα το ουίσκι. Αλλά παρά πολλά πούρα τα καπνίζω ώρες που είναι δύσκολο να βάλω ένα δράμι....όποτε παίζει καφές.
Το καλοκαίρι με τις ζέστες κυρίως μεσημέρι έχει διάφορα κοκτέιλ με βάση κυρίως το ουίσκι ή και το bourbon. Πάντα με ξινό νερό και lime. Με τις ζέστες επίσης, βάζω και κάνα σωστό bourbon με πάγο... Με το ρούμι τα έχω χαλάσει καιρό τώρα. Πολύ λίγες ετικέτες και πολύ premium.
Αυτό το χειμώνα έχω κάψει πολύ με διαφορά αφεψήματα, μείγμα κρητικό, μαντζουράνα, λουϊζα, βαλεριάνα.....και με προσθήκη μελιού, και με λίγο cask strength μέσα....άραγε μετράει για κοκτέιλ?....
Επίσης να σημειώσω πως βρίσκω τον ζεστό καφέ πιο ταιριαστό με πούρο. Και πάντα σκέτο.

Άρα έχουμε.
1. Malt blended Whisky
2. Καφές ( εσπρέσο)
3. Άλλο κοκτέιλ
4. Άλλο αφέψημα
5. Bourbon
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8961
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τους assos και nikos doc

η ισοβαθμία στην κορυφή συνεχίζεται, με καφέ και ουίσκι να πηγαίνουν χέρι-χέρι με 16 ψήφους έκαστο
ενώ μάχη γίνεται και για την τρίτη θέση, ανάμεσα σε ρούμι και μπύρα (9 και 8 ψήφοι αντίστοιχα)
τσίπουρο, κονιάκ/μπράντι, και soft drink/αναψυκτικό, ερίζουν για το ποιο pairing θα συμπληρώσει την τελική πεντάδα μας

εμπρός, όσοι δεν έχετε ψηφίσει ακόμα έχετε τη δυνατότητα να μεταβάλετε τις εύθραυστες αυτές ισορροπίες!

Εικόνα
papa was a rolling stone...
gregpap
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 4:25 pm

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από gregpap »

Εγώ προτιμώ τα εξής

1. Malt /blended whiskey σκέτα χωρίς παγο, ενίοτε με συνοδεία ξηρών καρπών

2. Ρούμι παλαιομενο + διπλό εσπρέσο το χειμώνα, με λιγη σοκολάτα 85%+

3. Καφέ, συνήθως διπλο εσπρέσο η νες, με κρυο καφέ δεν μου αρέσει τόσο αν και το καλοκαίρι είναι μονόδρομος

4. Κάποιες φορες με κόκκινο κρασι, δεν το προτιμώ πάντως όπως και με τσίπουρο

5. Κοκτέιλ με βάση το ρούμι, παλαιοτερα που έτρωγα ζάχαρη...

Γενικά πιστεύω δεν υπάρχει πρέπει στο pairing μια και είναι απόλαυση το πούρο όποτε ο καθένας έχει τον τρόπο του ;)
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από Petran »

ξηγιέμαι my personal pairings λοιπόν :ugeek:

1 - καφές
εσπρέσο...μονός-διπλός-τριπλός-φρέντο βέρσιον συν φυσικά ελληνικούρα μερακλίδικη με φουσκάλα και το φλιτζάνι ανάποδα μετά :P
συντροφεύει δια λόγους συνθηκών τα περισσότερα πουροταξίδια μου

2 - αναψυκτικό / σοφτ ντρινκ
ξυνό νερό Φλώρινας + San Pellegrino συνοδεύουν ενίοτε για λαμπερούς και αστραφτερούς κάλυκες

3 - κοκτέιλ με βάση το ρούμι
cuba libre - mojito και δώσε το ένα καπάκι μετά το άλλο!!!

4 - malt / blended ουίσκι
ιδανικό το malt, ζεν καταστάσεις, όχι όμως όσο συχνά θα ήθελα

5 - τσίπουρο / ρακή
γουσταρίζω πολύ το συγκεκριμένο μπέρδεγουεϊ...αραιά και που μεν αλλά θαρρώ του ταιριάζει μου ταιριάζει δε
These users thanked the author Petran for the post (total 2):
ΤάκηςSvensk
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”