Ώρα για Κρέμα

η κάλπη του φόρουμ

Επιλέξτε 2 από τις 5 Κρέμες που σας αρέσουν περισσότερο

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Φεβ 08, 2020 6:40 am

H. Upmann Majestic
18
44%
Hoyo de Monterrey Palmas Extra
8
20%
Partagas de Luxe
4
10%
Partagas Super
10
24%
Romeo y Julieta Romeo No.1
1
2%
 
Σύνολο ψήφων: 41
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Ώρα για Κρέμα

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

140 x 40, με ένα κοινό μυστικό: όλες ήταν machine made μέχρι το 2002
εκείνες οι παλιές κατοικούσαν σε σπίτι με σελοφάν, (εκτός από τις λίγες που έβγαιναν σε tubos)
να μερικά από τα ονόματα τους:
Bolivar Champion, Punch Palmas Reales, Ramon Allones Ramondos, La Corona Coronas, H. Upmann Especiales

σήμερα δεν μείνανε και πολλές, πέντε είναι όλες κι όλες και πλην των Hoyo έρχονται στην Ελλάδα
(δεξιά είναι οι σημερινές ελληνικές τιμές τους και οι αντίστοιχες του 2008:

H. Upmann Majestic 6,15 € - 3,80 €
Hoyo de Monterrey Palmas Extra - -
Partagas de Luxe 9,80 € - 6,40 €
Partagas Super 6,25 € - 3,80 €
Romeo y Julieta Romeo No.1 9,30 € - 5,40 €

Εικόνα

ψηφίζουμε δύο από τις πέντε, λήξη ψηφοφορίας Σάββατο 8 Φεβρουαρίου

εννοείται πως επιβάλλεται να τις κουτσομπολέψουμε και λίγο, τα χούγια τους, σε τι level παίζουν, πόσο σταθερές είναι, και άλλα τέτοια
ένα πούρο προσιτό, καθημερινό, σχεδόν πάντα ανταποδοτικό - και ενίοτε, φθηνό εισιτήριο για τον παράδεισο
κατ’ εμέ ένα από τα πιο vfm κουβανέζικα format, όπως κι αν το δει κανείς
με καπνιστική, κοινωνιολογική, φιλοσοφική, ποιητική ή αριθμητική προσέγγιση…

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
Jazzmansigarasχεντυ κοντου
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Ώρα για Κρέμα

Δημοσίευση από Jazzman »

Τρομερά αγαπημένο format, κομψό, άριστο μέγεθος που ισορροπεί μεταξύ των πούρων της γρήγορης φούμας και των γιγάντων. Ένα πούρο Super Puma όπως το έχω στο μυαλό μου, παντώς καιρού και καταστάσεων.

Θα έλεγα ότι τα έχω δοκιμάσει όλα, απλά όχι στην ίδια συχνότητα. Ξεκινάω:

5. Το Νο.1 του Ζεύγους δεν κατάφερε ποτέ να με συγκινήσει. Δεν έχω πάρει ποτέ κούτα αλλά του έχω δώσει αρκετές ευκαιρίες με σκόρπια στικ δεξιά και αριστερά. Πάντα μου έδινε την εντύπωση ξεθυμασμένου RyJ, δεν έβγαλε ποτέ την αγαπημένη παλέτα των Romeo. Ξενέρωτο εν ολίγοις.

4. Partagas de Luxe, πάνω κάτω στην ίδια μοίρα με το προηγούμενο. Στην τελική αν πάω για κρέμα Partagas θα πάω ξεκάθαρα στο Super αδερφάκι του.

3. Partagas Super, μια από τις κρέμες επιλογής που έχει δώσει ωραία και γευστικά καπνίσματα. Βγάζει, συνήθως, όλα τα χαρακτηριστικά της μπράντας και χαρίζει Partagas-στιγμές απλόχερα. Το πρόβλημά μου και ο λόγος που παίρνει την 3η θέση, πολύ απρόβλεπτο. Μου 'χει δώσει αρκετές στούμπες και πολλές φορές ξινίλες.

2. Hoyo de Monterrey Palmas Extra, μου αρέσει πολύ! Κατασκευαστικά συνήθως είναι πολύ όμορφο, ενώ σχεδόν πάντα βγάζει ντελικάτες και μεταξένιες γεύσεις. Ένα ευχάριστο πούρο που δε με χει προδώσει ποτέ - στα συν του η εκπληκτική τιμή.

1. H. Upmann Majestic, ο αδιαφιλονίκητος νικητής! Κατά την ταπεινή μου γνώμη ξεχωρίζει αρκετά σκαλιά ακόμα και από το #2. Το απόλυτο VFM πούρο για μένα, μου έχει δώσει εκπληκτικές στιγμές και καπνίσματα. Πλούτος γεύσεων σε συνδυασμό με μια πανέμορφη vitola που χαίρομαι να την κρατάω. Πάντα έχω κούτα και αγχώνομαι όταν τελειώνει. Είναι το πούρο που με κάνει να χαμογελάω από τη στιγμή που θα ανοίξω το κουτί για να διαλέξω το επόμενο στικ.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 5):
ΤάκηςΣτάθηςsigarasχεντυ κοντουAssos
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 941
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Ώρα για Κρέμα

Δημοσίευση από sigaras »

Αριστοκρατική vitola, ομορφαίνει το χέρι που κρατάει τέτοιο πούρο (διαπιστώνω ότι ωριμάζοντας ως καπνιστής προτιμώ ολοένα και περισσότερο τα λεπτεπίλεπτα format. Σαν να κινούμαι ενάντια στην φορά των πραγμάτων που θέλει τα πούρα στρουμπουλά).
Η καλύτερη κρέμα είναι και για μένα η H. Upmann Majestic. Σπάνια στουμπάρει και πολύ συχνά σκοράρει. Έχει και αυτήν την πάστα ελιάς στη γεύση, μερικές φορές, που την απογειώνει. Μετά έρχονται τα super partagas, τα οποία θέλουν όμως 3 χρόνια παλαίωσης για να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό. Πούρο που συνοδεύει άριστα καφέ, ζεστή σοκολάτα αλλά και καλό κρασί ακόμα και παλαιωμένο ρούμι. Από τα υπόλοιπα δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το χόγιο και το άλλο partagas, ενώ το ρομέο θα το χαρακτήριζα μέτριο.
These users thanked the author sigaras for the post:
Jazzman
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Ώρα για Κρέμα

Δημοσίευση από harmonica »

Ας γράψω και εγώ την γνώμη μου για μια από τις καλύτερες μου βιτολες από πολλές απόψεις.

Romeo No 1
Και για μένα παρότι μου έχει δώσει όχι πολλές αλλά καλές φουμες ποτέ δεν το προτιμούσα.Παντα το χέρι μου πήγαινε στο Νο2 & Νο3 πιο εύκολα (από αυτήν την σειρά μιλάω πάντα)

Partagas de luxe
Πρέπει να έχω κάνει 1 μπορεί και κανένα,δεν θυμάμαι.Αν ήταν αυτό και όχι το άλλο tubos των partagas θυμάμαι την έντονη σοκολάτα and thats all

Partgas Super
Περίπου ίδια γνώμη όπως με τα romeo.εχω κάνει βέβαια πολλά παραπάνω αλλά το profile τους ποτε δεν μου είπε κάτι.Προτιμω να καίω το άλλο αδελφακι από την οικογένεια

Hoyo de Monterrey Palmas Extra
Το Νο2 για μένα με τιμή και δόξα.Απιστευτα σταθερό για αυτό που προσφέρει με αρκετά γλυκό και φρουτένιο χαρακτήρα, συνοδευόμενο βέβαια με καφέ που του πάει γάντι και μπύρα.Τα άλλα ροφήματα το επισκιάζουν καθότι ελαφρύ.Αν βάλουμε και την τιμή δικαίως εδώ που είναι

Upmann majestic
Για μένα ο βασιλιάς της κρέμας ήταν και θα είναι αυτό.Εχω κάνει πούρα που παταγανε κάτω πρώτο κλασατα στικ με τιμή τσάμπα για αυτό που σου δίνει.Εχει δύναμη και μάλιστα αρκετή και είναι για όλες τις ώρες της ημέρας.Παντα έχω από αυτά και κοιτάω να μην ξεμενω..Το ακτι μου είναι να καπνίσω παλαιό 10ετιας ας πούμε να δω τι γίνεται.Θελω ακόμα κάποια χρόνια 🙄
These users thanked the author harmonica for the post (total 3):
ΣτάθηςJazzmanχεντυ κοντου
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Ώρα για Κρέμα

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

[1] H. Upmann Majestic - Στην κορυφή η κρέμα του τραπεζίτη. Μου έχει προσφέρει μαγικές (καλοκαιρινές κυρίως) φούμες.
[2] Hoyo de Monterrey Palmas Extra - Εξίσου αγαπημένο αλλα σε αρκετά μικρότερο βαθμό.

Εκ των υπολοίπων, τα RyJ No.1 είναι συμπαθητικά αλλα οχι σε σημείο που θα αγόραζα ολόκληρο κουτί. Partagas de Luxe πρέπει να έχω καπνίσει μόνο από χορηγία, ενώ δεν πρέπει να έχω δοκιμάσει ποτέ τα Super Partagas.
These users thanked the author Tournesol for the post (total 2):
ΣτάθηςJazzman
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Ώρα για Κρέμα

Δημοσίευση από Τάκης »

να λοιπόν που οι Κρέμες της Κούβας έχουν πιστούς και φανατικούς οπαδούς!
ευχαριστώ τους jazzman, sigaras, harmonica και tournesol για τις ψήφους και την overall άποψη που κατέθεσαν
μέχρι τώρα το majestic δείχνει να κερδίζει σε προτιμήσεις, με την κρέμα του Λάκκου που δεν έρχεται στην Ελλάδα να ακολουθεί
φυσικά είναι νωρίς ακόμα, το poll είναι ανοιχτό σε κάθε πρόβλεψη…

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Ώρα για Κρέμα

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Ας ψηφίσω και μια φορά νωρίς
Τα hoyo δυστυχώς δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα
Romeo πολύ μικρό δείγμα και πάντα κάτι μου έλειπε
Deluxe μια καλό μια αδιάφορο
Super πολύ καλό αλλά στη μέση του βάθρου δεν έχει ανέβει ποτέ από όσο θυμάμαι
Majestic μια λέξη Ερωτας ότι τσαλιμι και να μου κάνει το συγχωρο
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post:
Jazzman
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Ώρα για Κρέμα

Δημοσίευση από Junior »

Οι κρέμες μου αρέσουν πολύ. Κατά την γνώμη μου είναι VFM, με κυρίαρχη την Μajestic. Είναι σίγουρη απόλαυση και δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ. Συνήθως μετά από ένα κακό πούρο είναι η κρέμα της παρηγοριάς...
Παραθέτω με σειρά προτίμησης:
1) H. Upmann Majestic
2) Romeo y Julieta No. 1
3) Partagas Super
4) Partagas deluxe
Tην Hoyo del Monterrey δεν την εχω καπνίσει ποτέ.

keep calm and smoke cigars

Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Ώρα για Κρέμα

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Για μένα με διαφορά majestic.Τα τιμάω συχνά πυκνά με σπάνιες έως μηδαμινές απογοητεύσεις.Τα hoyo θα τα δοκιμάσω λίαν συντόμως μετά βάζω τα super !
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Ώρα για Κρέμα

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Ωραία βιτολα και για μένα οι κρέμες...
Χορταστικες ,κάθονται και ωραία στο χέρι...ταμαμ!
Κατά σειρά προτίμησης βάζω...
1) H.Upmann Majestic...Δεν εχω καπνισει ποτε κακο, ειτε απο σκόρπια στικ ειτε απο κούτα που μου έκατσε μούρλια
2) Super Partagas...Ότι πρέπει για να γευτείς μια γνήσια παρταγιλα
3) Hoyo Palmas Extra...Έχω καπνίσει μόνο 2 από χορηγίες, καλό αλλά Majestic δεν είναι

Deluxe και Romeo 1 δεν έτυχε να καπνίσω ποτέ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”