Πόσα πούρα καπνίζετε

η κάλπη του φόρουμ

Πόσα πούρα καπνίζετε

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Νοέμ 03, 2019 7:20 am

2-3 πούρα το μήνα
1
5%
1 την εβδομάδα
5
24%
2-3 την εβδομάδα
6
29%
4-6 την εβδομάδα
5
24%
1 την ημέρα
2
10%
2-3 την ημέρα
2
10%
4-5 την ημέρα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
πάνω από 5 την ημέρα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 21
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8958
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Πόσα πούρα καπνίζετε

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

αγαπητές φίλες και φίλοι

ας κάνουμε (μετά από καιρό) ένα update στη συχνότητα με την οποία καπνίζουμε
αφού είναι μια μεταβλητή που κατά καιρούς αλλάζει, ανάλογα με συνθήκες & παραμέτρους
κάποιοι βετεράνοι ενδεχομένως έχουν μειώσει τις φούμες τους σε σχέση με παλιά
κάποιοι άλλοι τις κρατούν πάνω-κάτω σταθερές
και μερικοί νέοι εισβάλλουν δυναμικά καπνίζοντας αρειμανίως

οι επιλογές είναι οι εξής:

1. 2-3 πούρα το μήνα
2. 1 την εβδομάδα
3. 2-3 την εβδομάδα
4. 4-6 την εβδομάδα
5. 1 την ημέρα
6. 2-3 την ημέρα
7. 4-5 την ημέρα
8. πάνω από 5 την ημέρα

όπως πάντα, κάθε ψήφος που πέφτει στην κάλπη πρέπει να δηλώνεται και εδώ για να είναι έγκυρη
λήξη της ψηφοφορίας Κυριακή 3 Νοεμβρίου

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
χεντυ κοντουsigarasJazzman
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Πόσα πούρα καπνίζετε

Δημοσίευση από sigaras »

Ένα θέμα που το περιμέναμε καιρό. Θα πρότεινα -πέρα από τον αριθμό των πούρων - να γράφουμε και 2 λόγια (όποιος θέλει) για τις συνθήκες που επιλέγουμε για να καπνίσουμε. Εγώ για παράδειγμα καπνίζω 3 περίπου πούρα τη βδομάδα (το καλοκαίρι βέβαια κάπνιζα παραπάνω), κατά κανόνα προς το τέλος της βδομάδας. συνοδεία αλκόολ και καμιά φορά καφέ. Προτιμώ να καπνίζω σε εξωτερικό χώρο, να μην φυσάει και να είναι μεσημέρι-απόγευμα, για να βλέπω το γαλάζιο του καπνού (αλλά και βραδάκι δεν λέω όχι φυσικά). Πάντως, αν δεν φοβόμουν το θέμα της υγείας (και συγκεκριμένα τον καρκίνο της στοματικής κοιλότητας) σίγουρα θα κάπνιζα περισσότερα πούρα. Αυτά από μένα.
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Πόσα πούρα καπνίζετε

Δημοσίευση από Petran »

αυτή την περίοδο λόγω έλλειψης χρόνου και συνθηκών το έχω ορίσει στο ένα την εβδομάδα
δε με χαλάει βέβαια μιας και νιώθω να το ''περιμένω'' με μεγαλύτερη όρεξη συνεπώς να το ευχαριστιέμαι και περισσότερο
μπαλκονάτα και εφόσον δε φυσάει...τσάι ή καφές συνοδεύουν συνήθως

ρίχνω λοιπόν στην κάλπη μας το νουμερό ντούο ''1 την εβδομάδα''
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
gregpap
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 4:25 pm

Re: Πόσα πούρα καπνίζετε

Δημοσίευση από gregpap »

Εγω εβαλα στην ψηφο μου και τα club/purito με αντιστοιχία 2 ισον ενα μεγαλο. Αν εξαιρουνται απο την ψηφοφορια να το αλλαξω.
Λοιπον, εγω θελω να πιστευω οτι ειμαι 'social smoker' δηλ με καλη παρεα με συνοδεια αλκοολ η καφε το μεσημερι και σχεδον παντα μετα απο ενα καλο γευμα. Βεβαια τον τελευταιο μηνα ειχα μια εξαρση να δοκιμασω πολλα πουρα για να καταληξω στην αγορα κουτας οποτε ειχα καπως αυξημενο αριθμο :lol:

Το θεμα της υγειας με απασχολει και μενα αρκετα αν και πιστευω οτι παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο, αληθεια εχετε δει καμια ερευνα σε κουβανους σχετικα με το θεμα υγειας, μια και νομιζω θα ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα εκει λογο τροπου ζωης και διατροφης απ οτι στο δυτικο κοσμο
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Πόσα πούρα καπνίζετε

Δημοσίευση από Fairlight »

Δεν βρίσκω επιλογή για την δική μου συχνότητα. Καπνίζω 1-2 την μέρα, περίπου 10-11 την εβδομάδα. Σε εσωτερικό χώρο και με παθητική καπνίστρια την γάτα μου. Η συχνότητα δεν αλλάζει ιδιαίτερα χειμώνα - καλοκαίρι άντε να καπνίσω λίγο περισσότερο στις διακοπές μου. Αν το άντεχα οικονομικά πιθανότατα θα κάπνιζα περισσότερο. Συνεπώς ψηφίζω 1 την ημέρα ως το πιο κοντινό.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8958
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Πόσα πούρα καπνίζετε

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ τους πρώτους 4 ψηφοφόρους μας

Θωμά με συγχωρείς, δεν σκέφτηκα να βάλω επιλογή "1-2 πούρα" μεταξύ "ενός" και "δύο-τριών", λάθος μου
δεν γίνεται να το αλλάξω τώρα, γιατί θα ξεκινήσει η ψηφοφορία από την αρχή

Γρηγόρη τα club είναι "τσιγάρα" δεν είναι πούρα, όσο για τα puritos ναι μεν αλλά
ούτε αυτά μπορούν να χαρακτηριστούν ως "πούρα" αφού στην ουσία δεν είναι
από entreactos φίλε και πάνω ξεκινάει κανονικά το άθλημα, οπότε μέτρα μόνο τα "κανονικά" πούρα που καπνίζεις
(αφήνω ανοιχτή την επιλογή αλλαγής ψήφου για ένα διάστημα ώστε να το διορθώσεις)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
χεντυ κοντου
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2019 12:46 pm

Re: Πόσα πούρα καπνίζετε

Δημοσίευση από χεντυ κοντου »

΄Ενα την εβδομάδα ..πολύ ωραίο θέμα κύριοι.
Αυτό βέβαια εξαρτάται από την εποχή δλδ το καλοκαίρι καίω περισσότερα..
Πλησιάζουν Χριστούγεννα σίγουρα θα κάψω παραπάνω από 1 την εβδομάδα.
έχω συνδυάσει τα πούρα με καλή διάθεση Σαββάτο η γιορτές στην αυλή μου και στον κήπο μου με παρέα καφέ η molt whisky :D
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Πόσα πούρα καπνίζετε

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Εγώ ειμαι στην κατηγορία 2-3 την εβδομάδα. Τις πιο πολλές φορές κάνω 3 τη βδομάδα εκτός από περιπτώσεις αδείας-διακοπών που ανεβαίνει το νούμερο.Έχω μια εγκράτεια για λόγους υγείας και προσπαθώ να το έχω σαν μια απόλαυση που όπως και ο Petran την περιμένω και με χαλαρώνει!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8958
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Πόσα πούρα καπνίζετε

Δημοσίευση από Τάκης »

αφού ευχαριστήσω Χέντυ και Γιώργο 1985 για τις ψήφους τους (Greg περιμένω τη διόρθωση σου), να ψηφίσω κι εγώ
πριν λίγα χρόνια ο ρυθμός μου ήταν 4-5 πούρα την ημέρα, μιλάω για το μέσο όρο των καπνισμάτων μου άσχετα από εποχή
τώρα εδώ και δυο χρόνια περίπου έχω πέσει στα 2-3 την ημέρα, το καλοκαίρι πάντα παραπάνω - το χειμώνα λιγότερο
οπότε ψηφίζω "2-3 την ημέρα", με το 98% από αυτά να καπνίζεται σπίτι μου ή σε χώρους που δεν υπάρχει απολύτως κανένας παθητικός καπνιστής
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Πόσα πούρα καπνίζετε

Δημοσίευση από suleygiannis »

Καπνίζω ένα πούρο σχεδόν κάθε μέρα. Κάποιος φορές τυχαίνει να μην καπνίσω όταν αθλούμαι.
Επομένως 4-6 τη βδομάδα αν και συνήθως μπορεί να είναι και παραπάνω. Να κάνω πχ δύο την ίδια μέρα και κανένα την επόμενη.
Στη συντριπτική πλειοψηφία καπνίζω στο μπαλκόνι μου, συνοδεύοντας το με τα ποτά μου. Έξω σε μπαρ δεν το ευχαριστιέμαι το πούρο και καπνίζω πούρα που δεν επιζητούν την προσοχή μου.
Το καλοκαίρι σαφώς καπνίζω περισσότερο από το χειμώνα.
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”