Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

η κάλπη του φόρουμ

τι θα γίνει μετά την εγκύκλιο της κυβέρνησης για την εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου?

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Αύγ 29, 2019 9:05 am

απολύτως τίποτα, λίγος ντόρος στην αρχή και μετά μια απ’ τα ίδια
1
7%
θα σφίξουν αρκετά τα πράγματα στους περισσότερους δημόσιους χώρους, αλλά θα μείνουν λίγες καβάτζες
10
67%
μέσα σε λίγους μήνες δεν θα μπορούμε να καπνίζουμε πουθενά, ούτε σε καφέ-μπαρ-ταβέρνα
4
27%
 
Σύνολο ψήφων: 15
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Petran »

Fairlight έγραψε:
Κυρ Οκτ 20, 2019 11:34 pm
Tι να πούμε για τους εργαζόμενους? Πάλι επανέρχεται το θέμα με τον καταναγκασμό και την επιλογή. Κανένας, δεν υποχρεώνει κανέναν εργαζόμενο σε κάποιον συγκεκριμένο εργοδότη και, εργασία ή συνθήκες εργασίας. Αν ο εργαζόμενος θεωρεί ότι καταπατόνται τα δικαιώματα του και αυτό είναι σημαντικό για την σωματική ή ψυχική του υγεία τότε ας αλλάξει εργοδότη. Πίστεψε με, κατανοώ ότι κάτι τέτοιο στην Ελληνική αγορά εργασίας δεν είναι καθόλου εύκολο αλλά δεν είναι απίθανο, τουλάχιστον νομικά.
θεωρητικά έτσι είναι αλλά δεν είναι και έτσι ακριβώς...

Fairlight έγραψε:
Κυρ Οκτ 20, 2019 11:34 pm
Όχι και όχι. Οι φίλοι σου καπνιστές μάλλον θα αλλάξουν άποψη όταν δεν θα μπορούν να πάρουν τα τσιγάρα τους, είτε καθόλου είτε χωρίς να πρέπει να διανύσουν αποστάσεις χιλιομέτρων όπως ήδη συμβαίνει σε περιοχές της Αμερικής. Η παράλογη φορολογία και η γεωμετρική της αύξηση τα τελευταία χρόνια είναι ακόμα ένας μηχανισμός που θα παίξει τεράστιο ρόλο σε αυτό και έχει γίνεται πράξη με την ανοχή όλων, ακόμα και των καπνιστών φίλων σου ενδεχομένως. Γιατί είναι 'για καλό'.

Το διακύβευμα εδώ, σύμφωνα με τα διεθνή δεδομένα, δεν είναι αν εμείς θα βγαίνουμε να καπνίζουμε έξω 3 μήνες τον χρόνο. :? Είναι κάτι πολύ παραπάνω απ αυτό και κυρίως πολύ πιο σύνθετο.
σεβαστή η άποψη σου αλλά αυτό είναι ένα υποθετικό Ευρωπαϊκό σενάριο...
το τι πραγματικά θα συμβεί θα το γράψει η ιστορία και όχι απαραίτητα το τι γίνεται στο Αμέρικα...

Fairlight έγραψε:
Κυρ Οκτ 20, 2019 11:34 pm
Το σύνδρομο του ενοχικού καπνιστή αντικαπνιστή δεν μπορώ όμως να το επεξεργαστώ, ότι και να καπνίζουν (δεν έχει σημασία). Καλύτερα απλά είτε σταματήσουν να καπνίζουν ή να συνεχίζουν να καπνίζουν με την συνειδητοποίηση όμως ότι το να βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας δεν είναι και ιδιαίτερα έξυπνο. Γιατί αυτό το ενοχικό ενδιάμεσο καταλήγει να κάνει κακό και στους καπνιστές και στους αντικαπνιστές :lol:
δεν βρίσκω ούτε ενοχικό ενδιάμεσο ούτε κάτι παράλογο στο να απολαμβάνω τον καπνό χωρίς να ενοχλεί τους γύρω μου
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8985
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Τάκης »

δεν θα κρύψω πως προβληματίζομαι με όσα διαβάζω, για αρκετούς λόγους…

ο Oscar Wilde έλεγε πως «η αλήθεια είναι ζήτημα ύφους»
κι η «δύναμη» ενός επιχειρήματος βρίσκεται όχι ανάλογα εκεί «πού κλείνει η πλάστιγξ» όπως έγραψε ο Εγγονόπουλος (*)
αλλά όταν ο αλήτης ο χρόνος επιβεβαιώνει σταθερότητα και επιμονή στις απόψεις, άσχετα με τη φορά του ανέμου

ομολογώ πως δεν άκουσα ποτέ από κανέναν τόσα χρόνια που πάμε σε συγκεκριμένο μαγαζί
να εκφράσει αν όχι την αντίρρηση και τη δυσφορία του, έστω την ευαισθησία και τη συμπάθεια του
για συγκεκριμένη προθυμότατη σερβιτόρα που μας εξυπηρετεί και «ρουφάει» τους καπνούς μας
εκτός κι αν το «ηθικό» πάει πάντα αγκαζέ με το «νόμιμο», κι όλον αυτό τον καιρό δεν συνέτρεχε λόγος
μιας και δεν υπήρχε νόμος που να προστατεύει τα δικαιώματα της "ατυχούς" παθητικής καπνίστριας
αυτό με ξενίζει και με μπερδεύει λίγο σε σχέση με τα επιχειρήματα που διαβάζω σ' αυτό το πιο ενεργό thread των ημερών

θα ήθελα να εκμυστηρευτώ δημόσια όμως και έναν από τους άμεσους προβληματισμούς μου
ο αντικαπνιστικός ψηφίστηκε, και ωραία και cool αδελφοί μου, όλοι θέλουμε από τούδε να είμαστε σύννομοι 100%
προγραμματίζουμε λοιπόν να κάνουμε μια συνάντηση του φόρουμ στις 25 Νοεμβρίου, σ’ ένα μήνα δηλαδή

θέλω να ακούσω συγκεκριμένες προτάσεις για το πού θα κάνουμε τη συνάντηση
συγκεκριμένες επαναλαμβάνω, κι όχι γενικές και αόριστες
δηλαδή μαγαζί, οδό & αριθμό, που να «σηκώνει» 15 νοματαίους πουροφουμαδόρους
θα επιθυμούσα επίσης να έχω ακριβείς πληροφορίες για κάθε υποβαλλόμενη πρόταση
σχετικά με τις υπηρεσίες που προσφέρει το κατάστημα και τα αντίστοιχα κόστη

αποκλείονται και εξαιρούνται (μετά βδελυγμίας) τα πάσης φύσεως ξενερουά σιγκάρ λάουντζ
στα οποία δεν πήγαμε απολύτως ποτέ για συγκεκριμένους λόγους, ούτε πρόκειται να πάμε από ανάγκη
(προσωπικά προτιμώ βραχάκια με αλεξιβρόχιο και αμπέχωνο)

για να ακούσω και να δω να πέφτουν στο τραπέζι προτάσεις…

(*) <<Στέαρ>> Νίκος Εγγονόπουλος

Η πλάστιγξ κλίνει εκεί που προτιμάμε
Κατά την ερμηνεία που της δίνουμε
Κάθε φορά που επιτυγχάνουμε στα ζάρια
Και ιδού που επιτυγχάνουμε και πάλι
Αφού τα ζάρια πέσαν στην κοιλιά μιας γυναικός
Μιας γυναικός γυμνής και κοιμωμένης
Κατόπιν κολυμβήσεως στην άμμο.
Αυτή η γυναίκα καθώς λεν οι θρύλοι
Γυμνή με στέαρ των κολυμβητών στο σώμα
Μια θάλασσα πλατειά και φουσκωμένη
Από τους στεναγμούς του γλυκασμού πολλών αγγέλων.
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
sigarasFairlight
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Petran »

Τάκης έγραψε:
Δευ Οκτ 21, 2019 7:59 am
ομολογώ πως δεν άκουσα ποτέ από κανέναν τόσα χρόνια που πάμε σε συγκεκριμένο μαγαζί
να εκφράσει αν όχι την αντίρρηση και τη δυσφορία του, έστω την ευαισθησία και τη συμπάθεια του
για συγκεκριμένη προθυμότατη σερβιτόρα που μας εξυπηρετεί και «ρουφάει» τους καπνούς μας
εκτός κι αν το «ηθικό» πάει πάντα αγκαζέ με το «νόμιμο», κι όλον αυτό τον καιρό δεν συνέτρεχε λόγος
μιας και δεν υπήρχε νόμος που να προστατεύει τα δικαιώματα της "ατυχούς" παθητικής καπνίστριας
αυτό με ξενίζει και με μπερδεύει λίγο σε σχέση με τα επιχειρήματα που διαβάζω σ' αυτό το πιο ενεργό thread των ημερών
ήταν πράγματι λάθος μας Τάκη και να μην μπερδεύεσαι καθόλου...εμείς κάναμε ''τη δουλειά μας'' και η συμπαθέστατη σερβιτόρα
πιθανότατα υπέφερε από τις όμορφες για εμάς μυρωδιές του γαλάζιου καπνού όπως πολλοί ακόμη εργαζόμενοι αλλού...
δυστυχώς συμβαίνει στον άνθρωπα μερικές φορές να λειτουργεί σκεπτόμενος μόνο την καλοπέραση του και όχι τους γύρω του
όταν άλλωστε υπάρχει η χαλαρότητα του ότι ο νόμος ισχύει-δεν ισχύει προφανώς και θα παρεκτραπείς κάποιες στιγμές
αυτό δε σημαίνει πως είναι σωστό...κακώς γινόταν καλώς ο νόμος πρέπει να το ορίσει
προσωπικά δεν με πειράζει να χάσω και 5 και 10 συναντήσεις εκεί ή αλλού από το να γλυτώσουν την κάπνα χιλιάδες άνθρωποι
μια για πάντα...εμείς την άκρη θα τη βρούμε ούτως

συνυπογράφω τέτοιες καταστάσεις (προσωπικά προτιμώ βραχάκια με αλεξιβρόχιο και αμπέχωνο)
ή χώρους με αυλές και μανιτάρια παραισθησιογόνα και μη 8-) (πρόταση δε μου 'ρχεται προς το παρόν)
και δεν αποκλείω να βρεθεί στο δρόμο μας με αυτές τις συνθήκες πλέον και ένα μη ξενερουά cigar lounge
κάτι μπορεί να ξεφυτρώσει you never know...μπουφανάκι και ψάξιμο λοιπόν μέχρι...
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Fairlight »

Petran έγραψε:
Δευ Οκτ 21, 2019 12:18 am
σεβαστή η άποψη σου αλλά αυτό είναι ένα υποθετικό Ευρωπαϊκό σενάριο...
το τι πραγματικά θα συμβεί θα το γράψει η ιστορία και όχι απαραίτητα το τι γίνεται στο Αμέρικα...
Προφανώς και έχεις δίκιο στο ότι δεν μπορούμε να μιλήσουμε για κάτι που δεν ξέρουμε πως (ακόμη και αν) θα εφαρμοστεί στην Ευρώπη. Η ανησυχία μου είναι ότι όταν δούμε την εφαρμογή του θα είναι ήδη πολύ αργά. Δεν είναι κάτι που αφορά μόνο την Αμερική, όπως έγραψα στο μεγαλύτερο μέρος του Τόκιο δεν μπορείς να καπνίσεις σε ανοικτό χώρο. Έχουμε και παραδείγματα από την χώρα μας και από εδώ μέσα πχ την δυσφορία Γάλλων που κάπνιζε ο ψηλός σε κατάστρωμα πλοίου (και άλλα).

Όλα αυτά τα λέω πάντα σε συνάρτηση με το πως ξεκίνησε όλο αυτό. Ξεκίνησε την δεκαετία του 90 με το αντικαπνιστικό lobby να παίρνει μεγάλη πολιτική εξουσία στην Αμερικανική πολιτική. Δεν έχει να κάνει με τι γνωρίζουμε για τις επιπτώσεις του παθητικού καπνίσματος καθώς τα δεδομένα στην επιστημονική κοινότητα για το θέμα δεν έχουν αλλάξει και πολύ από 70 ή το 80.

Δεν χρειάζεται να πούμε νομίζω ότι κανένα βασικό μέλος του φόρουμ δεν θα ενοχλούσε εσκεμμένα κάποιον άνθρωπο κάτω υπό οποιαδήποτε συνθήκες. Το ότι δεν είναι όλοι σαν εμάς το ακούω προφανώς αλλά από την άλλη ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε και κάνουμε τις επιλογές μας.

Η συγκεκριμένη σερβιτόρα πάντως μιας και αναφέρθηκε φάνηκε να ήταν πολύ πιο αγχωμένη στο να παντρέψει εμένα και τον Γιάννη παρά από την έκθεση της στο παθητικό κάπνισμα (που προφανώς το πρώτο είναι πολύ χειρότερο :lol:) . Το λέω επειδή κάποιος θα μπορούσε να πει ότι δεν μιλάει γιατί είναι ντροπαλή και συνεσταλμένη και είναι πολιτική της να μην ενοχλεί τους πελάτες. Εμένα μου φαίνεται πιο βίαιο να μου λέει κάποιος να παντρευτώ παρά να μην καπνίζω στον χώρο.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 4):
sigarasΤάκηςsuleygiannisPetran
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 945
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από sigaras »

Περιμένοντας κι εγώ τη συγκεκριμένη πρόταση για το μέρος θα ήθελα να πω κάποια αυτονόητα πράγματα:
Τα ατομικά μου δικαιώματα σταματούν εκεί που αρχίζουν τα ατομικά δικαιώματα του διπλανού μου και αντιστρόφως (για να παραφράσω τη γνωστή ρήση). Συνεπώς, λέμε ναι στην απαγόρευση του καπνίσματος σε εσωτερικούς χώρους, με την προϋπόθεση ότι μας εξασφαλίζουν (τα μαγαζιά που το επιθυμούν) τμήμα του εσωτερικού χώρου για να καπνίζουμε κάτω από αξιοπρεπείς συνθήκες χωρίς να ενοχλούμε του μη καπνιστές. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει αρκετά για να το εξασφαλίσει αυτό.
Σχετικά τώρα με τους εργαζόμενους, θεωρώ ότι η οριοθέτηση των χώρων θα λύσει, εν πολλοίς, τα σχετικά ζητήματα. Δεν έχουμε ανάγκη από "πατερούληδες" που να μας λένε τι θα κάνουμε αλλά από αλληλοσεβασμό των δικαιωμάτων μας, ο οποίος θα θεσμοθετείται και νομοθετικά. Άλλωστε, δεν έχει υπάρξει ιστορικά ούτε μία επιχειρησιακή ή κλαδική ανακοίνωση που να αναδεικνύει το ζήτημα του καπνίσματος ως σοβαρό ζήτημα για τους ίδιους τους εργαζόμενους, Άλλα είναι τα σοβαρά ζητήματα. Ας είμαστε λοιπόν ανεκτικοί στον διαφορετικό τρόπο ζωής και όχι φανατικοί που δεν βλέπουν πέρα από τη μύτη τους. Η ζωή είναι σύντομη για να την σπαταλούμε σε άκαπνα κυνήγια μαγισσών. Διότι έτσι χάνεται ο πλούτος και η μαγεία της.
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8985
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Τάκης »

Petran έγραψε:
Δευ Οκτ 21, 2019 10:58 am
ήταν πράγματι λάθος μας Τάκη και να μην μπερδεύεσαι καθόλου...
προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, ότι γράφω αφορά και εκφράζει μόνο εμένα
δε νιώθω λοιπόν ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση έκανα κάτι «λάθος», ούτε νομίζω πως «μπερδεύτηκα» κάπου
για να συνοψίζουμε όμως και λίγο τα σε τόσες σελίδες διαμειφθέντα, για να καταλήξουμε και κάπου...

νομίζω ότι είναι καταγραμμένα με σαφήνεια και μπορεί ο οποιοσδήποτε να ανατρέξει σ’ αυτά
όλα τα βασικά επιχειρήματα καθεμιάς από τις δύο διαφορετικές «ομάδες» σκέψης
με τη μια να πρεσβεύει και να συντάσσεται 100% και με το πνεύμα και με το γράμμα του νόμου
και την άλλη να επιχειρεί μια διαλλακτική προσέγγιση επιχειρώντας να βρει κάποια λύση
που να δίνει διέξοδο στους καπνιστές, δίχως να έχει επιπτώσεις στους «αντί»

σίγουρα διαφωνούμε, και μάλιστα κάθετα, μεγάλα παιδιά όμως είμαστε κι ας πάμε παρακάτω
ο αντικαπνιστικός νόμος ψηφίστηκε πλέον και είναι ο 4633/2019 ΦΕΚ 161/Α/16-10-19
https://www.e-nomothesia.gr/kat-ygeia/n ... -2019.html
με αυτόν θα πορευτούμε από δω και πέρα, παρατηρώντας εκ του σύνεγγυς την εφαρμογή του
ευελπιστώντας, τουλάχιστον οι περισσότεροι, στην εν καιρώ εξεύρεση μιας κάποιας λύσης

εστιάζω λοιπόν και επανέρχομαι στις προτάσεις σας σχετικά με τον τόπο της επόμενης συνάντησης μας
συγκεκριμένα παρακαλώ, και με τα στοιχεία που ζήτησα ακριβώς δύο ποστ πιο πάνω
υπογραμμίζοντας πως κάθε πρόταση θα υποβάλλεται στο νομικό τμήμα του φόρουμ
το οποίο θα εξετάζει αν πληρεί τις διατάξεις του 4633...

Υ.Γ.
όσο για τους γάμους (του Φίγκαρο) Θωμά, εγώ κουμπάρος κι ο Αλέξανδρος παράνυμφος 8-)
papa was a rolling stone...
gregpap
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 4:25 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από gregpap »

Εχω να προτεινω τισ Ραδιουργιες στα Ανω Πετραλωνα, κοντα στο σταθμο του ΗΣΑΠ κ διπλα στην Χαμοστερνας, εχει πολλα τραπεζακια εκτος και μεγαλη ταρατσα ανοικτη, βεβαια εκει ισως ενοχλουμε τους διπλανους αλλα κ στο πεζοδρομιο ειναι αρκετα καλα. Το μενου ειναι πολυ καλο, με νοστιμα μεζεδακια σε καλες τιμες σε σχεση με την ποιοτητα. επισης εχει 5 ευρω το τσιπουρο κ 3 ευρω τις μπυρες. Εκτιμω το κοστος μικροτερο απο 25ευρω το ατομο.
Παραθετω το μενου και αναλυτικα διευθυνση
http://www.radiourgies.gr/menu/
Κοίλης 33, Άνω Πετράλωνα, 11852
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8985
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Τάκης »

25 Νοεμβρίου έξω ρε Γρηγόρη..?? για 4-5 μήνες αναγκαστικά μιλάμε μόνο για μέσα
papa was a rolling stone...
gregpap
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 4:25 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από gregpap »

Μέσα μόνο σε cigar lounge..:/ όσο για τον καιρό περσυ μέχρι Νοεμβρίο κάναμε μπάνιο βρε ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 945
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από sigaras »

Ηγούμενε, είμαι σίγουρος ότι θα το βρούμε το μέρος:

Εικόνα
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”