Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

η κάλπη του φόρουμ
Απάντηση

τι θα γίνει μετά την εγκύκλιο της κυβέρνησης για την εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου?

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Αύγ 29, 2019 9:05 am

απολύτως τίποτα, λίγος ντόρος στην αρχή και μετά μια απ’ τα ίδια
1
7%
θα σφίξουν αρκετά τα πράγματα στους περισσότερους δημόσιους χώρους, αλλά θα μείνουν λίγες καβάτζες
10
67%
μέσα σε λίγους μήνες δεν θα μπορούμε να καπνίζουμε πουθενά, ούτε σε καφέ-μπαρ-ταβέρνα
4
27%
 
Σύνολο ψήφων: 15
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από suleygiannis »

sigaras έγραψε:
Πέμ Οκτ 10, 2019 10:22 am
Όλα αυτά φιλικά και χωρίς προσωπική αιχμή για κανέναν.
καλά αυτό είναι αυτονόητο.
sigaras έγραψε:
Πέμ Οκτ 10, 2019 10:22 am
Φυσικά και δεν είναι νόμος αλλά σχέδιο νόμου, το οποίο όμως δεν αναμένεται να αλλάξει δραματικά μέχρι τη δημοσίευσή του στο ΦΕΚ.
αυτό δε γίνεται να το ξέρεις. με τη δημόσια διαβούλευση πολλά αλλάζουν... δε σημαίνει ότι ένα νομοσχέδιο ψηφίζεται όπως όταν κατατέθηκε. το αντίθετο γίνεται συνήθως...
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
sigarasχεντυ κοντου
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από sigaras »

suleygiannis έγραψε:
Πέμ Οκτ 10, 2019 11:39 am
αυτό δε γίνεται να το ξέρεις. με τη δημόσια διαβούλευση πολλά αλλάζουν... δε σημαίνει ότι ένα νομοσχέδιο ψηφίζεται όπως όταν κατατέθηκε. το αντίθετο γίνεται συνήθως...
Η δημόσια διαβούλευση έχει τελειώσει Γιάννη. Το σχέδιο νόμου εισάγεται στην ολομέλεια την επόμενη βδομάδα. Αλλαγές φυσικά και γίνονται, (εδώ γίνονται και από την ψήφιση στη Βουλή μέχρι τη δημοσίευση στο ΦΕΚ....) απλά απαιτούν αντιδράσεις, τις οποίες δυστυχώς δεν βλέπω σε ότι αφορά στις ακραίες πτυχές του σχεδίου.
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Fairlight »

suleygiannis έγραψε:
Τετ Οκτ 09, 2019 8:00 pm
το κάπνισμα επιτρέπεται σε μπαρ και εστιατόρια μόνο σε τριτοκοσμικές χώρες. ας το θυμόμαστε αυτό...
Γιάννη πριν ακριβώς 2 χρόνια δοκίμασα να ανάψω την πίπα μου σε εσωτερικό χώρο και συγκεκριμένα εστιατόριο, κλειστό όσο δεν πάει. Ο σερβιτόρος ήρθε και μου είπε αμήχανα ότι απαγορεύεται και του ζήτησα αμέσως συγνώμη και το ότι το έκανα καθώς είδα τον υπόλοιπο κόσμο να καπνίζει τσιγάρα. Τότε ο σερβιτόρος ένιωσε πολύ άσχημα, μου ζήτησε 3 φορές συγνώμη και μου είπε οτι τα τσιγάρα επιτρέπονται, αλλά όχι τα πούρα και η πίπα. Μάλιστα μου είπε να μην την σβήσω αλλά απλά να μην την ξαναναψω. Την έσβησα αμέσως εννοείται.

Όλα αυτά στην πρωτεύουσα της τριτοκοσμικής χώρας Αυστρίας.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
Τάκηςsigaras
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Fairlight »

/Semi-troll mode on

Άραγε για την ταμπακιέρα θα μιλήσουμε? Καταλαβαίνω οτι δεν είναι και ο πιο κατάλληλος χώρος.

Διαβάσαμε την τοποθέτηση του Δρ. Κικίλια που αναφέρεται στο 'δικαίωμα στην ζωή' των μη καπνιστών, με την γνωστή του κατάρτιση στην επιδημιολογία φυσικά. Φαντάζομαι οτι εννοεί την ζωή με την φυσική της υπόσταση και όχι με κάποια ποιητική έννοια του στυλ 'και οι παντρεμένοι πρέπει να έχουν ζωή'.

Διαβάσαμε ότι το να καπνίζεις σε δημόσιο χώρο αποτελεί άμεση απειλή προς την υγεία του συνανθρώπου μας. Φυσικά βέβαια δεν το δείξαμε, αλλά το είπαμε, έτσι γιατί έτσι ξέρουμε ότι είναι. Και πρέπει η πολιτεία να πάρει άμεσα μέτρα προστασίας απο τους καπνιστές δολοφόνους που θέτουν σε κίνδυνο την υγεία αθώων ανθρώπων.

Όλα αυτά είναι γνωστά και απόλυτα εδραιωμένα. Να εδώ για παράδειγμα η μελέτη των Enstrom και Kabat, δημοσιευμένη στο British Medical Journal που έγινε σε δείγμα 35.000 ανθρώπων με διάρκεια 39 ετών και δείχνει ξεκάθαρα οτι.... oh wait...μ@λακίες, ο Δρ. Κικίλιας ξέρει σίγουρα καλύτερα.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC155687/

/Semi-troll mode off

Στα σοβαρά τώρα. Η αποτύπωση της επίδρασης του παθητικού καπνίσματος είναι πολύπλοκο θέμα και σηκώνει τεράστια συζήτηση.

Δεν θέλω να χαλάσω την ζαχαρένια σε κανέναν πολιτικό ή σε κανέναν φανατικό αντικαπνιστή που καπνίζει αλλά δεν υπάρχει (τουλάχιστον όσο γνωρίζω) ούτε μια μελέτη που να εξετάζει την επίδραση του παθητικού καπνίσματος σε δημόσιο χώρο σε άτομα τα οποία ζουν σε νοικοκυριά των οποίων τα μέλη δεν καπνίζουν. Αυτή η επίδραση μπορεί να είναι και μηδενική. Sorry. Μπορείτε να πιστεύετε ότι θέλετε.

Αυστηρά προσωπικά, σαν επιστήμονας, αρνούμαι να δεχτώ ότι αν καπνίσω σε μια ταβέρνα θα επιφέρω βλάβη στην υγεία κάποιου άλλου, μέχρι κάποιος να μου το αποδείξει. Δηλαδή οτι ισχύει με οτιδήποτε άλλο στην επιστήμη.

Το αν κάποιον τον ενοχλεί φυσικά και είναι απόλυτα σημαντικό και θα πρέπει να γίνει απόλυτα σεβαστό. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την υγεία του.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
Τάκηςsigaras
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
sigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Petran »

Fairlight έγραψε:
Πέμ Οκτ 10, 2019 10:25 pm

Στα σοβαρά τώρα. Η αποτύπωση της επίδρασης του παθητικού καπνίσματος είναι πολύπλοκο θέμα και σηκώνει τεράστια συζήτηση.

Δεν θέλω να χαλάσω την ζαχαρένια σε κανέναν πολιτικό ή σε κανέναν φανατικό αντικαπνιστή που καπνίζει αλλά δεν υπάρχει (τουλάχιστον όσο γνωρίζω) ούτε μια μελέτη που να εξετάζει την επίδραση του παθητικού καπνίσματος σε δημόσιο χώρο σε άτομα τα οποία ζουν σε νοικοκυριά των οποίων τα μέλη δεν καπνίζουν. Αυτή η επίδραση μπορεί να είναι και μηδενική. Sorry. Μπορείτε να πιστεύετε ότι θέλετε.

Αυστηρά προσωπικά, σαν επιστήμονας, αρνούμαι να δεχτώ ότι αν καπνίσω σε μια ταβέρνα θα επιφέρω βλάβη στην υγεία κάποιου άλλου, μέχρι κάποιος να μου το αποδείξει. Δηλαδή οτι ισχύει με οτιδήποτε άλλο στην επιστήμη.

Το αν κάποιον τον ενοχλεί φυσικά και είναι απόλυτα σημαντικό και θα πρέπει να γίνει απόλυτα σεβαστό. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την υγεία του.

Τεκμηριωμένη και σεβαστή η άποψη σου Θωμά 8-)

δεν γνωρίζουμε λοιπόν τα ποσοστά επίδρασης του παθητικού καπνίσματος...ωραία
πρέπει να αποδεικνύεται βάσει μελέτης? πρέπει...

γνωρίζουμε ότι είναι πολύ ενοχλητικό για πελάτες και ιδίως εργαζόμενους που τρώνε τη ''μπόχα'' καθημερινώς? το γνωρίζουμε...
εγώ να δεχθώ την μία και μοναδική μελέτη 39 ετών που σταμάτησε στο έτος 1998
αλλά η επιστήμη προχωράει και θα περιμένω και την επόμενη όταν και εφόσον

προσωπικά και ασχέτως μελετών δεν διανοούμαι καν ότι έχει μηδενική επίδραση ούτε ότι είναι κάτι φιλικό προς τον οργανισμό
κι επειδή δεν είναι ξύδι να το κατεβάσεις μόνο στο λαρύγγι σου αλλά πηγαίνει βόλτα και στους γύρω
θα επιμείνω στο ότι είναι μια βλαβερή και ενοχλητική συνήθεια που πρέπει να αφορά μόνον εμάς και όχι τους υπολοίπους

όντως είναι μια τεράστια συζήτηση γι' αυτό και θα σε περιμένω με το κουμπούρι σου αύριο το πρωί 07:00 στη γέφυρα να τα συζητήσουμε :lol:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Petran for the post (total 2):
FairlightΤάκης
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από suleygiannis »

εντάξει ο επιστήμων προφανως τρολάρει. οι βλαβερές συνέπειες του παθητικού καπνίσματος έχουν αποδειχθεί με δεκάδες επιστημονικές μελέτες εδώ και δεκαετίες. δεν είναι παλαβοί λοιπόν όσοι έχουν απαγορεύσει το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Fairlight »

Γιάννη όχι δεν τρολάρω. Τουλάχιστον όχι ακριβώς.

Αυτό που έγραψα για τους δημόσιους χώρους ισχύει
Δεν θέλω να χαλάσω την ζαχαρένια σε κανέναν πολιτικό ή σε κανέναν φανατικό αντικαπνιστή που καπνίζει αλλά δεν υπάρχει (τουλάχιστον όσο γνωρίζω) ούτε μια μελέτη που να εξετάζει την επίδραση του παθητικού καπνίσματος σε δημόσιο χώρο σε άτομα τα οποία ζουν σε νοικοκυριά των οποίων τα μέλη δεν καπνίζουν. Αυτή η επίδραση μπορεί να είναι και μηδενική. Sorry. Μπορείτε να πιστεύετε ότι θέλετε
Το 99% της έρευνας που έχει γίνει για τις επιπτώσεις του παθητικού καπνίσματος έχει γίνει σε νοικοκυριά που το ένα μέλος δεν καπνίζει και η έκθεση γίνεται στον χώρο του σπιτιού. Τα αποτελέσματα αυτών των ερευνών δεν είναι εύκολο να ερμηνευτούν, πολλές φορές έχουν αντικρουόμενα αποτελέσματα (αυτό γίνεται συνέχεια στην επιστήμη) και κυρίως υπάρχουν μεθοδολογικά προβλήματα. Κλασσικό παράδειγμα είναι η μελέτη που έβαλα και δεν δείχνει καμία επίδραση. Αν το ψάξεις και λίγο μόνος σου αντί να βλέπεις μόνο τι κάνει η νομοθετική εξουσία θα βρεις και εσύ περίεργα πράγματα, έστω και σαν μη ειδικός. Επι της ουσίας τώρα φαίνεται να υπάρχει κάποια αρνητική επίδραση εντός του σπιτιού, αυτή η μετα-ανάλυση είναι αρκετά εκτεταμένη
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4595077/

To ότι κάτι είναι παράνομο στην χρήση δεν συνδέεται καθόλου με την βιολογική του ασφάλεια. Σου έχω άπειρα παραδείγματα που ουσίες έγιναν παράνομές ακόμα και με αρνητική εισήγηση της επιστημονικής κοινότητας ακόμα και του ίδιου του WHO. Μπορούμε να την κάνουμε αυτή την συζήτηση αν θέλεις, είναι και λίγο off topic όμως.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από suleygiannis »

Στα περισσότερα από αυτά που γράφεις δε διαφωνώ. Συμφωνώ κιόλας.
Διαφωνώ στο ότι δεν υπάρχουν έρευνες που αποδεικνύουν το ότι το παθητικό κάπνισμα σκοτώνει ή έστω βλάπτει
Οι έρευνες γενικότερα μπορούν να παρερμηνευτούν. Άλλωστε, κι αυτές χρηματοδοτούνται από κάποιους και μπορεί να γραφτούν με τέτοιο τρόπο ώστε και να μη λένε ψέματα και να αποκρύπτουν την αλήθεια. Αυτό δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Το ίδιο μπορεί να γίνει και με τις δημοσκοπήσεις, αλλά και με τις γνωμοδοτήσεις στο δικό μου κλάδο.
Είναι ενδιαφέρον πάντως που λες ότι δεν είμαι ειδικός πάντως. Ειδικοί σε αυτό το θέμα είναι μόνο οι γιατροί (και όχι όλοι) και κανείς από τους δύο μας δεν είναι.
Πνευμονολόγοι θα μπορούσαν άνετα να εξηγήσουν πως και γιατί βλάπτει το παθητικό κάπνισμα.
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”