Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

η κάλπη του φόρουμ
Απάντηση

τι θα γίνει μετά την εγκύκλιο της κυβέρνησης για την εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου?

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Αύγ 29, 2019 9:05 am

απολύτως τίποτα, λίγος ντόρος στην αρχή και μετά μια απ’ τα ίδια
1
7%
θα σφίξουν αρκετά τα πράγματα στους περισσότερους δημόσιους χώρους, αλλά θα μείνουν λίγες καβάτζες
10
67%
μέσα σε λίγους μήνες δεν θα μπορούμε να καπνίζουμε πουθενά, ούτε σε καφέ-μπαρ-ταβέρνα
4
27%
 
Σύνολο ψήφων: 15
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
suleygiannisFairlightJazzman
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από suleygiannis »

Fairlight έγραψε:
Κυρ Οκτ 20, 2019 11:34 pm
Προσωπικά θεωρώ τους καπνιστές τσιγάρου ξαδέρφια μου και θα υπερασπιστώ τα δικαιώματα τους όσο είναι εφικτό καθώς θεωρώ ότι είναι σύμφωνα με τα δικά μου ως καπνιστή πούρου. Εξαλλου αυτοί, σε αντίθεση με μας, μπορούν να κάνουν και κάτι. Το σύνδρομο του ενοχικού καπνιστή αντικαπνιστή δεν μπορώ όμως να το επεξεργαστώ, ότι και να καπνίζουν (δεν έχει σημασία).
Εμένα με ενοχλούν οι καπνιστές τσιγάρου. Βασικά το ίδιο το τσιγάρο με αηδιάζει. Επειδή όμως δεν μπορεί να απαγορευτεί το κάπνισμα συγκεκριμένων προϊόντων καπνού, όπως έγραψες και συμφωνώ, θα πρέπει να υπάρχει καθολική ρύθμιση για το κάπνισμα.
Fairlight έγραψε:
Δευ Οκτ 21, 2019 11:52 am
Η συγκεκριμένη σερβιτόρα πάντως μιας και αναφέρθηκε φάνηκε να ήταν πολύ πιο αγχωμένη στο να παντρέψει εμένα και τον Γιάννη παρά από την έκθεση της στο παθητικό κάπνισμα (που προφανώς το πρώτο είναι πολύ χειρότερο :lol:) . Το λέω επειδή κάποιος θα μπορούσε να πει ότι δεν μιλάει γιατί είναι ντροπαλή και συνεσταλμένη και είναι πολιτική της να μην ενοχλεί τους πελάτες. Εμένα μου φαίνεται πιο βίαιο να μου λέει κάποιος να παντρευτώ παρά να μην καπνίζω στον χώρο.
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ εδώ απλά συμφωνώ, δεν έχω να προσθέσω κάτι. :lol:
sigaras έγραψε:
Δευ Οκτ 21, 2019 12:06 pm
Άλλωστε, δεν έχει υπάρξει ιστορικά ούτε μία επιχειρησιακή ή κλαδική ανακοίνωση που να αναδεικνύει το ζήτημα του καπνίσματος ως σοβαρό ζήτημα για τους ίδιους τους εργαζόμενους,
δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει. ισχύει δεν ισχύει όμως δεν έχει σημασία. δηλαδή το παθητικό κάπνισμα σε χώρο εργασίας βλάπτει μόνο αν βγάλουν ανακοίνωση οι συνδικαλιστές; :?: :?:
άσε που μπορώ να απαντήσω για το συνδικαλισμό στην Ελλάδα, αλλά η συζήτηση θα μετατραπεί σε πολιτική και ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΡΗΤΑ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ!
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Petran
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από sigaras »

suleygiannis έγραψε:
Δευ Οκτ 21, 2019 3:10 pm
Fairlight έγραψε:
Κυρ Οκτ 20, 2019 11:34 pm
Προσωπικά θεωρώ τους καπνιστές τσιγάρου ξαδέρφια μου και θα υπερασπιστώ τα δικαιώματα τους όσο είναι εφικτό καθώς θεωρώ ότι είναι σύμφωνα με τα δικά μου ως καπνιστή πούρου. Εξαλλου αυτοί, σε αντίθεση με μας, μπορούν να κάνουν και κάτι. Το σύνδρομο του ενοχικού καπνιστή αντικαπνιστή δεν μπορώ όμως να το επεξεργαστώ, ότι και να καπνίζουν (δεν έχει σημασία).
Εμένα με ενοχλούν οι καπνιστές τσιγάρου. Βασικά το ίδιο το τσιγάρο με αηδιάζει. Επειδή όμως δεν μπορεί να απαγορευτεί το κάπνισμα συγκεκριμένων προϊόντων καπνού, όπως έγραψες και συμφωνώ, θα πρέπει να υπάρχει καθολική ρύθμιση για το κάπνισμα.
Fairlight έγραψε:
Δευ Οκτ 21, 2019 11:52 am
Η συγκεκριμένη σερβιτόρα πάντως μιας και αναφέρθηκε φάνηκε να ήταν πολύ πιο αγχωμένη στο να παντρέψει εμένα και τον Γιάννη παρά από την έκθεση της στο παθητικό κάπνισμα (που προφανώς το πρώτο είναι πολύ χειρότερο :lol:) . Το λέω επειδή κάποιος θα μπορούσε να πει ότι δεν μιλάει γιατί είναι ντροπαλή και συνεσταλμένη και είναι πολιτική της να μην ενοχλεί τους πελάτες. Εμένα μου φαίνεται πιο βίαιο να μου λέει κάποιος να παντρευτώ παρά να μην καπνίζω στον χώρο.
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ εδώ απλά συμφωνώ, δεν έχω να προσθέσω κάτι. :lol:
sigaras έγραψε:
Δευ Οκτ 21, 2019 12:06 pm
Άλλωστε, δεν έχει υπάρξει ιστορικά ούτε μία επιχειρησιακή ή κλαδική ανακοίνωση που να αναδεικνύει το ζήτημα του καπνίσματος ως σοβαρό ζήτημα για τους ίδιους τους εργαζόμενους,
δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει. ισχύει δεν ισχύει όμως δεν έχει σημασία. δηλαδή το παθητικό κάπνισμα σε χώρο εργασίας βλάπτει μόνο αν βγάλουν ανακοίνωση οι συνδικαλιστές; :?: :?:
άσε που μπορώ να απαντήσω για το συνδικαλισμό στην Ελλάδα, αλλά η συζήτηση θα μετατραπεί σε πολιτική και ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΡΗΤΑ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ!
Οι ανακοινώσεις των σωματείων, σου αρέσει δεν σου αρέσει, είναι ιστορικά ντοκουμέντα όπως είναι π.χ και τα δημοσιεύματα των εφημερίδων κάθε εποχής. Τώρα αν σου αρέσουν ή δεν σου αρέσουν οι εφημερίδες δεν έχει καμία σημασία και ούτε θα κάτσουμε να κάνουμε κουβέντα για τις εφημερίδες ή για τον συνδικαλισμό. Συνεπώς, ψυχραιμία σουλειμάν και μην ταράζεσαι κεφαλαιωδώς.
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από suleygiannis »

για ιστορία μιλάμε ή για τον αντικαπνιστικό νόμο;
το επιχείρημα ότι δεν έχουν βγάλει ανακοίνωση τα συνδικάτα για το κάπνισμα άρα δεν υπάρχει πρόβλημα για τους εργαζόμενους, είναι σα να λες ότι ένα πρόβλημα για τους εργαζόμενους υπάρχει μόνο αν το εντοπίσει ο αντίστοιχος εργατοπατέρας... αν εσένα σου φαίνεται αυτό επιχείρημα που στέκει οκ...
την ταραχή δεν κατάλαβα που είδες
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από sigaras »

suleygiannis έγραψε:
Δευ Οκτ 21, 2019 3:46 pm
για ιστορία μιλάμε ή για τον αντικαπνιστικό νόμο;
το επιχείρημα ότι δεν έχουν βγάλει ανακοίνωση τα συνδικάτα για το κάπνισμα άρα δεν υπάρχει πρόβλημα για τους εργαζόμενους, είναι σα να λες ότι ένα πρόβλημα για τους εργαζόμενους υπάρχει μόνο αν το εντοπίσει ο αντίστοιχος εργατοπατέρας... αν εσένα σου φαίνεται αυτό επιχείρημα που στέκει οκ...
την ταραχή δεν κατάλαβα που είδες
Στο πλαίσιο μιας τέτοιας, πολυπλόκαμης κουβέντας χρησιμοποιούνται επιχειρήματα από όλο το φάσμα των επιστημών και φυσικά η ιστορική επιστήμη έχει να συνεισφέρει με διάφορους τρόπους. Για παράδειγμα, ιστορικά, οι "πατερούληδες" που "έχουν το αλάθητο" και διδάσκουν στους εργαζόμενους τι είναι καλό ή κακό για αυτούς, αδιαφορώντας φυσικά για την άποψη των ίδιων των εργαζόμενων, βλάπτουν σοβαρά την πνευματική υγεία των κοινωνιών και φυσικά τα ατομικά δικαιώματα των πολιτών. Απλά πράγματα.
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Τάκης »

συνιστώ ψυχραιμία σε όλους, και παρακαλώ να αποφεύγονται οι προσωπικές αντιπαραθέσεις
ειδικά αυτές που συνιστούν ψήγματα πολιτικού λόγου ο οποίος απαγορεύεται δια ροπάλου
πιστεύω πως στην ουσία του το on topic θέμα σχεδόν εξαντλήθηκε, κι ότι είχε καθένας να πει το είπε

δεν έχει απολύτως καμία ουσία και όφελος, το να αναμασάμε συνεχώς τα ίδια επιχειρήματα με διαφορετικά λόγια
ούτε να ανοίγουμε θέματα που δεν έχουν απολύτως καμία θέση στην παρούσα κοινότητα
εδώ είμαστε ένα φόρουμ για πούρα, κι ας μείνουμε σ' αυτό

όπως ελέχθη και πιο πάνω, ας εστιάσουμε στο δια ταύτα, σ' αυτό δηλαδή που άμεσα μας απασχολεί
τις προτάσεις για τον τόπο της επόμενης συνάντησης μας
εκεί θα φανεί και το μέγεθος του προβλήματος που μας αφορά σαν κοινότητα, αν δεν θέλουμε να είμαστε αιθεροβάμονες

θα επιμείνω σ' αυτό και παρακαλώ και για τη δική σας προσήλωση και σεβασμό στους κανόνες μας
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
suleygiannissigarasSvenskPetranSpirosbusa71Jazzman
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Στάθης »

Εικόνα
These users thanked the author Στάθης for the post (total 5):
sigarasΤάκηςPetranJazzmanSvensk
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από suleygiannis »

με τέτοιο καιρό δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αγχωνόμαστε. Εδώ ο μαλλιάς ανεβάζει ακόμα τα πούρα του καλοκαιριού 21 Οκτώβρη :lol: :lol: :lol:

Πάντως δεν έχουν τοποθετηθεί όλοι (αισχρός προβοκάτωρ :mrgreen: )
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
gregpapPetran
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Τάκης »

ναι, ίσως τέλη Νοεμβρίου μπορείς να καθίσεις ακόμα έξω, μπορεί και να 'χει ψόφο όμως ή να βρέχει
στο κόψιμο της πίτας πάντως, έξω θα δαγκώνουμε το ...ξέρεις πιο 8-)

η αναζήτηση του "τόπου της επόμενης συνάντησης μας" φαντάζομαι πως αντιλαμβάνεσθε όλοι πως έχει συμβολικό χαρακτήρα
εστιάζοντας στο από δω και πέρα status, τουλάχιστον των μαζικών μας συνερεύσεων, υπό το νέο καθεστώς

αλλά των φρονίμων τα παιδιά.... όσο θέλεις βρόντα :P
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από sigaras »

suleygiannis έγραψε:
Δευ Οκτ 21, 2019 4:15 pm
με τέτοιο καιρό δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αγχωνόμαστε. Εδώ ο μαλλιάς ανεβάζει ακόμα τα πούρα του καλοκαιριού 21 Οκτώβρη :lol: :lol: :lol:

Πάντως δεν έχουν τοποθετηθεί όλοι (αισχρός προβοκάτωρ :mrgreen: )
Έχει δίκιο ο σουλειμάν! Εγώ έμαθα ότι ο Δρ. Κικίλιας θέλησε να απαντήσει στον Fairlight στο thread αυτό αλλά το αίτημά του απορρίφθηκε από το πολίτ μπιρό του σάιτ :D :D
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”