Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

η κάλπη του φόρουμ
Απάντηση

τι θα γίνει μετά την εγκύκλιο της κυβέρνησης για την εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου?

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Αύγ 29, 2019 9:05 am

απολύτως τίποτα, λίγος ντόρος στην αρχή και μετά μια απ’ τα ίδια
1
7%
θα σφίξουν αρκετά τα πράγματα στους περισσότερους δημόσιους χώρους, αλλά θα μείνουν λίγες καβάτζες
10
67%
μέσα σε λίγους μήνες δεν θα μπορούμε να καπνίζουμε πουθενά, ούτε σε καφέ-μπαρ-ταβέρνα
4
27%
 
Σύνολο ψήφων: 15
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από sigaras »

Έχουν μεγάλο ενδιαφέρον αυτά που λέει ο Θωμάς, τα οποία τεκμηριώνουν και από τεχνική-επιστημονική πλευρά ότι υστερικές, ενυπωσιοθηρικές αντιδράσεις σε βάρος κατηγοριών του πληθυσμού (στην προκειμένη περίπτωση σε βάρος των καπνιστών με τον υπό ψήφιση νόμο) κρύβουν πολιτικές σκοπιμότητες άσχετες με τη δημόσια υγεία, για την οποία φυσικά και αδιαφορούν οι πολιτικοί. Εκτός αν πιστεύει κανείς στα σοβαρό ότι η ποτοαπαγόρευση στις ΗΠΑ είχε γίνει για την προστασία της υγείας των αμερικάνων πολιτών....
Για λόγους ιστορικούς να θυμίσω τις 2 πιο δυναμικές ομάδες της εποχής, που πίεζαν για την απαγόρευση του αλκόολ : "Ένωση κατά των Σαλούν" και "Ένωση Γυναικών για την Χριστιανική Εγκράτεια".....
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Fairlight »

Γιάννη θες πραγματικά να το πάμε με το ποιος είναι ειδικός? Ψηλό άχρηστη συζήτηση αλλά ας στην κάνουμε.

Η ειδικότητα που θα μπορούσε να μας εξηγήσει 'πως και γιατί βλάπτει το παθητικό κάπνισμα' είναι οι ειδικότητες που ασχολούνται με την φυσιολογία, δηλαδή η βιολογία, η παθολογοανατομία κτλπ. Όχι οι πνευμονολόγοι. Δουλειά των πνευμονολόγων είναι να κάνουν καλά τους ασθενείς τους.

Η ειδικότητα που θα μπορούσε να μας δώσει μια εκτίμηση για το ποια είναι η επίπτωση του παθητικού καπνίσματος στον πληθυσμό είναι η επιδημιολογία και οι συγγενείς κλάδοι (ιατρική στατιστική κτλπ).

Εγώ προσωπικά ναι, δεν ανήκω σε κάποιον απ αυτούς τους κλάδους, παραμένω όμως κλινικός επιστήμονας και μπορώ να διαβάσω μια μελέτη που αφορά κλινικό πληθυσμό πολύ διαφορετικά από κάποιον που δεν έχει επαφή με το αντικείμενο όπως εσύ ή κάποιος νομοθέτης.

Επίσης μεταξύ αστείου και σοβαρού, θα σου πω ότι έχω καλύτερες σπουδές απο τον Δρ. Κικίλια και ενώ έχουμε την διατριβή μας από την ίδια ακριβώς σχολή και είμαι και μικρότερος, έχω πολύ πιο πλούσιο ερευνητικό έργο. :lol:
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
gregpap
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 4:25 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από gregpap »

Πάντως είναι περίεργο αλλά επειδή το ψάχνω αρκετά Μέντη διατροφή για κάποιο αυτοάνοσο που έχω έχω πέσει σε κλινικες έρευνες που δείχνουν ότι η νικοτίνη έχει ευεργετικό αποτέλεσμα σε πληθώρα περιπτώσεων...οποίος ενδιαφέρεται μπορώ να σώσω τις εν λόγο μελέτες ( από το ιδιο site που πόσταριστηκε πιο πάνω)

Τώρα σχετικά με το κάπνισμα η θέση μου είναι ότι θα πρέπει να απαγορεύεται σε τελείως κλειστούς χώρους για όλους τους λόγους που αναφέρθηκαν αλλά να υπαρχπυν εξαιρέσεις για κάποιες κατηγορίες μαγαζιών πχ νυχτερινά κλαμπ λέσχες κλπ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από suleygiannis »

https://www.in.gr/2019/10/18/greece/ant ... imatarxes/

Μεταδίδω αυτό χωρίς να ξέρω αν είναι αλήθεια.
Πάντως υπάρχει ένα φαιδρό επιχείρημα σε όλο αυτό. Από τη μία λοιπόν αυτοί οι κύριοι αναφέρουν ότι θέλουν ανοιχτές επιχειρήσεις και ότι η απαγόρευση του καπνίσματος θα οδηγήσει σε κλείσιμο επιχειρήσεων και από την άλλη θέλουν διαχωρισμό σε επιχειρήσεις καπνιζόντων και μη.. Δηλαδή οι μη καπνιζόντων δε θα κλείσουν με τη λογική τους;
Από την άλλη να δημιουργηθεί χώρος καπνιζόντων απομονωμένος, έτσι ώστε να μην έρχονται σε επαφή οι καπνίζοντες με τους μη καπνίζοντες όπως στα αεροδρόμια δε με ενοχλεί τόσο. Ήδη αρκετά εστιατόρια το έκαναν...
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από alexandros »

γιαννη
δεν ειναι παραλογο αυτο που προτεινουν.
στην τελικη ο καθε καταστηματαρχης που εχει βαλει τα ωραια του λεφτακια στην επιχειρηση του και εχει κανει το κρατος συνεταιρο στο ταμειο (με κερδος ή με χασουρα το κρατος τσιμπαει τα λεφτα του) θα μπορει να διαλεξει τι θα κανει στην επιχειρηση του
τι ειναι το φαιδρο δλδ? οτι τα ναργιλεδαδικα θα κλεισουν ??

το τι σε-με ενοχλει ή οχι δεν ενδιαφερει το κρατος
δλδ το οτι μερικα μαγαζια εδωσαν ενα σκασμο λεφτα για να φτιαξουν ξεχωριστο χωρο καπνιστων
και πληρωνει και ειδικα τελη γιαυτον . παει . τελος πως το λενε. το απαγορεψαν και αυτο
σου λεει να ειναι ανοικτος ο χωρος απο 2 πλευρες και απο πανω
αρα δεν μιλαμε πλεον για κλειστο χωρο με ζεστη κτλ
ακομα και σε αυλη ταβερνας δεν μπορεις να καπνισεις το ξερεις αυτο?
αν δεν εχει 2 εξοδους το βαφτιζουν κλειστο χωρο ...
τι να λεμε τωρα για το παραλογισμο

στην τελικη και τα παιδακια κανουν κακο στην υγεια αλλα δεν τα κοψαν
το ιδιο και το αλκοολ ...
These users thanked the author alexandros for the post:
sigaras
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από harmonica »

Τα παιδάκια δεν κάνουν ΚΑΚΟ στην υγεία 🤪🤪🤪🤪
Μην το ξαναπεις
These users thanked the author harmonica for the post:
suleygiannis
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Fairlight »

harmonica έγραψε:
Παρ Οκτ 18, 2019 5:48 pm
Τα παιδάκια δεν κάνουν ΚΑΚΟ στην υγεία 🤪🤪🤪🤪
Μην το ξαναπεις
Ναι ε? :lol:

https://www.theguardian.com/commentisfr ... s-research
These users thanked the author Fairlight for the post:
suleygiannis
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από suleygiannis »

Αλεξ ακόμα κι αν έχεις δίκιο, τα φορολογικά και τα εισφοροδοτικά δεν έχουν σχέση με τον αντικαπνιστικό νόμο.
Το φαιδρό είναι να λένε ότι θα κλείσει ο αντικαπνιστικός νόμος μαγαζιά και να θέλουν να εφαρμόσουν το νόμο σε κάποια μόνο μαγαζιά. Τύπου ας κλείσουν αυτά δε μας νοιάζει... Αυτό εμένα μου φαίνεται γελοίο και αντιφατικό και μου προκαλεί θυμηδία.
Ας βγαίνει έξω για 3 λεπτά να καπνίσει ο καπνιστής δε θα πάθει τίποτα. Το πρόβλημα το έχουμε εμείς όχι οι καπνιστές τσιγάρου... Και σίγουρα όχι τα μαγαζιά. Εξάλλου τόσα χρόνια στα εστιατόρια μια χαρά εφαρμόζεται ο νόμος και δεν έκλεισε κάποιο για αυτό το λόγο.
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Petran
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Fairlight »

Γιάννη μόνο αντιφατικό και γελοίο δεν είναι.

Στην πρώτη περίπτωση κλείνει ένα μαγαζί επειδή ο νόμος επιβάλει μια πολιτική δηλαδή το μη-κάπνισμα. Στην δεύτερη ένα μαγαζί κλείνει γιατί ο ιδιοκτήτης κάνει μια επιχειρηματική επιλογή (μη-κάπνισμα). Στην πρώτη περίπτωση έχουμε κρατικό καταναγκασμό και στην δεύτερη απλά μια επιχειρηματική επιλογή με ευθύνη αποκλειστικά του ιδιοκτήτη, όπως για παράδειγμα να δίνει καφέ illy αντί για lavazza. Δεν γίνεται να μην το καταλαβαίνεις αυτό. Για να καταλάβεις ότι υπάρχουν και προβλήματα από εκεί που δεν το περιμένεις θα σου πω ότι όταν άνοιξαν τα Starbucks στην Ελλάδα, και εφάρμοσαν μόνα τους αντικαπνιστικό νόμο (και καλά έκαναν, δικό τους ήταν το μαγαζί) εγώ δεν πήρα (και δεν έχω πάρει) πότε καφέ από εκεί ως μη-καπνιστής, τουλάχιστον τσιγάρου. Δεν γουστάρω την πρακτική σας, δεν σας δίνω τα λεφτά μου, τέλος. Με την ίδια λογική θα επιβιώσουν και τα μαγαζιά μη-καπνιζόντων. Πόσα? Όσα σηκώνει η αγορά Γιάννη.

Τα εστιατόρια ναι δεν θα έχουν πρόβλημα αλλά τα καφε και τα μπαρ - club προφανώς και θα έχουν, τι συζητάμε τώρα? Ας βγει ο άλλος έξω οκ. Εντάξει , δεν θα μπορέσει να καπνίσει ένα τσιγάρο με το ποτό του ή τον καφέ του. Αν καπνίσει 10 τσιγάρα σε μερικές ώρες, νούμερο απόλυτα μέσο για έξοδο θα κάτσει 3χ10 = μισή ώρα μες στο κρύο σιγά.

Τέλος, δεν σου κρύβω ότι μου φαίνεται λίγο περίεργο να διαβάζω μέσα σε καπνιστικό φόρουμ από καπνιστές πόσο γελοίοι είναι στο ΠΑΣΚΕΔΙ που προσπαθούν να διατηρήσουν μερικά καπνιστικά δικαιώματα. Υπάρχουν και πιο αρμόδια φόρουμ αν θέλω να διαβάσω κάτι τέτοιο όπως πχ το https://www.nonsmokersclub.com/forum/index.php.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 3):
alexandrosΤάκηςsigaras
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από alexandros »

γιαννη τι δεν καταλαβαινεις ρε φιλε?
αλλο πραγμα το αποφασιζω και διαταζω και αλλο πραγμα να σου δινω επιλογη του τι θα κανεις
αυτο λενε. οτι αφηστε μας να διαλεξουμε τι θελουμε να κανουμε το μαγαζι μας και τα λεφτα που εχουμε δωσει
These users thanked the author alexandros for the post (total 3):
FairlightΤάκηςsigaras
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”