Το καλύτερο regular Cohiba

η κάλπη του φόρουμ

επιλέξτε μέχρι 7 από τα Cohiba που σας αρέσουν περισσότερο

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Ιούλ 05, 2019 6:51 am

Lanceros
9
16%
Coronas Especiales
6
11%
Panetelas
1
2%
Esplendidos
8
15%
Exquisitos
2
4%
Robustos
5
9%
Siglo I
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Siglo II
1
2%
Siglo III
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Siglo IV
2
4%
Siglo V
8
15%
Siglo VI
8
15%
Genios
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Magicos
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Secretos
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
BHK 52
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
BHK 54
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
BHK 56
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Piramides Extra
3
5%
Medio Siglo
2
4%
 
Σύνολο ψήφων: 55
Άβαταρ μέλους
χεντυ κοντου
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2019 12:46 pm

Re: Το καλύτερο regular Cohiba

Δημοσίευση από χεντυ κοντου »

Με τέτοιες τίμες δεν με βλέπω να καπνίσω cohiba..κ'αν τύχει θα βγάλω φώτο να το θυμάμαι.. :D :D
These users thanked the author χεντυ κοντου for the post:
Assos
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Το καλύτερο regular Cohiba

Δημοσίευση από suleygiannis »

Τάκης έγραψε:
Πέμ Ιουν 20, 2019 6:51 am
μπορεί οι περισσότεροι να τα καπνίζουν αραιά
ενδεχομένως σε κάποιες εξαιρετικές περιπτώσεις, ή ακόμα και καθόλου..
...εδώ βέβαια γεννιέται το μέγα ερώτημα, αν π.χ. η τιμολόγηση των Cohiba ήταν αντίστοιχη - ας πούμε - των Hoyo ή των Upmann
θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα..?? και ποια θα ήταν τότε η στάση-γνώμη-τοποθέτηση αυτών που σήμερα τα "αποφεύγουν"...???
θα είχαν τεράστιο ενδιαφέρον οι γνώμες των καπνιστών ανεξαρτήτως τιμής.
παραθέτω τη δική μου χωρίς να ψηφίσω ακόμα. τα siglo 6, 5, esplendidos, lanceros, coronas especiales είναι καταπληκτικά πούρα. τα siglo 1,2,3, δε θα ήταν στις πρώτες μου επιλογές, όσο κι αν κόστιζαν.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Το καλύτερο regular Cohiba

Δημοσίευση από Svensk »

Την καπνιστική μου καριέρα την ξεκίνησα με cohiba κ Trinidad. Έχω κάψει αρκετές ινδιανες θα έλεγα μάλιστα πως για χρόνια δυστηχως έκλεινα τα μάτια μου για τις υπόλοιπες μπραντες
Ειδικά το robustο μου άρεσε πολύ. Ακόμα μου αρέσει αλλά θέλει να πέσεις και σε καλό κομμάτι
Το V και το 6αρι συνεχίζω να τα καίω αλλά για οικονομικούς λόγους όχι όπως παλιά
Την υπόλοιπη σειρά siglo έχω χρόνια να την αγγίξω διότι θεορω μακραν δεν αξίζει μια.
Τα λανσερος ποτέ δε μου άρεσαν και τα εσπλεντιτος.... δεν τα κάπνισα ποτέ
Ψηφίζω 6αρι, V, και pyramides extra, Coronas especiales, Robusto
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Το καλύτερο regular Cohiba

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

ευχαριστώ Αλέξανδρο και Βάιο για τις ψήφους και τις καταγραφές από τα προσωπικά τους cohiba diaries
Γιάννη αναμένουμε την κατάθεση και του δικού σου (σταυρωμένου) ψηφοδελτίου στην κάλπη μας

φίλοι μου σας περιμένω όλους να εκφράσετε τις απόψεις σας περί του "φαίνεσθαι" και του "είναι" του Κοχιμπισμού
όσοι από σας έχουν ένα σχετικά αντιπροσωπευτικό καπνιστικό δείγμα, μπορούν να πάρουν μέρος και στην ψηφοφορία μας
οι υπόλοιποι θα ήταν ενδιαφέρον να μας μιλήσουν για τη μέχρι τώρα εμπειρία τους εκθέτοντας και τη δική τους οπτική

εννοείται πως η κουβέντα αυτή είναι στο χαλαρό, παρακαλώ καθίστε :arrow:

ΕικόναΕικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Το καλύτερο regular Cohiba

Δημοσίευση από suleygiannis »

Το τι καπνίζουν οι ποζεράδες και οι γουαναμπηδες ουδόλως με αφορά. Κάποτε κάπνιζαν Cohiba, τώρα παρατηρώ ότι καπνίζουν χοντρά και μακριά νον κατά κύριο λόγο, τα οποία είναι και φθηνά. Φυσικά πουλάει πολύ και το wide churchill για τους ίδιους λόγους.
Τα cohiba είναι σίγουρα πανάκριβα. Γι' αυτό και τα καπνίζω αραιά και που. Δεν έχω καπνίσει behike, αλλά ούτε τα genios, magicos.
Θεωρώ ότι τις ψήφους μου αξίζουν τα Siglo V, VI, lanceros, coronas especiales, esplendidos, robusto και siglo IV.
Δεν τα βάζω με σειρά προτίμησης.
Φυσικά, μπορεί δοκιμάζοντας στο μέλλον περισσότερα να αλλάξω γνώμη. Τα υπόλοιπα όμως δε με έχουν ενθουσιάσει
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Svensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Το καλύτερο regular Cohiba

Δημοσίευση από Τάκης »

αφού πρώτα ευχαριστήσω και το Γιάννη για τα κουκιά του, ας ρίξω κι εγώ τα δικά μου

Εικόνα

σίγουρα δεν τα καπνίζω πια με τη συχνότητα που τα κάπνιζα παλιά, ούτε αγοράζω τις κούτες που αγόραζα
ο κυριότερος λόγος είναι η εξωφρενική πλέον τιμολόγηση τους, εγχωρίως και εκτός
σ’ αυτό μάλλον έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια εμφανίστηκε για πρώτη φορά παγκοσμίως έλλειψη σε cohiba

σημειώστε ότι πριν 10-15 περίπου χρόνια κι ακόμα πιο πίσω, ναι μεν ήταν πιο «ακριβά» από τα υπόλοιπα habanos, αλλά ακόμα προσιτά
τα τελευταία χρόνια όμως οι τιμές τους εκτοξεύθηκαν στον ουρανό και χρειάζεται κανείς μια περιουσία για να πάρει μια κούτα Siglo VΙ ή Esplendidos
ιδού ενδεικτικά προς σύγκριση ελληνικές τιμές του 2008 και του 2019 σε κάποιες κούτες, (εδώ βαραίνουν και οι φόροι λόγω κρίσης):

Exquisitos 250 € - 385 €
Siglo II 275 € - 486,25 €
Robustos 405 € - 716,25 €
Genios 562 € - 960 €
Siglo VI 580 € - 1.127,50 €
Esplendidos 730 € - 1.247,50 €

Εικόνα

ακόμα κι έτσι όμως, για κάποια πούρα της Ινδιάνας νιώθω στέρηση αν δεν τα καπνίσω έστω μια στο τόσο
όπως το Canonazo ή τη Julieta No.2, τη Dalia, και τα δύο Laguitos

κατά τα άλλα, πάντα ένα cohiba βάραινε στο χέρι μου όσο και οποιοδήποτε άλλο κουβανέζικο
αν και έχουν υπάρξει στιγμές που καπνίζοντας cohiba έβγαλα το δαχτυλίδι εξαιτίας της αρνητικής του αύρας
νιώθοντας οι μισοί (φανταστικοί πάντα) παρατηρητές να με κοιτάνε σαν ματσό, κι οι άλλοι μισοί σαν άσχετο

οι δικές μου ψήφοι πάνε στα:

Lanceros
Coronas Especiales
Exquisitos
Esplendidos
Siglo V
Siglo VI
Piramides Extra


κοπιάστε και οι υπόλοιποι παρακαλώ στον καφενέ μας, η συζήτηση ανάβει... το καλύτερο μπεγλέρι / είναι κοχιμπιά στο χέρι!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
χεντυ κοντουsuleygiannisSvenskAssos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Το καλύτερο regular Cohiba

Δημοσίευση από sigaras »

Να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι δεν έχω καπνίσει ούτε ένα cohiba μέχρι τώρα.
Τελευταία φορά που μπήκα στον πειρασμό να αγοράσω ένα panetela, έτσι από περιέργεια, άλλαξα τελευταία στιγμή απόφαση και αγόρασα ένα juan lopez seleccion 2, το οποίο κατευχαριστήθηκα (και μου έμειναν και λεφτά). Δεν ξέρω, μου φαίνονται γελοιωδώς υπερκοστολογημένα, αν και κάποια στιγμή θα δοκιμάσω σίγουρα.
These users thanked the author sigaras for the post:
χεντυ κοντου
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
χεντυ κοντου
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2019 12:46 pm

Re: Το καλύτερο regular Cohiba

Δημοσίευση από χεντυ κοντου »

Τελικά είμαστε πολλοί που δεν έχουμε δοκιμάστει cohiba ...ο λόγος είναι αυτος που ειπε όλη η παρέα..υπερκοστολογημένα...!!!
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Το καλύτερο regular Cohiba

Δημοσίευση από Fairlight »

Δεν τα πάω καλά με τις Ινδιάνες. Ανεξαρτήτως τιμής. Να αναφέρω ότι ούτε τα VI μου αρέσουν αν και καταλαβαίνω ότι είναι καλά πούρα.

Αυτά είναι τα αγαπημένα μου

Lanceros
Esplendidos
Siglo V
Piramides Extra
Medio Siglo


ΥΓ Siglo VII δεν βλέπω σαν επιλογή.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
Τάκηςnikos doc
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Το καλύτερο regular Cohiba

Δημοσίευση από nikos doc »

Ήρθε η ώρα των Cohiba......
Είναι γνωστή η αντιπάθεια μου στην μπραντα, χωρίς να έχει σχέση με την τιμή τους. Σε αυτό το χόμπι δεν χωράει η τιμή.
Αν σου αρέσει σου αρέσει, πάει και τελείωσε. Τώρα αν είναι ακριβό και γιατί, είναι άλλη κουβέντα.

Λέγοντας πως αντιπαθώ την μπραντα δεν υπάρχει εμπόδιο να παραδεχτώ πως έχω βάλει στα τοπ 10 μου, Ινδιάνες. Θα θυμάμαι για χρόνια ένα IV Σαντορινιό, ένα Lancero που έκαψα στα γενέθλια μας έχει βάλει στόχο για την φετινή δεκάδα, ενώ μια παλιά ντάλια με ξεμυάλισε λίγο καιρό πριν.
Το βέβαιο είναι πως θέλουν χρόνια, νομίζω πιο πολύ από τις άλλες κουβανέζικες φαμίλιες.
Στην προσωπική μου λίστα θα βάλω τα Siglo VI, Siglo IV, Esplendidos ,Siglo V , Lanceros,.
Θα μπορούσα να βάλω και Pyramides Extra αλλά είναι μικρό το δείγμα.
Όλα τα μικρά δεν μου έχουν κάτσει, μόνη εξαίρεση το Medio Siglo που μετά μου το γύρισε σε στούμπες και για αυτό του γυρνάω την πλάτη. 8-)

Εννοείται έχω στηθεί έξω από γνωστό πουράδικο περιμένοντας την παραλαβή του Siglo VII!!!!! :lol: :lol:
These users thanked the author nikos doc for the post:
Assos
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”