Best Cuban Misc Large Smoke

η κάλπη του φόρουμ

Ποιος ειναι ο καλύτερος γίγαντας αυτήν την περίοδο?

Το δημοψήφισμα λήγει την Τρί Φεβ 26, 2019 12:54 am

Cohiba Siglo VI
10
16%
Cohiba BHK 56
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Cohiba Pyramides Extra
1
2%
Cuaba Distinguidos
4
7%
Cuaba Salomones
11
18%
H.Upmann Magnum 50
12
20%
Hoyo de Monterey Le Hoyo de San Juan
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Montecristo Double Edmundo
12
20%
Montecristo Eagle
10
16%
Montecristo Maltes
1
2%
Montecristo Leyenda
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 61
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Best Cuban Misc Large Smoke

Δημοσίευση από nikos doc »

Τον περασμένο Οκτώβριο ψηφίσαμε τον αγαπημένο μας ζουμπά, την καλύτερη γρήγορη φόυμα!

Τωρα θα πάμε στο άλλο άκρο!
Ναυαρχίδες, κανόνια, μπουριά, και αλλα τέτοια ειναι χαρακτηρισμοί που αφιερώνουμε στις επιλογές αυτής της ψηφοφορίας.
Ολα δεν ανήκουν σε κάποια συγκεκριμενη κατηγορία, ολα ειναι min 50 ring και εχουν μήκος min 150mm.
Στην λιστα υπάρχουν εικονικά πούρα, για πολλούς μονόδρομοι στα σοκάκια του El Dorado, υπάρχουν και πρωτοεμφανιζόμενες κυκλοφορίες, που εχουν σκοπό να μας ξελογιασουν και να ζητήσουν τα ουκ ολίγα ευρω που στοιχίζουν.

Ταιριάζουν στις μεγάλες συνάξεις μας, στις πολύωρες απολαυστικές μας κουβέντες, τα συναντάμε στα top ten πιο ευκολα από τα μικρότερα μεγέθη, απαιτούν περισσότερη ώρα την προσοχή μας . Σχεδόν παντα αποζημιώνουν με αξιοθαύμαστες φούμες.

Οι επιλογές της ψηφοφορίας μας ειναι ολες regular παραγωγής, μα δεν στερούνται καθολου πρεστίζ.

Ας δούμε τους μονομάχους μας σε αυτή, την extra grande ψηφοφορία με αλφαβητική σειρα:

Cohiba Siglo VI
52x150 release 2002


Cohiba BHK 56
56x166 release 2010

Cohiba Pyramides Extra
54x160 release 2012

Cuaba Distinguidos
52x162 release 2003

Cuaba Salomones
57x184 release 2004

H. Upmann Magnum 50
50x160 release 2008

Εικόνα

Hoyo de Monterey Le Hoyo de San Juan
54x150 release 2014

Montecristo Double Edmundo
50x155 release 2013

Montecristo Eagle
54x150 release 2009

Εικόνα

Montecristo Maltes
53x153 release 2017

Montecristo Leyenda
55x165 release 2017


Εικόνα



Αυτοί ειναι λοιπον οι 11 γίγαντες που θα μπουν στην ψηφοφορία μας!

Δυο μπραντες με τρεις παρουσίες στην λιστα, μόνο δυο με το ίδιο φορματ. Ποικιλία σε μήκη, αλλα ολοι υπόσχονται ενα γεματο δίωρο απόλαυσης....

Μπορείτε να ψηφίσετε μεχρι 4 , φυσικα και απαραίτητα με τα σχόλια σας!
Λήξη ψηφοφορίας Κυριακή βράδυ 24/2.
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
AssossuleygiannisJazzman
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Best Cuban Misc Large Smoke

Δημοσίευση από Τάκης »

large φούμες λοιπόν, απ’ αυτές μερικές και extra large, και γι’ αυτό ίσως όχι και τόσο συχνές
για να δούμε…

αφήνω έξω Monte Maltes & Leyenda αλλά και Hoyo San Juan: οι νέες μπουρούχες με τις παλιές μπουρούχες
έξω και τα Coh BHK 56: μπορεί τα τελευταία που κάπνισα από κούτα του ’10 να ήταν αστρικά El Dorado
αλλά ok, δεν μπορώ να τα βάλω στην 4άδα μου, αφού κυριολεκτικά και μεταφορικά εδώ και καιρό όλη η σειρά είναι Μονόκεροι

μένουν εφτά…
αφήνω έξω μετά από πολύ σκέψη και για διαφορετικούς λόγους άλλα τρία πούρα
που άνετα θα μπορούσαν να είναι μέσα, αφού ειδικά τα δυο πρώτα είναι σταθερότατα στο rotation:
Monte Double Edmundo, γουστάρω πολύ αυτό το Dobles, από τις συχνές μου φούμες
Cuaba Distinguidos, ακριβώς τα ίδια κι εδώ, το πιο πολυκαπνισμένο μου από τα Cuaba μαζί με τα Exclusivos
Cohiba Piramides Extra, ασυζητητί πουράκλα, δυο κούτες που κάπνισα ως τώρα ήταν αφρός

κατά συνέπεια λοιπόν η τετράδα μου αποτελείται από τα εξής:

Cohiba Siglo VI χωρίς λόγια, αστρικό πούρο από τις ναυαρχίδες της Κούβας
Montecristo Eagle ο Αετός από το ’09 που βγήκε σχεδόν πάντα μου χαρίζει υψηλές πτήσεις
Cuaba Salomones αγαπημένος εδώ και χρόνια Σολομώντας, ο μοναδικός regular του Νησιού
H. Upmann Magnum 50 το pulp fiction της παρέας, γιατί …έτσι μ’ αρέσει

κ. επιλοχία εύχομαι καλή συνέχεια...
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Best Cuban Misc Large Smoke

Δημοσίευση από nikos doc »

Ο Takis πήρε το όπλο του και μας έδωσε τους γίγαντες της προτίμησης του!

Ευχαριστούμε παρα πολυ! Περάστε και οι επόμενοι...
Όλοι εχετε προτιμήσεις ,ειναι σίγουρο...
This is our House!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Best Cuban Misc Large Smoke

Δημοσίευση από suleygiannis »

Χμμ ενδιαφέρον θέμα!! Βγάζω έξω το Behike γιατί είναι το μόνο που δεν το έχω δοκιμάσει. Βγάζω έξω το Leyenda, Maltes, Hoyo de San Juan γιατί απλά δεν...
Με την πρώτη ανάγνωση των πούρων, αυτόματα ψηφίζω Siglo VI γιατί είναι πουράκλα, Montecristo Double Edmundo, γιατί μου αρέσει πολύ και ότι καπνίζω τώρα τελευταία σκοράρει ψηλά, H. Upmann Magnum 50 γιατί ότι έχω καπνίσει είναι πάρα πολύ καλό.
Μου μένει μία ψήφος που θα πάει ανάμεσα σε Cohiba Pyramides Extra, τα δύο cuaba, και το Eagle.
Αφαιρώ τις πυραμίδες γιατί δεν έχω τρελαθεί. Αφαιρώ και τα distinguidos γιατί τα salomones είναι απείρως καλύτερα. Έχω να επιλέξω μεταξύ salomones και eagle. Θα επιλέξω τα salomones καθαρά λόγω σπανιότητας και σχήματος που μου αρέσει και όχι για λόγους γευστικούς, αφού μου αρέσουν και τα eagle. Οπότε από μένα Cohiba Siglo VI, Cuaba salomones, H. Upmann Magnum 50, Montecristo Double Edmundo
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Best Cuban Misc Large Smoke

Δημοσίευση από Tournesol »

Ομολογώ πως είμαι αδιάβαστος κύριε καθηγητά, όσον αφορά τα μεγάλα φορμάτ. Ένα σημαντικό κομμάτι της λίστας δεν το έχω δοκιμάσει πότε (λ.χ. Behike, Piramides Extras κ.α.), οπότε θα ρίξω τα κουκιά μου βασιζόμενος στο οτι πρόλαβα να διαβάσω στο διάλειμμα :lol:

[1] Η. Upmann Magnum 50
Δεν τυχαίνει - πετυχαίνει! Όσα και αν έχω δοκιμάσει είναι ιδιαιτέρως απολαυστικά. Έχω γίνει και μέγας λάτρης της μάρκας τώρα τελευταία :D .

[2] Montecristo Double Edmundo
Όσο μπόι έχει, τόσο ωραίος είναι. Τα έχουμε πάει καλά και σε βάθος χρόνου.

[3] Cohiba Siglo VI
Είμαι λίγο biased με την ινδιάνα. Βέβαια θα ήταν ασέβεια να μην βάλω το 6αρι στις επιλογές μου. Είναι οτι πρέπει να είναι το συγκεκριμένο.
These users thanked the author Tournesol for the post:
Assos
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Best Cuban Misc Large Smoke

Δημοσίευση από Jazzman »

Μηδενική επαφή με τη συντριπτική πλειοψηφία των παραπάνω.

Ρίχνω ενα και μοναδικό κουκί:

Λατρεμένο Cuaba Salomones!

Τρομερή εμπειρία κάθε φορά.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Best Cuban Misc Large Smoke

Δημοσίευση από harmonica »

Αυτά τα μεγέθη δεν είναι τα αγαπημένα μου..ποτέ δεν ήταν..τώρα ακόμα περισσότερο..θα ψηφίσω με γνώμονα τον τελευταίοοοο καιρό 😎
Χωρίς σειρά καψουρας
Α) H Upmann Magnum 50
Κρατάει χρόνια και είναι άνω του μετρΐου συνέχεια

Β)Montecristo Double Edmundo
Η όποια σχέση με το αδερφάκι του είναι μόνο στο όνομα

Γ)Montecristo Eagle
Λίγα και καλά αν και μου έχουν κάτσει οπτικά και σαν γεύσεις τα master καλύτερα

Δ)Cuaba Distinguidos
2 όλα και όλα και αυτά τεφαρίκια..ασε που μου αρέσει και το σχήμα

Ινδιάνα εχω κάψει μονο ένα siglo 6 αλλα δεν θυμάμαι,τα άλλα όχι ουτε σαν σκέψη..
Ο κόμης τα καινούργια νο
Ο κακός πάει ακλαφτος
Και ο Σολομώντας δεν έκατσε ακόμα..αν βρω και που θα βρω
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Best Cuban Misc Large Smoke

Δημοσίευση από Haris »

ο αγαπημένο γίγαντας της λίστας είναι τα Cuaba Salomones ενα πούρο με ... άποψε! όσα κάπνισα τα βρήκα εξαιρετικά

το Cohiba Siglo VI όταν το πρωτοκάπνισα, δεν το εκτίμησα τόσο, όσο πριν 1 χρόνο που με έστειλε στον πουροπαράδεισο!

ειχα πάθει κόλλημα με τα Cuaba Distinguidos έχω μια κούτα αγορασμένο από Μιλάνο πριν λίγα χρόνια και πραγματικά λυπάμε να καπνίσω! ενώ έχω και λίγα ακόμη απο το jar project μου! ένα jar που έκλεισε πριν 3 χρόνια και άνοιξε όλες και όλες 4 φορές απο τότε!!!! για να δούμε!!!!

Montecristo Maltes ξέρω οτι γενικά δεν άρεσε! εμένα όμως εκείνο το πρώτο που κάπνισα το θυμάμαι ακόμα!!! όνειρο!!!

εκτός συναγωνισμού λόγο... μήκους φαντάζομαι έμεινε το Partagas serie E no2.... που που πουρακλος ο δούκας!
Άβαταρ μέλους
Καπετάνιος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 8:09 pm

Re: Best Cuban Misc Large Smoke

Δημοσίευση από Καπετάνιος »

Ψηφίζω Siglo VI διότι δεν είναι τυχαία η ναυαρχίδα της Ινδιάνας. Cohiba Pyramìdes που είναι πολύ καλές αν και η τελευταία που κάπνισα πάει καιρός. Ψηφίζω ακόμα Salomones διότι είναι η κορυφή των Cuaba και γενικά πούρο που μόνο με το Monte A το βάζω κοντά. Ό διπλός Εδμούνδος που ξεχωρίζει για τις γλύκες του, θες να το φας αλλα μεταξύ αυτού και του αετού τον Αετό διότι απλά είναι απ τα τοπ regular Monte.
Σιγά σιγά βρεχείν ο Θιός...
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Best Cuban Misc Large Smoke

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Λοιπόν απο τα πούρα της παρούσης ψηφοφοριας εχω καπνισει ολα κι ολα 4 :?
Καμία επαφή με τα Cohiba και τα Cuaba....αν και θα ήθελα πάρα πολύ να καπνίσω το Siglo VI...
Καμιά επαφή με Leyenda και Maltes...
Γενικά προτιμώ σε φορμάτ Τσώρτσιλ, Νταλιες και διπλοκορωνες...
Ψηφίζω 3 όλα κι αλλά γιατί το Hoyo De San Juan το κάπνισα 2 φορές και δε τα βρήκαμε.
Οπότε μας μένουν με σειρά προτεραιότητας:
H.Upmann Magnum 50 Μου έχει δώσει πολύ ωραίες φουμες άνω του μετρίου πάντα!
Montecristo Open Eagle Προσωπικά το μοναδικό της σειράς open που αξιζει...Ωραίο το Geniales!
Montecristo Double Edmundo Μου αρέσει αρκετά ο διπλός Εδμουνδος...Δεν έχω κάψει πολλά άλλα ήταν πάντα απολαυστικά...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”