Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

η κάλπη του φόρουμ

Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Μαρ 21, 2021 12:15 pm

H. Upmann Half Corona
15
20%
H. Upmann Regalias
3
4%
Montecristo Media Corona
15
20%
Partagas Capitols
4
5%
Romeo y Julieta Club Kings
1
1%
Romeo y Julieta Julieta
4
5%
Vegueros Centrofinos
5
7%
Vegueros Entretiempos
5
7%
Vegueros Mananitas
11
14%
Vegueros Tapados
13
17%
 
Σύνολο ψήφων: 76
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από Stratos »

Έχω καπνίσει τα 6/10.
Όλα τα vegueros, τα media corona και τα half corona.

Τα half corona προς το παρόν αποτελούν τα αγαπημένα μου πούρα γενικότερα.
Έχω βέβαια και το μεγαλύτερο δείγμα μιας κι έχω κάνει περισσότερα από 10.
Τα media corona ακολουθούν σαν το δεύτερο πιο καπνισμένο πούρο μου όχι όμως και δεύτερο στις γενικές προτιμήσεις, έχοντας κάνει ακριβώς 10.

Τα παραπάνω παίρνουν την πρώτη και δεύτερη θέση αντίστοιχα.
Θα δώσω ακόμη δύο ψήφους σε mananitas και tapados τα οποία θεωρώ πως μου ταίριαξαν καλύτερα από το lineup της vegueros.
These users thanked the author Stratos for the post:
suleygiannis
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από nikos doc »

Η αλήθεια είναι πως τιμώ ιδιαίτερα συχνά τα πούρα της ψηφοφορίας του αρχηγού, κυρίως λόγω του βολικού μεγέθους και του χρόνου που χρειάζονται. Το tin δεν παίζει κανένα ρόλο στην επιλογή μου, Γενικά δύσκολα θα επιλέξω κάποια συσκευασία που σπάει το κουτί, αν έχω άλλη επιλογή.

Στο δια ταύτα, βγάζω έξω τα λεπτά Romeo Julieta. Το 33 ring δεν μου κάνει με τίποτα. Βγάζω επίσης έξω τα Romeo Club Kings. Δυο έχω κάψει και δεν μου είπαν και πολλά. Και τα Capitols θα αφήσω έξω. Όπως και τα Romeo μικρό το δείγμα, αλλά παρά πολλά υποσχόμενο. Θα κοιτούσα μέχρι και στοκάρισμα σε 50αρι. Στα Vegueros αφήνω έξω εύκολα το Entrepientos, αφού δεν μου έχει κάτσει παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις. Οι δυο τελευταίες μάλιστα ήταν χορηγίες. Έξω και τα Mananitas με τρομερές διακυμάνσεις από tin σε tin. Πιο πολύ έχω ευχαριστηθεί οποίο χύμα έχω κάψει....

Και πάμε στις ψήφους.
Και τα H.Upmann Half Coronas, και τα Monte Media Corona παίρνουν ψήφο. Προτιμώ τα δεύτερα σε οποιαδήποτε φάση τους. Τα πρώτα θέλουν πιο πολύ καιρό να γίνουν και είναι λίγο πιο άξεστα.
Φυσικά ψήφο και στα Regalias. Δεν έχω δοκιμάσει από tin αλλά τα γυμνά είναι πολύ καλά πούρα, έστω και αν φαίνονται λίγο μονοδιάστατα.
Τα Tapados είναι σίγουρα το καλύτερο από τα μοντέρνα Vegueros. Μόνιμα στο rotation , έχουν αίγλη από μεγάλα σαλόνια και το βεληνεκές να την υποστηρίξουν. Τα Centrofinos θα πάρουν ψήφο για το εξαιρετικό μέγεθος και την σταθερότητα που δείχνουν, αν και η σχέση μας είναι ακόμα στην αρχή! 8-) 8-)
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
JuniorStratossuleygiannis
This is our House!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ευχαριστούμε τους Στράτο και Νίκο για τις απόψεις και τις ψήφους τους.
Οι τάσεις στην ψηφοφορία αρχίζουν και διαμορφώνονται. Τρία από τα δέκα πούρα δίνουν σκληρή μάχη για την κορυφή, ενώ τα υπόλοιπα εφτά ακολουθούν από απόσταση. Ελάτε και οι υπόλοιποι, για να βρούμε πιο πούρο σε tin αρέσει περισσότερο.
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Stratos
Ρε μαν ρε μπρο
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Καλημέρα και από μένα.Ακόμα μια ενδιαφέρουσα ψηφοφορία.
Οι δικές μου επιλογές είναι οι εξής:
1.H.Upmann half Corona:Μου αρέσει και μου κάθεται καλά τις πιο πολλές φορές. Πολύ ωραία και γρήγορη φούμα.
2.Montecristo media corona:Η αγάπη μου για τα Monte δε θα μπορούσε να το αφήσει απέξω καθώς ο κοντούλης το λέει το μυθιστόρημα μια χαρά!
3. Vegueros entretiempos:θα κλέψει ο κοντόχοντρος την τρίτη θέση στην επιλογή μου από τα αδέρφια tapados που τώρα τελευταία δε με ταπωνουν όπως παλιά
4.Vegueros tapados:οκ τώρα τελευταία δε με ενθουσιάζουν όπως παλιά όμως μου έχουν χαρίσει πολύ ωραίες φούμες!
Δεν έχω δοκιμάσει τα capitols τα οποία τα αναμένω σε παραγγελία αλλά ελπίζω να μη με αφήσουν στο ψιλοαδιάφορο όπως τα club kings!
These users thanked the author Giorgos1985 for the post (total 2):
suleygiannisStratos
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ευχαριστούμε και το Γιώργο για την κατάθεση των ψήφων του!
Η διαφορά των τριών πούρων από τα υπόλοιπα είναι μεγάλη. Όμως τα περισσότερα μέλη του φόρουμ δεν έχουν ψηφίσει ακόμα. Θα γίνει ανατροπή;
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από sigaras »

Έχουμε και λέμε λοιπόν για τα τσίγκινα:

H. Upmann Half Corona. Είναι πολύ γλυκό το άτιμο.

Montecristo Media Corona. Πολύπλοκο το μικρό.

Romeo y Julieta Julieta. Τα ανακάλυψσ πρόσφατα. Ωραίο, σύντομο κάπνισμα.

Vegueros Mananitas. Ίσως το καλύτερο vegueros κατά τη γνώμη μου. Δύο που κάπνισα πρόσφατα χτύπησαν κορυφή.

Vegueros Tapados. Σταθερή αξία.
These users thanked the author sigaras for the post (total 2):
suleygiannisStratos
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από Jazzman »

Οι πρώτες δύο επιλογές αποτελούν πούρα του βασικού rotation με τα υπόλοιπα να είναι ψηλά στις προτιμήσεις μου και να αλλάζουν σειρά πρωτεραιότητας συχνά:

1. Monte Media Corona
Σίγουρα το καλύτερο από όλα και σχεδόν πάντα καλό.

2. Vegueros Mananitas
Τα τενεκάκια, ιδίως το καλοκαίρι, φεύγουν επικίνδυνα γρήγορα. Πολύ αρωματικό και το καλύτερο Vegueros για μένα.

3. H. Upmann Regalias
Το ομορφότερο tin από τα 3 και τα αγαπημένο μου από άποψη γεύσεων.

4. Partagas Capitols
Πολύ ευχάριστη έκπληξη και αν συνεχίσει η παραγωγή σε αυτό τα επίπεδα μπορεί να βρεθώ στο δίλημμα να αγοράζω κασετίνες συστηματικά.

5. Vegueros Centrofinos
Θα συμφωνήσω με τον Doc σε αυτό, είναι μια σχέση που χτίζεται και κερδίζει έδαφος συνέχεια.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 2):
suleygiannisStratos
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ευχαριστούμε το Βλάση για τις ψήφους του. Η media corona πήρε προβάδισμα. Για να δούμε αν θα το κρατήσει
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από Στάθης »

Να ξεκινήσω με αυτά που βγάζω από τη λίστα μου.
Centrofinos δεν έχω καπνίσει ακόμα κανένα στικ. Δεν έχει τύχει και δεν το έχω κυνηγήσει κιόλας. Αν εξαιρέσεις τα mananitas όλα τα αλλά Vegueros δεν μου έχουν κάτσει προς ώρας. Τα Romeo βγαίνουν και αυτά μιας και το δείγμα είναι ελάχιστο με μόλις ένα στικ σε κάποια από αυτά. Τα Club Kings έχω ένα κουτάκι και δεν το έχω ανοίξει ακόμα. Regalias έχω και από αυτά ένα κουτί κλειστό και έχω κάνει 1-2 στικ στο παρελθόν χωρίς να ενθουσιαστώ.

Τι μας μένει ...

1.Half corona αγαπάω. Έχω κάνει πολλές κούτες από δαύτα. Ειδικά στην αρχή της ενασχόλησης μου με το πούρο τα κάπνιζα παρα πολύ.

2.Media Corona επίσης αγαπημένο και πολύ καπνισμένο αλλά μετά τη μισή κορόνα του τραπεζίτη ( εδώ θα κάνω εχθρούς 🤓).

3.Mananitas είναι πούρο με δύναμη και πολλές εντάσεις. Με ικανοποιεί σχεδόν πάντα. Άμα τα αφήσεις και λίγο, δλδ να έχουν 3+ χρόνια γίνονται σοκολατομπαρα με υψηλό ποσοστό κακάο.

4.Capitols... έχω καπνίσει λίγα από ένα τίν που έχω και με έχει ιντριγκάρει πολύ. Πιστεύω θα γίνει πολύ καλό πούρο μετά από λίγα χρόνια.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 2):
suleygiannisStratos
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ποιο είναι το καλύτερο κουβανέζικο πούρο που βγαίνει (και) σε μεταλλική συσκευασία;

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ευχαριστώ και το Στάθη για τις ψήφους του.
Ελάτε και οι υπόλοιποι, μία εβδομάδα έμεινε για τη λήξη της ψηφοφορίας
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”