Τα Πούρα του Μουντιάλ

διάλογοι αλλά και μονόλογοι, γνώμες, απόψεις, εξομολογήσεις

επιλέξτε τις τρεις αγαπημένες σας διοργανώσεις

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Ιούλ 15, 2018 8:20 am

1930 Ουρουγουάη
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1934 Ιταλία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1938 Γαλλία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1950 Βραζιλία
1
5%
1954 Ελβετία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1958 Σουηδία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1962 Χιλή
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1966 Αγγλία
1
5%
1970 Μεξικό
2
10%
1974 Δ. Γερμανία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1978 Αργεντινή
2
10%
1982 Ισπανία
2
10%
1986 Μεξικό
4
20%
1990 Ιταλία
1
5%
1994 ΗΠΑ
2
10%
1998 Γαλλία
1
5%
2002 Ν. Κορέα-Ιαπωνία
2
10%
2006 Γερμανία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2010 Ν. Αφρική
2
10%
2014 Βραζιλία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 20
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από goutsou »

Δεν είχα χρόνο χθες να γράψω το τρίτο μέρος θα το κάνω με το τέταρτο και τελευταίο σήμερα...

ΟΜΙΛΟΣ Ε

ΒΡΑΖΙΛΙΑ – Montecristo A. Δεν ξέρω γιατί, ποτέ μου όμως δεν χώνεψα τη Βραζιλία σαν ομάδα και ποτέ μου δεν την υποστήριξα. Όπως και στο σχολείο, για έναν ανεξήγητο λόγο όταν μαθαίναμε για τον Τρωικό πόλεμο έτρεφα μια ιδιαίτερη συμπάθεια για τους Τρώες και μία κακία για τους Έλληνες (!) Δεν παύει όμως η ομάδα από ‘την χώρα της σάμπα’ να είναι ένας θρύλος. Ταλεντάρες, μπρίο, θέαμα και πολλά γκολ. Τι άλλο να ζητήσεις; Το ίδιο και με το μέγα τοτέμ της κουβανέζικης γης. Για μένα το απόλυτο πούρο και η σελεσάο μέσα στα χρόνια, η απόλυτη ομάδα. (Παρ’ όλα αυτά θα χαρώ όταν θα αποκλειστεί)

ΕΛΒΕΤΙΑ – Diplomaticos No.2. Τρομερή ομάδα. Έξυπνη, γρήγορη με άκρα φωτιά. Για να μεγαλουργήσει όμως θέλει ακόμα τα χρονάκια της, όπως το Diplo που αρχίζει και λέει το ποίημα μετά 3-4 χρόνια από την παραγωγή του.

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ. H. Upmann Majestic. Η ομάδα που μας στέρησε μία ‘τυχερή΄ είσοδο στην οκτάδα στο τελευταίο μουντιάλ. Νομίζω πως παίρνει δίκαια το πούρο του μαςς αυτού του μήνα γιατί αν και είναι μια σχετικά μικρής διαμέτρου ποδοσφαιρικά και γεωγραφικά χώρα έχει τα εχέγγυα να αποστομώσει πολύ κόσμο πάλι, αν όμως περάσει στον επόμενο γύρο…

ΣΕΡΒΙΑ – La Gloria Cubana no. 4. Συμπάθειες είναι αυτές και δεν κρύβονται. Με εξαίρεση τη Βραζιλία, οι άλλες τρεις ομάδες διεκδικούν ισάξια την πρόκριση στην φάση των ‘16’. Προσωπικά θέλω να περάσει η γείτονα χώρα και γιατί έχουμε πολλά κοινά μεταξύ μας αλλά και λόγω Πρίγιοβιτς! Όπως και στην περίπτωση που αν έχω να επιλέξω μεταξύ των τριών πούρων θα πάρω την Γκλόρια.

ΟΜΙΛΟΣ ΣΤ
ΓΕΡΜΑΝΙΑ – Ramon Allones Coronas Gigantes. Πούρακλος. Ναι. Γεμάτο ουσία χωρίς πολλές φαμφάρες. Ναι. Ικανοποιεί κάθε φορά. Ναι. Στο πάνθεον των αμπάνος. Ναι. Ε, λοιπόν το ίδιο και η Μάνσαφτ!

ΜΕΞΙΚΟ – Hoyo De Monterrey Epicure No.2. Ρομπούστο με μπούστο και γούστο! Πάντα εκεί στις ΑΑΑ επιλογές αλλά… από το τέλος. Το Μέχικο δίνει το παρόν σχεδόν πάντα, όμως όταν αντιμετωπίζει τα μεγάλα όπλα, χάνει. Το ίδιο και το εν λόγω HdM που, ναι μεν, είναι κανόνι, όχι όμως και F-16.

ΣΟΥΗΔΙΑ – Partagas De Luxe. Όχι το Churchill, το απλό. Τιμιότατο, ΤΠΤΦ , αλλά μέχρι εκεί. Το ίδιο και η Σουηδία, σόρρυ Σβενσκ, αλλά δεν την βλέπω να πηγαίνει παρακάτω. Θεωρώ την υπέρβαση την έκανε ήδη νικώντας την Ιταλία.

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ. Romeo y Julieta no.2. Μισητό πούρο, μισητή ομάδα. Από το 2002 δεν θέλω ούτε να τους βλέπω ούτε να τους ακούω. Άσε που φάγαμε και ένα δίμπαλο από δαυτους στην Ν. Αφρική. Εύχομαι να ισοφαρίσουν το ρεκόρ μας (0 γκόλ 3 ήττες) αλλά και να φάνε και πάνω από δέκα!

ΟΜΙΛΟΣ Ζ

ΒΕΛΓΙΟ – Hoyo de Monterrey Magnum 50. Η καινούργια εθνική Βελγίου είναι εξάσφαιρο πιστόλι μπροστά. Σαν τα 50αρια που μαμούν και δέρνουν. Μία η άμυνα, μία ότι είναι και βουτυρομπεμπέδες θα περάσουν πρώτοι και άνετοι στον επόμενο γύρο αλλά μετά φααααπ. Άντε το πολύ 8αδα…

ΠΑΝΑΜΑΣ – Cuaba Traditionales. Το κανάλι, τα καπέλα και τα…papers. Γι’ αυτά είναι γνωστός, όχι για το ποδόσφαιρο. Και στα περφέκτο των κουάμπα, προσωπικά, το πιο χαμηλό στη λίστα. Μάλλον η ομάδα που θα αρπάξει τα περισσότερα με ανταγωνισμό μόνο από τη Σ. Αραβία

ΤΥΝΗΣΙΑ – Fonseca Delicias. Άμυνα και με ξαφνικές αντεπιθέσεις. Όπως θα έπαιζε και ο Αστέρας Ραχούλας με τον Γιγαντιακό. Και τα συγκεκριμένα φονσέκα κάπως έτσι παίζουν: τίποτα, τίποτα, ωπ μια καλή τζούρα, τίποτα.

ΑΓΓΛΙΑ – Montecristo No.2. Από τα πιο αναγνωρίσιμα πούρα στον κόσμο και από αυτά με τις μεγαλύτερες πωλήσεις. Περιμένεις να σου δώσει την γη με τ’ άστρα και συνήθως παίρνεις… γουμαροκούραδα. Αυτό κάνει και η Αγγλία, χρόοοοονια τώρα. Αν όμως κάτσει η άτιμη η μπίλια τα δυάρια σε στέλνουν στη γωνία, όρθιο με το ένα πόδι γιατί σε έπιασαν αδιάβαστο. Φέτος πιστεύω θα δούμε την England No. 2, αυτή που θα φτάσει μέχρι τους ημιτελικούς, άσχετα αν βγει δεύτερη στον όμιλο.

ΟΜΙΛΟΣ Η

ΠΟΛΩΝΙΑ – Sancho Panza Non Plus. Οι περισσότεροι, λογικά την έχουμε του πεταματού την Πόλσκα. Νταξ, έχει έναν Λεβαντόφσκι που μπορεί να σου βγάλει γκολ από το πουθενά. Έτσι νομίζω είχαμε τα Σάντσο κι εμείς στο μυαλό μας. Μια, δυο, δεκαδυο δοκιμές όμως κι έφτασε να ψηφιστεί η καλύτερη μαρέβα. Δεν θα φτάσει σε στάτους τα μεγαλύτερα αδέρφια του (το ένα, γιατί τα άλλα μας άφησαν καιρούς...), αλλά θα είναι και στις ευχάριστες εκπλήξεις του 2018.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ – Hoyo de Monterry Palmas Extra. Σίγουρα όχι η πιο γνωστή από της ομάδες της Αφρικής, όπως και τα Πάλμας που δεν είναι και στη λίστα των ανά τον κόσμω πουροκαπνιστών, αλλά βάζει κάτω δυο ντουζίνες από άλλα πιο γνωστά και διαδεδομένα. Μάλλον δεν θα περάσει, όμως θεωρώ θ’ αφησει το στίγμα της.

ΚΟΛΟΜΒΙΑ – Montecristo Open Master. Με τα μεγάλα της ονόματα να περνούν περίοδο κρίσης νομίζω πως θα ξεθυμάνουν γρήγορα. Και το Μάστερ αρχίζει ωραία αλλά μετά… καπνός!

ΙΑΠΩΝΙΑ – Cohiba Siglo II. Μιας και αναφέρθηκε λίαν προσφάτως στο φόρουμ. Πανάκριβα συμβόλαια παιχτών που δεν δικαιολογούν σε καμία περίπτωση τα λεφτά που βγάζουν σε σχέση με την μπάλα που ξέρουν (αν και ο Σίντζι Καγκάουα μ’αρέσει). Σίγκλο 2 ακούς;

Τέτοια ώρα αύριο θα ετοιμαζόμαστε (κάποιοι, όχι όλοι) με τις ποτάρες και τις πουράκλες μας ανά χείρας για την γιορτή έναρξης!

Καλή επιτυχία στις ομάδες που υποστηρίζετε και…. Vamos Argentina!
These users thanked the author goutsou for the post (total 3):
ΤάκηςsuleygiannisPetran
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
trendy
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:00 pm

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από trendy »

goutsou έγραψε:
Τετ Ιουν 13, 2018 4:49 pm
ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ. Romeo y Julieta no.2.
Ε όχι! :x
Αγαπάμε Χουλιέτα 2 :D
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από goutsou »

trendy έγραψε:
Τετ Ιουν 13, 2018 4:54 pm
goutsou έγραψε:
Τετ Ιουν 13, 2018 4:49 pm
ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ. Romeo y Julieta no.2.
Ε όχι! :x
Αγαπάμε Χουλιέτα 2 :D
Αν αγαπάς Νο.2 αγαπάς και την Νότιο Κορέα. Άρα μισείς την Βόρειο Κορέα. Αν η Βόρειος Κορέα έπαιζε στο μουντιάλ θα ήταν αυτή το Νο.2. Οπότε μισείς την Χουλιέτα! :o :o :o :o :o :shock: :shock: :shock: :shock:
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8988
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από Τάκης »

Στελάρα μας ευχαριστούμε πολύ για την υπέροχη παρουσίαση που έκανες στις 32 ομάδες του Μουντιάλ

από αύριο πρωί-πρωί θα πιάσουν δουλειά οι μπουκ του φόρουμ, ανεβάζοντας προγνωστικά για το πρώτο παιχνίδι
προτείνω στα παιχνίδια να μαντεύουμε το τελικό σκορ, όπως κάναμε και στο γιούρο πριν δυο χρόνια

Παρασκευή πρωί θα ανεβάσω καθαρογραμμένες και τις προβλέψεις για την τετράδα
υπενθυμίζω ότι όσοι δεν το έχετε κάνει, μπορείτε να ανεβάσετε τις δικές σας προβλέψεις μέχρι την έναρξη του αυριανού ματς
These users thanked the author Τάκης for the post:
goutsou
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
trendy
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:00 pm

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από trendy »

goutsou έγραψε:
Τετ Ιουν 13, 2018 5:17 pm
Αν αγαπάς Νο.2 αγαπάς και την Νότιο Κορέα. Άρα μισείς την Βόρειο Κορέα. Αν η Βόρειος Κορέα έπαιζε στο μουντιάλ θα ήταν αυτή το Νο.2. Οπότε μισείς την Χουλιέτα! :o :o :o :o :o :shock: :shock: :shock: :shock:
Εικόνα
These users thanked the author trendy for the post:
goutsou
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από goutsou »

Τάκης έγραψε:
Τετ Ιουν 13, 2018 6:34 pm
υπενθυμίζω ότι όσοι δεν το έχετε κάνει, μπορείτε να ανεβάσετε τις δικές σας προβλέψεις μέχρι την έναρξη του αυριανού ματς
Συμφωνώ κι επαυξάνω με τον Τάκη! Αντε ρε μπαλαδόφατσες, μεχρι τις 6 αύριο ανεβάστε τα προγνωστικά σας!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Δεν έχω μελετήσει ακόμα..
Θα το κάνω μέχρι αύριο και θα πω τις προβλέψεις μου.!!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8988
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από Τάκης »

καλημέρα κι από δω ζουζουνόπαιδα ποδοσφαιρόφιλα και μη
σήμερα μεγάλη μέρα, η στρογγυλή θεά κάνει πρεμιέρα με τη σέντρα στις έξι το απόγευμα
ας αρχίσουμε τα προγνωστικά μας λοιπόν, θυμίζω ποντάρουμε κατευθείαν σκορ
εγώ λέω Ρωσία-Σαουδική Αραβία 2-1
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2399
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από suleygiannis »

επιτέλους αρχίζει! 3-1 η Ρωσία λέω εγώ
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8988
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από Τάκης »

να σταμπιλάρουμε από βδομάδα ένα βράδυ κι ένα καλό παιχνίδι
και να κανονίσουμε να το δούμε μαζί παίδες
νομίζω επιβάλλεται!
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
goutsouPetran
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελεύθερα & Ωραία”