Τα Πούρα του Μουντιάλ

διάλογοι αλλά και μονόλογοι, γνώμες, απόψεις, εξομολογήσεις

επιλέξτε τις τρεις αγαπημένες σας διοργανώσεις

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Ιούλ 15, 2018 8:20 am

1930 Ουρουγουάη
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1934 Ιταλία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1938 Γαλλία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1950 Βραζιλία
1
5%
1954 Ελβετία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1958 Σουηδία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1962 Χιλή
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1966 Αγγλία
1
5%
1970 Μεξικό
2
10%
1974 Δ. Γερμανία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1978 Αργεντινή
2
10%
1982 Ισπανία
2
10%
1986 Μεξικό
4
20%
1990 Ιταλία
1
5%
1994 ΗΠΑ
2
10%
1998 Γαλλία
1
5%
2002 Ν. Κορέα-Ιαπωνία
2
10%
2006 Γερμανία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2010 Ν. Αφρική
2
10%
2014 Βραζιλία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 20
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2400
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από suleygiannis »

ωραίος Στέλιο!
πρόβλεψη για τελική τετράδα, χωρις να γνωρίζω ομάδες τραυματίες φαβορί κλπ μιας και δεν παρακολουθώ προκριματικά.
Πορτογαλία, Αργεντινή, Αγγλία Γερμανία. Τελικός Γερμανία Αργεντινή κερδίζει η Γερμανία
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8992
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

έκανε δουλειά η δάφνη 8-)

ψηφίζω λοιπόν πως τετράδα θα φτάσουν:

Ισπανία
Αργεντινή
Βραζιλία
Αγγλία

ημιτελικοί:

Ισπανία-Βραζιλία
Αργεντινή-Αγγλία

Τελικός:
Βραζιλία-Αργεντινή 1-2
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από Svensk »

Ρωσία
Αργεντινή
Σουηδία
Γερμανία

Θα καούν πολλά HDM epi 2 και Vaqueros Tapados.
Aπο κει και πέρα βλέπουμε.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Γκαρντασι Στυλιανε τα συγχαρηκια μου για την πρωτοτυπία του post σου!

Περιμένουμε όλοι οι ποδοσφαιρόφιλοι πως και πως την έναρξη για να κορυφωθούν τα απογευματοβραδακια μας παρέα με τα αγαπημένα μας πούρα και αλκολια...
Οι δικές μου προβλέψεις για ημιτελικά είναι οι εξης:
Βραζιλια-Γαλλια και Γερμανια-Αργεντινη
Τελικος: Αργεντινή-Βραζιλια 3-2

ps: Γιάννη Αργεντινή-Γερμανια δε μπορεί να πέσουν τελικό,αν διασταυρωθούν θα ειναι μόνο στον ημιτελικό.
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από Petran »

Στέλιο εξαιρετικός, αναμένουμε την συνέχεια!!! ;)

Πάμε τώρα στις προβλέψεις μας :geek:
Ιδού η τελική τετράδα :

Αργεντινή
Γερμανία
Βραζιλία
Γαλλία

1ος Ημιτελικός : Αργεντινή - Γερμανία
2ος Ημιτελικός : Βραζιλία - Γαλλία

Τελικός : Αργεντινή - Βραζιλία 3 - 0

Vamos, vamos, Argentina (ήρθε η ώρα!)

Εικόνα
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από Rigelianos »

Petran έγραψε:
Παρ Ιουν 08, 2018 11:26 pm
Στέλιο εξαιρετικός, αναμένουμε την συνέχεια!!! ;)

Πάμε τώρα στις προβλέψεις μας :geek:
Ιδού η τελική τετράδα :

Αργεντινή
Γερμανία
Βραζιλία
Γαλλία

1ος Ημιτελικός : Αργεντινή - Γερμανία
2ος Ημιτελικός : Βραζιλία - Γαλλία

Τελικός : Αργεντινή - Βραζιλία 3 - 0

Vamos, vamos, Argentina (ήρθε η ώρα!)

Εικόνα
Στους ημιτελικούς συμφωνούμε απόλυτα!
Στον τελικό βλέπω Βραζιλία Γερμανία και να το παίρνει η Βραζιλία όπως το 2002!
Άβαταρ μέλους
trendy
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:00 pm

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από trendy »

Για ημιτελικούς βλέπω Πορτογαλία Βραζιλία και Αργεντινή Γερμανία.
Θα ήθελα πολύ να δω Βραζιλία με Αργεντινή στον τελικό, αλλά μάλλον θα παιχτεί επανάληψη του Γερμανία Βραζιλία, στην προσπάθεια των σάμπα καρναβαλιστών να πάρουν το αίμα τους πίσω από το 7-1 του ημιτελικού το 2014. Εις μάτην όμως γιατί θα χάσουν 2-1 από τους Γερμανούς.
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από Haris »

ωραιο θεμα.... να δω πως θα τα καταφερω εφέτος να παρακολουθήσω Μουντιάλ με τόσα να έχω προγραμαμτισμένα Ιούνιο-Ιούλιο...
ασε που μουντιάλ χωρίς Ιταλία δεν γινετε!!! είναι και αυτός ο Μπουφόν ρε παιδιά... απο τότε που άρχισα να βλέπω μουντιάλ, αυτόν έβλεπα :lol: :lol: :lol:

Να πώ και ένα τερράστιο μπραβο στον Στελλάρα... ωραία παρουσιαση και καταπλιτική ανάλυση!!! Γιά σου ρε Πολύτεκνε!!!! :D
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από Haris »

Λοιποοοοοοοοοοοοοοοον!!!

Απο μικρός, όπως και όλοι οι μικροί της ηλικίας μου... μπαίναμε στο μπούκικο της γειτονιάς μας, τσοντάραμε 1-2 λίρες και ποντάραμε τις προβλέψεις μας για το μέλλον :shock: να πώ στο μπούκικο της γειτονιάς μου (που τώρα είναι ΟΠΑΠ) εγω πλήρωσα για την μεγάλη τηλεόρασης το κέντρο! :lol:
κουβά στον κουβά λοιπόν, το έκοψα, ήρθε και το ευρώ , οι 2 λίρες έγιναν 3,42ευρά!, μεγάλη αλλαγή :lol: :D στην αρχή πήγαινα με του φίλους και καθόμουν και απλά παρακολουθούσα, αλλά δεν μου άρεσε, ήταν λες και καθομουν στον κύκλο και πέρναγα το τσιγάρο στον επόμενο :roll: ... δεν ήθελε και πολύ, σταμάτησα να πηγαίνω, σταματώ και να παίζω!
Απο τότε παίζω κάθε 2 χρόνια... ένα στην αρχή του Euro, ένα στην αρχή του μουντιάλ. να πώ οτι στο euro 2004 έφτασα πάρα πάρα πολύ κοντά...
έπαιξα να το πάρει η Πορτογαλία :mrgreen: :mrgreen: ήταν η μεγαλύτερη μου επιτυχία :geek:

Στα του φετινού τώρα....
μεγάλη έκπληξη θα είναι η Ρωσία που σαν οικοδέσποινα και με την βοήθεια του μάστρο Πούτιν έχει και λίγη εύνοια, πάει στους τέσσερις αποκλείοντας στους οκτώ το εκπληκτικό Περού.
Στην άλλη μεριά και απέναντι από την Ρωσία θα βρεθεί η Σελεσάο που με κλειστό σκορ θα αφήσει έξω το Βέλγιο στην φάση των 8!!!
Η Αργεντινή του Μέσι θα αντιμετωπίσει στους 8 την Αίγυπτο του τρελού Σαλαχ που μετά την περιποιημένη λαβή ζίου ζίτσου απο τον Ράμος, επανέρχεται δυναμικά και παίρνει απο το χέρι την Αίγυπτο στους 8 που όμως αποκλείονται.
Σκέφτομαι πολύ αυτό το ζευγάρι, απο την μία οι loosers Άγγλοι και από την άλλοι τα γερμανικά Παντσερ.. η λογική λέει Γερμανία λοιπόν!

Τελικό βλέπω Γερμανία - Βραζιλία και σε ένα αγώνα γεμάτο αναμνήσεις, καλές και κακές απο εκείνο το 1-7...
ο Νειμάρ θα σηκώσει το τρόπαιο στον καλοκαιρινό ουρανό της Μόσχας!!!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από goutsou »

Χίλια ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά! Χαίρομαι που σας άρεσε το ποστ. Χάρη, ωραία μάτια έχει η Βραζιλιάνα!
Συνεχίζω λοιπόν με τους επόμενους δύο ομίλους.

ΟΜΙΛΟΣ Γ

ΓΑΛΛΙΑ - Quai D’ Orsay Coronas Claro. Η ομάδα του Ντεσάμπ είναι ένα από τα φαβορί και κατ’ εμέ, η μία φιναλίστ. Όμως μέσα στα χρόνια δεν έχει φτάσει ακόμα μυθικό στάτους. Λεπτεπίλεπτη ομάδα, όταν πάρει όμως μπρος βγάζει φωτιές. Σαν την κορόνα που σου γεμίζει το στόμα με γεύσεις, αν και είναι από τα πιο ελαφρά πούρα σε δύναμη στο κουβανέζικο βιτολάριο.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - Trinidad Reyes. Χώρα με πλούσιο αθλητικό παρελθόν και μερικά καλά αποτελέσματα πρόσφατα σε προηγούμενα Π.Κ. Αν μιλούσαμε για ράγκμπι ή για κρίκετ στάνταρ μέσα στα φαβορί αλλά όταν λες football κάτι που παίζεται με τα χέρια είσαι ποζεράς. Όπως οι ακριβές ‘ρέγκες’, όμορφες από ουσία όμως τίποτα.

ΠΕΡΟΥ - San Cristobal El Principe. Από τις λεγόμενες μικρές ομάδες της Νότιας Αμερικής, πέρασε τελευταία από τον προκριματικό και η τελευταία της παρουσία ήταν πριν 36 χρόνια. Παρ όλα αυτά δεν παύει να έχει μία δύναμη στο παιχνίδι της και ίσως να πανηγυρίσει και μία πρόκριση στους 16. Σαν το μικρούλι SCdlH που ότι του λείπει σε μπόι το έχει σε γεύση και δύναμη.

ΔΑΝΙΑ - Juan Lopez No. 2. Περασμένα μεγαλεία, αλλά τώρα τελευταία η ομάδα παίζει μπαλίτσα που την ευχαριστιούνται στην Δανημαρκία. Το JLP 2 ήρθε το ίδιο ξαφνικά στη ζωή μας κι έδωσε ρέστα.

ΟΜΙΛΟΣ Δ

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - Bolivar Coronas Gigantes. Ναι, το ξέρω και συγχωρέστε με γι αυτήν την παρατυπία. Κατηργημένο πούρο, ένα από τα άγια δισκοπότηρα της Κούβας. Επιλέγω το συγκεκριμένο, πρώτον γιατί είναι ευσεβής πόθος ο Μέσσι να κερδίσει ένα μεγάλο τρόπαιο με την εθνική του, ακριβώς σαν την ελπίδα που έχω μέσα μου πως κάποια στιγμή οι Κουβανοί θα καταλάβουν την λακαμία που έκαναν και θα το επαναφέρουν. Δεύτερον γιατί τέτοια απόλαυση σαν την μπάλα που παίζει η Αργεντινή όταν είναι στα καλά της, μόνο άλλες δυο τρεις ομάδες μπορούν να τα καταφέρουν. Το ίδιο και τα BCG.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ - Cuaba Divinos. Μικροσκοπική χώρα, τεράστιο κοινό. Δεν θεωρώ πως θα περάσει στον επόμενο γύρο, αλλά το κλίμα που θα φτιάξουν οι νησιώτες θα είναι σίγουρα καταπληκτικό. Σαν τα θεϊκά κουάμπα που σ αφήνουν με το στόμα ανοιχτό με το περιεχόμενό τους

ΚΡΟΑΤΙΑ - Ramon Allones Small Club Coronas. Κάποιοι το αγαπούν, κάποιοι άλλοι δεν θέλουν να το δουν ούτε ζωγραφιστό το Ραμονάκι. Η ομάδα που μας έκοψε την είσοδο στα τελικά του μουντιάλ, δικαίως μεν, με μεγάλη υπεροψία δε. Είσαι σμολ κορόνα ρε, όχι κορόνα γιγάντε, μην μπερδεύεσαι…

ΝΙΓΗΡΙΑ – Saint Luis Rey Series A. To dress box όχι το SLB... Πολύ ωραίο πούρο, με φρεσκάδα και όρεξη να σου δώσει πράμα, αλλά πάντα σε αφήνει με ένα παράπονο. Και η εθνική της κεντρικής Αφρικής, ξεκινάει με ενθουσιασμό, όμως κάτι κάνει και τα χαλάει στο τέλος

Τέλος μέρους Β’
These users thanked the author goutsou for the post (total 3):
suleygiannisPetranΤάκης
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελεύθερα & Ωραία”