Τα Πούρα του Μουντιάλ

διάλογοι αλλά και μονόλογοι, γνώμες, απόψεις, εξομολογήσεις
Απάντηση

επιλέξτε τις τρεις αγαπημένες σας διοργανώσεις

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Ιούλ 15, 2018 8:20 am

1930 Ουρουγουάη
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1934 Ιταλία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1938 Γαλλία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1950 Βραζιλία
1
5%
1954 Ελβετία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1958 Σουηδία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1962 Χιλή
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1966 Αγγλία
1
5%
1970 Μεξικό
2
10%
1974 Δ. Γερμανία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1978 Αργεντινή
2
10%
1982 Ισπανία
2
10%
1986 Μεξικό
4
20%
1990 Ιταλία
1
5%
1994 ΗΠΑ
2
10%
1998 Γαλλία
1
5%
2002 Ν. Κορέα-Ιαπωνία
2
10%
2006 Γερμανία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2010 Ν. Αφρική
2
10%
2014 Βραζιλία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 20
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από goutsou »

Εικόνα
Καλημέρα στους ποδοσφαιρόφιλους (και μη) του φόρουμ!
Σε κάτι περισσότερο από μία εβδομάδα αρχίζει η 'γιορτή του ποδοσφαίρου', μια 'φιέστα' που θα 'αναδείξει την καλύτερη ομάδα του κόσμου σε επίπεδο εθνικών ομάδων' (ουφ τελείωσα με τα κλισέ)
Δεν ξέρω για εσάς, αλλά αυτή η περίοδος μου έχει χαρίσει μεγάλες χαρές, λύπες αλλά και ...τσατίλες. Ακόμα θυμάμαι σαν χθες - μάλλον δεν τελείωσα με τα κλισέ- την πρόκριση με το πέναλντι του μαλλιά επί της Ακτης Ελεφαντοστού το 2014, την κατάφορη αδικία επί της Ισπανίας αλλά και το γενικό 'σμπρώξιμο' της Νότιας Κορέας το 2002, αλλά και τον 'χασάπη του Μπιλμπάο' Σμάιχελ που παραλίγο να έστελνε τον καημένο τον Μπατιστόν στον άλλο κόσμο και δεν πήρε ούτε κίτρινη.
Πάμε λοιπόν με 'πίτσα-μπύρα και μπαλίτσα' για πάνω από ένα μήνα! Εδώ μπορείτε να κάνετε τις προβλέψεις σας να μιλάτε για τα ματσάκια και ότι γεγονός και παραλειπόμενο νομίζετε οτί θα έχει ενδιαφέρον.
Επίσης δεν μπορει να λείψει και το διαγωνιστικό μέρος και ίσως και ένα στοιχηματικό για τα 'κουμαρόσκυλα'. Προβλέψτε λοιπόν την τελική τετράδα, το ζευγάρι τον νικητή και το σκορ του τελικού. Γι αυτόν που θα είναι πιο κοντά στις προβλέψεις, μιας και τρέχει και ψηφοφορία για μαρέβα/πετίτ κορόνα, ο κάθε συμμετέχων να στείλει ένα (1) από τις συγκεκριμένες βίτολες στον νικήτη. Σε περίπτωση που υπάρχουν δύο οι περισσότεροι με ίσες προβλέψεις τότε τα πούρα θα διαμοιραστούν ισόποσα. Αν υπάρξει και 'κωλόφαρδος' που τα βρει όλα σωστά, πρώτον να παίξει κι ένα τζόκερ και δεύτερον θα έχει και μια σπέσιαλ πεντάδα από μένα.
Μπορείτε να καταθέσετε τις προβλέψεις σας μέχρι και τις 14/6 πριν την έναρξη του πρώτου αγώνα.
Παραθέτω και μία φωτό με τους ομίλους και τα ζευγαρώματα για την καλύτερη δυνατή πρόβλεψη.
Εικόνα
Οι δικές προβλέψεις:
ΤΕΛΙΚΗ ΤΕΤΡΑΔΑ
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ, ΒΡΑΖΙΛΙΑ, ΓΑΛΛΙΑ, ΑΓΓΛΙΑ με ζέυγη ημιτελικών ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΑΓΓΛΙΑ και ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ
ΤΕΛΙΚΟΣ
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΓΑΛΛΙΑ με σκόρ 2-1 για τους αλμπισελέστε.
Νομίζω πως ο Μέσσι πρέπει να πάρει έναν μεγάλο τίτλο με την Εθνική του...
Εικόνα
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από Τάκης »

καλημέρα Στέλιο
θα μου επιτρέψεις καταρχήν να αλλάξω τον τίτλο: Τα Πούρα του Μουντιάλ
(είναι δικό μας παλιό-ιστορικό thread)
και να κάνω κι εγώ τη δική μου εισαγωγή που είχα ετοιμάσει, εν ευθέτω
το είχα σχεδιάσει αλλιώς αλλά δεν πειράζει, μιας και το άρχισες θα κρατάς εσύ τις μαντεψιές και τα στατιστικά ;)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από goutsou »

Σορρυ Τάκη, θεωρούσα πως τα πούρα του Μουντιάλ θα ήταν άλλο θρεντ. Αν είναι σβήσε το δικό μου και γράψε εσύ το δικό σου. Θα αντιγράψω αλλαγμενο το δικό μου από κάτω...

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από goutsou »

Δεν έχω πρόβλημα πάντως να κρατώ εγώ τις προβλέψεις!

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από Τάκης »

δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα, πάμε όπως είμαστε, γερά με τσαμπουκά!
(αν ρίξεις μια μακριά στο προηγούμενο πριν 4 χρόνια, θα δεις ότι έχει ακριβώς το ίδιο κόνσεπτ
στο συγκεκριμένο διαγωνισμό μάλιστα για την τετράδα, είχαμε εντυπωσιακά αποτελέσματα)

μέσα στη μέρα θα ανεβάσω κι εγώ κάτι συμπληρωματικό...
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από goutsou »

OK! Και πάλι συγγνώμη... Vamos Argentina λοιπόν! :lol:
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από Τάκης »



επιτέλους λοιπόν, όπως έγραψε κι ο Στελάρας, τα αστεία τελειώσανε!
χρειάστηκε να περάσουν 1.431 μέρες, αλλά ΗΡΘΕ ξανά
κύριοι, είμαστε πλέον στην αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη του νέου Μουντιάλ
που θα γίνει την Πέμπτη 14/06 με το παιχνίδι Ρωσία-Σαουδική Αραβία (18:00)

χαράς ευαγγέλια λοιπόν για τους ποδοσφαιρόφιλους όλου του κόσμου
μεγάλα γλέντια και για μας, τους πουρομπούκ του cigarsforum.gr
με το γνωστό σκηνικό πίτσα-μπύρα-μπάλα-πούρο-μπαλκόνι (© Petran) να δίνει ρέστα

ελάτε να διασκεδάσουμε, να πιούμε τις παγωμένες, τα κοκτέιλ, τα ρούμια και τα malt μας
συντροφιά με ένα και δύο και τρία πούρα, παρακολουθώντας τα παιχνίδια
(στη φάση των ομίλων μέχρι και τέσσερα τη μέρα!)
η περίσταση τραβάει και πολύ non, αφού οι φάσεις κερδίζουν συνήθως τις τζούρες

για τους διαγωνισμούς που θα τρέξουν κατά τη διάρκεια του Μουντιάλ
γράφει αναλυτικά ο οικοδεσπότης του thread ο οποίος επιφορτίζεται και με την τήρηση των πρακτικών
η υποβολή των προγνωστικών όπως προαναφέρθηκε, θα γίνεται μέχρι 14/06 πριν την έναρξη του πρώτου αγώνα
θυμίζω στους πιο νέους ότι οι Trendy, Petran, Rigelianos, Svensk και Τάκης
προέβλεψαν πριν αρχίσει το τουρνουά, τις 3 από τις 4 ομάδες των ημιτελικών του Fifa World Cup 2014!

ιδού προς μελέτη, οι όμιλοι και το πρόγραμμα των αγώνων, με την παράλληλη τηλεοπτική τους μετάδοση:
https://goo.gl/4eZSPN

στο thread χωράει και οτιδήποτε άλλο δροσερό και χαλαρό, καλοκαίρι είναι άλλωστε
καλή μας διασκέδαση!!!

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από Rigelianos »

Εικόνα

Εικόνα

Χρειάζεται να πω τι υποστηρίζω;
Θα μελετήσω τα σταυρώματα και θα δώσω προβλέψεις!
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από goutsou »

Τα πούρα του μουντιάλ λοιπόν αλλά ποιο αντιπροσωπεύει κάθε χώρα;
Αυτά που διαλέγω είναι ‘ρέγκιουλαρ προντάξιο’ (θα ήταν ευκολάκι με τα ρεχιονάλ) και θα προσπαθήσω να δώσω την εξήγηση της επιλογής.
Ξεκινάω λοιπόν με τους δύο πρώτους ομίλους

ΟΜΙΛΟΣ Α

ΡΩΣΙΑ - Fonseca Cosacos. Ναι το όνομα μπορεί να παραπέμπει στις στέπες της μαμάς Ρωσίας, αλλά και σαν την ομάδα είναι πολύ μονότονο. Καλό μεν αλλά μέχρι εκεί. Αν δεν ήταν η διοργανώτρια χώρα μπορεί και να μην έπαιρνε μέρος, όπως και τα κοζάκος που μάλλον δεν θα τα βρεις στη λίστα με τα καλύτερα, σχεδόν κανενός αφισιονάδο.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ - Vegueros Mananitas. Ξέρω πως σε orismenous αρέσουν πολύ, αλλά για μένα είναι σαν να βρίσκομαι στην έρημο κάτω από το μεσημεριανό λιοπύρι και να μασάω γρασίδι. Ακριβώς ότι θα μασήσει στο γήπεδο και η συγκεκριμένη εθνική.

ΑΙΓΥΠΤΟΣ – Rafael Gonzalez Perlas. Για τους περισσότερους (ντεμέκ) πουροκαπνιστές όταν σκέφτονται τον Ράφα τους έρχονται στο μυαλό οι πανετέλες. Έτσι και οι (ντεμέκ) ποδοσφαιρόφιλοι δεν έχουν την Βορειοαφρικανική χώρα σε μεγάλη υπόληψη. Έχει όμως 3-4 μαργαριτάρια με τον Σαλάχ πρώτο και καλύτερο που, ίσως, να αποτελέσουν αποτελέσουν μια από τις ευχάριστες εκπλήξεις του Μουντιάλ.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - Romeo y Julieta exhibicion no.3. Βραζιλία, Αργεντινή και στο βάθος η μικρούλα χώρα της Λατινικής Αμερικής. Υπέροχο πούρο μερικές φορές διαστημικό, όμως όσο και να προσπαθεί δεν μπορεί να φτάσει τα τοτέμ.

ΟΜΙΛΟΣ Β

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - Montecristo Edmundos. Τσούκου – τσούκου και από κει που δεν το περιμένεις πρωταθλητές Ευρώπης! Σαν τα περισσότερα εντμούνδο που τα καπνίζεις και σε πιάνει υπνηλία, αλλά όταν κάτσουν σου παίρνουν το σκαλπ!

ΙΣΠΑΝΙΑ - El Rey del mundo Choix supreme. Μεταφράζεις την μπράντα… ουάου. Κάνεις το ίδιο και με τη βίτολα… νταμπλ ουάου! Ανάβεις και λες καλά ρε πιο λούζερ πούρο δεν υπάρχει! Δεν με νοιάζει αν για μια 5ετία κυριάρχησε, η εθνική Ισπανίας παραμένει για μένα η πιο ντεκαβλέ ομάδα εκεί έξω.

ΜΑΡΟΚΟ - Por Larranaga Montecarlos. Ίσως η πιο υποτιμημένη ομάδα του κυπέλλου. Δεν έφαγε ούτε γκολ στα προκριματικά, όπως κι εγώ δεν έχω φάει ποτέ ήττα από τα μοντεκάρλος. Αν κάνει την έκπηξη και περάσει στην επόμενη φάση θα μιλάμε για βόμβα μεγατόνων… αλλά δεν το ακούσατε από εμένα…

ΙΡΑΝ - Punch Coronations. Συμπαθητική ομάδα όπως και το εν λόγω πούρο. Όμως μπρος σε τόσες επιλογές το χέρι σου σπάνια θα πάει προς τα εκεί όταν ανοίξεις τον υγραντήρα.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ….
These users thanked the author goutsou for the post (total 4):
ΤάκηςsuleygiannisPetrannikos doc
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Τα Πούρα του Μουντιάλ

Δημοσίευση από Τάκης »

Στέλιο.......... :!:

εμπνευσμένο
απίθανο
καταπληκτικό
εξόχως πρωτότυπο
ποδοσφαιρικά ευφυές
αφισιοναδικά ευστοχότατο

...και επειδή ξέρω πόσο περιορισμένος και πολύτιμος είναι ο χρόνος σου, και...
...γνήσια συγκινητικό!

σου εκφράζω δημόσια ευσήμως και μετ' επαίνου τα συγχαρητήρια μου
το post σου θέτει αυτόματα υποψηφιότα για τα Πουρίων 2018
στην κατηγορία "Καλύτερο Post"

εννοείται πως περιμένουμε τη συνέχεια

Υ.Γ.
παιδεύω ακόμα τα προγνωστικά μου, γιατί "κάτι" δεν μου βγαίνει
θα μασήσω φύλλα δάφνης και θα αποφανθώ 8-)
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελεύθερα & Ωραία”