Το πρώτο πούρο που κάπνισα…

διάλογοι αλλά και μονόλογοι, γνώμες, απόψεις, εξομολογήσεις
Άβαταρ μέλους
Firecigar
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 07, 2020 7:55 pm

Re: Το πρώτο πούρο που κάπνισα…

Δημοσίευση από Firecigar »

Εικόνα

Το πρώτο μου (πραγματικό) πούρο λοιπόν πριν 6 χρόνια (τελικά και όχι 4 όπως θυμόμουν🤣) ήταν ένα Cohiba απευθείας από κουβά που είχε πάει ο αδερφός του φίλου μου και μας το έδωσε αυτό στην φώτο δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιο αν μπορείτε εσείς να διακρίνετε ποιο από όλα θα μπορούσε να ήταν θα ήμουν υπόχρεος😁το κάπνιζα μαζί με τον φίλο στο μπαλκόνι του παρέα με ουίσκι και μουσικουλα και πολύ ρεκλα... Ωραία φοιτητικά χρόνια 😏
Ρουφάμε και τα λέμε 😜🥃🚬
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Το πρώτο πούρο που κάπνισα…

Δημοσίευση από Τάκης »

έτσι όπως φαίνεται στο πλάνο θα μπορούσε να είναι τουλάχιστον 3-4 Cohiba
αν και τα Coh που συνήθως φέρνουν οι "φίλοι και οι γνωστοί" είναι συνήθως Siglo VI η Esplendidos
αν ο φίλος σου πάντως το αγόρασε έξω από εργοστάσιο, στο δρόμο, ή οπουδήποτε αλλού κι όχι από επίσημο μαγαζί, δεν κάπνισες Cohiba
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Firecigar
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 07, 2020 7:55 pm

Re: Το πρώτο πούρο που κάπνισα…

Δημοσίευση από Firecigar »

Μήπως είναι και robusto? Όχι από μαγαζί τα είχε πάρει σε συσκευασία θυμάμαι ότι με είχε ζαλίσει λίγο ειδικά ο φίλος μου που δν καπνίζε ποτέ λίγο παραπάνω 😂ευχαριστώ πάντως
Ρουφάμε και τα λέμε 😜🥃🚬
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Το πρώτο πούρο που κάπνισα…

Δημοσίευση από Τάκης »

ναι, θα μπορούσε να ήταν Robusto
These users thanked the author Τάκης for the post:
Firecigar
papa was a rolling stone...
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Το πρώτο πούρο που κάπνισα…

Δημοσίευση από Nikolaros »

Δεν είμαι βέβαιος για το εαν ήταν το tubo 3 RyJ ή ένα Partagas σε σελοφαν. Νομίζω το Romeo. Μιλώντας για κουβανέζικα, ως πρώτη αγορά μου.
Το πραγματικά πρώτο μου πούρο ήταν σίγουρα ένα White Owl που είχα βουτήξει μικρός από το κουτάκι του πατέρα μου. Θυμάμαι μονάχα οτι το άναψα, δεν θυμάμαι εαν κατάφερα να το καπνίσω, δεν νομίζω, λογικά θα πνίγηκα. Το πρώτο μου τσιγάρο επίσης, βούτα από τον πατέρα μου, Καρέλια κασετίνα φίλτρο.
Άβαταρ μέλους
gkotsop
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2020 7:17 pm

Re: Το πρώτο πούρο που κάπνισα…

Δημοσίευση από gkotsop »

Το πρώτο πούρο που κάπνισα ήταν πριν 3 χρόνια ένα Romeo y Julieta Mille Fleurs το οποίο.. πραγματικά με απογοήτευσε 😂
Η αλήθεια είναι ότι ήμουν αποφασισμένος και δεν το έβαλα κάτω.. έτσι λοιπόν με δικαίωσε το επόμενο ένα Montecristo No.5 που πραγματικά λάτρεψα!!
panagiotis
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Δεκ 27, 2021 5:42 pm

Re: Το πρώτο πούρο που κάπνισα…

Δημοσίευση από panagiotis »

Εγώ το πρώτο μου πούρο το θυμάμαι πολύ καλά γιατί ήταν πριν 1,5 μήνα!! (Ναι είμαι πολυ καινούργιος σε αυτό..). Δεν κάπνιζα ούτε καπνίζω τσιγάρο. Κάπνισα ένα Romeo y Julieta Mille Fleurs. Όταν δοκίμασα μου έβγαλε μία άσχημη πίκρα στην γλώσσα... Δεν μου άρεσε καθόλου στην αρχή.. Μετά σαν να το συνήθησα κάπως και να είπα εδώ είμαστε.. Δυστυχώς μετά από λίγο κάπως με χάλασε.. Συνεχώς ένιωθα μία πρίκρα στην γλώσσα. Δεν το τελείωσα όλο, νομίζω το άφησα κάπου στην μέση. Το επόμενο πούρο που κάπνισα ήταν το ίδιο και μαζί με αρκετό ποτό ήταν πολύ ευχάριστο.. Έτσι ξεκίνησα και γω το δικό μου ταξίδι...
Docortho
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2022 10:39 am

Re: Το πρώτο πούρο που κάπνισα…

Δημοσίευση από Docortho »

Ήταν Χριστούγεννα του 2014 όταν άρχισα να γλυκοκοιτάζω το τσιγάρο και πάλι, το είχα κόψει βλέπετε από το 2002 στα 34 μου όταν διαπίστωσα οτι έβγαινα από το Χειρουργειο και κάπνιζα ένα πακέτο στην καθιστά.
έως τα τέλη του 2014 ήμουν άκαπνος ώσπου ο καπνός άρχισε να μου κλείνει ξανά σαγηνευτικά το μάτι ως ισχυρό αγχολυτικό (δήθεν) καθώς ζοριζόμουν άσχημα…..
Τότε λοιπόν ένας πολυ έξυπνος άνθρωπος μου έκανε δώρο ένα κουτί half Corona λέγοντας μου ´´ εαν δεν σε καλμάρει αυτο τότε τι να πω, άρχισε το κάπνισμα ξανά´´
Θυμάμαι την έκσταση που ενοιωσα καπνίζοντας το μικρό πούρο, γλυκά σκέτα μέλια σοκολάτες κρέμες οτι βάζει ο νους σας, και προπάντων εξαιρετικά φτηνό.
Θυμάμαι είχα αγοράσει ένα βιβλία χώρα είχαμε φαει κρέας στιφάδο και το hupmman ήταν μαγεία
Ε αυτο ήταν, για τα επόμενα χρόνια κόλλησα εκεί καπνίζοντας παράλληλα και λίγα Churchills στο ενδιάμεσο.
Λίγο αργότερα ένας καλός φίλος μη καπνιστής αγόρασε μια κούτα robusto cohiba σε ένα ταξίδι του στην Κούβα άναψε ένα και πνίγηκε όπως λέει, μου τα έφερε δώρο λοιπόν και εκεί ανακάλυψα τα cohiba όπου τα μάρανα ειδικά το siglo 1 μετά βρήκα το φορουμ τυχαια και άρχισα να ψάχνομαι γευστικά είχα ένα υγραντηρα της πλάκας από παλιά τώρα έχω καμπόσους……το πούρο που με εισήγαγε στην μυσταγωγία του φουμαρίσματος ήταν το half Corona το πούρο όμως που με έπεισε ήταν το petit edmundo το οποίο επίσης βρέθηκε τυχαια στα χέρια μου αλλά αυτο ειναι μια άλλη ιστορία που θα την διηγηθώ άλλη φορά…
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Docortho την Πέμ Αύγ 11, 2022 11:59 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author Docortho for the post (total 3):
Τάκηςjgeorgostlefteris c
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Το πρώτο πούρο που κάπνισα…

Δημοσίευση από jgeorgost »

Διαβάζοντας τον προλαλήσαντα, είπα να γράψω και εγώ την πρώτη μου επαφή!

Μακριά στο 2007 κάπνισα το πρώτο μου RyJ No. 2 σε μια βραδιά στα μπουζούκια από φίλο όπου το μόνο που θυμάμαι είναι ότι τα είχαμε πάρει απο περίπτερο και ότι δεν μου άφησε καθόλου καλή εμπειρία... :lol:

Το 2017 όμως κατέληξα στην Κούβα και επηρεασμένος από τον προορισμό, πρώτη μέρα στην Αβάνα κατέληξα με ένα Bolivar No. 2 στην αυλή του Hotel Nacional και ο συνταξιδιώτης μου με ένα RyJ Churchill όπου τα διάφορα αρώματα του ενός με το άλλο, μου έδωσαν να καταλάβω τον ωραίο κόσμο που μόλις είχα ανακαλύψει και τόσο καιρό είχα στο μυαλό μου σαν μονοδιάστατο!

Από τις αναζητήσεις μου για πληροφορίες και οδηγίες, σας βρήκα... and the rest is now!!

Πριν 5 χρόνια λοιπόν, σε ένα airbnb στο Caibarién (αν θέλει κανείς info υπάρχει ακόμη) απολαμβάνοντας την ηρεμία με την καλύτερη συνοδεία!

Εικόνα
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 4):
AndreasPDocorthoΤάκηςlefteris c
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελεύθερα & Ωραία”