Πουροζημιές

διάλογοι αλλά και μονόλογοι, γνώμες, απόψεις, εξομολογήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Πουροζημιές

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

έχω κάψει πανωφόρια, παντελόνια, πουκάμισα, μπλούζες και μπλουζάκια
φτηνά και ακριβά τραπεζομάντιλα, απλούς μουσαμάδες και κεντημένα στο χέρι
τραπέζια, καθίσματα, σεντόνια, 2-3 πληκτρολόγια p/c, την οθόνη ενός laptop
βιβλία, χαρτιά, ακόμα και το διπλανό μου μέσα στο συνωστισμό ενός μπαρ

έχω καεί με πολλούς και διάφορους τρόπους
με έχει πάρει ο ύπνος, και ξύπνησα γιατί κάτι μου μύριζε
έχω κόψει το παράμαλλο σε παραγάδι την ώρα που ψάρευα
στέλνοντας το μαζί με το ψάρι (και μένα) στον αγύριστο
έχω βάλει φωτιά στον σκουπιδοτενεκέ της γειτονιάς κάποιο βράδυ, δηλαδή πρωί
καθώς γυρνούσα και δεν ήθελα να το πετάξω στο δρόμο, νομίζοντας πως έχει σβήσει

μέχρι που έχω βάλει, πάνω σε μεγάλη σούρα, το πούρο ανάποδα στο στόμα
ναι, με την καύτρα, νεκρώνοντας για μια εβδομάδα τους γευστικούς και όχι μόνο κάλυκες

Εικόνα

...με λίγα λόγια, δεν είναι λίγες οι φορές, που τα έχω κάνει μαντάρα
και μπορεί να βγάζουν γέλιο αυτές οι στιγμές όταν τις διαβάζεις
τη στιγμή που συμβαίνουν όμως, την έχουν την ιλαροτραγωδία τους

Εικόνα

θέλω να ακούσω και τις δικές σας ιστορίες, σίγουρα κάτι θα έχει να πει ο καθένας
ιστορίες γι’ αγρίους και μη, που σίγουρα ξεφεύγουν από τη συνηθισμένη «γκρίνια»
της ενοχλητικής μυρουδιάς, της ανεξέλεγκτης βροχής από την «ηφαιστειακή» τέφρα
αλλά και γενικά της «εικόνας» που, ας μην κρυβόμαστε
το κάπνισμα του πούρου προκαλεί στους άλλους, οικείους και μη

δικό σας…

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2596
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Πουροζημιές

Δημοσίευση από alexandros »

προσωπικα ζημιές μηδέν . στάχτες πεσμένες πολλές ...
η πιο αστεία απο όλες ήταν πριν λιγα χρονια . με φιλοξενούσε ενα φιλικό ζευγάρι γιατί είχα τσακιστεί με το μηχανάκι και δεν μπορουσα να μένω σπιτι μου μιας και ήμουν ανίκανος να κάνω το οτιδήποτε μονος μου .

το ζέυγος είχε και ενα μικρό παιδί .δεν μπορούσα λοιπόν να καπνίζω μέσα στο σπιτι και επρεπε να βγαινω-βγαίνουμε στο μπαλκόνι.
τουλάχιστον είχε ωραια θέα μιας και ήταν στους πρόποδες της πάρνηθας.

είμαστε λοιπον το μεσημέρι εξω και καπνίζω ενα επικουρο 2 .στο 1 χέρι το πούρο -εχει γίνει μια σταχτη σχεδόν 3 πόντοι
και στο άλλο χέρι-το ζαβό- το σφηνάκι με το τσίπουρο ...

τραβάω τις τζούρες μου και απολαμβάνω τον χειμωνιάτικο ήλιο (αλκυωνίδες μέρες) και ξαφνικά
το @#^&γατο πηδάει πάνω μου χωρίς να το εχω πάρει χαμπάρι οτι ετοιμάζεται ... τρομάζω και φευγει το πούρο απο το χέρι , φέυγει και το σφηνάκι απο το άλλο, πάρε το πούρο κάτω , πάρε το σφηνάκι πάνω μου, πάρε και την στάχτη κάτω ,πάρε και την φίλη μου να φωνάζει οτι είχε σκουπίσει το μπαλκόνι το πρωί ,πάρε να γελάμε εγω και ο φίλος , δώστου να μας βρίζει μετα και η άλλη οτι γελάμε και αυτή καθαρίζει ...
ενα μεγαλέιο σας λέω ...

και πολλες αλλες φορες σταχτη σε πιατα φαγητου, ποτηρια με ποτο, πατωμα, υπολογιστη κτλ αλλα χωρις σοβαρες ζημιες

φιλος καταφερε να καψει το μικρο φουσκωτο στρωμα για την θαλασσα οταν του επεσε το πουρο απο το χερι
και ηρθε εξω κολυμπωντας

και αλλη φιλη ενω τρωγαμε της επεσε η σταχτη μεσα στο πιατο της οπως πηγε να την τιναξει στο τασακι
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Nickos H

Re: Πουροζημιές

Δημοσίευση από Nickos H »

Πουροζημιές πολλές..

Η χειρότερη ήταν σ' ένα ενοικιασμένο αυτοκίνητο, όπου οδηγούσα και προσπαθούσα ταυτόχρονα να πετύχω long ash. E μπορείτε να φανταστείτε την εξέλιξη, το long ash κάποια στιγμή το χάσαμε και με το ώ ρε π%@8#η μου κοιτάζω να δω που πέσανε οι στάχτες. Πρώτον παρ' ολίγο να τρακάρω και δεύτερο μου έφυγε και το πούρο απ' το στόμα και μέχρι να σταματήσω το αμάξι είχε κάνει ζημιά στην ταπετσαρία.

Βραδιά μετά από κρητικό γλέντι, καζίκι στη μεθιά έβαλα σβηστό πούρο μέσα σε μια πουροθήκη μου δερμάτινη. Είδα και έπαθα μετά από πολύ καιρό και πολύ κόπο να καταφέρω να φύγει η βρώμα.

Και διαβάζοντας το σκηνικό του Αλέξανδρου, θυμήθηκα κάτι πράγματα που όσα χρόνια και αν περάσουν τα θυμάμαι και γελάω αλλά με πρωταγωνιστή όχι εμένα αλλά τον συγχωρεμένο καπτά Μάκη Αγούδημο. Λοιπόν ένα διάστημα εργαζόμουν σε μια εταιρεία με γραφεία στο μέγαρό του επί των οδών Κανθάρου και Ακτή Μιαούλη. Τον είχαμε και πελάτη και πάντα ερχόταν με το πούρο στο στόμα είτε σβησμένο είτε όχι. Είχε δε την συνήθεια να μην ρίχνει ποτέ την στάχτη σε τασάκι αλλά πάντα μα πάντα κάτω ακόμα και αν τον είχες περικυκλώσει με τασάκια. Θυμάμαι λοιπόν μαζί του δυο σκηνικά. Το ένα ήμουν στο γραφείο του και καθώς καθόταν στον καναπέ και κάπνιζε έριχνε την στάχτη στο περσικό χαλί του γραφείου και δίπλα του ήταν επιφυλακή ένας Φιλιπίνος με την ηλεκτρική σκούπα αναμμένη και στο stand by έτοιμος να βουτήξει να για να ρουφήξει την καύτρα.
Το δεύτερο σκηνικό το είδα απ' το παράθυρο του γραφείου μου που έβλεπε στην Κανθάρου στην έξοδο του γκαράζ του μεγάρου του. Ο καπτά Μάκης είχε έναν προσωπικό Φιλιπίνο υπηρέτη που τον έλεγαν Ρόη. Ο οδηγός της S600 είχε βγάλει την Mercedes στο δρόμο και περίμενε να κατέβει ο καπτα Μάκης. Αυτή η αναμονή κρατούσε από λίγο έως και μια ώρα. Δίπλα απ' την Mercedes στεκόταν ο Ρόη μ' έναν δίσκο και πάνω ένα σάντουιτς για το αφεντικό. Κάποια στιγμή εδέησε και κατέβηκε ο Μάκης, με το πούρο πάντα στο στόμα, τρέχει ο οδηγός να του ανοίξει την πόρτα και στα καπάκια ο Ρόη βουτάει μπροστά με υπόκλιση για να του δώσει το σάντουιτς. Τα χάνει ο Μάκης, μπερδεύεται και του πέφτει το πούρο μέσα στο κάθισμα στην Mercedes. Βλέπω τον συγχωρεμένο απ' την μια να βουτάει μέσα στο αμάξι αλά τερματοφύλακας για να πιάσει το πούρο και με το άλλο χέρι να πετάει το σάντουιτς στη μούρη του Ρόη. Καντήλια βροχή, μπαίνει μέσα κλείνει πόρτα και εξαφανίζεται.. Αθάνατος καπτά Μάκης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελεύθερα & Ωραία”