Cigar Monologues

διάλογοι αλλά και μονόλογοι, γνώμες, απόψεις, εξομολογήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Cigar Monologues

Δημοσίευση από Svensk »

Monarcas Upmann 2007.
Μόνος στην βεράντα. Συνοδεία ελληνικός καφές .
Ξεχειλίζω από όρεξη να γράψω
Αυτό το διαστημόπλοιο θα με συνοδέψει μια χαρά σκέfτομαι καθώς ανοίγω το τούμπο.
Το ανάβω αμέσως για να μην χάνω χρόνο. Ελντοράδο από την πρώτη ρουφηξιά, δεν μου έχει ξανασυμβεί, νομίζω.
Τα δάκτυλα μου αφήνουν το πληκτρολόγιο. Κοιτώ τον ουρανό και ταξιδεύω. ΤΑΞΙΔΕΥΩ!

Χόρτα, δέρμα και κανέλα.
Είμαι έξω από το εργοστάσιο της Παρτάγας. Μια παρέα Ελλήνων περνά την είσοδο. Πρώτος ο Τάκης με τον Νίκο. Σε λίγες ώρες όλοι τους έκτος από έναν θα είναι νεκροί.

Το τράβηγμα είναι τέλειο. Ένα πικάντικο πορτοκάλι κάνει την εμφάνιση του.
Μεταφέρομαι στο σπίτι της πόρνης στο επάγγελμα Μαρίας. Ένας πελάτης την πηδά ενώ αυτήν σκέπτεται αν ποτέ θα μπορέσει να ξαναπιάσει το νήμα εκεί που το άφησε, πριν την ανακαλύψει εκείνος ο καταραμένος ατζέντης, τότε που σπούδαζε Ελληνική φιλοσοφία. Σε λίγες μέρες θα είναι νεκρή.

Το δέρμα δυναμώνει, τώρα πασπαλισμένο με καφέ.
Τώρα μεταφέρομαι στο πλατό την ώρα που παρουσιάζει την εκπομπή της η πόρνη - και - στην ψυχή Ισαβέλλα. Σε λίγες μέρες θα την ξέρει όλος ο πλανήτης.

Πιπέρια και αλάτια εμφανίζονται.
Πετώ πάνω από το σπίτι του Μπάτσου Εστέβαν. Ούτε σήμερα έχει πάει στην δουλειά. Καταϊδρωμένος νηστικός και αφυδατωμένος, χαϊδεύει μερικές μεγάλες φωτογραφίες κολλημένες στο τοίχο του σαλονιού του. Πασχίζει – και γουστάρει – να εντοπίσει τι του ξεφεύγει. ''Δεν μπορεί! Κάτι θα άφησε πίσω του ο δολοφόνος''. Πόσο θα αλλάξει σε λίγο η ζωή του!

Ο Μονάρχης βαραίνει. Ένα πικρό λουκούμι μπολιάζει με το δέρμα.
Μεταφέρομαι στις Άνδεις. Ο Βαρόνος της Κόκας πετάγεται στην καρέκλα του. Αποκοιμήθηκε και όπως πάντα ονειρεύτηκε τους ιθαγενείς στην Αφρική, όταν τους ξεκοίλιαζε για να βγάλει τα διαμάντια που έκρυψαν στον πρωκτό τους. Παίρνει πάλι τηλέφωνο τον γιο του. Δεν λένε πολλά. Αλλοίμονο αν ο κόσμος μάθαινε ποιος είναι ο γιος του και τι ετοιμάζουν. Σε λίγο θα είναι νεκρός. Όχι όμως ο σκοπός του.

Πιπέρι Καγιέν προστίθεται στα χόρτα που ποτέ δεν υποχώρησαν.
Πετώ πάνω από την ζούγκλα των Τσιάπας στο Μεξικό. Ο Ρόλαντ, ο Γερμανός μισθοφόρος αδειάζει το κρησφύγετο των Αζτέκων από τα τελευταία φορτία χρυσού και ασημιού. Σχεδόν τριάντα χρόνια του πήρε να το αδειάσει.

Θα τρελαθώ! Κρέμα αραβοσίτου και μύρτιλο.
Ο κατά συρροή δολοφόνος Μπλάνκο κόβει βόλτες στην φυλακή και συνομιλεί με τον θεό. Κανείς δεν τολμά να τον κοιτάξει.

Χάνω την μπάλα! Όλα παίζουν μαζί.
Ο Ίνγκβαρ αναλαμβάνει άλλη μια επικίνδυνη αποστολή. Αναζητά διακαώς των δολοφόνο του.

Πολλά πιπέρια πλέον με την προσθήκη ξύλου και γης.
Οι αδελφές Ντομεστικάδο αφανίζουν μια ολόκληρη διμοιρία τζιχαντιστών για λογαριασμό ιδιωτικής εταιρίας φύλαξης. Έχουν γεμίσει την Λιβύη πτώματα. Σε λίγες μέρες θα κάνουν την μεγαλύτερη δουλειά από όλες μαζί με τον Εστέβαν τον Ρόλαντ ,τον Ίνγκβαρ και τον Μπλάνκο.


Ο Μονάρχης έχει και άλλα να δώσει. Τον τιμώ όμως αφήνοντας τον να κρατήσει κάτι για τον εαυτό του.
Η Γυναίκα μου επιστρέφει με μπριζόλες από το χωριό! Αυτά είναι!
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελεύθερα & Ωραία”