Χώρος για humidor

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Desperado
New users
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 09, 2018 6:30 pm

Χώρος για humidor

Δημοσίευση από Desperado »

Με την υπόθεση οτι ο υγραντήρας αλληλεπιδρά με το εξωτερικό περιβάλλον, σε ποιο χώρο του σπιτιού σας βάζετε το humidor σας; Όπου σας βολεύει χωροταξικά (και θέλετε να τον βλέπετε), ή εκεί που θεωρείτε οτι είναι πιο κατάλληλες οι ατμοσφαιρικές συνθήκες (υγρασία, θερμοκρασία);
Υπάρχουν χώροι μέσα στο σπίτι που, αναλόγως της εποχής, οι συνθήκες είναι διαφορετικές. Για παράδειγμα, στο δικό μου σπίτι, το χειμώνα στα δύο δωμάτια η υγρασία κάνει πάρτυ, ενώ στο σαλόνι η υγρασία κυμαίνεται σε λογικά επίπεδα. Όμως θα με βόλευε περισσότερο να τον βάλω στο ένα δωμάτιο.
Μήπως λοιπόν θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας οτι ο χώρος που θα έχουμε το humidor μας δεν θα πρέπει να είναι σταθερός, αλλά να αλλάζει σύμφωνα με την εποχή;

Δεν έχω humidor, αλλά μάλλον δεν είναι μακριά η στιγμή που θα αποκτήσω έναν, με εσάς που πάω να μπλέξω. :lol:
Μιλάμε αρχικά για έναν υγραντήρα για ~50 πούρα ας πούμε. Το πλάνο Freezador πάει για το απώτερο μέλλον...
If you don't smoke cigars, how do I know I can trust you?
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Χώρος για humidor

Δημοσίευση από Fairlight »

Θεωρώ ότι η θερμοκρασία είναι σημαντικότερη παράμετρος στο περιβάλλον απ ότι η υγρασία. Ιδανικά θες ένα χώρο που να μην έχει μεγάλες και απότομες διακυμάνσεις στην θερμοκρασία. Μην ξεχνάς ότι με έναν humidor που κλείνει καλά η υγρασία είναι ελεγχόμενη, η θερμοκρασία όχι.

Βέβαια αυτά έχουν πιο μεγάλη σημασία για πιο χρόνιες καταστάσεις. Αν έχεις απλά μερικά πούρα που θα τα καπνίσεις γρήγορα (κάτω από 1-2 χρόνια) δεν έχει και τόση μεγάλη σημασία.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Χώρος για humidor

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Εγώ την προίκα μου έχω φροντίσει να είναι στο ποιο φανερό αλλά ταυτόχρονα και στο μοναδικό μέρος του σπιτιού που δεν πλησιάζει κανείς και για κανένα λόγο όπως θα δείτε εκλεψα λίγο χώρο από τα ερμάρια που φυλάσσονται τα βινύλια μου είναι ένα σημείο δίπλα στην είσοδο πράγμα που μεταφράζεται σε θερμοκρασία πολύ κοντά στην εξωτερική
Εικόνα. :D :roll:
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Χώρος για humidor

Δημοσίευση από alexandros »

προσωπικα τους εχω βαλει εκει που χωραγαν καλυτερα

πιο σωστο πιστευω ειναι να βρεις ενα μερος που να εχει σταθερη θερμοκρασια μιας και η εξωτερικη υγρασια δεν σε νοιαζει και τοσο
αλλα και να μην το βρεις αυτο μιλας για υγραντηρα με 50 πουρα σιγα τα αυγα δλδ
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Χώρος για humidor

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Εμένα στο συγκεκριμένο μέρος η θερμοκρασία είναι ολο το χρόνο 18 με 25 βαθμούς αναλογα την εποχή το συγκεκριμένο έπιπλο - ερμάριο είναι ένα από τα τρία σε αυτό το δωμάτιο τα υγρόμετρα πάντως στα jar (5) συνολικά δείχνουν σταθερή υγρασία και στα humidor (2) 75αρια μόνο το καλοκαίρι χρειάζονται έλεγχο κάθε 20/25 μέρες για να δω αν και πόσο έχει πέσει κάθε συμβουλή δεκτή
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Χώρος για humidor

Δημοσίευση από Fairlight »

Spirosbusa71 έγραψε:
Τετ Οκτ 24, 2018 5:17 pm
Εμένα στο συγκεκριμένο μέρος η θερμοκρασία είναι ολο το χρόνο 18 με 25 βαθμούς
Που μένεις??? :lol:
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Χώρος για humidor

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Δάσος Χαϊδαρίου εννοώ μέσα στο σπίτι :lol: :D
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post:
Fairlight
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Χώρος για humidor

Δημοσίευση από harmonica »

ααα εσυ μένεις δίπλα μου..
τουλάχιστον τώρα :lol:
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”