DIY Humidor

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
gregpap
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 4:25 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από gregpap »

Παιδιά είμαι κ γω στην αναζήτησή βάζου κ έχω τους εξής προβληματισμούς

1. Είδα ότι σε μερικά βάζα μυρίζει αρκετά έντονα το λαστιχάκι, βέβαια δεν ξέρω αν με το πλύσιμο φεύγει αυτό...

2. Σχετικά με τον καθαρισμό κ αποστείρωση του βάζου τι κάνετε, έχω σκεφτει πλύσιμο με fairy καλό ξέπλυμα στη βρύση κ μετά ξέπλυμα με απιονισμενο νερό ώστε να μην μείνουν κατάλοιπα χλωρίου κύριως που με απασχολεί κ μετά σε φούρνο για 10’ στους 110βαθμους όπως κάνουμε για τα βάζα με τις μαρμελάδες...


Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, η αν κάνω κάπου λάθος

Πήγα στο cookshop κ είχε παραδόξως πολύ καλές τιμές, 4-5ευρω τα 4λιτρα με αεροστεγες καπάκι με λάστιχο κ 7-8 κάποια πιο μακρόστενα με καπάκι με ενσωματωμένο το πλαστικό με τον αερα μέσα, που κουμπώνει κατευθείαν χώρος το μεταλλικό κλιπ, καταλάβατε ποιο λέω, που πάει περαστο κ κλείνει...

Πιο από τα δυο θεωρείτε καλύτερο η κοπέλα εκεί με διαβεβαίωσε ότι κ τα δυο κλείνουν αεροστεγώς 100% κ η οποία μυρωδιά θα φύγει με το πλύσιμο...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Jazzman »

gregpap έγραψε:
Τρί Σεπ 10, 2019 11:32 am
Σχετικά με τον καθαρισμό κ αποστείρωση του βάζου τι κάνετε, έχω σκεφτει πλύσιμο με fairy καλό ξέπλυμα στη βρύση κ μετά ξέπλυμα με απιονισμενο νερό ώστε να μην μείνουν κατάλοιπα χλωρίου κύριως που με απασχολεί κ μετά σε φούρνο για 10’ στους 110βαθμους όπως κάνουμε για τα βάζα με τις μαρμελάδες...
Γρηγόρη (μου φαίνεται) καλημέρα.

Πράγματι αν θες να αποστείρώσεις ένα βάζο για μαρμελάδα ή άλλα τρόφιμα, αυτός είναι ο τρόπος. Εφόσον όμως σκοπεύεις να αποθηκεύσεις πούρο υπάρχει πιο σύντομος τρόπος.

Βάζα αν ψάξεις λίγο θα δεις ακριβώς για ποια μιλάμε, τα κλασικά γυάλινα με το μεταλλικό έλασμα και το λάστιχο που η γιαγιά/μαμα βάζει μέσα το γλυκο νερατζάκι, όλοι αυτά χρησιμοποιούμε. Από που θα τα αγοράσεις είναι δικό σου θέμα, κοστολογικά σου λέω ότι ένα 3λιτρο βάζο με ένα boveda θα σου πάει στα 8€ περίπου.

Εγώ τα βάζα μου τα ξεπλένω καλά με νερό και μαγειρική σόδα όταν τα παίρνω, στεγνώνουν καλά και είναι έτοιμα να υποδεχτούν τα στικ σου.

Easy-peasy, δε θέλει πολύ ταλαιπώρια.
These users thanked the author Jazzman for the post:
χεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
χεντυ κοντου
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2019 12:46 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από χεντυ κοντου »

Καλημέρα σε όλους..επί της ευκαιρίας θα ηθελα να ρωτήσω τα πουράκια δλδ sigarilos
τα βάζουμε και αυτά σε βάζο με boventa και αν ναι με το κουτί τους η οχι
Ελεγα να πάρω sigarilos για μικρά διαλείμματα τον χειμωνα που κάνει κρυο για κάψιμο ενος μεγάλου cigar εξω . :D
gregpap
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 4:25 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από gregpap »

Δεν νομιζω να χωρανε με το κουτι στο βαζο, οποτε χυμα η προτιμησε μια σακουλα σανιτας με zip lock οπως κανω εγω..;)
These users thanked the author gregpap for the post:
χεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
Sifis
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Ιαν 17, 2020 8:47 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Sifis »

Γεια σας και απο εμένα.πρωτη φορά γράφω. Ειναι οκ αυτό με ενα boveda 65% για 30 stick?
σύγνωμη για την λαθος ανάρτηση.στο κινητό μ δεν εμφανιζόταν το add image

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sifis την Κυρ Ιαν 26, 2020 3:44 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Τάκης »

γεια σου Σήφη (κρητικός?) και καλώς ήλθες στο φόρουμ
αν θέλεις πέρνα να μας συστηθείς εδώ: viewforum.php?f=37

δυστυχώς η φωτογραφία σου δεν εμφανίζεται για να σου απαντήσουμε
μπορείς να την ανεβάσεις μέσω του forum όπως περιγράφεται εδώ: viewtopic.php?f=50&t=1062
papa was a rolling stone...
gregpap
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 4:25 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από gregpap »

Να ρωτήσω εδώ μην ανοίγω άλλο θέμα, έχω 2 τάπερ μρ boveda 72% κ τσεκαρισμενη υγρασία 70-71 με ψηφιακό υγρομετρο αλλά τα πουρα είναι στεγνά, δεν έχουν την γνωστή λαδιλα κ κάνουν χριτς χρατς όταν τα ζουλας λιγο...τι να φταει


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Sifis
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Ιαν 17, 2020 8:47 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Sifis »

Τάκης έγραψε:
Κυρ Ιαν 26, 2020 2:41 pm
γεια σου Σήφη (κρητικός?) και καλώς ήλθες στο φόρουμ
αν θέλεις πέρνα να μας συστηθείς εδώ: viewforum.php?f=37

δυστυχώς η φωτογραφία σου δεν εμφανίζεται για να σου απαντήσουμε
μπορείς να την ανεβάσεις μέσω του forum όπως περιγράφεται εδώ: viewtopic.php?f=50&t=1062
νομίζω το έφτιαξα και εγράψα και για εμένα. ευχαρηστώ για την βοήθεια.
Θα περάσουν απο πάνω μας όλοι οι τροχοί στο τέλος τα ίδια τα όνειρά μας θα μας σώσουν.
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Στάθης »

Μια χαρά είσαι για αυτό το βάζο με ένα σακούλι Boveda. Και δεύτερο να έβαζες πάλι καλά θα είσαι και θα αργήσουν να χρειαστούν επαναφόρτιση.

Βλέπω ότι έχεις και Νον μαζί με τα Κουβανέζικα στο βάζο. Δοκίμασε τα σε παραπάνω υγρασία τα Νον δλδ σε άλλο βάζο. Και ο Θωμάς (Fairlight) που καπνίζει τα πούρα του αυστηρά στο 65% τα Νον του τα καπνίζει στο 69%.
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Jazzman »

Συμφωνώ με το Στάθη Ανδρέα.

Προφανώς γι αρχή είσαι μια χαρά. Εγώ Κουβανέζικα καπνίζω στο 69%, ενώ non στο 72%. Από εκεί και μετά είναι θέμα γούστου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”