DIY Humidor

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Jazzman »

Λίγο λες, πριν το 2μηνο δε θα σε απασχολήσει. Ακόμα και τότε όμως θα δεις οτι το μποβεντα μεσα σε τζαρ που δεν ανοίγει πολύ εχει πολύ μεγάλο περιθώριο.

Θα το τσεκάρεις και θα καταλάβεις πότε θέλει άλλαγμα, θα είναι σα να έχει ξεραθεί και να 'χει μεσα ρύζι. Ξαναλέω όμως, μην περιμένεις να συμβεί σύντομα σε jar - εκτός και αν είναι συνέχεια ανοιχτό.

Τέλος, αφού έχεις αρχίσει να εξερευνείς τα μυστικά του σπορ, θα σου πρότεινα να πάρεις μέρος και εσύ στο mass tasting Ιουλίου- Αυγούστου. Έχουμε ένα πολύ ευκολοκάπνιστο Upmann, για ριξε μια ματιά:
viewtopic.php?f=192&t=1248
Άβαταρ μέλους
Rottcigar
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 01, 2019 3:51 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Rottcigar »

Το έχω δει το mass testing και πρέπει να σου πω οτι το έχω καπνίσει 2-3 φορές το συγκεκριμένο πούρο.
Το πρόβλημά μου είναι οτι δεν εχω τη δυνατότητα να περιγράψω αναλυτικά τις γεύσεις με τον τρόπο που το κάνετε εσείς οι παλαιότεροι.
Έχω καπνίσει μερικές δεκάδες πούρα συνολικά αλλά αν με ρωτήσεις να σου περιγράψω πως γεύτηκα το καθένα θα περιοριστώ σε ένα απλό : μου αρεσε ή δεν μου άρεσε. Αυτο ειναι το αντικειμενικό μου πρόβλημα. :D
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Jazzman »

Κατανοητό αυτό που λες και σιγουρα είσαι ελεύθερος να κάνεις οτι θες. Το μόνο που θα σου πω ειναι οτι το mass δεν είναι διαγωνισμός γευσιγνωσίας ούτε λογοτεχνίας, απλά καταθέτεις τις σκέψεις σου. Δεν υπάρχει κανόνας που να λέει ότι πρέπει να γράψεις μια παράγραφο, μια πρόταση συνήθως μπορεί να είναι πιο περιεκτική απο χίλιες και βέβαια μπορει να βοηθήσει εξίσου εναν άλλον αναγνώστη ;)
These users thanked the author Jazzman for the post (total 3):
suleygiannisPetranΣτάθης
Άβαταρ μέλους
Rottcigar
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 01, 2019 3:51 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Rottcigar »

ΟΚ λοιπόν θα δοκιμάσω να γράψω τις εντυπωσεις μου κι ελπίζω να μην πέσει κράξιμο.....χαχαχα
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ποτέ δε θα πέσει κράξιμο για το αν σου άρεσε ή όχι ένα πούρο. Αν είναι δυνατόν.
Επίσης, δε χρειάζεται να γράψεις κατεβατά. Το να γράψει δύο προτάσεις και να βαθμολογήσει, θεωρώ ότι μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε με βάση το προσωπικό του γούστο.
Εμένα αν θυμάμαι καλά άρχισαν να μου έρχονται γέυσεις μετά τα πρώτα 40-50 πούρα που κάπνισα
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 4):
Spirosbusa71JazzmanΣτάθηςalexandros
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Rottcigar
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 01, 2019 3:51 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Rottcigar »

suleygiannis έγραψε:
Κυρ Ιούλ 07, 2019 5:00 pm
Ποτέ δε θα πέσει κράξιμο για το αν σου άρεσε ή όχι ένα πούρο. Αν είναι δυνατόν.
Επίσης, δε χρειάζεται να γράψεις κατεβατά. Το να γράψει δύο προτάσεις και να βαθμολογήσει, θεωρώ ότι μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε με βάση το προσωπικό του γούστο.
Εμένα αν θυμάμαι καλά άρχισαν να μου έρχονται γέυσεις μετά τα πρώτα 40-50 πούρα που κάπνισα
Ευχαριστώ πολύ για την ενθάρυνση, απλά είναι αυτό που λές οτι δεν μπορώ να περιγράψω γεύσεις παρά να πω αν αυτο ή το άλλο πούρο μου άρεσε ή όχι. Παρότι βρίσκομαι κοντά στα πρώτα 40-45 πούρα κι έχω κατασταλάξει σε κάποιες μάρκες που μου ταιριάζουν παρισσότερο δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω γεύσεις. Παρόλα αυτά προμηθεύτηκα δύο πούρα απο το mass test για να γράψω κι εγώ απλοϊκά την άποψη μου!!!
These users thanked the author Rottcigar for the post (total 4):
ΣτάθηςSpirosbusa71Fairlightalexandros
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Jazzman »

Δώσε πόνο αδερφέ και μη σε νοιάζει τπτ. Θα δεις που γρήγορα θα λυθείς και θα ζητάς μόνος σου κ άλλο ;)
These users thanked the author Jazzman for the post (total 3):
ΣτάθηςSpirosbusa71Rottcigar
RedRum
New users
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Ιουν 26, 2019 9:32 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από RedRum »

Rottcigar έγραψε:
Δευ Ιούλ 08, 2019 8:09 pm
suleygiannis έγραψε:
Κυρ Ιούλ 07, 2019 5:00 pm
Ποτέ δε θα πέσει κράξιμο για το αν σου άρεσε ή όχι ένα πούρο. Αν είναι δυνατόν.
Επίσης, δε χρειάζεται να γράψεις κατεβατά. Το να γράψει δύο προτάσεις και να βαθμολογήσει, θεωρώ ότι μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε με βάση το προσωπικό του γούστο.
Εμένα αν θυμάμαι καλά άρχισαν να μου έρχονται γέυσεις μετά τα πρώτα 40-50 πούρα που κάπνισα


Ευχαριστώ πολύ για την ενθάρυνση, απλά είναι αυτό που λές οτι δεν μπορώ να περιγράψω γεύσεις παρά να πω αν αυτο ή το άλλο πούρο μου άρεσε ή όχι. Παρότι βρίσκομαι κοντά στα πρώτα 40-45 πούρα κι έχω κατασταλάξει σε κάποιες μάρκες που μου ταιριάζουν παρισσότερο δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω γεύσεις. Παρόλα αυτά προμηθεύτηκα δύο πούρα απο το mass test για να γράψω κι εγώ απλοϊκά την άποψη μου!!!
Επειδή περί γευσιγνωσίας έχω κάποια επιστημονική ειδίκευση, έχω να σου προτεινω: δες τι γεύσεις περιγράφουν άλλοι που εμπιστεύεσαι τη γευστική τους ικανότητα. Πχ, αμύγδαλα, εσπρέσο, συγκεκριμένα φρουτα, λουλούδια. Οτιδηποτε περιγράφουν.

Έπειτα προσπάθησε να γευτείς τις πραγματικές γεύσεις, δηλαδή κανονικό εσπρέσο, φρούτα οτιδήποτε αντιστοιχεί. Αυτό θα σε βοηθήσει να δημιουργησεις γευστικές μνήμες. Έπειτα καπνισε το πούρο και προσπάθησε να εντοπίσεις τις γεύσεις. Θέλει συγκέντρωση, αλλά είναι θέμα εξάσκησης. Φυσικά κάποιοι άνθρωποι έχουν πιο ευαίσθητες αίσθησεις. Αλλά το κόλπο είναι να έχεις έντονες και και διαφορετικές γευστικές αναμνήσεις. Αυτό κάνουν οι μάστερ σομελιε για εξάσκηση. Πάνω από όλα δες το σαν διασκέδαση, χωρίς άγχος και σοβαρόφανεια. Have fun!
These users thanked the author RedRum for the post:
Rottcigar
De gustibus non est disputandum
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από alexandros »

ψαξε να βρεις τον τροχο των γευσεων
και οταν θα καπνιζεις το πουρακι σου να τον κοιτας.
εχεις την γευση στο στομα σου και κολλας στο τι σου θυμιζει
πιανεις λοιπον τον τροχο στο χερι και αρχιζεις να διαβαζεις και ξαφνικα θα πεις : α ναι ρε αυτο ειναι


και μην εχεις καθολου ντροπες
κανεις δεν γεννηθηκε και να τα ξερει ολα. ουτε να περπατησεις ουτε να μιλησεις ηξερες
σιγα σιγα τα εμαθες
These users thanked the author alexandros for the post (total 3):
Spirosbusa71RottcigarCosmash
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Cosmash
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 10:31 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Cosmash »

Καλημέρα σε όλους,

Έγινε και η δικιά μου αρχή με το βάζο. Ελπίζω να γεμίσει σύντομα παράλληλα με τις δοκιμές.
Εικόνα
These users thanked the author Cosmash for the post (total 4):
χεντυ κοντουΣτάθηςSpirosbusa71Assos
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”