DIY Humidor

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

DIY Humidor

Δημοσίευση από Jazzman »

Κύριοι καλησπέρα,

Ελπίζω όλοι να είχαν ένα ωραίο ΣουΚου.

Αυτό το διάστημα επεξεργάζομαι στο μυαλό μου μια εύκολη αλλά αξιόπιστη λύση σε ότι αφορά τη φύλαξη των πούρων μου.

Αυτή τη στιγμή τα sticks μου είναι στις κλασικές υγραντικές σακουλίτσες που υπόσχονται 90 μέρες καλής συντήρησης. Προφανώς κάτι τέτοιο δε μπορεί να είναι καλό για την υγεία του πούρου μακροπρόσθεσμα. Σίγουρα με βολεύουν πολύ στο ταξίδι, αλλά δεν αισθάνομαι καθόλου άνετα για μόνιμο χώρο αποθήκευσης. Άλλωστε είπαμε, στόχος είναι μια μικρή συλλογή 20-25 πούρων, για όποτε το τραβάει η όρεξη 8-) .

Μετά από μπόλικη ιντερνετική έρευνα προκύψανε δύο λύσεις

1. Glass Jar Humidor

Αισθητικά η πιο αρεστή λύση για τα δικά μου γούστα. Γυάλινο βάζο, φύλλα κέδρου, boveda και ψηφιακό υγρόμετρο.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Μου δημιουργήθηκαν όμως ερωτήματα:
  • Γίνεται σωστή κατανομή της υγρασίας;
  • Μήπως τα πούρα θα παίρνουν περισσότερη υγρασία στο πάνω ή στο κάτω μέρος; - αναλόγως με το που θα βρίσκεται το υγραντικό στοιχείο
  • Το καπάκι κλείνει ερμητικά, μήπως αυτό δημιουργεί προβλήματα ανακυκλοφορίας του αέρα και αυτό οδηγήσει σε στάσιμη ατμόσφαιρα και πιθανή καλλιέργεια μικροοργανισμών και υψηλής υγρασίας;
2. Πλαστικό container - AKA Tapper

Χθες επισκέφθηκα κατάστημα για να αγοράσω λίγα stick Η.Upman Majestic, δοκίμασα ένα την Παρασκευή και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Όσο ψώνιζα λοιπόν είδα ότι ετοιμαζόντουσαν να μαζέψουν το παρακάτω κουτί που είχε αδειάσει
Εικόνα

Εννοείται ότι το ζήτησα και η πωλήτρια με χαρά μου το έδωσε. Αμέσως μπήκα σε σκέψεις :idea:

Πούρα μέσα σε κουτί -> Κουτί μέσα σε πλαστικό κοντέινερ -> boveda μέσα σε κοντέινερ -> προσθήκη ψηφ. υγραντήρα -> ΚΟΜΠΛΕ

Για κάποιο λόγο το δεύτερο μου φαίνεται πιο ασφαλής επιλογή. Μου εμπνέει μεγαλύτερη σιγουριά σε θέματα συντήρησης, σωστής τοποθέτησης του πούρου κτλ.

Δεν έχω όμως καμία ιδέα και θα ήθελα γνώμες για το παραπάνω project.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Φιλικά,
Βλάσης
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jazzman την Δευ Σεπ 24, 2018 7:03 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author Jazzman for the post:
Rottcigar
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: DYI Humidor

Δημοσίευση από Haris »

Βλάση,

ωραια και τα jar ωραια και τα ταπερ, είναι λύσεις που σχεδων ολοι εδω μεσα χρησιμοποιησαμε κάποια στιγμη. Εγω χρησιμοποιώ πλέον τα jars και εχω αρκετά. Καποια με κεδρο καποια χωρις. Εχω και ενα jar με cuaba cuaba distinguidos το οποιο το εχω κοντά 2 χρονια και το ανοιξα 2 φορες ολες και ολες!! Τα ταπερ τα άφησα χωρίς ιδιαίτερο λόγο, ισως γιατι μετα αγορασα και έλυσα πολλα προβλήματα το....



Εικόνα
These users thanked the author Haris for the post:
Svensk
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: DYI Humidor

Δημοσίευση από Στάθης »

Βλάση καλησπέρα

Πριν από 1 1/2 χρόνο ήμουν και εγώ στη δική σου θέση... Αγόραζα ένα πούρο κάθε Πέμπτη που έβγαινα με ένα φίλο και καπνίζαμε από ένα... Αγόρασα ταπερ και βάζα στην αρχή και στη συνεχεία ένα Υγραντήρα Adorini 150 πούρων ( Πεταμένα λεφτά, κάνει χειρότερη δουλειά από το ταπερ άπλα έχει πιο ωραίο στυλ 8-) )... Υγραντικό πάντα είχα Boveda με την εξής λογική... 1 Boveda για κάθε 25 πούρα + 1 ακόμα (25 πούρα 2 Boveda, 50 πούρα 3 Boveda )

Πριν μια Εβδομάδα πήρα αυτό... Κόστος 50 € + 20 μεταφορικά για 400lt αποθηκευτικού χώρου

Εικόνα


Και τώρα είναι έτσι

Εικόνα[/ur]

Σκέφτηκα ότι το μεγάλο γίνεται μικρο και ότι ο χώρος όπως και ο χρόνος είναι σχετικός ;) ...

Ξεκίνα για μένα με ταπερ καλής ποιότητας (DeNOX gastronorm) και βάζα και βλέπεις πιο μετά...

Καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι



p.s. όπως ορθά έχει πει ο ψηλός, εδώ που ήρθες ο δρόμος είναι ένας και με μεγάλη κλίση 8-)


[url=https://postimages.org/]Εικόνα
These users thanked the author Στάθης for the post (total 7):
nikos docSvenskPetranΤάκηςsuleygiannisMixalis81alexandros
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: DYI Humidor

Δημοσίευση από nikos doc »

Down the slope, is the only way.....

@ jazzman
Σε περίπτωση που εχεις κάνει καπου στο Θιβέτ και όντως μείνεις στα 25 πουρα στοκ στο σπιτι, εγω θα πρότεινα και ενα φθηνό κινέζικο υγραντηρα τύπου adorini , σπο κάποιο καπνομαγαζο. Εμένα με βολεύουν στην καθημερινότητα και δεν ανοίγω κλείνω τα ψυγεία. Στα + τους οτι παίρνεις μάτι τα στικς!!! ;)

Αν ξεφύγεις απο τα 25-30, το ψυγείο ή μεγάλα τάπερ εινσι μονόδρομος!
These users thanked the author nikos doc for the post (total 2):
ΤάκηςFairlight
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Jazzman »

Καλημέρα σε όλους,

@Στάθη - χρόνια πολλά για τη γιορτή σου - εντυπωσιακό το setup σου και ανησυχητικά τα λόγια σου :lol: Ακόμα και να ήθελα δε μέ παίρνει να ξοδέψω τόσα χρήματα. Έχω ήδη αγοράσει 2ο ψυγείο όπου πραγματοποιώ κάποιες από τις ζυμώσεις για τις μπύρες που φτιάχνω και μετά αποθηκεύω σε ελεγχόμενη θερμοκρασία. Αν μπει και 3ο ψυγείο φοβάμαι για τα χειρότερ. Nevertheless, I'm sensing the pull to the dark side.

@Nikos doc, για το αισθητικό κομμάτι δεν συζητώ, είναι ξεκάθαρα μεγάλη ευχαρίστηση να το έχεις και να τα χαζεύεις. Φοβάμαί όμως ότι για να πάρεις έναν Humidor δεν ξεκινάς κάτω από 50-60€ και δεν είμαι ακόμα σε φάση να δώσω τέτοια χρήματα.

@Harris, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ήρθε το πρώτο ταξίδι Κύπρο σε ενημέρωνω με PM.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Fairlight »

Εγώ προσωπικά είμαι παιδί του τάπερ, οπότε προτείνω τάπερ, ειδικά αν δεν θέλεις να δώσεις λεφτά. Θες ένα τάπερ, ένα κέδρινο κουτί και 2 μεγάλα boveda. Σε τέτοια μεγέθη δεν πρέπει να ανησυχείς γενικά για ανομοιομορφίες στην υγρασία. Το υγρόμετρο δεν σου χρειάζεται.

Προτείνω τα επαγγελματικά gastonom γιατί είναι καλά, φθηνά και θα βρεις πολλά μεγέθη
http://ecofrost.gr/gastronom-plastika-pp/
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Jazzman »

Μια χαρά, ευχαριστώ πολύ για το λινκ.

Ερωτήσεις,
γιατι όχι υγρόμετρο;
Σκεφτομουν δυο boveda 69%, ειναι οκ;

Ψάχνω να βρω αν το κουτί που μου έδωσαν ειναι κεδρινο αν και αμφιβάλλω, αν οχι θα δω τι θα κάνω

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Fairlight »

Δύο μεγάλα boveda είναι υπερ-αρκετά.

Όχι υγρόμετρο για διάφορους λόγους. Ο πρώτος είναι ότι δεν είναι καλά και θα δεις μετρήσεις που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Άντε να δεις μια τάση και αυτή με το ζόρι. Ο δεύτερος είναι ότι η πληροφορία, ακόμα και σωστή να ήταν δεν είναι πολύ χρήσιμη για σένα. Πες ότι η υγρασία είναι 2% ψηλότερη η χαμηλότερη. Τι θα κάνεις με τα boveda?

Το μόνο που χρειάζεται να επιβεβαιώνεις είναι ότι τα boveda δεν είναι ξερά. Το υγρόμετρο δεν προσφέρει τίποτα σε ένα τέτοιο σενάριο, μόνο έναν ακόμα πονοκέφαλο.

Επίσης να σου πω ότι τα πούρα που έχω για άμεση κατανάλωση (<1-1.5 χρόνο) τα έχω σε τάπερ χωρίς κέδρινο κουτί, μόνο με μερικά φίλα μέσα.
These users thanked the author Fairlight for the post:
suleygiannis
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Jazzman »

Με κάλυψες στο 150% !

Ευχαριστώ πολύ

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εγώ τάπερ δεν είχα ποτέ. Σίγουρα τα jars είναι πολύ καλύτερα από τους ξύλινους υγραντήρες. Και πολύ πιο φθηνά.
These users thanked the author suleygiannis for the post:
alexandros
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”