DIY Humidor

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Άβαταρ μέλους
KingKong
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μαρ 25, 2020 12:53 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από KingKong »

Τάκης έγραψε:
Δευ Μαρ 30, 2020 11:37 am
Παναγιώτη καταρχήν βγάλε το υγραντικό από τον υγραντήρα και παρακολούθησε για 3-4 μέρες τις τιμές τις υγρασίας
λογικά θα πέσουν, αν παρόλα ταύτα εξακολουθούν να παίζουν ψηλά, προχώρησε σε plan-B
βγάλε τα πούρα έξω, βάλτα μέσα σε ζιπ-λοκ ή τύλιξε τα αεροστεγώς με μεμβράνη κουζίνας, και άσε ανοιχτό τον υγραντήρα για 2-3 μέρες
Ευχαριστώ για την ενημέρωση , θα το κάνω !
Και η ποιο κουλη ερώτηση , γιατί κάποιοι τα βάζουν στο κουτί με την ζελατίνα και κάποιοι χωρίς , μπορείς να έχεις την κατάλληλη υγρασία αν είναι με την ζελατίνα;
Hard work beats talent when talent doesn't work hard!! 8-)
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Τάκης »

αν εννοείς τα σελοφανάτα non cubans, υπάρχει σχετικό θέμα να διαβάσεις εδώ:
http://www.cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=43&t=1355
papa was a rolling stone...
Cosmash
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 10:31 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Cosmash »

Παιδιά Καλημέρα ,

Θα χρειαστώ τα φώτα σας.
Πέρσι τέτοιο καιρό είχα βάλει σε ένα jar μερικά πούρα με ένα boveda , το έκλεισα και δεν το έχω ανοίξει ξανά απο τότε.Αυτή τη στιγμή τα πούρα είναι εκεί πάνω απο 1 χρόνο , σε σημείο που δεν το βλέπει ήλιος (ντουλάπα) και σε δωμάτιο χωρίς ακραίες θερμοκρασίες.
Πέρα απο ένα trinidad μέσα στο jar τα υπόλοιπα δεν είναι κάποια ακριβά πούρα τα οποία φοβάμαι να πετάξω αλλά ήθελα να ρωτήσω αν είναι safe να τα δοκιμάσω.
Με την ευκαιρία του ξεχασμένου jar , σκεφτόμουν να πάρω μερικά μικρά jar που να χωράνε λίγα πούρα να βάζω κ ένα boveda μέσα και να τα "ξεχνάω" για αντίστοιχα διαστήματα.
Αν βάλω μέσα το boveda και δεν ανοίγω το jar πόσο καιρό μπορούν να μείνουν μέσα τα πούρα χωρίς να χρειαστεί να το ανοίξω ή να αντικαταστήσω το boveda που υπάρχει μέσα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Jazzman »

Κοσμά καλημέρα,

Από τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω ότι κάτι σε έχει ανησυχήσει
Cosmash έγραψε:
Τρί Νοέμ 03, 2020 10:16 am
τα υπόλοιπα δεν είναι κάποια ακριβά πούρα τα οποία φοβάμαι να πετάξω αλλά ήθελα να ρωτήσω αν είναι safe να τα δοκιμάσω.
Έχεις δει κάτι και διστάζεις ή απλά η παραμονή σε φοβίζει;

Σε κάθε περίπτωση το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κατεβάσεις το jar σου, να το ανοίξεις και να εξετάσεις τα πούρα σου. Πιάσε το boveda να δεις αν ξεράθηκε και τσέκαρε και τα πούρα για σημάδια. Από εκεί και πέρα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τα καπνίσεις και να μας πεις εντυπώσεις.

Σε ότι αφορά τα υπόλοιπα, εγώ τα jar μου φροντίζω μια φορά το μήνα να τα ανοίγω για 15 λεπτά ώστε να αναπνέουν. Boveda έχω αφήσει για 6 μήνες μέσα σε jar χωρίς κανένα πρόβλημα.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 2):
Cosmashnikos doc
Cosmash
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 10:31 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Cosmash »

Έχω την εντύπωση ότι κάποι στιγμή φάνηκε σαν μία λεπτή στρώση πάνω στα πούρα αλλά μετά απο καιρό εξαφανίστηκε χωρίς να κάνω κάτι εγώ.
Δηλαδή το είδα σκέφτηκα ότι είναι μούχλα άρα τα πούρα πάνε για πέταμα αλλά έφυγα για διακοπές και τα άφησα στο jar, όταν επέστρεψα και μετά απο καιρό θυμήθηκα οτι πρέπει να τα πετάξω και πήγα να πιάω πάλι το jar είχε εξαφανιστεί.Νομίζω ότι απλά θα το ανοίξω να δοκιμάσω ένα να δω πως είναι. Σε jar που θα βαλω ένα boveda μέσα και δεν θα το ανοιγοκλείνω (ουσιαστικά θα το κλείσω και θα ανοίξει μετά απο το χρόνο που θα ορίσω) μπορώ να το αφήσω και πάνω απο 1+ χρόνο που έχω αφήσει αυτά;Το έχει δοκιμάσει κανείς για να ξέρω αν γίνεται; Δεν με πειράζει να το δοκιμάσω απλά αν είναι για test δεν θα βάλω καλά πούρα μέσα για να δω απλά αν χαλάνε.
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Jazzman »

Σε jar με boveda 69% έχω παρατηρήσει κάποιες φορές λευκά στίγματα πάνω σε πούρα. Δεν έγινε κάτι, ανοίγεις, καθαρίζεις, ξανακλείνεις προχωράς.

Πόσο καιρό θα αφήσεις κάτι μέσα στο jar το κρίνεις εσύ. Είναι σα να ρωτάμε "μπορώ να αφήσω πούρο στον υγραντήρα πάνω από χρόνο χωρίς να το ανοίξω;"

Η συντήρηση των πούρων είναι μεγάλη συζήτηση και έχει αναπτυχθεί σε πολλά threads. Αποτελεί πολύ προσωπική υπόθεση και εξαρτάται σε σημαντικό βαθμό από το τι σου αρέσει δεν υπάρχει περπατημένη.

Εν ολίγοις, γνώμη μου είναι ότι ακόμα και αν σου έλεγα ότι έχω jars κλειστά εδώ και 2 χρόνια δε θα πρέπει να σου αρκεί. Ξεκίνα το project σου και κάθε τόσο παρακολούθα τι συμβαίνει και πως συμπεριφέρονται. Το να ανοίξεις το jar μια φορά στο 3μηνο π.χ. για να καπνίσεις δειγματοληπτικά δε θα επηρεάσει κάτι αρνητικά.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 3):
Cosmashnikos docMixalis81
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από alexandros »

εγω στα βαζα μου που δεν ανοιγω συχνα δεν βαζω καν μποβεντα μεσα.
καθε πουρο ειναι ενα υγραντικο στοιχειο
το βαζο κλεινει αεροστεγως και δεν μπαινει δεν βγαινει αερας
αμα δω στο υγρομετρο να εχει πεσει η υγρασια ριχνω μερικες σταγονες νερο στον κεδρο και τελος

καθαρα προσωπικη υποθεση βεβαια ολα αυτα
πχ εγω μολις διαβασα οτι ο βλασης καθε μηνα ανοιγει και αεριζει τα βαζα του για 15 λεπτα γουρλωσα τα ματια μου
These users thanked the author alexandros for the post (total 2):
Mixalis81Cosmash
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Cosmash
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 10:31 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Cosmash »

Εγώ δεν έχω βάλει ούτε υγρόμετρο ούτε κέδρο μέσα στο jar. Έβαλα όμως ένα boveda 69. Μέσα στο ΣΚ τώρα που μας κλειδώνουν θα το ανοίξω μάλλον το jar και θα δοκιμάσω ένα για να δούμε αν θα τα κρατήσω και θα ακολουθήσω την αντίστοιχη διαδικασία ή εάν θα πάνε για πέταμα και μετά καθαρισμός του jar και νέα παραγγελία για γέμισμα.
Χωρίς υγραντικό στοιχείο μέχρι πόσο καιρό έχεις αφήσει κλειστό jar χωρίς να σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από alexandros »

πανω 3 χρονια και συνεχιζω
These users thanked the author alexandros for the post:
Cosmash
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Cosmash
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 10:31 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Cosmash »

alexandros έγραψε:
Τρί Νοέμ 10, 2020 4:11 pm
πανω 3 χρονια και συνεχιζω
Μπορεί να είναι και χαζομάρα, αλλά είπα να το διευκρινίσω , μιλάμε για jar τα οποία δεν βρίσκονται μέσα σε υγραντήρα. Κλειστά jars με πούρα, σε μία ντουλάπα, σε μία αποθήκη, σε ένα δωμάτιο.Σωστά;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”