DIY Humidor

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
myron
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 02, 2018 12:11 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από myron »

Ναι από cigarsgalaxy.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

These users thanked the author myron for the post:
Fairlight
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από alexandros »

myron έγραψε:
Παρ Σεπ 28, 2018 7:26 pm
Όσο είχα το 69% μέσα στο βάζο τα πούρα δε καπνίζονταν από την υγρασία. Τελικά κατέληξα στο 65% (το τσεκαρα τώρα).

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
ναι οκ ειναι θεμα του καθενα πως του αρεσει να καπνιζει
αλλα θεωρω οτι ειναι παααρα πολυ τραβηγμενο αυτο που γραφεις
στο 65% να ειναι μια χαρα και στο 69% να μην καπνιζονται
:roll:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Jazzman »

Μύρωνα σε ευχαριστώ για τη γνώμη. Η αλήθεια είναι οτι όταν αποφάσισα για το 69% δεν είχα κάποια εμπειρία άρα το πήγα ψάχνωντας σκεφτόμενος πάντα ότι το 69% είναι μια default επιλογή, ούτε κρύο ούτε ζέστη.

Μάλλον θα συμφωνήσω με Αλέξανδρο και Στάθη, όπως το καταλαβαίνω είναι μια υποκειμενική κατάσταση και έχει να κάνει πως γουστάρει καθένας τα πούρα του. Λόγω απειρίας είμαι σε φάση trial and error, ξεκίνησα με 69% και βλέπουμε.

Πρωτεραιότητα είναι να μην τα χαλάσω, μούχλες κτλ. Εκτιμώ ότι με το 69% δεν 'εχω τέτοιο κίνδυνο. Από την άλλη, τα παρακολουθώ καθημερινά και βλέπουμε.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ούτε στο 72% υπάρχει περίπτωση να αναπτυχθεί μουχλα. Εκτός αν όταν τα αγόρασες ήταν στο 80% οπότε μέχρι να πέσει στο 72% ίσως να βγάλει χνούδι.
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Haris
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Αυτό που λέει ο Myron το εχω παρατηρήσει και γω στα jars...Με 65αρι Boveda παίζει γύρω στο 68-69% ή υγρασία....με το 69αρι ξεφεύγει μεχρι 72%...και μιλαμε για πουρα που ειναι μεσα κανα χρόνο...οχι αγορασμένα προσφατωςμε 80% υγρασία...βάλε και τα φύλλα κέδρου που είναι μέσα και πάλι ξεφεύγει...
Προφανώς λογω μηδενικων απωλειων δε μπορεί να εγγυηθει την ακριβεια που δινει στον ξυλινο υγραντηρα που οσο να ναι εχει τις απώλειες του...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Fairlight »

Mixalis81 έγραψε:
Δευ Οκτ 01, 2018 10:27 pm
Προφανώς λογω μηδενικων απωλειων δε μπορεί να εγγυηθει την ακριβεια που δινει στον ξυλινο υγραντηρα που οσο να ναι εχει τις απώλειες του...
Βασικά το ακριβώς αντίθετο ισχύει. Τα διαλύματα άλατος εγγυούνται την ακρίβεια τους όταν υπάρχουν μηδενικές απώλειες. Είναι τόσο καλά στο να ρυθμίζουν την υγρασία σε μια συγκεκριμένη θερμοκρασία με ακρίβεια (αφού το περιβάλλον έρθει σε κορεσμό) που χρησιμοποιούνται και σε εργαστηριακές συνθήκες. Μερικές σχετικές λεπτομέρειες για όλα τα θέματα που συζητάτε εδώ: http://www.kandrsmith.org/RJS/Misc/Hygr ... _many.html
These users thanked the author Fairlight for the post:
Στάθης
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Τι να πω ρε Θωμά...στον υγραντηρα μια χαρά κρατάει σταθερά 68-69....στο jar οτι και να βαλω +2-3%...Το αναφερω σαν γεγονος χωρίς να μειώνει την απόλαυση των πουρων
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Fairlight »

Τίποτα το περίεργο Μιχάλη. Απλά δεν δουλεύει σωστά το υγρόμετρο σου. Αν δουλεύει σωστά το υγρόμετρο σου (που δεν) 2 είναι τα ενδεχόμενα. Η το σύστημα δεν έχει πιάσει ισορροπία ή το διάλυμα δεν είναι σωστά ρυθμισμένο. Δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Mixalis81
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Ενδιαφέρουσα πάντως η αποψη-μελετη για την ακρίβεια των Boveda σε συνθήκες μηδενικής απώλειας...το κρατάμε και βλέπουμε...Όπως έχουμε αναφέρει και παλιότερα, στο κάπνισμα και στην αφή φαίνονται ολα! τα υγρομετρα παίζουν...και αυτό ειναι γεγονός!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από suleygiannis »

εγώ πάντως δεν έχω αγοράσει ποτέ υγρόμετρο. με τα boveda δε χρειάζεται. γνώμη μου
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Fairlight
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”