DIY Humidor

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από sigaras »

suleygiannis έγραψε:
Τετ Ιαν 10, 2024 7:59 pm
sigaras έγραψε:
Τετ Ιαν 10, 2024 4:20 pm
Να συμπληρώσω ότι το βάζο είναι γυάλινο και κλείνει αεροστεγώς.
Μήπως είναι λίγα τα 2 boveda των 8gr και 72% υγρασία; (στα περισσότερα βάζα του 1,5 λίτρου έχω κλασικά ένα boveda των 60 gr και 69% υγρασία.)
Όχι, το αντίθετο. Έχω τέσσερα μεγάλα βάζα και σε όλα έχω το μικρότερο boveda που υπάρχει και είναι 69% και παρόλ' αυτά κάποιες φορές βλέπω χνούδι στα πούρα.
Δεν νομίζω ότι το χνούδι έχει σχέση με τα boveda. Και ένα και δύο και 5 μικρά boveda να βάλεις το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο, αφού θεωρητικά η δουλειά τους θα είναι να μην ανεβαίνει και να μην κατεβαίνει κάτω από 69%.
Πήρε φωτιά το thread πάντως!
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2402
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από suleygiannis »

Καλά βάλε για ένα μήνα πέντε μποβέντα σε ένα βάζο, άστο κλειστό, έχε μέσα 5-10 πούρα και πες μου τι θα γίνει. Αν δεν το έχεις πάνω στο καλοριφέρ θα γεμίσει μούχλα. Ειδικά αν τα πούρα τα αγοράσεις από κατάστημα ελληνικό
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από sigaras »

suleygiannis έγραψε:
Πέμ Ιαν 11, 2024 2:09 pm
Καλά βάλε για ένα μήνα πέντε μποβέντα σε ένα βάζο, άστο κλειστό, έχε μέσα 5-10 πούρα και πες μου τι θα γίνει. Αν δεν το έχεις πάνω στο καλοριφέρ θα γεμίσει μούχλα. Ειδικά αν τα πούρα τα αγοράσεις από κατάστημα ελληνικό
Είμαι πολύ περίεργος. Θεωρητικά δεν πρέπει να συμβεί κάτι τέτοιο. Και από ελληνικό κατάστημα να είναι τα πούρα τα boveda θα ρίξουν την υγρασία, αυτή είναι η λειτουργία τους. Θα το κάνω λοιπόν από περιέργεια για ένα μήνα, πέντε boveda των 8gr, 72% , σε βάζο 1,5 lt με καμιά 15ρια πούρα.
θα σου πω τέλη Φλεβάρη!
These users thanked the author sigaras for the post:
suleygiannis
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2402
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από suleygiannis »

Τα μποβέντα έχουν πολύ συγκεκριμένη δυναμική αναφορικά με το τράβηγμα υγρασίας. Αν η υγρασία είναι μεγαλύτερη από όση μπορούν να τραβήξουν, αυτή η υγρασία κάπου θα πάει, στα πούρα δηλαδή.
Κάνε το πείραμα αναμένω!!!
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από alexandros »

γιωργο τα μποβεντα ναι μεν τραβανε υγρασια αλλα ο ρυθμος που την τραβανε ειναι αργος.
εαν βαλουμε στην εξισωση οτι τα ελληνικα καταστηματα εχουν υγρασια λιμνης τα πουρα ειναι με φουλ υγρασια, τα βαζεις σε ενα κλειστο συστημα που δεν ανασαινει και εχει και μεσα υγραντικα στοιχεια( πουρα + μποβεντα) μεχρι να αρχισουν να τραβανε τα μποβεντα και να ερθει η ισοροπια τοτε θα ερθει και η αναπτυξη ...

εγω σε 2 απο τα 3 δικα μου βαζα που ΔΕΝ τα ανοιγω συχνα δεν εχω μεσα κανενα μποβεντα.
στο 1 εχω ενα μικρο 6 γρ
These users thanked the author alexandros for the post:
suleygiannis
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από sigaras »

Γιάννη και Αλέξανδρε μπορεί να έχετε δίκιο. Να δούμε όμως και στην πράξη τι θα συμβεί (λέγαμε και το τι θα γίνει αν ανακατέψεις διαφορετικές υγρασίες boveda και τελικά ο Βάιος επιβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ότι απλά ισορροπεί η υγρασία σε ενδιάμεσο νούμερο)
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από alexandros »

εγω γελαω και τα κοροιδευω ολα αυτα
για να μην πω οτι ειναι ανουσια και αρχισουμε μια κουβεντα χωρις τελειωμο
αυτο που παντα ελεγα και λεω ειναι καπνιστε και αφηστε τα στην ηρεμια τους ( που δεν μπορειτε)
ναι οκ μην τα αφηνεις χωρις υγρασια, ναι οκ μην τα αφηνεις με 85% υγρασια
αλλα μην ψαχνουμε προβληματα και με τι να ασχοληθουμε γιατι δεν εχουμε τι να κανουμε
και αφου θελεις να κανεις πειραματα ,εγω τα εχω σταματησει εδω και καιρο, παρε 4 ιδια πουρα και βαλε 2 πουρα με 72% υγρασια , βαλε ακομα 2 με 69% υγρασια και μετα απο 6 μηνες (το ελαχιστο γιατι για να ερθει ενα συστημα σε ισορροπια θελει χρονο) καψτα και πες μου ενα καταλαβες διαφορα γιατι πραγματικα εχω την εντυπωση οτι διυλιζουμε τον κωνωπα ανευ ουσιας χρονια τωρα

μπορει και να ειμαι λαθος βεβαια αλλα κανεις δεν μπορεσε με επιχειρηματα να μου αποδειξει οτι κανω λαθος
These users thanked the author alexandros for the post (total 4):
ΤάκηςjgeorgostsuleygiannisSvensk
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2402
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από suleygiannis »

Συμφωνώ σε όλα όσα λες, εκτός από 1. Φυσικά και θα καταλάβεις διαφορά στην υγρασία του 69 και του 72. Εγώ επειδή μάλιστα καταλαβαίνω διαφορά, αποφεύγω την υψηλή υγρασία του 72. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα πούρα δεν καπνίζονται και στο 72, αλλά από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου. Διαφορά μια χαρά καταλαβαίνεις
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
jgeorgostsigaras
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”