Περί μούχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Άβαταρ μέλους
AndreasG
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 12:31 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από AndreasG »

Θα σας μεταφέρω και εγώ την δική μου εμπειρία με την μούχλα και πως το αντιμετώπισα.
Μια όμορφη ημέρα πάω Κύπρο για τις πασχαλινές μου διακοπές (διαμένω στο εξωτερικό) και ανοίγω το humidor και κόβονται τα πόδια μου. Μούχλα σε δύο από τα συρτάρια. Είχαν επηρεαστεί από την μούχλα, μεταξύ άλλων, μερικά Wide Churchills και τρείς τριάδες Culebras.
Μετά το αρχικό σοκ και και ψάχνοντας στο διαδίκτυο ακολούθησα τα εξής βήματα για να δω εάν μπορούσα να τα σώσω.
1. Άδειασμα humidor και καλό καθάρισμα με άοσμο οινόπνευμα.
2. Όσα πούρα είχαν επηρεαστεί καθώς και όσα όταν μαζί τους στα ίδια συρτάρια τα καθάρισα με καινούριο βαμβακερό πανί.
3. Τα άφησα για 3 ημέρες εκτός humidor να "στεγνώσουν" και μετέπειτα τα έβαλα σε zip lock όπου τους ανέβαζα σιγά σιγά την υγρασία τους.
4. Δύο πούρα που είχαν πιάσει μούχλα πέραν του wrapper, στο foot, τα είχα ψαλιδίσει λίγο παραπάνω από το μολυσμένο σημείο και τα κράτησα ξεχωριστά από τα άλλα .
Σχεδόν όλα τα κάπνισα και ειλικρινά δεν έχω καταλάβει γευστικά καμία διαφορά. Οπτικά σε κάποια επηρεάστηκε το wrapper που σε μικρά μικρά σημεία ή πρασίνισε ή άνοιξε χρώμα.

Θεωρώ η μούχλα δημιουργήθηκε από τον συνδιασμό 3 στοιχείων.
1. Υψηλή υγρασία
2. Υψηλή θερμοκρασία
3. Και έλλειψη φρέσκου αέρα στο humidor
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ανδρέα σίγουρα η υψηλή υγρασία έπαιξε το ρόλο της. Η υψηλή θερμοκρασία δε νομίζω ότι μπορεί να δημιουργήσει μούχλα. Το αντίθετο. Μειώνει την υγρασία. Η έλλειψη φρέσκου αέρα ίσως και να δημιουργεί πρόβλημα ίσως και όχι.Ας απαντήσουν οι επαΐοντες καλύτερα.
Βέβαια σκέφτομαι αν σε ένα αεροστεγώς κλεισμένο jar με ένα boveda είναι δυνατόν να αναπτυχθεί μούχλα. Εγώ στα δικά μου jars, τα οποία ανοίγω σπάνια δεν είδα ποτέ μούχλα και τα πούρα ήταν πάντα άψογα διατηρημένα.
These users thanked the author suleygiannis for the post:
AndreasG
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
AndreasG
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 12:31 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από AndreasG »

Ευχαριστώ Γιάννη για την απάντηση σου αλλά στο λέω ειλικρινά ότι στο μάθημα της φυσικής ήμουν, αυτό που λέμε στην Κύπρο, κούσπος, γκασμάς δηλαδή.

Το θέμα που δεν μπορώ να καταλάβω εγώ με την Σχετική Υγρασία, είναι το εξής: Δεδομένου ότι μειώνεται η υγρασία όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία, το επιπλέον νερό που πηγαίνει εάν το humidor μας είναι ερμητικά κλειστά για μεγάλη χρονική περίοδο;

Μπορεί να είναι και γελοία ερώτηση αλλά ειλικρινά είναι μία απορία που την έχω, ειδικά από τότε που συνέβη το περιστατικό με την μούχλα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το cigar oasis και τα boveda είναι δώρα από τους θεούς. Και σε συνδυασμό με την μεταφορά των humidors μου στο υπόγειο του σπιτιού και την ανάληψη από τον πατέρα της ευθύνης, εν τη απουσία μου, να ανοίγει τα humidors μια φορά την εβδομάδα για 15 λεπτά, όλα τα πούρα είναι σε τέλεια κατάσταση.
These users thanked the author AndreasG for the post:
Haris
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από Fairlight »

AndreasG έγραψε:
Κυρ Σεπ 09, 2018 9:42 pm

Το θέμα που δεν μπορώ να καταλάβω εγώ με την Σχετική Υγρασία, είναι το εξής: Δεδομένου ότι μειώνεται η υγρασία όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία, το επιπλέον νερό που πηγαίνει εάν το humidor μας είναι ερμητικά κλειστά για μεγάλη χρονική περίοδο;
To πόσο υγρασία θα έχει ένα πούρο (PMC) είναι αποτέλεσμα ισορροπίας με το περιβάλλον του, είναι κατά βάση οσμωτική διεργασία. Πρακτικά, όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία το πούρο χάνει νερό, άσχετα με την σχετική υγρασία. Το νερό αυτό πηγαίνει στο άμεσο περιβάλλον του πούρου και εκτός του humidor που ειδικά αν είναι από ξύλο, όχι απλά ερμητικά κλειστός δεν είναι αλλά μπάτε σκύλοι αλέστε. Στο θεωρητικό σενάριο που έχουμε ένα ερμητικά κλειστό δοχείο το νερό πηγαίνει στο άμεσο περιβάλλον του πούρου και δεν θα ξαναμπεί μέσα αν δεν πέσει η θερμοκρασία.

Αν σε ενδιαφέρει (και οποιονδήποτε άλλο) το παρακάτω βίντεο εξηγεί καταπληκτικά αυτά τα πράγματα.

These users thanked the author Fairlight for the post (total 5):
HarisAndreasGTournesollefteris cAssos
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
AndreasG
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 12:31 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από AndreasG »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το βίντεο το οποίο βεβαίως με ενδιαφέρει! Φαίνεται αρκετά ενημερωτικό και σοβαρό. Ευχαριστώ πολύ!
These users thanked the author AndreasG for the post:
Fairlight
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από alexandros »

μουχλα και πλουμ και ...

απαντηθηκε γιατι στα μαγαζια ευδοκιμουν καραβιδες

οπως απαντηθηκε το τι κανουμε οταν στα πολυτιμα μας δουμε αυτο το καταραμενο ασπρακι

το θεμα ομως ειναι τι να κανουμε για να μην το ξαναδουμε
προσωπικα τα βαζω λιγο καιρο καραντινα σε υγραντηρα που εχει την πιο χαμηλη σχετικη υγρασια και μαλιστα την κουτα ελαχιστα ανοικτη ωστε να βοηθησω να φυγει η εξτρα υγρασια απο την κουτα
μερικες φορες βαζω μεσα στα φρεσκοαγορασμενα κουτια φυλλα κεδρου τα οποια φυσικα τα εχω εκτος υγραντηρα για να ειναι στεγνα και να τραβηξουν

επισης ειναι αληθεια οτι συμβαινει πιο συχνα σε dress box και οχι σε ξυλινα
These users thanked the author alexandros for the post:
AndreasG
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
maf
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 11, 2018 10:32 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από maf »

ΕικόναΕικόνα

Στην δικια μου περίπτωση πως το βλέπετε αυτο; Εγω το λεω μουχλιτσα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ξεκάθαρα μούχλα, η οποία όμως σίγουρα θα φεύγει εύκολα με ένα πανί. Κάπνισε άφοβα.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
maf
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 11, 2018 10:32 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από maf »

suleygiannis έγραψε:Ξεκάθαρα μούχλα, η οποία όμως σίγουρα θα φεύγει εύκολα με ένα πανί. Κάπνισε άφοβα.
Δεν ειχα δίλημμα στο να καπνίσω η οχι, απλως ηθελα να ξερω αν το σκουπίσω και το βαλω μεσα, θα κολλήσει τα αλλα; ( δεν νομιζω σε αυτη την περίπτωση παρόλο που εχω διαβάσει τα άρθρα περι μούχλας )
Εσεις τι πιστεύετε


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Desperado
New users
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 09, 2018 6:30 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από Desperado »

Το plume δεν το έχω ακούσει ξανά. Τι ακριβώς είναι (ή δεν είναι);

Τα σπόρια της μούχλας υπάρχουν πάντα μέσα σε ένα πούρο και εμφανίζονται αναλόγως των συνθηκών θερμοκρασίας/υγρασίας; Μήπως υπάρχουν και στο χώρο/δωμάτιο, και βρίσκουν ιδανικό περιβάλλον για να αναπτυχθούν στον υγραντήρα;

Ισχύει οτι πρέπει να βάζουμε τα πούρα στην κατάψυξη για κάποιο χρονικό διάστημα μόλις τα προμηθευόμαστε, ώστε να νεκρώνονται οι μικροοργανισμοί; Αν πρέπει να γίνεται αυτό, τα πούρα μας συνεχίζουν να έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά που έχουν όταν φτιάχτηκαν ή αλλοιώνονται με την ψύξη (με έμφαση στη γεύση που είναι και το ζητούμενο);

Η μούχλα σε πούρο είναι μόνο εξωτερική; Πόσο σίγουροι είμαστε οτι ένα πούρο που έχει εξωτερικά μούχλα, δεν έχει και στο εσωτερικό του; Να το σκουπίσουμε το πούρο, αλλά εσωτερικά τι γίνεται; Είμαι σχεδόν βέβαιος οτι ένα πούρο με μούχλα εσωτερικά θα είναι χάλια στο κάπνισμα.

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αρχάριου (έχω κι άλλες). Προφανώς έχουν ξανασυζητηθεί αυτά τα θέματα, οπότε απαντήστε μου και με link αν θέλετε. ;)
If you don't smoke cigars, how do I know I can trust you?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”