Περί μούχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Περί μούχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Με αφορμή την παραπάνω εικόνα, είπα να ανοίξω ένα θέμα στο φόρουμ μας, για να συζητήσουμε τις απόψεις και τις εμπειρίες μας πάνω σε αυτό το φαινόμενο. Μούχλα ή plume? Ή μήπως όλα είναι μούχλα; Είναι βλαβερό για τα πούρα; Θα πάθουμε τίποτα αν τα καπνίσουμε;
Αναμένουμε τις απόψεις και τις εμπειρίες όλων, τόσο από τους υγραντήρες σας όσο και από συζητήσεις με καπνοπώλες :geek:

Να πω μόνο ότι η φωτογραφία που βλέπετε, αφορά Fonseca No1 με κωδικό UME NOV 14. Αντίκρισα αυτήν την κατάσταση όταν άνοιξα την κούτα.
Να πω ότι δεν ήταν χνούδι και ότι έφευγε δύσκολα. Κατόπιν οδηγιών του Ντοκ, πέταξα τα ριζόχαρτα (όλα είχα κίτρινα σημάδια) και καθάρισα το σώμα των πούρων με ένα πανί. Τα έβαλα σε ξύλινο κουτί πούρων και στον υγραντήρα. Θα τα παρακολουθώ ανά βδομάδα.
Κάποιες φορές έχω βρει λευκό χνούδι πάνω στα πούρα το οποίο έφευγε πολύ εύκολα και χωρίς κανένα πρόβλημα. Στα παραπάνω δε συνέβη αυτό. Έφευγε δύσκολα από το σώμα του πούρου. Το περίεργο ήταν ότι το πόδι του πούρου ήταν άθικτο και πεντακάθαρο.
Για πείτε λοιπόν..
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από Svensk »

Για ζωύφια κοιτάξεις με μεγενθυτικο φακό;
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από Fairlight »

Πλέον ξέρουμε ότι δεν υπάρχει plume. Μόνο μούχλα.

Η οδηγία για την μούχλα είναι συνήθως ότι πετάμε το πούρο σε 2 περιπτώσεις. Αν η μούχλα είναι πράσινη ή μπλε ή αν έχει μούχλα το πόδι του πούρου εσωτερικά. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις σκούπισμα. Η μούχλα εμφανίζεται όταν είναι ψηλό το PMC (percent moisture content) του πούρου. Αυξημένο PMC σε πούρα συνήθως προκαλείται είτε από παγιδευμένη ψηλή RH στο άμεσο περιβάλλον του πούρου, είτε από χαμηλή θερμοκρασία είτε από συνδυασμό των δύο.

Τα συγκεκριμένα σίγουρα δεν είναι για πέταμα.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 3):
ΣτάθηςsuleygiannisSvensk
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από goutsou »

Ας ξεκινήσω εγώ. Σύμφωνα λοιπόν με ένα ξένο, μεγάλο φόρουμ που διενεργησε εργαστηριακό έλεγχο σε λογής λογής 'χνούδια', όλα είναι μουχλα. Δεν υπάρχει με λίγα λόγια plume. Τώρα αν υπάρχει 'καλή' ή 'κακή' μούχλα, από την εμπειρία μου, πούρα που είχαν αυτά τα άσπρα σημάδια που έφευγαν εύκολα με μια χαρτοπετσετα (σίγουρα σημάδια υπερ-ύγρανσης) μπορώ να πω πως έχω καπνίσει πουρακλους. Όχι όλα αλλά πολλά και φυσικά δεν έπαθα τίποτα. Σε μερικά ΠΠΚ που είχαν μία λεπτή στρώση σε όλη την επιφάνεια και που κι αυτή έφευγε εύκολα, δυστυχώς κι αυτό μουχλα, πάλι κάπνισα αστρόπλοια. Στην δεύτερη περίπτωση πάνω από το 90% ήταν καταπληκτικά. Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν μου έχουν τύχει με κίτρινη ή πράσινη επίμονη μούχλα, αλλά αν βρω, νομίζω θα τα πετάξω, όπως επίσης το ίδιο θα κάνω και αν βρίσκεται στο πόδι του πούρου. Αυτά από εμένα...
EDIT: Με πρόλαβε ο Θωμάς...
These users thanked the author goutsou for the post (total 3):
ΣτάθηςsuleygiannisSvensk
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από Στάθης »

Οι καπνοπώλες πάντως πιστεύουν στο plume. Σαν τον Άγιο Βασίλη ένα πράμα :)
These users thanked the author Στάθης for the post:
Assos
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από Τάκης »

η πιτυρίδα είναι plume..??
η μούχλα στα τυριά τρώγεται, γιατί να πειράζει στα πούρα..??

η επιστήμη αποφάνθηκε, το plume είναι (άλλος ένας) μύθος, οπως τα μπούτια της κουβανής στρίφτριας
προσωπικά θα προτιμούσα απείρως να ήταν αστερόσκονη ή ίχνη από μαντζούνια κουβανού μάγου
κάτι που δεν αποκλείεται και τελείως εδώ που τα λέμε, ειδικά αν πιστεύεις στις νεράιδες
και η Χώρα των Πούρων είναι γεμάτη από τέτοιες

στον πραγματικό κόσμο καπνίζω, φυλάω, ωριμάζω (δε λέω παλαιώνω) πούρα πολλά χρόνια
στο διάστημα αυτό είχα στην κατοχή μου και άρα στις συνθήκες μου, κούτες για 20 και πλέον χρόνια
δίχως ποτέ να παρατηρήσω σ’ αυτές κατά τη διάρκεια της δικής μου φύλαξης
φαινόμενα δημιουργίας της «πούδρας» που συζητάμε, σε υγρή ή ξηρή μορφή
πράγμα που σημαίνει ότι δεν ευδοκιμεί σε ελεγχόμενο-σταθερό περιβάλλον
και άρα είναι εκδήλωση «προβληματικών» συνθηκών συντήρησης, έστω και συγκυριακών
δεν υπάρχει ούτε μία στα μύρια λ.χ. να πιάσει πούρο μούχλα στο ψυγείο του επιστήμονα

κατά τα άλλα με κάλυψαν Θωμάς και Στέλιος
πούρα με το γνωστό χνούδι από τα καπνομάγαζα είναι συχνό φαινόμενο και δεν συνιστούν πρόβλημα
αρκεί να σκουπιστούν και να μπουν σε καθεστώς παρακολούθησης για ένα διάστημα
όσες φορές μου έχει συμβεί αυτό, σε ποσοστό 95% αφορά dress και όχι ξύλινα κουτιά
αλλά αν τα πούρα έχουν πιάσει καραβίδες, κλάφτα Χαραλάμπη μου

οι καπνοπώλες μπορεί να πιστεύουν στον Άγιο Βασίλη, αλλά (οι περισσότεροι) από πούρα είναι αναλφάβητοι
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
suleygiannisgoutsouSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από suleygiannis »

Οι προλαλήσαντες τα είπαν όλα και διαφώτισαν θεωρώ αρκετούς για το τι πραγματικά συμβαίνει.
Πριν κανα μήνα, εγώ βρήκα στο μεγάλο μου υγραντήρα σε κάποια dress box άσπρο χνούδι, το οποίο φυσικά έφευγε πολύ εύκολα και δεν είχε καμία σχέση με την εικόνα πιο πάνω. Αποτέλεσμα μεγάλης υγρασίας; Ίσως, αν και τα μόνο υγραντικά που χρησιμοποιώ είναι boveda 69%
Και τώρα το σοβαρό ερώτημα: γιατί στα περισσότερα πουρομάγαζα τα πούρα κολυμπάνε στην υγρασία; Άγνοια ή κάτι άλλο;
Ίσως και τα δύο. Πάντως σίγουρα τα πούρα με παραπανίσια υγρασία είναι πιο ελκυστικά στο χέρι από τα ξερά. Επίσης, στα πολύ υγρά πούρα είναι δύσκολο να εντοπίσεις ότι είναι στουμπωμένα και άρα δεν καπνίζονται. Για αυτούς τους δύο λόγους πιστεύω ότι οι καπνοπώλες διατηρούν υπερβολικά υψηλες υγρασίες. Γνώμη μου..
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Svensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από Τάκης »

το χνούδι που βρήκες στα dress John
κατά πάσα πιθανότητα ήταν προίκα των συνθηκών που φυλάσσονταν τα πούρα πριν τα αγοράσεις
απλά εμφανίστηκε λίγο αργότερα

τα dress εχουν την τάση να ρουφάνε την υγρασία και να τη φυλακίζουν
κυρίως στα χάρτινα-χαρτονένια μέρη τους και ειδικότερα στον πάτο της κούτας
μια πρακτική που εφαρμόζω σχεδόν πάντα όταν αγοράζω dress
είναι αφού βγάλω τα πούρα και σκουπίσω καλά το κουτί εσωτερικά
να τοποθετώ ένα φύλλο κέδρου που να καλύπτει τον πάτο του

όσο για τις συνθήκες στα πουρομάγαζα, τα έχουμε πει πολλές φορές
μην ψάχνεις γωνία στα δίφραγκα και γιατί τα περισσότερα έχουν υγρασίες λίμνης
έχω ακούσει τα πιο απίστευτα πράγματα από μερικούς κατά τα άλλα συμπαθέστατους τομπακονίστας
These users thanked the author Τάκης for the post (total 5):
suleygiannisgoutsounikos docSvenskAssos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Παίδες by the way διαβάζοντας χτες το thread ανοίγοντας ένα jar σήμερα παρατήρησα σε 2-3 πουρα μικρές κουκίδες λευκής αχνης σε κάποια σημεία των πουρων...τα σκουπισα με το χέρι και φύγανε....Επίσης στον επιτραπέζιο υγραντηρα πάλι σε 2-3 πούρα το ίδιο καθώς και σε ένα Magnum 50αρι τούμπο...Να τονίσω οτι επειδη ελειπα ειχα να τα ανοιξω να πάρουν αέρα 2-3 εβδομάδες με υγρασία 73 στο jar και 70 υγραντηρα και θερμοκρασία δωματίου 26 βαθμούς...Άχνη μάγκες...δε νομίζω για μούχλα...Και μυρωδιά? Κουβανιλα κλεισμένη σε σεντούκι με λουκούμια
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από nikos doc »

Σκουπίζεις ,καπνίζεις Μιχάλη!!
Όλα καλά!!
These users thanked the author nikos doc for the post (total 2):
Mixalis81Assos
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”