Περί μούχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από Τάκης »

- η μούχλα ενός πούρου δεν είναι "κολλητική", εκτός κι αν μιλάμε για πούρο-καραβίδα
φτάνει να αντιμετωπιστεί έγκαιρα και να καθαριστούν οι εστίες
- το plume (κάτι σαν αραιή λευκή πούδρα), όπως επιστημονικά αποδείχτηκε είναι κι αυτό "μούχλα"
ενώ αρχικά πιστευόταν ότι ήταν μια μετα-παρα-φυσική ένδειξη της παλαίωσης ενός πούρου
- η δις μούχλα ευδοκιμεί και προξενεί μη αναστρέψιμο κακό στα πούρα όταν αυτά εκτίθενται για αρκετό διάστημα σε υψηλές υγρασίες
- 30 τόσα χρόνια που καπνίζω δεν έχω βάλει ποτέ ούτε στικ στην κατάψυξη
- η "εσωτερική" μούχλα προσβάλει ευκολότερα το πόδι του πούρου, εξού και διακρίνεται δια γυμνού οφθαλμού
σ' αυτή την περίπτωση αν έχει προχωρήσει βαθιά, δεν υπάρχει τρόπος να αντιμετωπιστεί

δεν χρειάζεται όμως να χαλάει κανείς τη ζαχαρένια του μ' αυτά, η μούχλα δεν είναι αόρατος εχθρός ούτε το απόλυτο κακό
εκδηλώνεται κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες και προξενεί μη αναστρέψιμη ζημιά αν αργήσει να αντιμετωπιστεί
στατιστικά δε, πολύ λιγότερο δημιουργείται-προέρχεται από συνθήκες "σπιτικού" humidor
και περισσότερο από πούρα αγορασμένα σε υγρασίες ενυδρείου τις οποίες συνήθως διατηρούν τα καπνοπωλεία

απολαύστε τα πούρα σας κι αφήστε τη φύση να κάνει τη δουλειά της
και προσοχή, το άγχος και το πολύ ταμάχι καταστρέφουν την απόλαυση! ;)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από Fairlight »

Θοδωρή οι σπόροι της μούχλας υπάρχουν παντού στο περιβάλλον. Μόλις οι συνθήκες είναι ευνοϊκές θα δημιουργηθεί μούχλα.

Αυτό που ενδεχομένως έχεις ακούσει για την κατάψυξη δεν αφορά την μούχλα αλλά το cigar beatle. Όλα τα πούρα που εξάγονται από την Κούβα περνάνε μια τέτοια διαδικασία πριν φύγουν από την χώρα. Εξαίρεση αποτελούν τα πούρα που πουλιούνται εντός της χώρας γιατί δεν προορίζονται για εξαγωγή και δεν τα χειρίζεται η HSA (που κάνει και την ψύξη). Κάτι πούρα που μου έφεραν από την Κούβα εγώ προσωπικά τα έβαλα στην κατάψυξη. Οπότε ακόμα και να πεθάνουν οι μύκητες από την κατάψυξή θα έχει αρκετούς εκεί που θα αποθηκεύσεις τα πούρα.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από suleygiannis »

Μια φορά όταν είχα ένα μικρό υγραντήρα 20 πούρων χρειάστηκε να τα βάλω στην κατάψυξη. Επειδή η απότομη αλλαγή θερμοκρασίας ενδέχεται να κάνει κακό στα πούρα ή στο ραπερ τους, είχα διαβάσει ότι καλό είναι να μπουν πρώτα ψυγείο 1 μέρα, μετά 3 μέρες κατάψυξη και μετά πάλι 1 μέρα ψυγείο. Το κρύο είναι εχθρός οποιωνδήποτε ζωυφίων μπορεί να αναπτυχθούν. Όταν ξανακάπνισα τα πούρα δεν παρατήρησα καμία διαφορά στη γεύση και συμπεριφορά τους. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι πρέπει να τα βάζουμε στην κατάψυξη. Μόνο αν δούμε cigar beetle.
μακριά από μας!!!
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από alexandros »

@maf ξεκαθαρη μουχλα

ανοιξα τις προαλλες ενα κουτι με πουρα σχετικα φρεσκοαγορασμενα που τα ειχα μαζι με αλλες κουτες περιπου στους 72 βαθμους σχετικη υγρασια

ντρεξ μποξ με φουλ χαρτονια κτλ
τα μισα πουρα ειχαν αρχισει να ασπριζουν στο κεφαλι τους
τα εβγαλα εξω και τα σκουπισα ολα , εβαλα μεσα φρεσκο φυλλο κεδρου στεγνου μπας και τραβηξει λιγη υγρασια και τα εβαλα σε αλλο υγραντηρα με πιο χαμηλη σχετικη .εκαψα και ενα επιτοπου ολα μια χαρα . δεν χαλανε τα πουρα ετσι ευκολα

η 72 που τα ειχα δεν ειναι υψηλη. απλα τα πουρα ειχαν ερθει σαν καραβιδες απο το καταστημα αγορας .
τα ειχα στιψει αλλα μαλλον δεν εφτανε :lol:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
maf
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 11, 2018 10:32 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από maf »

alexandros έγραψε:
Τετ Οκτ 24, 2018 2:30 pm
@maf ξεκαθαρη μουχλα

ανοιξα τις προαλλες ενα κουτι με πουρα σχετικα φρεσκοαγορασμενα που τα ειχα μαζι με αλλες κουτες περιπου στους 72 βαθμους σχετικη υγρασια

ντρεξ μποξ με φουλ χαρτονια κτλ
τα μισα πουρα ειχαν αρχισει να ασπριζουν στο κεφαλι τους
τα εβγαλα εξω και τα σκουπισα ολα , εβαλα μεσα φρεσκο φυλλο κεδρου στεγνου μπας και τραβηξει λιγη υγρασια και τα εβαλα σε αλλο υγραντηρα με πιο χαμηλη σχετικη .εκαψα και ενα επιτοπου ολα μια χαρα . δεν χαλανε τα πουρα ετσι ευκολα

η 72 που τα ειχα δεν ειναι υψηλη. απλα τα πουρα ειχαν ερθει σαν καραβιδες απο το καταστημα αγορας .
τα ειχα στιψει αλλα μαλλον δεν εφτανε :lol:
χαχαχα ευχαριστω. Τωρα ομωσ εχω αλλα θεματα. Βλεπω στον υγραντηρα καποια λευκα ποοοοολυ μικρα ζουζουνακια (οχι πολλα, λευκα και τοσο μικρα που πρεπει να τα δεις με φακο για να τα καταλβεις), κανα 2 βδομαδο τωρα και τα παρακολουθω να δω αν εχω τρυπες η οχι στα πουρα οπως λενε για το ζωηφιο αυτο. Δεν εχω δει τιποτα να μοιαζει με τρυπα σκαμμενη η φαγωμενη. Επισης εχω διαβασει για καποια ακινδυνα ζουζουνια. Ισχυει? μηπωσ ειναι αυτα?
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από alexandros »

αυτα τα μικρα λευκα ειναι ακακα
νομιζω πως ολοι μας εχουμε τετοια κατα διαστηματα στους υγραντηρες μας

αυτα λενε οτι τρωνε την κολλα απο τα δαχτυλιδια που ειναι φυτικη
δεν υπαρχει περιπτωση να σου φανε τα πουρα.

αυτα που τρωνε τα πουρα ειναι πιο μεγαλα και καφε
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
apostolis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2018 6:09 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από apostolis »

Χαιρετισμοί στην παρέα του φόρουμ .Ειμαι καινούργιος στον χώρο του πούρου και θα ήθελα κάποιος πιο έμπειρος να μου λύσει κάποιες απορίες που έχω αν μπορεί .Παρατηρησα πάνω σε δυο στικ μου κάποια στίγματα και θα ήθελα να μαθω τι είναι αυτά τα στίγματα και τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση .Ανεβαζω σχετικές φωτό .ευχαριστω προκαταβολικά για τον χρόνο σας .
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από Τάκης »

γεια σου Αποστόλη και καλώς ήλθες στην παρέα
αν θέλεις πέρνα και από δω να συστηθούμε: viewforum.php?f=37

δεν χρειάζεται να ανησυχείς γι αυτές τις πράσινες κηλίδες
κατά κανόνα δημιουργούνται από σταγονίδια νερού, κάτι συνηθισμένο στα καπνόφυλλα
σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται για μούχλα και φυσικά δεν επηρεάζουν τη γεύση
papa was a rolling stone...
apostolis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2018 6:09 pm

Re: Περί μούχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από apostolis »

Ευχαριστώ για την απάντηση :D
RedRum
New users
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Ιουν 26, 2019 9:32 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από RedRum »

Τάκης έγραψε:
Δευ Οκτ 22, 2018 8:23 am
-
- το plume (κάτι σαν αραιή λευκή πούδρα), όπως επιστημονικά αποδείχτηκε είναι κι αυτό "μούχλα"
ενώ αρχικά πιστευόταν ότι ήταν μια μετα-παρα-φυσική ένδειξη της παλαίωσης ενός πούρου
Έχω χάσει επεισόδια; Εδώ Αγγλία ακομα plume θεωρείται ένδειξη παλαίωσης. Είναι κρυσταλοποιηση των ελαίων. Πως αποδείχθηκε ότι ειναι μούχλα;

Δεν κάνω κριτική, απλά θέλω να μάθω πληροφορίες που ίσως μου διαφεύγουν λόγω αποχής από το σπορ.
De gustibus non est disputandum
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”