Αποθήκευση Πούρων κατά τη Διάρκεια του Καλοκαιριού

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Αποθήκευση Πούρων κατά τη Διάρκεια του Καλοκαιριού

Δημοσίευση από Jazzman »

Εικόνα

Με αφορμή τον καύσωνα αστραπή που είχαμε τις τελευταίες μέρες, θα ήθελα να θέσω στην κοινότητα το ερώτημα
περί ασφαλούς αποθήκευσης/συντήρησης των πούρων μας κατά τη διάρκεια πολύ υψηλών θερμοκρασιών.

Δεδομένου ότι ζούμε σε μια χώρα που οι υψηλές θερμοκρασίες κρατάνε αρκετούς μήνες, είναι χρήσιμο να γνωρίζουμε:
  • Τους κινδύνους της υψηλής θερμοκρασίας για τα πούρα μας – αν υπάρχουν
  • Πως μπορούμε να τα προστατεύσουμε.
Στη δική μου περίπτωση, παρατήρησα σοβαρή αύξηση της θερμοκρασίας στον υγραντήρα.
Μέσα σε λίγες μέρες ανέβηκε στους 28C. Δεν υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς του σε δωμάτιο
που λειτουργεί air condition, ακόμα και αν υπήρχε όμως, τι κάνεις όταν ενδεχομένως
φύγεις 10 μέρες διακοπές και το σπίτι μείνει κλειστό;

Υπάρχει κίνδυνος να γυρίσεις και να βρεις τα σκαθάρια να κάνουν βόλτες;

Γνώμες, απόψεις, εμπειρίες όλα ευπρόσδεκτα.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 5):
JuniorΤάκηςSpirosbusa71Svenskχεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Αποθήκευση Πούρων κατά τη Διάρκεια του Καλοκαιριού

Δημοσίευση από Assos »

Όσο η υγρασία παραμένει στο 65-70% νομίζω δε θα έχεις θέμα... όσον αφορά τα σκαθάρια δλδ η παλαίωση είναι άλλο θέμα
These users thanked the author Assos for the post:
Svensk
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Αποθήκευση Πούρων κατά τη Διάρκεια του Καλοκαιριού

Δημοσίευση από Fairlight »

Λοιπόν νομίζω ότι αυτό το θρεντ ανήκει σε μια κατηγορία από μόνο του αυτό του 'Καλοκαιρινού θρεντ συντήρησης'. Υπάρχει μακρά παράδοση από τέτοια θρεντ ανά τις δεκαετίες πλέον της Ελληνική online καπνιστικής κοινότητας. Αν κάποιος ανατρέξει σε αυτά τα θρεντς και έχει και λίγο υπομονή θα περάσει σίγουρα καλά καθώς το τι μπούρδα έχει ειπωθεί δεν περιγράφεται.

Ωστόσο πιστεύω ότι σιγά σιγά με τα χρόνια αρκετοί μύθοι έχουν καταρριφθεί. Ο πιο επικίνδυνος απ όλους νομίζω είναι αυτός που θέλει τα πούρα να θέλουν λιγότερη υγρασία το καλοκαίρι.

Πλέον γνωρίζουμε τι συμβαίνει όταν αλλάζει η θερμοκρασία και η υγρασία του περιβάλλοντος χώρου μένει σταθερή. Αλλάζει το PMC (percent moisture content) του πούρου, δηλαδή με απλά λόγια πόσο νερό συγκρατεί το πούρο στο εσωτερικό και στην επιφάνεια. Όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία και η υγρασία του περιβάλλοντος παραμένει σταθερή τότε το πούρο αποβάλει νερό στο άμεσο περιβάλλον. Πόσο? Επειδή οι τιμές του PMC δεν είναι εύκολα αντιληπτές από πουράνθρωπους φαντάσου περίπου στο 1% RH ανά 3 βαθμούς. Δηλαδή αν κρατάς τα πούρα σου στο 20C/69%RH και αυτό γίνει 29C/69%RH τότε ουσιαστικά θα είναι σαν τα πούρα να είναι σε περιβάλλον 20C/66%RH. Αυτά στο περίπου φυσικά και εφόσον λάβεις υπόψιν σου τον χρόνο που απαιτείται για να φτάσουν τα πούρα σε ισορροπία όταν συμβαίνουν αυτές οι αλλαγές (που δεν είναι λίγος). Το αντίστροφο συμβαίνει όταν η θερμοκρασία πέφτει, το βλέπεις πχ σε τύπους στον Καναδά που τα έχουν στο 69% στο υπόγειο με 10 βαθμούς και ξαφνικά τα πούρα κάνουν μούχλα. Αυτό συμβαίνει με όλα τα πορώδη υλικά και τα πούρα δεν αποτελούν εξαίρεση. Στο παλιό forum είχαμε βάλει και PMC καμπύλες για διαφορετικές ποικιλίες με βάση κάτι παλιά papers.

Τώρα σχετικά με τους κινδύνους, τι να κάνουμε κτλπ.

Πάντα μου αρέσει να διαχωρίζω την επίδραση του περιβάλλοντος στο πούρο σε 2 διαφορετικές κατηγορίες, το conditioning (την φυσική κατάσταση του πούρου δηλαδή μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή) και την παλαίωση.

Το πούρο το καλοκαίρι θα χάσει νερό, αυτό είναι δεδομένο. Μπορείς να αυξήσεις λίγο την υγρασία του περιβάλλοντος για να προσπαθήσεις να βάλεις λίγο φρένο σε αυτό, αλλά όταν έχεις έναν παράγοντα, την θερμοκρασία, που είναι ανεξέλεγκτος συν το χρόνο απορρόφησης κτλπ, καταλήγεις με μια άλυτη εξίσωση με πολλούς άγνωστους. Αυτό που θεωρητικά όμως θα βοηθήσει το πούρο είναι η διαδικασία αυτή να είναι όσο πιο αργή και σταδιακή γίνεται. Οπότε μόνωση, aircondition και ότι άλλο μπορείς να κάνεις. Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πάντως. Όσον αφορά την παλαίωση, το πούρο ειδικά στην Ελλάδα υπόκειται σε ένα συνεχές ping pong απορρόφησης και αποβολής νερού. Το πως επηρεάζει αυτό την παλαίωση άντε ψάξε βρες, λες και τα έχει μελετήσει κανένας αυτά. Προφανώς, οι όποιες αλλαγές πολλαπλασιάζονται με τα χρόνια, αφορά μόνο τα υδατοδιαλυτά συστατικά γεύσης κτλπ.

Οπότε γενικά πιστεύω οτι τα πούρα είναι καλύτερο να βρίσκονται σε έναν χώρο με υψηλή αλλά σταθερή θερμοκρασία παρά σε έναν χώρο που έχει έντονες διακυμάνσεις (καλοριφέρ, air condition κτλπ).

Τώρα για τα σκαθάρια τι να πούμε? ΠΡΟΦΑΝΩΣ και υπάρχει κίνδυνος. Εμένα έκοβαν βόλτες στους 20C και έχει παρατηρηθεί και στους 18. Ο κίνδυνος αυξάνει γεωμετρικά με την θερμοκρασία. Πολλοί νομίζουν οτι είναι ένα σπάνιο, εξωτικό φαινόμενο. ΔΕΝ είναι έτσι. Είχα πολλά χρόνια πούρα σε θερμοκρασίες που άγγιζαν τους 30 χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν λέει κάτι αυτό. Από μένα, κατάψυξη στα πάντα.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 13):
ΤάκηςJuniorSpirosbusa71suleygiannisJazzmanMixalis81nikos docΣτάθηςGiorgioGrTournesollefteris cχεντυ κοντουHank Moody
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Αποθήκευση Πούρων κατά τη Διάρκεια του Καλοκαιριού

Δημοσίευση από Jazzman »

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο και Θωμά. Επιστήμονα, εδωσες πολύ τροφή για σκέψη ρε μπαγάσα :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Αποθήκευση Πούρων κατά τη Διάρκεια του Καλοκαιριού

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Jazzman έγραψε:
Τετ Μάιος 20, 2020 6:23 pm
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο και Θωμά. Επιστήμονα, εδωσες πολύ τροφή για σκέψη ρε μπαγάσα :mrgreen:
Αφού το έχει μελετήσει όσο κανεις άλλος εδώ μέσα, σαν επιστήμονας άλλωστε 😉
These users thanked the author Mixalis81 for the post:
nikos doc
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Αποθήκευση Πούρων κατά τη Διάρκεια του Καλοκαιριού

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Πάντως σε γενικές γραμμές είναι ένα θέμα το οποίο, μόλις κοντοζυγωνει ο Μάης ταλανίζει...
Εγώ πάντως στο σπίτι μου υπόγειο δεν έχω...Εχω όμως ένα υπόγειο-αποθηκη, ένα τετράγωνο παραπέρα οπότε τα μεταναστευω εκεί τα πούρα ,από Μάη έως Σεπτέμβριο, όσο ήσυχος μπορεί μα είμαι...Εχει τύχει επίσης να τα δώσω και σε ένα φίλο, να μου τα φυλάξει στο δικό του υπόγειο :lol: ....

Αλχημειες γενικότερα, προκειμένου να τα διαφυλαξω από τη θερμοπληξια και ότι αυτή μπορεί να επιφέρει στα πούρα μας...
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 2):
Jazzmannikos doc
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Αποθήκευση Πούρων κατά τη Διάρκεια του Καλοκαιριού

Δημοσίευση από nikos doc »

Αφού τα είπε ο Θωμάς όλα τα άλλα περισσεύουν....
Σε προσωπικό επίπεδο , επειδή δεν κουνιούνται τα ψυγεία, μόλις σφίξουν οι ζέστες φροντίζω να έχουν λίγο παραπάνω ζουμάκι. Αναλόγως την περίπτωση φορτώνω με boveda ή γεμίζω τελείως τα Oasis. 8-) 8-)
These users thanked the author nikos doc for the post (total 2):
JazzmanJunior
This is our House!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Αποθήκευση Πούρων κατά τη Διάρκεια του Καλοκαιριού

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ναι είναι ένα πρόβλημα που μας απασχολεί όλους. Και φέτος ήρθε νωρίς ο καύσωνας.

Στο αρχικό ερώτημα συγχέονται όμως δύο διαφορετικά θέματα. Η ζέστη δεν δημιουργεί σκαθάρια. Η αύξηση της θερμοκρασίας, όση κι αν είναι δεν μπορεί να προκαλέσει αυτό που όλοι τρέμουμε, αν τα πούρα δεν έχουν αυγά. Άρα, είτε 20 είτε 30 είτε 40 βαθμούς να πιάσει το σπίτι κάποιου, αν το σκαθάρι δεν έχει γεννήσει τα αυγά του στα πούρα, ή δεν υπάρχει καν στα πούρα, τα πούρα δεν θα κινδυνεύσουν από αυτό. Επίσης, αν τα πούρα έχουν αυγά του σκαθαριού, αργά ή γρήγορα θα εκκολαφθούν. Όλα αυτά που γράφω δεν έχουν σχέση με τη ζέστη. Συνεπως, άλλο θέμα το σκαθάρι κι άλλο η ζέστη.
Μόνος τρόπος εξασφάλισης για τα σκαθάρια είναι αυτό που είπε ο Θωμάς. Τα σκαθάρια σιχαίνονται το κρύο και ψοφάνε. κι όταν λέμε κρύο δεν εννοούμε 15 βαθμούς. Εννοούμε θερμοκρασία ψυγείου και κατάψυξης και σε αυτές τις θερμοκρασίες δεν έχει κανείς πούρα για πάνω από 5 μέρες.
Μόνη περίπτωση να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο είναι η λύση ψυγείο- κατάψυξη- ψυγείο με τουλάχιστον 1 μέρα στο καθένα και με αυτή τη σειρά.

Από εκεί και πέρα ναι το καλοκαίρι χρειάζονται μεγαλύτερη φροντίδα τα πούρα με πολύ συχνότερη παροχή υγρασίας.
καλό είναι να έχουμε τα πούρα στο δροσερότερο σημείο του σπιτιού το καλοκαίρι.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
Mixalis81Juniorχεντυ κοντου
Ρε μαν ρε μπρο
gregpap
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 4:25 pm

Re: Αποθήκευση Πούρων κατά τη Διάρκεια του Καλοκαιριού

Δημοσίευση από gregpap »

Στην κουβα που ειναι συνεχεια καλοκαιρι πως το αντιμετωπιζουν, ειχα διαβασει οτι δεν χρησιμοποιουν καν υγραντηρες, απλα πουλανε για τους τουριστες... :roll:
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Αποθήκευση Πούρων κατά τη Διάρκεια του Καλοκαιριού

Δημοσίευση από Τάκης »

gregpap έγραψε:
Τετ Μάιος 20, 2020 8:38 pm
...ειχα διαβασει...
άλλος ένας μύθος Γρηγόρη, όπως τα μπούτια της στρίφτριας, τουλάχιστον σε σοβαρό επίπεδο

κατά τα άλλα, με κάλυψαν οι προλαλήσαντες
δεν έχω και πολύ νταμάχι για τις αλλαγές των εποχών, τηρώντας φυσικά πάντα τους απλούς βασικούς κανόνες
άντε με λίγο νεράκι παραπάνω που λέει κι ο ψηλός τους θερμούς μήνες
και δεν είχα, ούτε έχω, πρόβλημα ποτέ
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”