Mild-Medium-Full

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mild-Medium-Full

Δημοσίευση από alexandros »

τεραστιο κεφαλαιο και κουβεντα τα ογιο
τα κατατασουν και καλα στα λαιτ αντε μιντιουμ αλλα εχουν τοσα γεματα αρωματα μεσα που μονο λαιτ δεν τα λες
These users thanked the author alexandros for the post (total 2):
ΤάκηςSvensk
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mild-Medium-Full

Δημοσίευση από Svensk »

Για μένα ο βαθμός νικοτίνης σε ένα πούρο δεν έχει σχέση με την ένταση. Θα έλεγα ούτε καν η πολυπλοκότητα των γεύσεων, αλλά το ‘’ειδικό βάρος’’ (που είναι εντελώς υποκειμενικό) κάποιων γεύσεων όπως : δέρμα, ξύλο, βαριά πιπέρια.

Θα έλεγα πως (ενδεικτικά):

Light-Mid: HDM Epi 2, Flor de Cano, La Gloria cubana
Mid-medium: Trinidad, Vegueros, Cohiba V, HDM DC.
Medium: Upmann, Sancho panza, HDM epi 1.
Medium-full: Cohiba VI, Diplomatikos, Montecristo (2, 4,). HDM dew dieux
Full: Partagas E2, shorts. Όλα τα Bolivar. Mοντε 3. Juan lopez.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mild-Medium-Full

Δημοσίευση από Στάθης »

Καταρχήν να συμφωνήσω και γω με τους προλαλήσαντες αδελφούς ότι διαφωνω την κατάταξη των Κουβανών...Bolivar και Partagas είναι σίγουρα full body... Αλλά και καποια Hoyo είναι medium-full και ας τα έχουν οι Κουβανοί στα Light...

Επίσης το παράγοντα νικοτίνη δεν τον μετράω στην δική μου εξίσωση γιατί έχει να κάνει με το αν έχεις φάει, τι έχεις φάει, είχες πιει τι έχεις πιει και πόσο, με την ταχύτητα που το καπνίζεις κλπ... Έχω κάνει πρωί πούρο χωρίς να έχω φάει πρωινό και με έχει βαρέσει... Έχω κάνει το ίδιο πούρο μετά από μεσημεριανό φαγητό και μου φάνηκε medium... Εξαρτάται και πόσα πούρα κάνει ο καθένας καθημερινά και πόσο ανοχή έχει στην νικοτίνη...

Τα 2 κριτήρια μου είναι το σώμα και οι ένταση των γεύσεων. Τα medium-full & full body είναι τα πούρα που προτιμώ στις περισσότερες των περιπτώσεων.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 5):
JazzmanalexandrosSpirosbusa71Τάκηςχεντυ κοντου
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mild-Medium-Full

Δημοσίευση από alexandros »

Svensk έγραψε:
Παρ Νοέμ 08, 2019 12:32 pm


Light-Mid: HDM Epi 2, Flor de Cano, La Gloria cubana
τρελα νι μι σουηδεεεεεεεε
οι γκλοριες ρε? οι γκλοριες?
These users thanked the author alexandros for the post:
Svensk
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Mild-Medium-Full

Δημοσίευση από harmonica »

Συμφωνώ ακριβώς με τα λεγόμενα του Στάθη...μα ακριβώς 🙄🙄
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mild-Medium-Full

Δημοσίευση από Fairlight »

Οτι και να λέτε τα Ηοyo γενικά είναι light πούρα. Το οτι βγάζουν πεύκα, λιβάνια και λευκά πιπέρια δεν τα κάνουν medium. Το ίδιο ισχύει και για αρκετά romeo, ευτυχώς με λίγο πιο ανθρώπινο προφίλ.

Η μόνη πραγματικά full μπράντα είναι τα Bolivar. Tα partagas ακολουθούν. Τα JL είναι μόνο 2, και όχι ιδιαίτερα σταθερά στον χρόνο.
Οι Γκλόριες για μένα είναι το απόλυτο medium/medium+ δεν μπορώ να τις θεωρήσω light.

Επίσης medium για τα sancho και τα cohiba ok, αλλα αρκετά Upmann πιστεύω οτι φεύγουν λίγο προς τα πάνω.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mild-Medium-Full

Δημοσίευση από Τάκης »

εγώ πάλι (μιας και μιλάμε για Όγιο) δηλώνω προβληματισμένος...

αν λάβω το strength ως βάση, ανερυθρίαστα θα πω ότι έχω κάνει Επίκουρους ΙΙ πιο καμπούμ από PSDn4
και δεν χρειάζεται να μιλήσω για τη δύναμη του Petit Robusto ή του Hoyo du Prince για παράδειγμα από τα υπόλοιπα

απ’ την άλλη, αν πάρω σαν βάση «μέτρησης» μόνο το σώμα (flavour)
με ασφάλεια θα έλεγα ότι πούρα όπως Επίκουρος Ι, Επίκουρος Especial ή Des Dieux είναι «καραφούλ»

έχω μπερδευτεί λίγο κ. πρόεδρε, κι εδώ δεν κολλάει η «κολοκυθόπιτα» αφού το ζήτημα δεν είναι περί ορέξεως
κι αναρωτιέμαι: μήπως τελικά όλο αυτό είναι «περί όνου σκιάς»… :roll:

οι υπόλοιποι (όσοι δεν έχουν μιλήσει), έχετε άποψη για το θέμα..?? για ελάτε μου

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mild-Medium-Full

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εδώ θα συμφωνήσω με το Θωμά. Τα όγιο τα θεωρώ ελαφρά, ακόμα και αυτά που λες Τάκη ως φουλ. Μοναδική εξαίρεση οι Επίκουροι Εσπεσιαλ, οι οποίοι ναι έχουν αρκετή δύναμη.
Απλά όπως έχω ξεκαθαρίσει, το ότι ένα πούρο είναι ελαφρύ σε εντάσεις, δε σημαίνει ότι δεν έχει πολύ ωραίες γεύσεις, όπως τα du Prince, des Dieux που είπε ο Τάκης, τα οποία είναι εξαιρετικά πούρα.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mild-Medium-Full

Δημοσίευση από Svensk »

Συμφονω Ντον, είναι από τις δύσκολες ψηφοφορίες. Ίσως δεν είναι μόνο περί ονου σκιας αλλά περί της της φύσης του ίδιου του ονου, - :lol: και είναι όντως ονος;
These users thanked the author Svensk for the post:
Τάκης
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mild-Medium-Full

Δημοσίευση από nikos doc »

Έχοντας διαβάσει όλα τα επιμέρους θα απαντήσω στο αρχικό ερώτημα του thread, τι θεωρώ ως σώμα και δύναμη σε ένα πούρο.
Σώμα για εμένα είναι η αίσθηση του καπνού, η ένταση των γεύσεων και το βάθος που έχουν.
Δεν έχει να κάνει με την νικοτίνη ,που είναι κάτι τελείως υποκειμενικό και το επηρεάζουν παρά πολύ παράγοντες. Μου κάνει εντύπωση πως κανείς μας δεν αναφέρθηκε στα χρόνια που κουβαλάει ένα πούρο.
Όσο πιο παλιό , τόσο πιο λίγες οι πιθανότητες να σε βαρέσει. Στα σίγουρα έχουμε όλοι κάψει φρέσκο πούρο που μας έκοψε τα γόνατα και το χαρακτηρίσαμε ανέτοιμο, με πολύ αμμωνία.....

Full λοιπόν, για να επανέλθω, είναι να είναι ξεκάθαρα διακριτές και έντονες οι γεύσεις σε ένα στικ. Οποίες και αν είναι αυτές, Πιπεριά, χώματα, φρούτα, κρέμες, αρκεί να είναι στο full.
Αυτό εν μέρει εξηγεί γιατί οι πιο πολλοί νέοι καπνιστές γουστάρουν τα βαριά πούρα. Είναι πιο εύκολο να ξεχωρίσουν τις γεύσεις σε αυτό που καπνίζουν. Δεν θα ντραπώ να παραδεχτώ όπως μου πήρε πολύ καιρό να εκτιμήσω τα πιο mild και medium γιατί απλά δεν μπορούσα να τα καταλάβω. Το ίδιο και περισσότερο ισχύει, θαρρώ, και για τους πρώην καπνιστές τσιγάρου.

Σε ότι αφορά την κατάταξη των Κουβανών προφανώς σε πολλά διαφωνώ, αλλά είναι ένας μπούσουλας. Εδώ ακόμα περιλαμβάνουν τα παλιά Vegueros!!!! Βάζω και ένα link από το επίσημο site.
http://www.habanos.com/en/el-mundo-del- ... b908349269

Στις μπράντες τώρα, κατά την δίκη μου εκτίμηση πάντα, θεωρώ πως τα Bolivar είναι η μόνη καραφουλ μπράντα, ίσως και τα Ramon.
Ορισμός του medium είναι τα Monte, και αρκετά τα H.Upmann , ενώ mild θα χαρακτήριζα τα Sancho.

Προφανώς και έχει κουβέντα το όλο θέμα. Μεγάλη που σηκώνει καφέ , ποτό και μεζέ....

Υ.Γ. Τα πιο πολλά Cuban είναι πιο full από τα πιο πολλά non, αλλά οι nonαδές έχουν την δυνατότητα λόγω της ποικιλίας των καπνών που έχουν να φτιάξουν blend που ούτε να ανάψεις δεν θα μπορείς....
These users thanked the author nikos doc for the post (total 4):
gregpapΤάκηςΣτάθηςlefteris c
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”