Non Cubans - Με σελοφάν ή χωρίς;

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Non Cubans - Με σελοφάν ή χωρίς;

Δημοσίευση από Jazzman »

Εικόνα

Αποθήκευση Non, σελοφανάτα ή γυμνά; Ιδού η απορία.

Σκέφτηκα οτι είναι μια καλή ευκαιρία να συζητήσουμε το παραπάνω θέμα και να δοθούν κάποιες απαντήσεις σε ότι έχει να κάνει την αποθήκευση και αυτών των πούρων που μας έρχονται κουστουμάτα.

Το σελοφάν, πέρα από την προστασία του wrapper προσφέρει κάτι στη συντήρηση ή και πιθανόν στην παλαίωση; Το πλαστικο φαντάζομαι δεν είναι αρκετά πορώδες και δεν αναπνέει. Οταν παίρνουμε μια κούτα με νον, αξίζει τον κόπο να τα βγάζουμε απο το σελοφάν και μετά πίσω στο κουτί;

Εμπειρικά, εχω διαπιστώσει ότι αν τα καπνίσω κατευθείαν από το σελοφάν, τα πούρα έχουν μια πιο άτσαλη συμπεριφορά και κουβαλάνε μια μεταλλική σχεδόν γεύση. Έτσι, τα ξεγυμνώνω και τα βάζω υγραντήρα.

Εσείς τι τακτική ακολουθείτε; Απόψεις, εμπειρίες, ειδικές γνώσεις, όλα ευπρόσδεκτα.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 2):
Τάκηςχεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Non Cubans - Με σελοφάν ή χωρίς;

Δημοσίευση από Τάκης »

εμπειρικά θα απαντήσω και εγώ Βλάση (τα επιστημονικά στους επιστήμονες) 8-)
είτε πρόκειται για μεμονωμένα στικς λοιπόν είτε για κούτες, τα ξεγυμνώνω
μιας κι έχω και εγώ διαπιστώσει πως τα σελοφάν φυλακίζουν τη βαρβατίλα τους

ένας άλλος λόγος που το κάνω (ίσως και ψυχαναγκαστικός), είναι πως θέλω τα non μου σε παραπάνω (72% plus) υγρασία
μιας κι έχω πειστεί πλέον πως τα βαριά πανωφόρια, τα λάδια, και τα αρώματα τους
αποδίδουν πολύ καλύτερα σ' αυτές τις τιμές

ιστορικά να αναφέρουμε πως στην προ 2002 εποχή
η πλειονότητα των machine made κουβανέζικων κυκλοφορούσε επίσης σε σελοφάν
κάτι που πάντως μακροπρόθεσμα ωφέλησε τα μάλα και ποικιλοτρόπως
ειδικά αυτά που έφτασαν ή φτάνουν στα χέρια μας αρκετά χρόνια μετά
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Non Cubans - Με σελοφάν ή χωρίς;

Δημοσίευση από Fairlight »

To σελοφαν είναι πορώδες και αναπνέει.

Δεν είναι ένα θέμα που με έχει απασχολήσει ιδιαίτερα. Κάποτε είχα διαβάσει μια άποψη ενός Αμερικάνου που μου έκανε νόημα: Για μακροπρόθεσμη φύλαξη δεν έχει σημασία. Για βραχυπρόθεσμη καλύτερα χωρίς.

Αν και λίγο off-topic και εγώ προτιμώ τα non μου πιο ψηλά. Τα έχω σε 69%.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
ΤάκηςJazzman
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Non Cubans - Με σελοφάν ή χωρίς;

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Προσωπικά επειδή μου έχει τύχει πολλές φορές να αγοράσω non και τη μια να είναι ντυμένα την άλλη όχι τα αφήνω όπως είναι αναφέρομαι στα la aurora βέβαια δεν πρόκειται να παραμείνουν περισσότερο από 6 μήνες μέχρι να καούν οτιδήποτε άλλο έχω πάρει ήταν με το σελοφαν του
Μια αγορά που είχα κάνει σε padron τα μικρά ήταν ντυμένα τα μεγάλα όχι
τα κράτησα γύρω στον ένα μήνα έτσι μέσα στον υγραντηρα μετά τα έβγαλα από το σελοφαν και τα έβγαλα σε βάζο με 72 boveda για 15 μέρες όπου και το έβγαλα όταν ξανακαπνισα έχω την εντύπωση πως είχαν κάποια μικρή διαφορά
Με αφορμή το ποστ μέσα στις επόμενες μέρες θα καπνίσω κάποια κομμάτια και τα ξαναλέμε
Απο την ημέρα που τα κλείδωσα έχουν περάσει γύρω στους 7 μήνες βλέπουμε
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Non Cubans - Με σελοφάν ή χωρίς;

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί περιορίζουμε το θέμα μόνο στα νον.
Εγώ για τα νον δεν έχω να πω πολλά. Όπως τα αγοράζω έτσι τα αφήνω (τις ελάχιστες φορές).
Πάντως ίσως με την καλή διατήρηση να μην παίζει ρόλο το σελοφάν.
Εγώ έχω κάποιες διπλές κούτες, από τη μία καπνίζω και τις άλλες τις έχω τυλίξει με σελοφάν. Όταν τελειώσουν οι πρώτες θα τις ανοίξω και θα δω τι παίζει.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Non Cubans - Με σελοφάν ή χωρίς;

Δημοσίευση από Τάκης »

Γιάννη είναι άλλη τάξη μεγέθους η κουβέντα που κάνουμε για τα ατομικά "προφυλακτικά" σελοφάν των non
μέσα στα οποία συνήθως είναι τυλιγμένα όταν τα αγοράζουμε, προορίζοντας τα για άμεση ή βραχεία κατανάλωση
κι άλλη, το σε πολύ μεγαλύτερο βάθος χρόνου project με τις διπλοτριπλο-τυλιγμένες με μεμβράνη κουζίνας κουβανέζικες κούτες
που κάποιοι aficionados επιχειρούν προσπαθώντας να εξερευνήσουν τη μακροχρόνια συμπεριφορά των φυλακισμένων πούρων τους

το thread του Βλάση νομίζω πως αναζητά απάντηση της "επιρροής" του σελοφάν σε βραχυπρόθεσμες non φούμες
ενώ η δεύτερη περίπτωση είναι κάτι πολύ πιο σύνθετο, που απαιτεί-προϋποθέτει και πολύ μεγαλύτερο βάθος χρόνου

θα προσέθετα και μια μεγάλη ειδοποιό διαφορά μεταξύ non και cubans: τη μεγάλη μορφολογική (αλλά όχι μόνο) διαφορά των καπνών τους
τα φύλλα των wrappers για παράδειγμα στα περισσότερα non έχουν πολλαπλάσιο πάχος από τα αντίστοιχα κουβανέζικα
και κατά συνέπεια η συμπεριφορά τους είναι τελείως διαφορετική στα στάδια της όποιας φύλαξης/ωρίμανσης
αφού λ.χ. για να φύγει η αμμωνία από ένα παχύφυλλο μπαρούτ-χανούμ σταβλίσιο non, χρειάζεται διπλό-τριπλό εξαερισμό 8-)

για την on topic αναζήτηση μας πάντως, την καλύτερη απάντηση πιστεύω τη δίνει ο "αμερικάνος" του Θωμά:
Fairlight έγραψε:
Τρί Σεπ 03, 2019 9:45 pm
...Κάποτε είχα διαβάσει μια άποψη ενός Αμερικάνου που μου έκανε νόημα: Για μακροπρόθεσμη φύλαξη δεν έχει σημασία. Για βραχυπρόθεσμη καλύτερα χωρίς...
These users thanked the author Τάκης for the post:
Jazzman
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Non Cubans - Με σελοφάν ή χωρίς;

Δημοσίευση από sigaras »

Εντάξει, με πείσατε. Πάω να βγάλω τα σελοφάν
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Non Cubans - Με σελοφάν ή χωρίς;

Δημοσίευση από Jazzman »

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

@Γιάννη, νομίζω με κάλυψε πλήρως ο Τάκης. Δεν ειναι θέμα περιορισμού αλλα τάξης μεγέθους. Σε ότι έχει να κάνει με τη διάφανη μεμβράνη πάντως και τα κουβανέζικα, θα επανέλθω σίγουρα γιατί με ενδιαφέρει.

Στο θέμα μας τώρα. Φαίνεται ότι οι περισσότεροι αφαιρούμε το σελοφάν τουλάχιστον σε οτι αφορά βραχυπρόθεσμες φούμες. Για τις μακροπρόθεσμες... μου φαίνεται πάλι θα το αφαιρούσα, άλλωστε δεν ξέρω/νομίζω αν τα non επιδέχονται των ίδιων αρχών παλαίωσης με τα κουβανέζικα. Έχω την αίσθηση ότι μαλλον θα ξεθυμάνουν μετά από κάνα δύο χρόνια :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”