Συντήρηση ακέφαλων πούρων

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Συντήρηση ακέφαλων πούρων

Δημοσίευση από sigaras »

(έπειτα από την σωστή παρατήρηση του Τάκη ότι ήμουν off topic στο DIY Humisor ανοίγω νέο thread)

Ιδού λοιπόν το ερώτημα:
Χάνει αρώματα το ακέφαλο πούρο; Κι αν ναι, αυτή η απώλεια έχει σχέση με το πότε κόπηκε το κεφάλι; Δηλ. αν κόπηκε π.χ την προηγούμενη μέρα μήπως δεν το επηρεάζει καθόλου ή έστω το επηρεάζει αδιόρατα; Ενώ αν κόπηκε ένα χρόνο πριν το επηρεάζει σημαντικά;

Εύστοχα, εν μέρει, μου απάντησε ο Τάκης:
"φίλε sigaras αν και το ερώτημα σου είναι off-topic (μπορείς να ανοίξεις ένα νέο thread αν θέλεις)
θα σου απαντήσω πως αυτό που ρωτάς είναι άνευ ουσιαστικής αλλά και τυπικής σημασίας
το πρωτεύον είναι αυτό που αναφέρει ο mixalis81:

Mixalis81 έγραψε: ↑
Δευ Φεβ 25, 2019 3:00 pm
Πλέον και για λόγους τελετουργίας αλλά και για να μη χάσει πιθανόν αρώματα ένα ακέφαλο πούρο, πάντα το πούρο που καπνίζεται κόβεται επί τούτου...

το να κόψεις από πριν ένα πούρο το οποίο θα καπνίσεις την επόμενη, είναι σαν να ετοιμάζεις το κολατσιό σου για την άλλη μέρα στη δουλειά ;)"
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Συντήρηση ακέφαλων πούρων

Δημοσίευση από sigaras »

και λέω εν μέρει εύστοχα, διότι απαντά στο ζήτημα της τελετουργίας αλλά δεν καλύπτει το θέμα των χαμένων(;) αρωμάτων.
Επιπλέον, όταν θες να είσαι βέβαιος ότι το πούρο που θα καπνίσεις μια όμορφη στιγμή -και περιμένεις καιρό γι' αυτήν - δεν θα είναι στούμπα, είναι χρήσιμο να το κόβεις από την προηγούμενη μέρα (από το κρύο τράβηγμα καταλαβαίνεις συνήθως την στούμπα) για να μην βρεθείς προ δυσάρεστης έκπληξης.
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Συντήρηση ακέφαλων πούρων

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Βασικά κατά την γνώμη μου, εδώ ισχύει το περί ορέξεως κολοκυθόπιτα όσον αφορά αν τελικά θα κοπεί πριν ένα πούρο η την ώρα που θα καπνιστει...
Εγώ για να αντιμετωπίσω τον μπαμπούλα στουμπα κουβαλάω ένα ξυλάκι από σουβλάκι και το σουβλιζω αν χρειαστεί, άλλος μπορεί να έχει εξειδικευμένο πολυεργαλειο για τέτοιες περιπτώσεις...
Τώρα σχετικά με το αν θα χάσει αρώματα...Εγώ εικάζω ότι ίσως και να χάσει αν κοπεί μέρες η καιρό πριν...Τώρα αν το κόψεις μια μέρα πριν και το κλείσεις αεροστεγώς σε σακουλάκι, δε νομίζω να χάσει...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Συντήρηση ακέφαλων πούρων

Δημοσίευση από Τάκης »

γεια σου κι από δω Γιώργο, να σου απαντήσω λοιπόν και ένα κλικ πιο πέρα από το "εν μέρει"
φαντάζομαι πως δεν υπάρχει άνθρωπος που θα σου πει ότι ένα πούρο θα χάσει αρώματα αν το κόψεις μια μέρα πριν το καπνίσεις
από κει και πέρα, το "ξεχείλωμα" αυτής της πρακτικής δεν έχει κατά την άποψη μου καμία λογική
τόσο από άποψη "τελετουργίας", όσο και γιατί ότι όντως εκθέτεις το πούρο χωρίς προφανή λόγο σε περιπέτειες ;)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Συντήρηση ακέφαλων πούρων

Δημοσίευση από Greekos »

Εκτός όλων των άλλων που έχουν γράψει πιο πάνω να βάλω επίσης το θέμα του ότι κινδυνεύει να ξετυλιχθεί το κείμενο πούρο γιατί το cap έχει πλέον φύγει κ με μια διακύμανση στην υγρασία ή έναν τραυματισμό τότε μπορεί να ξεκουρελιαστει το πούρο κ μετά να θες κόλλες κ ταλαιπωρία...

Επιπλέον για μένα κ για τους περισσότερους η ιεροτελεστία του να κόψεις το πούρο κ το κρύο tasting είναι μέρος της απόλαυσης...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greekos την Δευ Φεβ 25, 2019 7:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author Greekos for the post (total 4):
nikos docΣτάθηςPetranJazzman
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Συντήρηση ακέφαλων πούρων

Δημοσίευση από suleygiannis »

Αν το πούρο χάνει αρώματα από το κεφάλι, τότε θα χάνει και από το πόδι... Δε γίνεται να μη χάνει από τη μία μεριά και να χάνει από την άλλη..
Από εκεί και πέρα, εμένα δε θα μου άρεσε καθόλου ένα κομμένο πούρο από την προηγούμενη. Αλλά αυτό είναι θέμα γούστου.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 4):
sigarasMixalis81ΣτάθηςJazzman
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Συντήρηση ακέφαλων πούρων

Δημοσίευση από nikos doc »

Ο Νικόλας πιο πανω τα λέει ολα.
Βάζεις σε κίνδυνο το πουρο αν το κόψεις και δεν το ανάψεις σε μια δυο μέρες.
Ειναι πολυ πιθανό να ξετυλιχτεί στο cap , και να το πετάξεις.

Φυσικά ισχύουν τα περί ιεροτελεστίας, μα περί ορέξεως ...
These users thanked the author nikos doc for the post (total 4):
GreekosMixalis81ΣτάθηςJazzman
This is our House!
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Συντήρηση ακέφαλων πούρων

Δημοσίευση από sigaras »

Κι εγώ πιστεύω ότι το ξετύλιγμα του wrapper είναι, ίσως, ο μόνος πρακτικός κίνδυνος.
Φίλε μου Τάκη γεια σου και από εδώ (στο πρώτο μου thread) και σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση και πιο περιεκτική απάντηση. Σίγουρα λοιπόν κανείς δεν θα πει ότι χάνονται αρώματα αν κοπεί το κεφάλι την προηγούμενη μέρα. Αλλά το προχωρώ κι ένα βήμα παραπέρα(για την περίπτωση που ξεμείνει στον υγραντήρα αποκεφαλισμένο πούρο); ότι κι 1 και 2 και 5 χρόνια να το έχεις κομμένο το κεφάλι, δεν χάνει αρώματα το πούρο. Άλλωστε ο ρόλος του cap είναι για να κρατά το wrapper και δεν έχει, μου φαίνεται, σχέση με αρώματα. Όσο για το θέμα της ιεροτελεστίας συμφωνώ απόλυτα αλλά και η ιεροσυλία έχει τη γοητεία της που και που. Διότι δίνει νόημα στην ιεροτελεστία.....
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Συντήρηση ακέφαλων πούρων

Δημοσίευση από sigaras »

Κι εννοείται ευχαριστώ και τους υπόλοιπους φίλους για τη συμβολή τους!!
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από alexandros »

χαχαχαχ τι μου θυμησατε
παλια παλια οταν εβγαινα εξω ειχα ενα πουρο μαζι μου
μετα απο καιρο εγιναν 2 (γιατι το ενα μπορει να ειναι στουμπα ή να μην φτασει)
μετα απο λιγο καιρο ακομα εγιναν 3
τωρα πια αμα ειναι να βγω εχω μαζι μου 5-6-7 τουλαχιστον για εμενα + μερικα εαν γνωριζω οτι θα ειναι στην παρεα καποιος που θα καπνισει

πολλες φορες αμα ενα πουρο που θα χαρισω σε καποιον ειναι λιγο σφιχτο τοτε το κοβω και δοκιμαζω οτι τραβαει ωστε να μην το δωσω και τελικα ταλαιπωρησω αδικα τον φιλο

οταν κοψεις το κεφαλι δεν χανει ουσια και ζουμια το πουρο
εκτος και εαν το κοψεις και το παρατησεις για πολυ καιρο. τοτε ισως κατι να χαθει αλλα και παλι δεν ειμαι και πολυ σιγουρος γιαυτο.
μην ξεχναμε οτι τα πουρα μας ετσι και αλλοιως απο την μια μερια ειναι ανοικτα ...
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”