Υγραντικά στοιχεία

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
dgn
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2019 2:09 pm

Υγραντικά στοιχεία

Δημοσίευση από dgn »

Ανοίγω αυτό το θέμα καθώς είμαι σίγουρος ότι πολλούς του έχει απασχολήσει.
Αναφέρω ενδεικτικά λύσεις οι οποίες υπάρχουν:

1) Ο κλασσικός τρόπος με το σφουγγαράκι (πράσινο ή μη)
2) Λύσεις τύπου Boveda - κλειστά τα οποία σε λίγους μήνες ξεραίνονται και είναι ουσιαστικά μιας χρήσης
2) Humidity Beads
3) Ενεργά στοιχεία humidification - σε μια κατηγορία από μόνα τους

Μετά από πειραματισμούς όλα αυτά τα χρόνια έχω καταλήξει στα beads μιας και είναι reusable indefinetely και προσφέρουν έναν πολύ έυχρηστο τρόπο ανανέωσης.

Ποιος είναι ο δικός σας προτεινόμενος τρόπος ύγρανσης;
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Υγραντικά στοιχεία

Δημοσίευση από Στάθης »

Τα boveda οταν σου ξεραίνονται να σου δώσω τη διεύθυνσή μου να τα πετάς σε μένα :D

Λένε ότι είναι μιας χρήσης αλλά δεν είναι. Μπορείς να να τα φορτίσεις ξανά και ξανά και ξανά. Θα βρεις οδηγίες στο YouTube. Εγώ βρέχω μια χαρτοπετσέτα με απιονισμενο νερού και το βάζω σε ένα ζιπ λοκ σακουλάκι. Σε 2 μέρες είναι έτοιμο. Αρκεί να μην το αφήνεις να ξεραθεί τελείως γιατί εκεί θα χρειάζεται πιο πολλές μέρες να φορτίσει.

Και beads έχω που τα βρίσκω και αυτά εύκολα στη χρήση.
These users thanked the author Στάθης for the post:
χεντυ κοντου
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Υγραντικά στοιχεία

Δημοσίευση από Assos »

Στάθης έγραψε:
Τετ Ιαν 30, 2019 8:36 pm
Εγώ βρέχω μια χαρτοπετσέτα με απιονισμενο νερού και το βάζω σε ένα ζιπ λοκ σακουλάκι
Μη τα βάλεις στο ψυγείο μονο!! :lol: :lol: :lol: :lol:
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Υγραντικά στοιχεία

Δημοσίευση από Τάκης »

Humidity Beads Δημήτρη
τα Boveda εξυπηρετούν -εξαιρετικά πάντα- άλλες ανάγκες πιο "μικρές", όπως επιτραπέζιους ή υγραντήρες ταξιδιών, διακοπών κλπ.
τα μηχανάκια δεν τα προτιμώ, γιατί τρέμω στη σκέψη να σταματήσουν να δουλεύουν για κάποιο λόγο όταν λείπω το καλοκαίρι
όσο για τα σφουγγαράκια, κάνουν τη δουλειά τους κι αυτά, αλλά θέλουν πέταμα κάθε τρεις και λίγο γιατί πιάνουν μύκητες και μυρίζουν

η αλήθεια βέβαια είναι, ότι με την αλλαγή του κλίματος τα τελευταία χρόνια σε ημι-τροπικό (για Αττική μιλάω)
από τέλη Σεπτέμβρη μέχρι τέλη Απρίλη, σχεδόν δεν χρειάζονται καθόλου υγραντικά στοιχεία 8-)
These users thanked the author Τάκης for the post:
suleygiannis
papa was a rolling stone...
dgn
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2019 2:09 pm

Re: Υγραντικά στοιχεία

Δημοσίευση από dgn »

Μετά από αρκετούς πειραματισμούς κατέληξα στα beads μιας και είναι ασύγκριτα εύκολα στο κομμάτι της διατήρησης υγρασίας. Το μόνο κακό ότι πρέπει να τα φέρνω από έξω.


Sent from my iPad using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Υγραντικά στοιχεία

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Μετά από διάφορα πειραματα πιστεύω ότι βρήκα την ησυχία μου με τα boveda
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post:
konstadinos23
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Υγραντικά στοιχεία

Δημοσίευση από goutsou »

Συμφωνώ με τα boveda για δοχεία μικρής χωρητικότητας. Για μεγαλύτερες διαστάσεις είμαι υπέρ του kitty litter (κρυσταλοι σιλικόνης για γάτες). Τους χρησιμοποιώ τουλάχιστον 4 χρόνια τώρα. Το χειμώνα δεν χρειάζεται διόρθωση και το καλοκαίρι ένα ψεκασματακι με απιονισμενο κάθε 5-6 βδομάδες. Τα βρίσκεις εύκολα σε οποιαδήποτε Pet Shop (προσοχή να είναι η αοσμη) και φυσικά είναι ακριβώς το ίδιο με τα heartfelt σε πολύ πιο οικονομική τιμή.
These users thanked the author goutsou for the post (total 2):
Mixalis81radamanthys
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Υγραντικά στοιχεία

Δημοσίευση από Fairlight »

Σε προηγούμενα χρόνια χρησημοποιουσα beads. Τα άφησα γιατί μετά απο μερικά χρόνια ανέπτυξαν μια περίεργη οσμή (το είχαν και άλλοι το πρόβλημα).

Τώρα χρησιμοποιώ boveda. Σε κάθε ράφι του ψυγείου μου έχω 3 ή 4 boveda τα οποία έχουν διάρκεια ζωής 2 χρόνια. Τα επαναχρησιμοποιώ. Γενικά όλα τα desiccants δουλεύουν πολύ καλά με την προϋπόθεση ότι οι μεταβολές στην θερμοκρασία είναι μικρές και αργές.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Υγραντικά στοιχεία

Δημοσίευση από alexandros »

ρε θωμα δεν τα κρατας για μια ζωη τα μπιρμπιλονια
οπως δεν κρατας για μια ζωη και τα μποβεντα.

τα μπιρμπιλονια μετα απο 2-3 χρονια αρχιζουν να κιτρινιζουν και μετα θα αρχισουν να μυριζουν.
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
dgn
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2019 2:09 pm

Re: Υγραντικά στοιχεία

Δημοσίευση από dgn »

goutsou έγραψε:Συμφωνώ με τα boveda για δοχεία μικρής χωρητικότητας. Για μεγαλύτερες διαστάσεις είμαι υπέρ του kitty litter (κρυσταλοι σιλικόνης για γάτες). Τους χρησιμοποιώ τουλάχιστον 4 χρόνια τώρα. Το χειμώνα δεν χρειάζεται διόρθωση και το καλοκαίρι ένα ψεκασματακι με απιονισμενο κάθε 5-6 βδομάδες. Τα βρίσκεις εύκολα σε οποιαδήποτε Pet Shop (προσοχή να είναι η αοσμη) και φυσικά είναι ακριβώς το ίδιο με τα heartfelt σε πολύ πιο οικονομική τιμή.
Μάλλον εννοείς το αντίθετο περί χειμώνα καλοκαιριού σωστά?


Sent from my iPad using Tapatalk
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”