Προβλήματα με την καύση του πούρου

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Προβλήματα με την καύση του πούρου

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Με αφορμή αυτήν την εικόνα που βρήκα στο ίντερνετ, σκέφτηκα να ανοίξω ένα θέμα συζήτησης στο φόρουμ μας αναφορικά με τα προβλήματα καύσης. Όλοι όσοι καπνίζουμε πούρα έχουμε αντιμετωπίσει όλες τις ανωτέρω περιπτώσεις προβληματικής ή ελαττωματικής καύσης.
Που μπορεί να οφείλεται όμως το πρόβλημα της καύσης ενός πούρου; Στις συνθήκες συντήρησης του; Στο στρίψιμο του; Στον τρόπο με τον οποίο κόπηκε ή του έβαλε ο καπνιστής φωτιά; Στα καπνά του;
Το παρόν θέμα λοιπόν αφορά τη συζήτηση για το που οφείλονται οι περιπτώσεις ελαττωματικής καύσης. Και το τι μπορούμε ή πρέπει να κάνουμε αν μας συμβεί κάτι από τα παραπάνω.
Και φυσικά μπορεί όποιος επιθυμεί να παραθέσει φωτογραφικό υλικό με τέτοιου είδους περιστατικά.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
AssosΣτάθης
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Καπετάνιος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 8:09 pm

Re: Προβλήματα με την καύση του πούρου

Δημοσίευση από Καπετάνιος »

7 στα 10 για μένα είναι θέμα υγρασίας, συντήρησης κλπ. 3 στα 10 είναι θέμα στριψίματος που όντως μερικές φορές loose κυρίως καπνά δημιουργούν θεματάκια.
These users thanked the author Καπετάνιος for the post:
Spiros Preveza
Σιγά σιγά βρεχείν ο Θιός...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Προβλήματα με την καύση του πούρου

Δημοσίευση από sigaras »

Καλημέρα κι από εμένα. Ίσως, θα έλεγα, για τα 2 πρώτα προβλήματα να φταίει και ο τρόπος που ανάβουμε. Ειδικά το runners μου συμβαίνει κάμποσες φορές, όταν ιδιαίτερα δεν περιστρέφω αρκετά το πούρο όταν το ανάβω. Αλλά και πάλι δεν είμαι βέβαιος.
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Προβλήματα με την καύση του πούρου

Δημοσίευση από suleygiannis »

Διαφωνώ με τον sigaras.
θεωρώ ότι ένα σωστά στριμμένο και καλά διατηρημένο πούρο, ακόμα και αν το ανάψεις στραβά ή δεν το περιστρέφεις (δε χρειάζεται) θα βρει ισορροπία στην καύση και θα καίγεται ομοιόμορφα. Δοκιμάστε το σε έναν νον. Τα προβλήματα καύσης παρατηρούνται κατά 95% στα κουβανέζικα πούρα. Τυχαίο;
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Στάθης
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Προβλήματα με την καύση του πούρου

Δημοσίευση από sigaras »

Μπορεί, δεν επιμένω. Αλλά θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε κι άλλες απόψεις.
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
maf
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 11, 2018 10:32 pm

Re: Προβλήματα με την καύση του πούρου

Δημοσίευση από maf »

εμενα μονο σε νον μου καιγεται αψογα, ολα τα υπολοιπα μου εχουν τυχει σε κουβανεζικο και δεν νομιζω πως φταιει το αναμα που του κανω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Προβλήματα με την καύση του πούρου

Δημοσίευση από Τάκης »

συμφωνώ με τον καπτα-Νίκο:
Καπετάνιος έγραψε:
Κυρ Ιαν 20, 2019 10:58 pm
7 στα 10 για μένα είναι θέμα υγρασίας, συντήρησης κλπ.
3 στα 10 είναι θέμα στριψίματος που όντως μερικές φορές loose κυρίως καπνά δημιουργούν θεματάκια.

όσο για τα non είναι λανθασμένη η αντίληψη για την πανάκεια της "τέλειας" καύσης τους
έχοντας καπνίσει καραβιές, μπορώ μετά φόβου γνώσεως να πω ότι παρουσιάζουν τα ίδια θέματα σε προβληματικές συνθήκες
με κυριότερο χαρακτηριστικό αρκετά να μην κρατάνε και στάχτη, από σχεδόν έως καθόλου

τέλος, ένα "τσαπατσούλικο" ή βιαστικό άναμμα, διορθώνεται εύκολα στην πορεία αν το πούρο εκπληρώνει τις σωστές συνθήκες
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Προβλήματα με την καύση του πούρου

Δημοσίευση από alexandros »

sigaras έγραψε:
Τρί Ιαν 22, 2019 9:45 am
Καλημέρα κι από εμένα. Ίσως, θα έλεγα, για τα 2 πρώτα προβλήματα να φταίει και ο τρόπος που ανάβουμε. Ειδικά το runners μου συμβαίνει κάμποσες φορές, όταν ιδιαίτερα δεν περιστρέφω αρκετά το πούρο όταν το ανάβω. Αλλά και πάλι δεν είμαι βέβαιος.
για τα 2 πρωτα μπορει να φταιει ο τροπος που αναβεις αλλα θα επρεπε να διορθωθει μετα απο λιγο

εγω πιστευω, οπως και ο καπετανιος, οτι ειναι θεμα ποιοτητας-συντηρησης των καπνων, στριψιματος, και θεμα συντηρησης των πουρων
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Nikos514
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 26, 2019 4:58 pm

Re: Προβλήματα με την καύση του πούρου

Δημοσίευση από Nikos514 »

Και εγώ συμφωνώ ότι είναι λίγο από όλα αλλά στη δίκη μου περίπτωση θα έλεγα το αναμα...από τότε που το προσέχω λίγο περισσότερο και αφιερώνω πιο πολύ χρόνο σε αυτό έχω λιγότερα προβλήματα.
Αν χρειάζεται ...διόρθωση και συνέχισε...και πάλι από τα ίδια εάν χρειάζεται. Αλλωστε σε ποιον δεν αρέσει να κοιτάει το πουρο του και να το επεξαιργαζεται.... όλα έχουν σχέση με απόλαυση :)
These users thanked the author Nikos514 for the post (total 2):
ΤάκηςTournesol
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Προβλήματα με την καύση του πούρου

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα
Περίεργη καύση από bolivar petit corona
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”