Πρόβλημα Υγρασίας

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator

Re: Πρόβλημα Υγρασίας

Δημοσίευση από Τάκης »

ισχύει, υπό την προϋπόθεση ότι δεν "χάνει" ο υγραντήρας ;)
papa was a rolling stone...
gred

Δημοσίευση από gred »

Καλησπέρα στα μέλη του φόρουμ.
Ώς πρώτο πόστ εδώ θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να μοιραστώ το πρόβλημα που έχω και ελπίζω να το κάνω στο σωστό topic.
Λόγω υπερβολικής ζέστης στον διαμέρισμά μου αλλα και για λόγο χώρου καθώς η συλλογή μου μεγάλωνε, άφησα τον κλασσικό ξύλινο υγραντήρα και μεταπήδησα σε ένα με ρυθμιζόμενη θερμοκρασία ωστε τους καλοκαιρινούς μήνες να μην έχω εκτεθειμένα τα πούρα μπυ στους 27-29 βαθμούς. Οπότε 9 μήνες τώρα, έχω τα πούρα μου στο ηλεκτρικό humidor, και έχω παρατηρήσει οτι δυστυχως δεν μπορώ να ελενξω την υγρασία. Μου πήρε 9 μήνες, κάνοντας διάφορα πειράματα, ή βλέποντας πούρα να καταλαβαίνω οτι έχουν επιρεαστεί απο την υγρασία, και άλλα όχι, Άλλα να τα έχω σε σελοφάν και άλλα όχι, οπότε απο το κάθε ένα έπερνα κάτι διαφορετικό. Έχω δύο υγρόμετρα, φθηνά, δεν είναι κάποιο επώνυμο. Η υγρασία που μου δείχνουν είναι απο 73% έως 78% ανάλογα σε ποιο ράφι τα τοποθετώ. Μέσα στον υγραντήρα έχω και 3 boveda 60γρ 69%. Δεν έχω παρατηρήσει κάπιια διαφορά, και παρατηρώ οτι τα boveda αργούν πολύ να ξεραθούν. Υπάρχει κάποιος φίλος που να αντιμετοπίζει κάτι παρόμοιο και να έχει βρεί λύση στο πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator

Δημοσίευση από Τάκης »

γεια σου Gred και καλώς ήρθες στο φόρουμ

καταρχήν το "πρόβλημα" που αναφέρεις μπορεί και να μη συνιστά ακριβώς πρόβλημα για τα πούρα
αν οι υγρασίες που καταγράφουν τα υγρόμετρα είναι σταθερές σημαίνει ότι έχεις σταθερό περιβάλλον, πράγμα καταρχήν θετικό
υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι το 73-78% που αναφέρεις είναι πλασματικό
για να τσεκάρεις την αληθοφάνεια στις μετρήσεις μπορείς να κάνεις αυτό το τεστ:
https://www.cigarsforum.gr/viewtopic.ph ... %8D#p20723

το όλο concept εξαρτάται και από τον τρόπο που δουλεύει το ηλεκτρικό σου humidor
κυρίως σε σχέση με το πώς υγραίνει το χώρο
κι αν η υγρασία που παρέχει κατανέμεται ομοιόμορφα σε όλα τα ράφια
το γεγονός ότι όπως λες τα boveda "αργούν πολύ να ξεραθούν" υποδεικνύει ότι μάλλον απορροφούν παρά αποδίδουν υγρασία

το πιο πιθανό σύμφωνα με την περιγραφή σου είναι ότι έχεις 70% plus RH, και μέχρι εκεί (και λίγο παραπάνω) είσαι ok
η συνθήκη αυτή είναι σε άμεση σχέση και με τη σταθερή θερμοκρασία που υποθετικά πρέπει να διατηρεί το humidor
αν όμως η πραγματική σου υγρασία καταγράφει όντως και σταθερά τις τιμές που λες, τότε αυτό συνιστά θέμα
και θα πρέπει να βρεις τρόπο να τη μειώσεις, εν ανάγκη βγάζοντας το σύστημα από την πρίζα
και λειτουργώντας μόνο με συμβατικά υγραντικά όπως κάνουμε οι περισσότεροι
τα πούρα σου δεν θα πάθουν τίποτα, απεναντίας θα αποφύγεις σίγουρη μελλοντική μούχλα

από κει και πέρα ο ασφαλέστερος τρόπος να τσεκάρεις τα πούρα σου είναι με τον κλασικό τρόπο της αφής
από την αίσθηση δηλαδή που σου δίνουν στο άγγιγμα και (πρωτίστως) στο κάπνισμα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator

Δημοσίευση από suleygiannis »

gred έγραψε:
Παρ Ιουν 21, 2024 1:02 pm
. Μου πήρε 9 μήνες, κάνοντας διάφορα πειράματα, ή βλέποντας πούρα να καταλαβαίνω οτι έχουν επιρεαστεί απο την υγρασία, και άλλα όχι, Άλλα να τα έχω σε σελοφάν και άλλα όχι, οπότε απο το κάθε ένα έπερνα κάτι διαφορετικό. Έχω δύο υγρόμετρα, φθηνά, δεν είναι κάποιο επώνυμο. Η υγρασία που μου δείχνουν είναι απο 73% έως 78% ανάλογα σε ποιο ράφι τα τοποθετώ. Μέσα στον υγραντήρα έχω και 3 boveda 60γρ 69%. Δεν έχω παρατηρήσει κάπιια διαφορά, και παρατηρώ οτι τα boveda αργούν πολύ να ξεραθούν. Υπάρχει κάποιος φίλος που να αντιμετοπίζει κάτι παρόμοιο και να έχει βρεί λύση στο πρόβλημα;
Διάβασα δύο φορές το ποστ σου προσπαθώντας να καταλάβω πού είναι το πρόβλημα. Τα boveda ξεραίνονται άρα μια χαρά. Τα πούρα δεν έχουν μούχλα άρα επίσης μια χαρά. Ποιο είναι το πρόβλημα;
Τα πούρα είναι σχεδόν αδύνατο να έχουν όλα την ίδια υγρασία, ενώ τα υγρόμετρα μπορεί να δείχνουν λάθος. Αν είχες 78% τα πούρα θα ήταν γεμάτα μούχλα. Άρα που είναι το θέμα;
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers

Δημοσίευση από Svensk »

Γεια σου Gred.
Χρησιμοποιώ ψυγειο- υγραντηρα με ρυθμιζόμενη θερμοκρασία- υγρασία τα τελευταία 9 χρόνια. Η υγρασία ανεβοκατεβαίνει μεταξύ 62-77% σε κύκλους των 40 λεπτών. Επειδή η υγρασία δεν είναι η ίδια παντού, στα τμήματα που ξέρω ότι είναι χαμηλή έχω προσθέσει καπάκια νερού. Σίγουρα βοηθάει ότι τα περισσότερα Πουρα τα έχω σε κουτιά από behìke. Τα λίγα dress box η slide box που έχω τα έχω τυλιγμένα με σελοφάν. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με μούχλα. Κάτι που σιγουρα έχει συμβάλει στην καλή υγεία των πούρων μου νομίζω ότι είναι ότι έχω σφινωσει δεκάδες φύλλα κέδρου στην γυάλινη πόρτα του ψυγείου.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
gred

Δημοσίευση από gred »

Καλησπέρα σας, ευχαριστώ για τις γνώμες περι του θέματος.
Θα προσπαθήσω να κατατοπίσω την σκέψη μου περι του προβλήματος.
suleygiannis έγραψε:
Παρ Ιουν 21, 2024 7:08 pm
gred έγραψε:
Παρ Ιουν 21, 2024 1:02 pm
. Μου πήρε 9 μήνες, κάνοντας διάφορα πειράματα, ή βλέποντας πούρα να καταλαβαίνω οτι έχουν επιρεαστεί απο την υγρασία, και άλλα όχι, Άλλα να τα έχω σε σελοφάν και άλλα όχι, οπότε απο το κάθε ένα έπερνα κάτι διαφορετικό. Έχω δύο υγρόμετρα, φθηνά, δεν είναι κάποιο επώνυμο. Η υγρασία που μου δείχνουν είναι απο 73% έως 78% ανάλογα σε ποιο ράφι τα τοποθετώ. Μέσα στον υγραντήρα έχω και 3 boveda 60γρ 69%. Δεν έχω παρατηρήσει κάπιια διαφορά, και παρατηρώ οτι τα boveda αργούν πολύ να ξεραθούν. Υπάρχει κάποιος φίλος που να αντιμετοπίζει κάτι παρόμοιο και να έχει βρεί λύση στο πρόβλημα;
Διάβασα δύο φορές το ποστ σου προσπαθώντας να καταλάβω πού είναι το πρόβλημα. Τα boveda ξεραίνονται άρα μια χαρά. Τα πούρα δεν έχουν μούχλα άρα επίσης μια χαρά. Ποιο είναι το πρόβλημα;
Τα πούρα είναι σχεδόν αδύνατο να έχουν όλα την ίδια υγρασία, ενώ τα υγρόμετρα μπορεί να δείχνουν λάθος. Αν είχες 78% τα πούρα θα ήταν γεμάτα μούχλα. Άρα που είναι το θέμα;
Το πρόβλημα είναι οτι τα υγρόμετρα έδειχναν απο 73% έως 78%, σταθερά, με μικρές αποκλείσεις σε μεγάλη διάρκεια χρόνου. Καπνίζοντας για κάποιους μήνες έβλεπα διαφορά στο κάψιμο και στη υφή σε κάποια απο τα πούρα(που ίσως όντως να οφείλεται στην διαφορετική κατανομή υγρασίας μέσα στο humdor), κυρίως σε αυτά που τα έχω σε σελοφάν, και προσπαθόντας να κατανοήσω την κατάσταση ώς νέος σχετικά στον χώρο, υποθέτω ορι η υγρασία μου πρέπει να μειωθεί, όπως λέγοντας και στο κείμενο που έγραψα οτι τα πούρα που παίρνω απο το κατάστημα νιώθω οτι έχουν λιγότερη υγρασία και μετά εγώ τα μπουκώνω. Και αφού δεν βρήκα κάποιο τρόπο να μειώσω την υγρασία, προσπαθώ να βρώ την λύση.
Επίσης τον τελευταίο μήνα, έχω δεί σε δύο πούρα μου, μούχλα, στο ένα ήταν απλά στην μορφή πούδρας, στο άλλο είχε αναπτυχθεί αρκετά στην άκρη του πούρου.

Μία αλλαγή που έκανα απο την Παρασκευή μέχρι σήμερα και είδα διαφορά στην υγρασία, είναι οτι χαμήλωσα την θερμοκρασία του humidor σε 18C απο 20C που το είχα, κάτι το οποίο έριξε την τιμή στα υγρασιόμετρα απο 75% έως 72%, κάτι το οποίο αν κρατήσει εμένα με βολεύει.
Επίσης τα πιο ακριβά που έχω στην συλλογή μου τα έχω τοποθετήσει μέσα σε ένα ξύλινο κουτί απο LA ESTRELLA, προσπαθώντας να τα προστατέψω απο το κατα την γνώμη μου παραπάνω υγρό περιβάλλον του υγραντήρα, μέσα στο κουτί οι μετρήσεις είναι απο 64% έως 70%.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator

Δημοσίευση από suleygiannis »

Τα μαθηματικά είναι αμείλικτα. Μικρότερη θερμοκρασία ίσον μεγαλύτερη υγρασία στις ίδιες συνθήκες. Αυτό που περιγράφεις είναι πραγματικά ανεξήγητο.
Όταν θες να μειώσεις την υγρασία αφαιρεις υγραντικα ή αυξάνεις τη θερμοκρασία. Συστήνω το πρώτο.
Τώρα για την υγρασία και των καταστημάτων τα έχουμε πει πολλές φορές. Η υγρασία τους είναι υπερβολική. Οπότε κάτι χάνω εδώ εφόσον εσύ τους βάζεις κι άλλη υγρασία
Τα υγρά πούρα ίσως είναι πιο ελκυστικά στην αφή αλλά στο κάπνισμα βγάζουν προβλήματα...
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”