Habanos Festival 2019

εκεί που τα avatars αποκτούν σάρκα & οστά κι η παρέα βρίσκει τη βαθύτερη της ουσία
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από alexandros »

εε παιδια κατι εχετε ξεχασει να μας πειτε σιγουρα
ελα και δεν μπορω να περιμενω αλλοοοοο
These users thanked the author alexandros for the post (total 2):
AssosHaris
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από goutsou »

Έχεις δίκιο Αλεξ...
Μέρα 6η 22-02-2019
Σήμερα είναι η μεγάλη μέρα του διαγωνισμού, αλλά αφού δεν είμαστε τελικό, αποφασιζουμε να κάνουμε μια πρωινή βόλτα στο Καπιτωλιο και μαζί στο πιο γνωστό εργοστάσιο, μετά το Λαγκιτο, αυτό των Παρταγάς που βρίσκεται ακριβώς από πίσω από το μνημείο. Φυσικά εδώ και δύο τρία χρόνια έχει πάψει να λειτουργεί και τώρα μπορεί να το επισκεπτει κάποιος σαν μουσείο. Οι φυλακές στην πόρτα πρώτα μας ρωτάνε αν θέλουμε cohiba με τη γνωστή προσέγγιση και μετά μας ενημερώνουν πως το μουσείο είναι κλειστό εκείνη την ώρα. Μέχρι να αποφασίσουμε αν θα πάρουμε μερικές μπανάνες, σκάει μύτη η αστυνομία (πρώτη φορά σήμερα, θα υπάρξει και δεύτερη), και αφού λέει κάτι οι τύποι εξαφανιζονται. Τελικά κανένας από τους γνωστούς μας που θέλουν σώνει και καλά να καπνισουν κοχίμπα, δεν θα γευτεί τον 'απαγορευμένο' καρπό! :D
Στα αριστερά της εισόδου υπάρχει lcdh. Μπαίνουμε μέσα και προσωπικά είναι το πιο όμορφο από τα κάζα που επισκεφτηκαμε. Ένας τεράστιος πάγκος με δύο πωλητές από πίσω. Ρωτάω τον Χάρη αν βλέπει τίποτα της προκοπής μιας και χωρίς γυαλιά το μόνο που ξεχωρίζω είναι τις μάρκες... Μπα τίποτα, μου λέει. Σε μια βιτρίνα έχει έναν υγραντήρα με 20 Partagas limitada στα 580cuc. Άσε την άλλη φορά... Τι λες πίνουμε ένα καφεδάκι; Μου λέει ο γίγαντας και μπαίνουμε στο lounge. Εκεί εκτός από τις αναπαυτικες πολυθρόνες έχει και walk in humidor. Ρωτάω τον πωλητή αν μπορώ να μπω και μου απαντά θετικά, λέγοντας πως ότι έχει και μπροστά έχει κι εδώ. Δεν πειράζει ας ρίξω μια ματιά. Όντως τα ίδια και τα ίδια, αλλά κάπου χωμενα κάτω κάτω βλέπω δύο κουτιά. Σκάβω τα βγάζω, sir Winston! Όπα βρήκαμε κάτι καλό. Φωνάζω τον κύριο, του λέω θα πάρω αυτά τα δύο. Χαμογελάει είναι ήδη προπληρωμενα αυτά! Σημείωση:Αν θέλετε να βρείτε κάτι αξιόλογο στην Αβάνα ΜΗΝ πάτε την εποχή του φεστιβάλ!
Πίνουμε το καφεδάκι μας, εγώ κάνω ένα Partagas no.5, ο Χάρης δεν θυμάμαι τι άναψε. Φεύγουμε για να συνεχίσουμε τη βόλτα μας και να φάμε και κάτι. Αραζουμε παίρνουμε δύο σάντουιτς 'κουμπανος' και δύο κριστάλες μπύρες και χαλαρωνουμε. Περνάει και ο Τούρκος ο φίλος μας από το lcdh του Μπακού, αραζει κι αυτός μαζί μας. Μιλάμε για τις εντυπώσεις και για το βραδινό γκαλα. Καιρός να γυρίσουμε πίσω στο ξενοδοχείο για την απαραίτητη ξεκούραση. Τάξι, χααου ματς, ΟΚ μπαίνουμε. Εκείνη τη στιγμή σκάει μύτη ο δεύτερος μπάτσος. Ωχ τι έγινε ρε παιδιά; Ο ταξιτζης μας λέει μην ανησυχείτε, περιμένουμε μέσα στο ταξί και οι δυο τους τα λένε για κάνα πενταλεπτο. Τελικά τον έγραψε γιατί ο προφυλακτηρας του προεξειχε 10 εκατοστά από τον χώρο στάθμευσης. Σκέφτομαι αν το σκηνικό είχε γίνει στην Ελλάδα...
Χαλαρουιτα για μια δυο ώρες. Ετοιμαζομαστε, φοράμε τα καλά μας και ξεκινάμε για το event. Φτάνουμε και από την πρώτη στιγμή καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για κάτι εξαιρετικά σπάνιο για την Κούβα. Αστυνομία παντού, έλεγχος των προσκλησεων, που είναι τυπωμένες σε 3D, ξανά έλεγχος ταυτοπροσωπιας, χαμός γενικά. Στο προαύλιο χώρο μας κερνουν σαμπάνια. Καθόμαστε στη σειρά για να μπούμε μέσα, αλλά μας φωνάζουν να πάμε από αλλού, από την είσοδο των VIP! Μεγαλεία λέμε!!! Στο φουαγιε μας τραταρουν ένα reyes για αρχή και μια τσάντα που έχει μέσα διαφορά καλούδια trinidad. Topes, Media Luna(!), Esmeralda(!!!) Αυτά έχει το κουτάκι του γκαλα μέσα!!! Νιώθουμε πραγματικά σαν αρχοντες. Πριν την κυρία είσοδο έχει δύο μπουθ στα χρώματα του τιμωμενου πούρου. Βγαίνουμε και μας βγάζουν φωτος. Περνάμε μέσα και ψάχνουμε να βρούμε το τραπέζι μας. Κάποιο ήδη έχουν καθίσει, όλοι πια γνωστά πρόσωπα! Τα κορίτσια που λειτουργούν και ως ταξιθετριες, θηρία. Όλες από 1.90 και πάνω. Καλά για τα κορμιά δεν θα μιλήσω... Το τραπέζι στρωμένο εξαίσια και μπροστά μας ατομικό τασάκι trinidad 50th anniversary. Ανεβαινουμε να χαζεψουμε τους υγραντήρες που θα δημπορατηθουν. Πραγματικά έργα τέχνης!!! Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο ο Montecristo που είναι σε σχήμα πυραμίδας και μπροστά του έχει ένα πανί σαν καράβι από μέταλλο και το λογότυπο και ο San Cristobal που είναι σαν το el Morro. Ο χειρότερος ο... Η. Upman! Με ένα 'n'! Είναι άπαιχτοι οι τύποι μιλάμε!!! Φυσικά μέχρι το τέλος της βραδιάς το είχαν διορθώσει, αλλά και πάλι... Αρχίζει η βραδιά με τα σόου και τα χορευτικά. Με κάθε πιάτο μας έρχεται και ένα ακόμα Τρινιδαδ με αποκορύφωμα το Casilda. Έναν γίγαντα 185*53 που θα είναι στο νέο βιβλίο των Τρινιδαδ που θα κυκλοφορήσει σύντομα (?). Καθ όλη τη διάρκεια είμαστε εκστασιασμενοι! Αφού τελειώνουν με τα φαγητά μας φέρνουν και το ρούμι για τελείωμα. Santisima Trinidad de Cuba 15αρι. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία παίδες αλλά είναι μακράν το καλύτερο ρούμι που έχω πιει ποτέ! Σοκολάτα και καφέ σε τεράστιες δόσεις!!!
Ξεκινάει η δημοπρασία. Ο Simon Chase (που πριν από λίγες μέρες συγχωρεθηκε) αρχίζει. Κάθε υγραντήρας έχει τιμή εκκίνησης 100 χιλιάδες ευρώ! Αυτό κάνει τη διαδικασία λίγο χρονοβόρα και ενώ τις άλλες χρονιές, από ότι μας είπαν, διαρκουσε γύρω στην ώρα, φέτος πήρε πάνω από δύο ώρες να ολοκληρωθεί. Νικητές... ο Trinidad που είναι και ο μόνος που δεν είναι μοναδικό κομμάτι αλλά ο 01/50 που θα κυκλοφορήσουν με 300 χιλιάδες και με το ίδιο πόσο ο Cohiba.
Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος με χορούς στο ρυθμό του μαμπο και... πλιάτσικο. Ρε παίδες το πως σηκωναν τα σταχτοδοχεια και τα άλλα τσιμπραγκαλα από τα τραπέζια δεν περιγράφεται! Ο Αλεξ, ο περσινός νικητής του HWC έφυγε για δύο λεπτά και του το πήραν! Ευτυχώς που είδα με την άκρη του ματιού ποιος το σήκωσε, ευτυχώς το έδωσε πίσω. Να φανταστείτε μέχρι και τα πορτατιφ που είχε στο κέντρο του τραπεζιού έπαιρναν οι αθεοφοβοι!
Ο Ερνέστο με ρωτάει πως μου φάνηκε. Του απαντώ 'δεν ξέρω αν θα έρθω ξανά του χρόνου ή κάποια από τις επόμενες φορές αλλά αυτή θα είναι ΠΑΝΤΑ η πρώτη'!
Γυρίζουμε στο ξενοδοχείο γεμάτοι, χαρούμενοι πλήρως ικανοποιημενοι με όλα όσα ζήσαμε, με τους ανθρώπους που γνωρίσαμε με τα λόγια που ανταλλαξαμε, με τα πούρα που καπνισαμε. Με μια λέξη ΜΑΓΕΙΑ!
Αύριο αρχίζει το ταξίδι του γυρισμου...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author goutsou for the post (total 14):
konstadinos23Mixalis81χεντυ κοντουsuleygiannisΤάκηςMicJazzmanPetranFairlightΣτάθηςΚαπετάνιοςradamanthysTournesolalexandros
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από Fairlight »

Στέλιο συγκράτησες έτος από τα Sir Winston?
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από goutsou »

Μάρτιος 18 Θωμά!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από Fairlight »

goutsou έγραψε:
Δευ Μαρ 18, 2019 8:13 pm
Μάρτιος 18 Θωμά!
Υπάρχει θεός....
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από alexandros »

Fairlight έγραψε:
Δευ Μαρ 18, 2019 6:50 pm
Στέλιο συγκράτησες έτος από τα Sir Winston?
Fairlight έγραψε:
Τρί Μαρ 19, 2019 1:54 am
goutsou έγραψε:
Δευ Μαρ 18, 2019 8:13 pm
Μάρτιος 18 Θωμά!
Υπάρχει θεός....


αχχαεχεααχεχεαεχαεχαχεαχεαεχα

ο καθενας με τον καημο του
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από alexandros »

απο τις περιγραφες σου στελιο ειχα εικονα των κουβανων
εξαλου εχω παει ηδη κουβα και πραγματικα δεν τους παω και πολυ τους κουβανους.
μεγαλα λαμογια σε απιστευτα μεγαλο ποσοστο ...

αλλα πρεπει να ειναι απιστευτη εμπειρια το φεστιβαλ .
αντε να γινω πλουσιος να παρω και μερικους φιλους μαζι μου και να παμε :D
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από goutsou »

Μέρα 7η 23-02-2019
Επιστροφή στα πάτρια εδάφη σήμερα. Αφού πήραμε το προάριστο μας (δηλ. φάγαμε το σκασμό) αρχίσαμε να μαζευουμε τα πράγματα μας. Πούρα από δω κουτάκια από κει, τσάντες σακ βουαγιαζ. Είμαστε έτοιμοι. Πάμε να πληρώσουμε τις επιπλέον χρεώσεις. Κάποιος από τους Λιβανεζους έχει βάλει ένα μπουκάλι κρασί στο δωμάτιο μου. Επειδή ξέρω ποιος είναι ο λαμογιαρης αρνούμαι να πληρώσω, ευτυχώς τον βρίσκουν σύντομα. Χαιρετουμε παλιούς και νέους φίλους και παίρνουμε ταξί για το αεροδρόμιο. Πόσο 25 cuc. Θες 20; Φύγαμε. Το ταξί ένα νέας τεχνολογίας Lada, αυτά που φτιάχνουν μόνο για δαυτους. Μόλις βγαίνουμε από την πόλη το μηχάνημα αρχίζει να αγκομαχα. Ωχ! Θα φτάσουμε ρε Χάρη ή θα χάσουμε την πτήση; Τελικά μετά από σχεδόν μία ώρα για μια διαδρομή 20 λεπτών φτάνουμε στο αεροδρόμιο. Ο ένας από τους δύο περσινούς νικητές ταξιδεύει μαζί μας. Στέλιο έχω 50 έξτρα custom roll στα χέρια μπορείς να τα περάσεις από τον έλεγχο; Κανένα πρόβλημα, αλλά δεν δικαιουμαστε 24 από δαυτα; Όχι 50... Καλά ο Χάρης είναι έτοιμος να με καθαρίσει. Καλά ρε μα...κα, που διάβασες για 24; Να, εγώ, κάτι Αμερικάνοι... Τεσπα. Πάμε να κλείσουμε θέσεις. Ο τύπος με ένα σχέδιο στο χέρι (τι κομπιούτερ και λακαμίες) μας δείχνει τις κενές θέσεις. Εδώ! Λέει ο Χάρης δείχνοντας τις θέσεις εξόδου. ΟΚ αλλά αυτές έχουν κόστος 80cuc έκαστος. Ο γίγαντας πληρώνει και τις δύο! Περνάμε έλεγχο διαβατηριων και τα κορίτσια με τη μίνι φούστα και το διχτυωτο καλσόν, οι αστυνομικοί δηλαδή, ελέγχουν αργά αργά τον καθένα. Έχει ήδη δημιουργηθεί ουρά 100+ ατόμων. Επιτέλους η σειρά μας. Με σταματάνε. Να δεις που θα γίνει στραβή με τα custom. Έχετε δύο αναπτηρες στην βαλίτσα. Για δύο bic αναπτηρες, αδειάζω όλη τη βαλίτσα γιατί φυσικά είναι στο παντελόνι κάτω κάτω! Ακούνε τουλάχιστον 12 ελληνικές βρισιές σε τρισιμιση δευτερόλεπτα. Μπαίνουμε καθόμαστε αναπαυτικοτατα. Ο Χάρης με ρωτάει αν θα πάρουμε βαλεριανα για να κοιμηθουμε. Φέρε ρε, θα πάρω δύο αλλά εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ στο αερπλ.... Ζζζζζζζζζ! Από τις 11 ώρες της πτήσης για Μόσχα κοιμομουν τις εννιαμιση! Στην Ρουσκαγια έχει - 5 και χιόνι. Το ίδιο μαθαίνω και στη Θεσσαλονίκη.... Ευτυχώς αυτή τη φορά έχουμε μόνο 3 ώρες στάση. Χτυπάμε ένα καφέ και από δύο χοτ ντογκ ο καθένας. Στο αεροπλάνο για την Κύπρο ρίχνουμε ακόμα έναν σλαφεν! Ο Χάρης μαθαίνει ότι ευτυχώς ακόμα δεν έγινε πατέρας. Το είχε πάντως άγχος σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού μας. Φιλιά, αγκαλιές, δάκρυα (σιγά να μην είχαμε και οδυρμους! :lol:). Έτσι κι αλλιώς το Ελλάδα Κύπρος είναι πλέον Τούμπα Χαριλάου... Συνεχίζω το ταξίδι μου εγώ. Παρακαλώ ανοίξτε την τσάντα. Τι έγινε πάλι ρε παιδιά; Τα υγρά δεν είναι σε σακουλάκια! Και φυσικά το νεσεσερ είναι πάλι κάτω κάτω. Ακούν 12 ισπανικές βρισιές σε τρισιμιση δευτερόλεπτα. Καθυστέρηση, ω να σου... Ευτυχώς μόνο για 50 λεπτά. Μετά από 24 ώρες ταξιδιού φτάνω στο σπίτι. Ο καημένος ο μεγάλος μου αποκοιμηθηκε περιμένοντας με...
ΕΠΙΛΟΓΟΣ
Πρώτα από όλα θα πρέπει να ευχαριστήσω τον τιτανοτεράστιο παιδαρά για την ευκαιρία που μου έδωσε. Χωρίς αυτόν θα διάβαζα από τα σαϊτ και το φατσοβιβλιο για ένα ακόμα φεστιβάλ. Φυσικά ένα τεράστιο ευχαριστώ στην Phoenicia που μας είχαν μη βρέξει και μη στάξει καθ'ολη τη διάρκεια του ταξιδιού. Θέλω να κλείσω λέγοντας πως εύχομαι σε όλους σας να σας δοθεί μια τέτοια ευκαιρία να τη ζήσετε και να τη βιωσετε από κοντά! Τρομερή εμπειρία από όλες τις απόψεις. Το 21ο Φεστιβάλ κάπου εδώ τελειώνει. Ζητώ το 22ο Φεστιβάλ!!!
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author goutsou for the post (total 8):
Petrannikos docradamanthysMixalis81alexandrossuleygiannisAssosχεντυ κοντου
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από Haris »

Τέλος μετα απο αρκετή καθυστέρηση για την περιήγηση στο 21ο φεστιβαλ...

Κάποιες φάσεις και κάποιες στιγμές πραγματικά στεναχωρεθηκα που δεν μπορούσαμε να κανουμε αυτο το live που θέλαμε, αλλα ο Ιντερνετ δεν ειναι και πολύ... Κουβανός.

Ειναι καποια πραγματα που δεν περιγράφονται με λόγια, ειναι και θα είναι παντα εικόνες που μενουν χαραγμένες στο μυαλό και ειμαι σίγουρος οτι δεν θα φύγουν ποτέ.
Εύχομαι απο καρδιάς να έχει καποιος την ευκαιρία απο την παρεα να δει ενα φεστιβάλ και συγκεκριμένα απο την ματια την δικιά μας.

Οσο αφορα εμενα να πω οτι προσωπικά προσπαθώ να γίνει του χρόνου Habanos world challenge και στην Ελλάδα, ώστε δυο ατομα να πανε οπως και εμεις στο φεστιβαλ. Ειλικρινά το προσπαθώ και λεω ειλικρινά οτι ειναι σε καλο δρόμο!

Να ευχαριστήσω τον Στελιο γιατι χωρις να είχε ο ενας τον αλλο δεν θα γινοταν ποτε αυτή η μεγάλη νίκη αλλα και γιατι ηταν πραγματικά ο τέλειος συνταξιδιώτης... Οκ οκ θα μπορουσε να ηταν και καλύτερα!!! :mrgreen:


Τελευταίο αφήνω το φορουμ.... Ενα μεγααααααλο ευχαριστώ σε ολους και για την στήριξη.

Προσωπικά έθεσα σαν στόχο το 23 φεστιβάλ!!!!

Ιδωμεν!!! 8-)
These users thanked the author Haris for the post (total 7):
AssosMixalis81Tournesolradamanthysalexandrosgoutsouχεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από goutsou »

Haris έγραψε:
Παρ Μαρ 22, 2019 9:45 pm
Οσο αφορα εμενα να πω οτι προσωπικά προσπαθώ να γίνει του χρόνου Habanos world challenge και στην Ελλάδα, ώστε δυο ατομα να πανε οπως και εμεις στο φεστιβαλ. Ειλικρινά το προσπαθώ και λεω ειλικρινά οτι ειναι σε καλο δρόμο!

Να ευχαριστήσω τον Στελιο γιατι χωρις να είχε ο ενας τον αλλο δεν θα γινοταν ποτε αυτή η μεγάλη νίκη αλλα και γιατι ηταν πραγματικά ο τέλειος συνταξιδιώτης... Οκ οκ θα μπορουσε να ηταν και καλύτερα!!! :mrgreen:


Τελευταίο αφήνω το φορουμ.... Ενα μεγααααααλο ευχαριστώ σε ολους και για την στήριξη.

Προσωπικά έθεσα σαν στόχο το 23 φεστιβάλ!!!!

Ιδωμεν!!! 8-)
Μεγάλη μου παραληψη! Εγώ να ευχαριστήσω το φόρουμ εκτός της στήριξης, είναι και αυτό που μας έφερε σε επαφή με ότι ακολούθησε και θα ακολουθήσει!
Το HWC έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να γίνει προς το Δεκέμβριο κι εδώ όντως και είμαι σίγουρος πως οι νικητές του βρίσκονται εδώ μέσα!
Χάρη, εγώ λέω να πάμε και στο 22ο να δούμε αν μπορεί να είναι καλύτερα! :D
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συναντήσεις-Εκδηλώσεις”