Habanos Festival 2019

εκεί που τα avatars αποκτούν σάρκα & οστά κι η παρέα βρίσκει τη βαθύτερη της ουσία
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από goutsou »

....Φτάνουμε στο χώρο του event με τις προσκλήσεις ανά χείρας. Δείχνοντας την μας δίνουν ακόμα ένα δωράκι. Εδώ θέλω να πω πως σε κάθε γεγονός υπήρχαν τουλάχιστον δύο πούρα δώρο συνοδευομενα από έναν αναπτήρα τύπου bic (!) κι ένα κόφτη γκιλοτινα με μόνη λεπιδα. Μία μπάντα παίζει μουσική και καμιά πενηνταρια σχολειοπαιδα τραγουδούν σε κουβανεζικους ρυθμούς. Έχει στηθεί ένα υπαίθριο μπαρ και τα κοριτσάκια (όλα ένα κι ένα) με μίνι πράσινη φουστιτσα και και κίτρινο κολλητό λικρα κερνούν κουμπα λιμπρες και κουμπάτες. Για ορντεβρ μας δίνουν ένα πλαστικό πιάτο με τσιγαρίδες* και τηγανιτές μπανάνες... Περνάμε στον κύριο χώρο και καθόμαστε στα τραπέζια. Μακροστενα χωράνε καμία 30αρια στο καθένα. Γνωρίζουμε και άλλα άτομα. Τον διανομέα του Μεξικού και της.. Αγκόλας. Μιλάμε είμαστε πολύ μουλτι κούλτι παρέα! Το φαγητό, ρύζι με μαύρα φασόλια, κοτόπουλο και χοιρινό με 72 σκελιθρες σκόρδο! Το φαγητό είναι ίσως το μόνο πράγμα που απογοήτευσε γενικά. Αλλά μιλάμε για κουμουνιστικη χώρα με τεράστιες ελλείψεις. Τελειώνουμε πίνουμε το καφεδάκι μας- πολύ καλό - και ξεκινάμε για τον γυρισμο. Κοιμάμαι σχεδόν κατ ευθείαν, ξυπνάω μετά από δύο ώρες λίγο πριν φτάσουμε Αβάνα και συνειδητοποιω ότι ξέχασα τα γυαλιά μου στο εστιατόριο! Δεν πειράζει κάποιος κουβανος με 1.25 βαθμούς μυωπια θα με ευγνωμονει...
Γρήγορο μπανακι μια ώρα ξεκούραση και βουρ για τη νυχτερινή ζωή. Το μενού σήμερα έχει bodeguita del medio για μοχιτο και floridita για ντακιρί. Εμπρός στο δρόμο που χάραξε ο Έρνεστ! Μπαίνουμε στο πρώτο, μικροσκοπικό, αμερικαν στάιλ που θυμίζει ποταπαγορευση. Τα μοχιτο φτιάχνονται πέντε πέντε τουλάχιστον. Μας σερβίρουν σχετικά γρήγορα και βγαίνουμε στο δρόμο γιατί μέσα είναι ασφυκτικά. Έχουμε μαζί μας και τον Σαλαμαντρα από το Πακιστάν. Μέγα γύπας ο κύριος, πάει και μιλάει σε δύο κοριτσάκια στην άκρη του μπαρ. Δύο λεπτά αργότερα έρχεται και μας λέει να τον βοηθήσουμε. Τα κορίτσια είναι από Ελλάδα!!! Τις λέμε είναι καλό παιδί, από οικογένεια κτλ κτλ. Δεν ενδιαφέρονται ο Σαλάμης τα παίρνει κρανίο θέλει να φύγουμε. Τεσπα με τα χίλια ζόρια ηπιαμε ακόμα έναν γύρο και ξεκινήσαμε για floridita. Εδώ είναι πιο κυριλέ, θυμίζει 50s σε κόκκινο φόντο. Το ντακιρί είναι θεσπεσιο! Ο γύπας πιάνει μια Λιθουανη που πρέπει να έχει κατεβάσει κάθε λογής 'κουμπάκι' διαθέσιμο στο νησί. Δεύτερη χυλόπιτα αλλά όλα κουλ. Από πίσω μας μια παρέα με νεαρες ρουσλάνες κάνουν τα γλυκά ματιά στον γίγαντα αλλά αυτός κύριος! 12 η ώρα νταν- είπαμε είμαστε στην Κούβα - οι πόρτες κλείνουν. Πίνουμε τις τελευταίες τζούρες και αποφασίζουμε να γυρίσουμε στο ξενοδοχείο μιας και αύριο έχουμε πριβέ τουρ στο Λαγκίτο. Πέφτουμε ξεροί...
* ξεροτηγανισμενο χοιρινό λίπος. Έχουμε και γιορτή με δαυτες στο χωριό μου αρχές Δεκεμβρίου...
Υ. Γ. Φωτογραφικό υλικό από το τραπεζωμα δεν έχω θα στείλει ο Χάρης!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author goutsou for the post (total 8):
ΣτάθηςTarandinosuleygiannislefteris cSvenskχεντυ κοντουalexandrosJazzman
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από Haris »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Haris for the post (total 5):
ΣτάθηςTarandinosuleygiannislefteris cJazzman
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από Haris »

Να ευχαριστήσω ρον Στέλιο που καλύπτει τις μέρες στην Αβανα, καλύπτοντας και τα δικα μου "κενά" γιατί υποτίθεται οτι θα λεγαμε κομμάτι κομμάτι το φεστιβάλ.να προσθέσω κάποιες λεπτομέρειες απο τα δικα μου! ;)

Οι κοπελλες με τα πράσινα είναι φιλες μου, εχω και αποδείξεις :)
Στον χωρο του μεσημεριανου γινόταν λαχειοφόρος αγορά ή αλλιώς λοταρία με πραγματικα πλούσια δώρα, οπως ομορφα τασακια και κουτια με πουρα. Οι ερωτήσεις ηταν σχεδόν χαζές, όπως "πέστε μας 3 εργοστάσια πουρων" ή "ονομάστε 5 κουβανεζικες μάρκες πούρων".
Οι επίσημες πωλήσεις πούρων στην Αγκόλα, ειναι 90% κοχιμπα, 5% μίνι, Club κτλ και το αλλο % ολα τα αλλα :)

Το βράδυ στην Αβανα.. Υπάρχει σε πολύ μεγάλο βαθμό το αίσθημα της ασφαλιας. Είναι κάτι που φαίνεται και το νιώθεις! Μπορεί να θέλουν να σου πουλήσουν πουρα αν πάσα στιγμή, να θέλουν να γράψεις πάνω στον τοίχο τους για ένα πέσο, να σε ρωτήσουν αν σου αρέσουν τα όμορφα κορίτσια ή τα σεξυ αγόρια και γενικά να παρουν λιγα πέσος απο τον τουρίστα αλλα.... Ουτε καν σε αγγίζουν, είναι εκπληκτικό το πως σου τραβάνε την προσοχή αλλα ειναι λες και η σωματική επαφή με τουρίστα απαγορεύετε!!!!
Ασε που σε κάθε γωνιά, σε κάθε γωνιά αλλα σε κάθε γωνιά θα δεις είτε στρατιώτη είτε αστυνομικό.

Τελος οι τιμές, το πιο ακριβό κοκτέιλ είναι λίγο πανω απο 4€... Ας πουμε το πιο ακριβό μοχιτο το ήπιαμε στην Κουβα, ηταν στο la bodeguita del medio και ηταν 5cuc (4,30€)!!!
These users thanked the author Haris for the post (total 4):
Στάθηςlefteris cχεντυ κοντουalexandros
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από goutsou »

Μέρα 4η 20-02-2019
Πρωινό ξύπνημα για ακόμα μία μέρα. Μαζευόμαστε όλοι στο executive lounge για μέτρημα κεφαλιων και 8.30πμ είμαστε στο mini bus. Ύστερα από μία διαδρομή 15-20 λεπτών βλέπουμε το μεγαλεπιβολο κτήριο el laguito το σπίτι των cohiba. Μπαίνουμε από μία παραπλευρη ιδιωτική είσοδο και μας υποδέχεται ο γενικός διευθυντής. Αφού βγαίνουμε δύο τρεις φώτο πηγαίνουμε στην αίθουσα συνεδριάσεων. Μας κερναν παγωτό καφέ και γίνεται μια αναδρομή στην ιστορία που λίγο πολύ όλοι ξέρουμε. Πρώτη έκπληξη ο Mr. Cohiba! Ένας χαρούμενος παπούλης μπαίνει στο χώρο και αμέσως υπάρχει σουσουρό. Μπροστά μας έχουμε τον άνθρωπο θρύλο που δημιούργησε το χαρμάνι που οδήγησε στο πούρο που όλοι γνωρίζουνε καπνιστές και μη. Μας μιλάει για την αγάπη του για τον γαλάζιο καπνό, για τη διαδικασία κατασκευής. Ρίχνω μια μάτια στην αίθουσα και όλοι έχουν ένα χαζό χαμόγελο στα χείλη. Είμαι σίγουρος ότι αν υπήρχε καθρέφτης θα έβλεπα το ίδιο χαμόγελο στο είδωλο μου.
Αφού αποθανατιζουμε τις στιγμές προχωρούμε στα ενδοτερα. Πρώτα πηγαίνουμε στον χώρο διαλογής. Χιλιάδες φύλλα, τα καλύτερα του νησιού είναι εκεί! Ένα μάτσο από δαυτα βρίσκονται στα μπούτια των κοριτσιών κι εκεί ενημερωνομαστε ότι από αυτή τη διαδικασία βγήκε και ο γνωστός μύθος. Δεν τα στριβουν στα μπούτια τους αλλά τα διαλέγουν ένα ένα. Μετά πηγαίνουμε στο 'πλυσταριο'. Εκεί βρεχουν τα φύλλα μια ακόμα φορά για να γίνουν ευπλαστα για το στριψιμο. Στον πάνω όροφο γίνεται το ζυγισμα και αφού μπουν σε βαρέλια ή σε ντουλάπες (αναλόγως σε πια 'σειρά' θα χρησιμοποιηθούν) ξεκουραζονται πριν φτάσουν στα χέρια των εμπειρων στριφτών.
Μπαίνουμε στο κυρίως εργοστάσιο. Πρέπει να είναι 100 όλοι κι όλοι οι στριφτηδες-τσιφτηδες. Στην αρχή όλες ήταν γυναίκες, τώρα, για τα χοντρά, υπάρχουν και άντρες. Κάθε πάγκος έχει και διαφορετική βιτόλα. Από τα λεπτεπιλεπτα lanceros μέχρι τα μαρτσουκια bhk 56. Έξω δεσπόζει η πασίγνωστη σκάλα με το λογότυπο. Δεν χάνουμε ευκαιρία να κάνουμε μερικά 'κλικ'. Στο τέλος επισκεπτομαστε και το τελικό προϊόν. Πρώτα βλέπουμε το drawmaster. Ο χειριστής του ενός (!) που λειτουργεί μας εξηγεί τη διαδικασία. Και μετά μέσα στα 'ροδερος'. Είμαστε όλοι έτοιμοι να ορμησουμε και να πάρουμε δυο φουχτες ο καθένας, αλλά μια μεσηλικη κυρία, ντυμένη παραδοσιακά μας κοίτα με βλοσυρο βλέμμα. Ο Χάρης ρωτάει 'μπορούμε να αγοράσουμε'. Η κυρία απαντάει 'yes'! Πριν βγάλουμε τα cuc όμως πετάγεται κάποιος από την άλλη άκρη και λέει κοφτά 'no'... Φτου σου, τόσο κοντά...
Γυρίζουμε στην αίθουσα για debriefing. Έκπληξη νο. 2. Ο Χάρης μου λέει' αυτός δεν είναι ο... ' Ο Ερνέστο πετάγεται και λέει' ναι'. Εγώ νομίζω ότι είναι κάποιος από τους γενικους διευθυντές της habanos. Τελικά είναι ο Antonio Castro, της γνωστής οικογένειας! Ένας ένας παίρνει σειρά για την φωτογράφιση αλλά εμείς εντοπίζουμε το βιβλίο των ευχών. Εννοείται πως το υπογραφουμε! Και μετά μία φώτο με τον 'Τόνι'.
Είναι τεράστια η τιμή και μεγάλη ευτυχία που μου δόθηκε αυτή η ευκαιρία! Γυρίζουμε στο ξενοδοχείο. Αν και έχει events στο συνεδριακό κέντρο εμείς αποφασιζουμε να βγούμε μια βόλτα στην Αβάνα....

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author goutsou for the post (total 10):
konstadinos23ΣτάθηςMixalis81radamanthysTarandinosuleygiannisAssoslefteris calexandrosJazzman
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από goutsou »

... Θέλαμε να βάλουμε βερμουδες αλλά τελικά μόνο με κοντομανικα αρχίσαμε την εξόρμηση. Σαν γνήσιοι Ελληνάρες ξεκινήσαμε από την οδό Obisbo τον πιο... Δυτικό δρόμο της Αβάνας για τα δωράκια σε συγγενείς και φίλους. Εδώ υπάρχουν υπαιθριες αγορές και μαγαζάκια με σουβενιρ. Όχι τίποτα σπουδαίο αλλά πρέπει να πάρεις κάτι Κουβανέζικο. Ευτυχώς στο διαβα μας βρήκαμε ένα κατάστημα που φτιάχνει παραδοσιακά πουκάμισα και φορέματα. Εννοείται πήραμε για τις γυναίκες μας, πήγαμε που πήγαμε αφήνοντας τες με... 5 παιδιά στο σύνολο, έπρεπε να τις πάρουμε κάτι όμορφο. Φυσικά πήραμε και για μας πουκσμισακια, το καλοκαίρι άλλως τε είναι κοντά! Κατά τις 4 κι αφού κάναμε τη διαδρομή πάνω κάτω 3 φορές αραξαμε σε ένα γωνιακό καφέ μπαρ, όχι γνωστό αλλά μέσα στο αβανεζικο πνεύμα. Είχαμε προμηθευτεί από πουρομαγαζο δύο εδμουνδους για το μαςς του Φεβρουαρίου. Παίρνω καφέ κουβάνο εγώ και πινακολάδα ο Χάρης. Φόκο με τη μουσική συνοδεία μπάντας που παίζει στους ρυθμούς του buena vista social club. Τελειώνω τον καφέ κι ακολουθώ τον γίγαντα. Κάθε λίγο ντόπιοι σταματούν, ρίχνουν δυο στροφές, νέοι, γέροι, ζευγάρια. Είναι καταπληκτικός λαός ρε παίδες! Μέσα στη φτώχεια και την ανεχεια, σφυζουν από ζωή! Σκέφτομαι εμάς και τη μιζέρια μας, τελικά η ζωή είναι ένας χορός κι ένα τραγούδι. Αν συνοδεύεται κι από ένα καλό πούρο, τι άλλο να ζητήσεις; Το Μόντε είναι αστρόπλοιο, δίνει σοκολάτες και κρέμες γεμάτες, ζωντανές όπως και οι κάτοικοι του νησιού. Δύο ώρες νιρβανας κι έκτασης πέρασα στο συγκεκριμένο μαγαζί. Το λογαριασμό παρακαλώ. Έξι πινακολάδες κι έναν καφέ. 15.50 cuc... Πάρε 20 και αντε γειά!
Παιρνουμε ταξί για την επιστροφή. Ο τυπάς που μας βάζει στο ταξί λέει ότι έχει πούρα. Σοβαρά λέει ο Χάρης, πόσο; Έχω cohiba lanceros 150cuc η 25αδα. Ο γίγαντας του λέει μάγκα ξέρουμε ότι είναι fake αλλά για τραταρισμα σε άσχετους αν μας τα αφήσεις 70 θα το σκεφτούμε. ΟΧΙ αυτά που θα σας δώσω εγώ είναι αυθεντικά. Η ξαδέρφη μου, αδερφή μου... ξέρετε τη στιχομυθία... Ρε φίλε άσε τα σάπια. Να και οι πρωινές φώτο. Απάντηση του τυπά, οι φώτο είναι fake. Κρίμα ρε φίλε, ίσως να έβγαζες το κάτι τις σου, αλλά έχασες... Ορίστε τα 10cuc για τη διαδρομή.
Τι θα κάνουμε το βράδυ φίλε; Ρωτάω τον Χάρη. Δεν ξέρω μου λέει κάτσε να ρωτήσουμε και τους Ιρλανδους, αλλά εκείνη τη στιγμή σκάει ο Σαλαμανδρας με ένα μπουκάλι Glenlivet. Αραζουμε πισίνα και το τελειώνουμε μέχρι τις 12.30. Τρεις φίλοι με διαφορετικά μεγαλωματα, άλλες ιδέες κι αντιλήψεις. Τι σου κάνει ένα πούρο κι ένα ποτό...
Πάμε στα δωμάτια μας. Αύριο έχει γευσιγνωσια και drink pairing στο συνεδριακό!
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author goutsou for the post (total 10):
suleygianniskonstadinos23TournesolΤάκηςHarisradamanthyslefteris cMixalis81alexandrosJazzman
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από Haris »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Haris for the post (total 7):
Assosradamanthyslefteris cMixalis81χεντυ κοντουalexandrosJazzman
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από goutsou »

Μέρα 5η 21-02-2019
Ξεκινάμε τη μέρα μας με το κλασσικό πρωινό. Εδώ να πω πως έχει και του πουλιού το γάλα.... Αφού τελειώνουμε και με το τρίτο πιάτο με τα γλυκά, παίρνουμε ταξάκι για το... Hotel Nacional de Cuba! Οι γευσιγνωσιες αρχίζουν στο συνεδριακό αργουτσικα, οπότε είπαμε να κάνουμε και μια στάση στο πιο εμβληματικό ξενοδοχείο της Αβάνας. Πρώτα πάμε στο lcdh. Σίγουρα από τα πιο μεγάλα αλλά κι εδώ το στοκ δεν έχει κανένα ενδιαφέρον. Βλέπω μια κούτα ανοιχτή με Fundadores, αρπαζω δύο για κάπνισμα στον κήπο. Ανεβαινοντας τα σκαλιά η Milagro στρίβει μαδουριασμενους καπνοσωληνες. Παίρνουμε μερικές μαρεβες και πυραμίδες για την πατρίδα και πηγαίνουμε στον κήπο. Εικόνες από άλλη εποχή, κυρίες και κύριοι από όλες τις χώρες απολαμβάνουν το δεκατιανο καφεδάκι τους, βλέπουμε άτομα κι από το δικό μας ξενοδοχείο. Ξαφνου σκάει μύτη κι ένα παγώνι, κόβει βόλτες πάνω κάτω μέσα από τον κόσμο. Φαίνεται ότι είναι συνηθισμένο από την πολυκοσμια και το βουητό. Αναβουμε τα trinidad μας και αραζουμε. Στον Χάρη δεν πολυαρεσει, το δικό μου είναι χάρμα! Ανταλλασουμε για να βεβαιωθουμε, όντως. Α ρε Κούβα αθάνατη, δίπλα δίπλα ήταν τα άτιμα!!! Δεν πειράζει, η ημέρα είναι υπέροχη και χανόμαστε στην ντεκαντανς περασμενων καιρών...
Είναι όμως καιρός να επισκεφτουμε ξανά το συνεδριακό. Μπαίνουμε από την κάτω είσοδο στην οποία έχουν στήσει σταντ διάφοροι πραματευταδες. Βιβλία με δαχτυλίδια που δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου, χειροποίητοι υγραντήρες, τασακια και ότι άλλο βάζει ο νους από συνοδευτικά του γαλάζιου καπνού. Οι τιμές όμως είναι για τα... πανηγύρια! Μου κάνει εντύπωση ένα Vegueros σταχτοδοχειο, μεταχειρισμενο το πουλάει 50cuc ακατεβατα. Το ίδιο, καινούργιο στο lcdh του ξενοδοχείου μας έχει 20... Κι όμως ξέρουν ότι θα βρουν τα θυματακια τους. There's one born every minute, όπως λένε και οι Αγγλοσάξωνες...
Ανεβαινουμε και επικρατεί ο ίδιος πανικός και εδώ. Όμως υπάρχουν ένα δύο που έχουν ενδιαφέρον. Αυτό που κεντριζει το δικό μου είναι με τα καινούργια κουτιά που θα φιλοξενήσουν τις καινούργιες λιμιταδες και τα κάζα. Πολύ όμορφα και προσεγμένα! Αρχίζουν να μπαίνουν στο πνεύμα των νον, ελπίζω όμως μόνο στην εμφάνιση!
Μπαίνουμε στην πρώτη αίθουσα που έχει pairing κοκτέιλ με magnum 50. Έχουμε αργήσει δέκα λεπτά και φυσικά τα πούρα που έπρεπε να έχει στο τραπέζι μας έχουν εξαφανιστεί! Ακόμα μια κουβανεζικη πατέντα. Γυρίζει το κεφάλι σου και ότι υπάρχει στο τραπέζι κάνει φτερά! Και δεν είναι μόνο οι ντεμεκ ταξιθετες που κάνουν τη δουλειά, αλλά και οι συνδαιτημονες! Το κλεμμένο μάλλον είναι πιο γλυκό. Είδα άτομα που έχουν χιλιάδες πούρα και είναι μέσα στην βιομηχανία να κάνουν ταχυδακτυλουργικα! Τεσπα, καθόμαστε πίνουμε τα κοκτέιλ μας, ακούμε και έναν μιξολοτζιστ να αναλύει τις αναλογίες και την αλληλεπιδραση ποσού και πούρου. Φεύγουμε πάμε στην δεύτερη αίθουσα να πιάσουμε θέση από νωρίς. Εδώ θα δούμε δύο κρασιά με τρία πούρα. Magnum 46 και 50 και wide churchill. Τα παίρνουμε και τα βάζουμε στους υγραντήρες γιατί βλέπουμε ήδη να γίνεται... εφοδος από τους επιτηδειους. Ντόπιο κρασί ρεζερβα και γκραν ρεζερβα. Το ρεζερβα έχει τιμή 220cuc! Δεν ξέρω πολλά από κρασί αλλά ένα απλό αγιωργίτικο νομίζω είναι κλάσεις ανώτερο. Είπαμε stick with what you know... Το παίρνουμε λίγο και στο χαβαλέ με τον Χάρη, λίγο η ζέστη λίγο τα κοκτέιλ, λίγο ο Σαλαμανδρας που ακολουθεί κατά πόδας, ευτυχώς δεν μας πέταξαν έξω από την αίθουσα.
Φεύγουμε για το ξενοδοχείο. Το βράδυ έχουμε κανονίσει με τους jjfox για ποτάκι σε ένα από τα 'in' μπαράκια της Αβάνας. Όντως το μέρος είναι όμορφο, ανοιχτό και γεμάτο από τους 'τουρίστες' και τους λίγο πιο ίσους από τους ίσους ντόπιους. Φυσικά όλοι μας παίρνουμε κάτι τοπικό εκτός από τον Σαλαμουρα. Που είδε ότι έχει λουλά δεν ξέρω αλλά είμαι σίγουρος ότι μάλλον χρησιμοποιηθηκε πρώτη φορά στο μαγαζί!
Που πάμε από εδώ παιδιά; Στο todororo. Αντε φύγαμε. Περιμένω άλλο ένα μπαρ, όμως εδώ τα πράγματα είναι διαφορετικά... Για κάθε έναν άντρα 3 μουλατες, λιγεροκορμες και όλες κάνουν τα γλυκά ματιά. Καλό χαζευτηρι αλλά μέχρι εκεί... Πίνουμε μια μπύρα στα γρήγορα και γυρίζουμε στη βάση μας. Αύριο είναι το μεγάλο γκαλά!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author goutsou for the post (total 13):
SvenskAssoskonstadinos23ΣτάθηςradamanthysTournesolsigarasMixalis81suleygiannisχεντυ κοντουΤάκηςalexandrosJazzman
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από sigaras »

Να είστε καλά ρε παιδιά!! Μας ταξιδεύετε!!!
These users thanked the author sigaras for the post:
goutsou
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από Haris »

Να πουμε οτι στο φεστιβαλ, υπάρχουν συγκεκριμένα 6 αίθουσες, μικρες και μεγάλες. Οι μικρές είναι περίπου των 100-200 ατόμων και οι μεγάλες, στιλ αμφιθέατρο ειναι σίγουρα για καμια 500σια (μπορεί να λέω και λιγα)
Στην κάθε αίθουσα ειχε διαφορετικό pairing. Ας πουμε εμεις κανανμε κρασι και πουρο, στην διπλα ηταν ρουμι και στην παραδιπλα ουισκι.

Οι αίθουσες κλείνονται με αριθμο ατόμων. Εμεις επειδή ημασταν... All inclusive δυστυχώς δεν ξέραμε και οταν μας έδωσαν την είσοδο για sala3 οτι ηταν το παλιόκρασο!!! :shock: 8-) μαλακα, ριξαμε τρελό γέλιο εκείνη την στιγμή με τα κρασιά και το tasting. Βέβαια μετα απο 3 κοκτειλ και 3 κρασια στις 5 το απόγευμα, καλα τα πήγαμε!!!

Επίσης να αναφέρω ότι για να μπει κάποιος στο συνεδριακό που είναι ο... Προθάλαμος του φεστιβάλ,
χρειάζεται 2 πράγματα, το ενα ειναι να αγοράσει τα εισιτήρια για το κάθε event, και αλλο ειναι το απαραίτητο πιστοποιητικό που σαν καρτελακι δίνεται στον καθένα ονομαστικά!
Σε αυτο χρωστάμε ενα μεγαλο ευχαριστώ στην phoenicia που μεριμνήσε για εμας ωστε να μας εξασφαλίσει είσοδο σχεδόν παντού!

Στα διαλείμματα, μας έδιναν επίσης κάρτες για φαγητό η ποτο στομ χώρο του φεστιβάλ! Πάντως αλλο ενα πράγμα που μας έμεινε ειναι η.... Άμεση εξυπηρέτηση αμα παραγγέλνεις φαγητό!!!! Τρελλο αλλα αμα πας καπου και πείνας, αποκλείετε να μην νευριάσεις!! Για ενα χάμπουργκερ εκαναν μια ωρα σε ενα αδειο... ΑΔΕΙΟ εστιατόριο!!! :D μέχρι να μας φέρουν το φαγητό καπνισα και μια μαρεβα!

Την συγκεκριμενη μερα πάντως εσπασα το ρεκορ μου στο καπνισμα... Εκανα συνολο 6 πουρα απο το πρωί και αυτα ηταν
1) Fundadores
2) Mareva custom roll
3) magnum 50
4) wide churchill
5) Pyramied custom roll
6) Partagas serie e no2

Από τις 10 το πρωί εως τις 2 το άλλο πρωί στο τοτοροτο :) που συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιο... Ελεύθερο Παιδί ;) παει Αβανα να το επισκεφτεί!

Στελιο, εκείνη την μέρα δεν ηταν και σκηνικό με το σπαστικό γελιο στο ασανσέρ??? :D




Εικόνα


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Haris for the post (total 5):
radamanthysΤάκηςχεντυ κοντουalexandrosJazzman
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Habanos Festival 2019

Δημοσίευση από goutsou »

Ναι Χάρη! 20 άτομα κοιτουσαν δύο βλαμμένα να γελάνε σπαστικά μέσα σε ένα ασανσέρ που από τον πρώτο όροφο για να φτάσει στον 21ο πήρε σίγουρα 2 λεπτά. Αλλά αυτή η φάση λέγεται από κοντά... :lol: :lol: :lol:
Υ. Γ. Αυτή τη στιγμή γελάω μόνος μου, που μου ξαναρθε στο μυαλό...

Εικόνα
Το χάμπουργκερ που πήρε μια ώρα να ετοιμαστεί...
These users thanked the author goutsou for the post:
radamanthys
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συναντήσεις-Εκδηλώσεις”