Habanos World Challenge ή η έμπρακτη απόδειξη της δύναμης του φόρουμ μας!

εκεί που τα avatars αποκτούν σάρκα & οστά κι η παρέα βρίσκει τη βαθύτερη της ουσία
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Habanos World Challenge ή η έμπρακτη απόδειξη της δύναμης του φόρουμ μας!

Δημοσίευση από goutsou »

Εικόνα
Το φόρουμ μας δεν είναι απλώς ένα διαδικτυακό μέρος συνάντησης ατόμων με ένα κοινό ενδιαφέρον. Είναι μία δυναμική κοινότητα που έχει δημιουργήσει φιλίες οι οποίες ξεκινώντας από την αγάπη για τον γαλάζιο καπνό έχουν εξελιχτεί σε ένα δυνατό δέσιμο που παρόμοιο είναι δύσκολο να το βρεις ακόμα και με άτομα που γνωρίζουμε πολλά περισσότερα χρόνια και που ερχόμαστε καθημερινά σε επαφή.

Μία τέτοια φιλία λοιπόν έχει δημιουργηθεί με τον Κύπριο αδερφό Χάρη, που ξεκίνησε από ένα σπλιτ και οδήγησε στο να έχουμε σχεδόν καθημερινή συνομιλία και να έχουμε επισκεφτεί ο ένας τον άλλο έξι φορές μέχρι τώρα παρά την απόσταση που μας χωρίζει.

Ένα πρωινό στις αρχές του Νοέμβρη λοιπόν πήρα ένα μήνυμα από τον γίγαντα. ‘Στέλιο σε περίπου ένα μήνα γίνεται το Habanos World Challenge, έρχεσαι να πάρουμε μέρος;’ Εννοείται πως η απάντηση μου ήταν θετική χωρίς καν να δω αν έχω επαγγελματικές ή άλλες υποχρεώσεις. Κοιτώντας το καλεντάρι είδα πως το συγκεκριμένο Σάββατο (ο διαγωνισμός ήταν προγραμματισμένος αρχικά για τις 24 Νοεμβρίου) ήμουν ελεύθερος και μετά από μία ασυνεννοησία και δική μου βιασύνη έκλεισα τα εισιτήρια για το Θεσσαλονίκη – Πάφος. Τελικά ο διαγωνισμός έκλεισε για τις 8 Δεκεμβρίου, επομένως έκλεισα καινούργια εισιτήρια.

Για τους μη γνωρίζοντες το Habanos World Challenge είναι διαγωνισμός γευσιγνωσίας πούρου που αποτελείται από τέσσερα μέρη στο οποίο παίρνουν μέρος ζευγάρια τα οποία α) πρέπει να είναι μέλη του Habanos Club Cyprus και β) πρέπει να έχουν γνώση πάνω στο αντικείμενο. Από όλες τις αιτήσεις γίνονται αποδεκτά 12 ζευγάρια. Το πρώτο έχει ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών και αφορά σε οτιδήποτε έχει να κάνει με το πούρο. Από τη διαδικασία καλλιέργειας του καπνού μέχρι και γνώση όλων των πούρων, συμπεριλαμβανομένων των ρεχιονάλ, λιμιτάδων κτλ. Στο δεύτερο μέρος οι διαγωνιζόμενοι καλούνται να κόψουν και να ανάψουν το πουρό. Ο ένας κόβει κι ο άλλος ανάβει. Στο τρίτο μέρος υπάρχει blind tasting δυο πούρων στο οποίο πρέπει να βρεις τη μάρκα, το όνομα του πούρου, την καπνική του δύναμη και το εργοστασιακό όνομα. Τέλος πρέπει να γίνει μια παρουσίαση ενός πούρου, από μια επιλογή δέκα προκαθορισμένων στο οποίο πρέπει να αναλυθεί η μάρκα, το ίδιο το πούρο, να γίνει pairing με κατάλληλο φαγητό και με κατάλληλο ποτό, και να δοθούν στοιχεία για την καλύτερη στιγμή της ημέρας και της περίστασης στην οποία θα πρέπει να καπνιστεί το πούρο. Όλα αυτά στα Αγγλικά γιατί οι κριτές θα ήταν Κύπριοι, Κουβανέζοι, Λιβανέζοι και Άγγλοι. Οι νικητές κερδίζουν ένα ταξίδι στην Κούβα τις ημερομηνίες που γίνεται το Habanos Festival με όλα τα έξοδα πληρωμένα, συμπεριλαμβανομένου και της εισόδου στα Habanos Festival events!

Ο διαγωνισμός διεξήχθη για πρώτη φορά πέρυσι και οι περιφερειακοί νικητές θα διαγωνίζονταν μεταξύ τους για την ανάδειξη του παγκόσμιου πρωταθλητή. Οι περσινοί νικητές της Κύπρου βγήκαν τελικά και παγκόσμιοι πρωταθλητές! Ο Χάρης που πήρε μέρος έλαβε την καθόλου ευκαταφρόνητη τρίτη θέση στον διαγωνισμό της Κύπρου!!!

Διάβασμα, γράψιμο και κάψιμο λοιπόν… Οι ημέρες την τελευταία εβδομάδα δεν περνούσαν και το άγχος ολοένα και μεγάλωνε, όμως, δεν ξέρω γιατί, υπήρχε μία συγκρατημένη αισιοδοξία. Η πτήση από Θεσσαλονίκη για Πάφο ήταν στις 11 το βράδυ και η άφιξη στη 1 μετά τα μεσάνυχτα. Φυσικά και ο Χάρης ήταν εκεί και με περίμενε να με πάει στη Λεμεσό (εκεί θα γινόταν ο διαγωνισμός) και να με φιλοξενήσει σπίτι του! Αφού είπαμε τα δικά μας και μου έδωσε και τις πληροφορίες για τους άλλους διαγωνιζόμενους φτάσαμε και κοιμηθήκαμε (;) στις 3. Την άλλη (ίδια) μέρα έπρεπε να σηκωθούμε στις 8 γιατί στις 9.30 έπρεπε να ήμασταν εκεί. Φτάσαμε στο χώρο του διαγωνισμού στις 9. Οι μισοί από τους διαγωνιζόμενους ήταν εκεί. Ο χώρος μπροστά στη μαρίνα της Λεμεσού, διαμορφωμένος κατάλληλα για το event με πλουσιοπάροχο πρωινό μπουφέ. Αφού ο Κύπριος αδερφός με σύστησε στους άλλους διαγωνιζόμενους, όσους γνώριζε, γιατί υπήρχαν και ζευγάρια ήρθαν από το Λίβανο για τον διαγωνισμό καθίσαμε για το φαγητό, συνοδεία με το πρώτο πούρο της ημέρας, ένα HdM Epicure No.2. Να πω την αλήθεια, πρώτη φορά στη ζωή μου καπνίζω πούρο τόσο νωρίς…

Γύρω στις 11 κι αφού φάγαμε και ήπιαμε και από δυο καφέδες για να ξυπνήσουμε (εμένα ήταν ο τρίτος, πρόλαβα και ήπια έναν στο σπίτι του Χάρη), μας δόθηκαν οι οδηγίες για το πρώτο μέρος. 35 ερωτήσεις μισή ώρα για να απαντηθούν, μέσω εφαρμογής που δημιουργήθηκε από την Phoenicia για τον συγκεκριμένο λόγο. Πάμε καλά νομίζω, έχουμε 20 σίγουρα σωστά άλλες 7-8 που είμαστε σχεδόν σίγουροι και οι υπόλοιπες… ο Θεός βοηθός! Ξέρουμε ότι πέρυσι η ομάδα του Χάρη βγήκε πρώτη με 26 σωστές (στις 30 όμως ερωτήσεις) Έπειτα έρχεται το κόψιμο και το άναμμα, μας δίνονται τα δυο πούρα του blind και πρέπει να κάνουμε τη διαδικασία στο ένα από τα δυο, όποιο θέλουμε εμείς, το εύκολο κομμάτι του διαγωνισμού δηλαδή. Αμ δε! Κυριολεκτικά τα κάναμε μαντάρα, εγώ επέλεξα να κόψω με perfect cutter που μάθαμε ότι παίρνει τους λιγότερους πόντους και ο Χάρης άναψε με torch σε χρόνο dt χωρίς να ανάψει και να πάρει φωτιά όλο το πούρο. Δεν πειράζει, είναι μόνο 10 από τους συνολικά 100 πόντους. Ο Χαράλαμπος όμως είναι περίλυπος. Εκείνη τη στιγμή όμως του γραφώ στο σημειωματάριο που έχουμε μπροστά μας ‘Θα κερδίσουμε’! Ξεκινάμε με την διαδικασία του blind. To no.1 είναι μάλλον ρομπούστο. Συμφωνούμε. Ποιο όμως; Πέρυσι είχαν βάλει δυο ρομπούστος το Juan Lopez no.2 και το RASS. Λες να έβαλαν ξανά κάποιο από αυτά; Τα απορρίπτουμε με συνοπτικές διαδικασίες. Επειδή είναι μόνο ρέγκιουλαρ ή lcdh που πωλούνται στην Κύπρο, μένουμε με δυο επιλογές RyJ Short Churchill και Partagas D4. Πιπέρι, λουλούδι, δέρμα… D4 λοιπόν! Στο δεύτερο λέμε Geniales. Στην Κύπρο έχουν τα HdM San Juan, Montecristo Open Eagle και Upmann Connoisseur B. Πάμε από το ένα στο άλλο. Σχεδόν 40 λεπτά να αποφασίσουμε. Αετός η τελική επιλογή. Περιμένουμε, γιατί πριν το τελευταίο μέρος θα ανακοίνωναν τα πούρα. Και τελικά….. Short Churchill και Open Eagle. Μαθαίνουμε πως σχεδόν όλοι έβαλαν D4 εκτός από τους διπλανούς μας που έβαλαν RyJ Churchill, αλλά… wide. Στο δεύτερο, εμείς και ακόμα ένα ζευγάρι παίρνουν full points! Ο Χάρης αρχίζει και αναθαρρεύει, εμένα μ’ έχει πιάσει το άγχος γιατί έχουμε πάει πάρα πολύ καλά μέχρι τώρα και εγώ είμαι υπεύθυνος για την παρουσίαση…
Εικόνα
Αρχίζουμε με το τελευταίο μέρος. Τα ζευγάρια επιλέγονται ύστερα από κλήρωση ποιο θα παρουσιάσει. Πρώτο ζευγάρι, αυτοί που βρήκαν τον Αετό στο blind. Ξεκινάνε και….. πανωλεθρία. Πιθανώς η χειρότερη παρουσίαση από όλα τα ζευγάρια! Ατελή, με κομπιάσματα και ερωτήσεις από τους κριτές που δεν μπορούσαν να απαντήσουν. Κοιταζόμαστε με τον Χάρη, χαμογελάμε, αυτός ηρεμεί κάπως, εμένα το άγχος μου μεγαλώνει. Είναι στο χέρι μου, είναι στο χέρι μας, μην τα σκ@τωσεις τώρα! Περιμένουμε υπομονετικά. Του είχα πει θέλω να ήμαστε στα τελευταία ζευγάρια γιατί η εντύπωση μένει και μπορείς να κάνεις μικροδιορθώσεις. Ναι αλλά θα είναι κουρασμένοι οι κριτές, μου λέει. Πρέπει λοιπόν να κάνω καλή παρουσίαση γ@μωτο... Ακόμα περιμένουμε, πέρυσι είχε τελειώσει στις 2, είναι 3.30 κι ακόμα έχει μπροστά. Τελικά, τελευταίοι εμείς. Ανεβαίνουμε και οι δυο, λέω μια δυο εξυπνάδες για τα άλλα ζευγάρια ευχαριστώ τους συνδιαγωνιζόμενους, αρχίζω. Βγαίνουν νεράκι, με φυσιολογική ροή παρουσίασης. Από το άγχος όμως κουνιέμαι πέρα δώθε, κάτι μου λέει ο Χάρης από πίσω, εγώ στην κοσμάρα μου, μου λέει και ένας από τους κριτές να βιαστώ γιατί θα ξεπεράσω τον επιτρεπόμενο χρόνο των οκτώ λεπτών. Μ’ αφήνουν να τελειώσω. Ηρεμώ, έχουμε πάει καλά! Καθόμαστε οι κριτές πηγαίνουν για να αποφασίσουν. Ξέχασες να πεις για το ρετροχάλι μου λέει ο Χάρης. Φτου σου, αλλά νομίζω μικρό το κακό. Είμασταν και το μόνο ζευγάρι που δεν τους έκαναν επιπρόσθετες ερωτήσεις. Βάζω μια μεγάλη δόση από ένα Dalmore 12αρι που βρισκω στο μπαρ, ακόμα περιμένουμε, βάζω ακόμα μια γερή δόση. Ξέρουμε από τα συμφραζόμενα ότι είμαστε στην τριάδα. Επιτέλους οι κριτές έρχονται. Ανακοινώνουν την δεύτερη θέση, πρώτα. Δεν είμαστε εμείς. Μετά τις φωτογραφίες και την παράδοση των δώρων τους (μια κούτα για τον καθένα Diplomaticos Ammunition) έρχεται η ώρα του νικητή…. And the winners are…. Los Primos! Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΟ!!!! Κερδίσαμε!!!! Πετάγομαι στον αέρα, αγαλλιάζω τον Χάρη και μετά… δεν ξέρω! Χάνομαι στις αγκαλιές και στα συγχαρητήρια των συναγωνιστών. Άλλοι πραγματικά χαίρονται, και φαίνεται, άλλοι απλώς μου δίνουν το χέρι παγωμένα. Τέλος, νενικήκαμεν! Κόβουμε τούρτα, μας δίνουν τα (fake για την παρουσίαση) εισιτήρια. Φεύγουμε πάμε Κούβα! Όχι, μου λέει ο Χάρης. Κούβα έχω πάει, φεύγουμε για το Habanos Festival!

Όπως και να έχει θα είμαστε εκεί. Ένα ζευγάρι που δημιουργήθηκε εδώ. Μέσα από τα σπλάχνα αυτού του φόρουμ. Να ξέρετε δεν εκπροσωπούμε μόνο το Habanos club Cyprus αλλά και όλα τα παιδιά εδώ μέσα! Θα είστε μαζί μας σε αυτό το καταπληκτικό, κυριολεκτικά και μεταφορικά, ταξίδι. 18-22 Φεβρουαρίου η καρδιά του cigarsforum.gr θα χτυπάει στην Κούβα!!!
Υ.Γ. Θα ακολουθήσει φωτορεπορτάζ από τον Χάρη, γιατί δεν τράβηξα πολλές γιατί παρασυρόμενος από τον διαγωνισμό ήθελα να ρουφήξω κάθε δευτερόλεπτό του...
These users thanked the author goutsou for the post (total 15):
ΣτάθηςalexandrossuleygiannisMixalis81SvenskΚαπετάνιοςlefteris cAssosBig-MakTarandinoGreekoskonstadinos23TsapaspanradamanthysPetran
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Habanos World Challenge ή η εμπράκτη απόδειξη της δύναμης του φόρουμ μας!

Δημοσίευση από Στάθης »

Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! !
8-) 8-) 8-)
These users thanked the author Στάθης for the post (total 2):
goutsouAssos
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Habanos World Challenge ή η εμπράκτη απόδειξη της δύναμης του φόρουμ μας!

Δημοσίευση από alexandros »

1000 μπραβο ειναι λιγα να σας πω
πραγματικα ευγε
καντε μας περηφανους στους κουβανους μπας και μας προσεξουν καθολου.
και προσοχη στις μουλατες ... :mrgreen:
These users thanked the author alexandros for the post:
goutsou
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Habanos World Challenge ή η εμπράκτη απόδειξη της δύναμης του φόρουμ μας!

Δημοσίευση από Tournesol »

Συγχαρητήρια παίδες! Αναμένουμε την ανταπόκριση απο τα ιερά χώματα της νήσου τώρα :D
These users thanked the author Tournesol for the post:
goutsou
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8985
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Habanos World Challenge ή η εμπράκτη απόδειξη της δύναμης του φόρουμ μας!

Δημοσίευση από Τάκης »

θερμά συγχαρητήρια κι από δω για τον αγώνα και τη νίκη σας
που μάθαμε εκ των υστέρων βέβαια και δεν ζήσαμε την αγωνία που τόσο γλαφυρά περιγράφει ο Στέλιος

αλλά αυτά ρε φίλε δεν τα κρατάνε μυστικά :roll: (όπως διαβάζω μάλιστα ο Χάρης συμμετείχε και πέρσι στο διαγωνισμό)
ειδικά όταν πρόκειται για καυτή «local» επικαιρότητα που αφορά ένα παγκόσμιο event
και επιπλέον η κοινότητα μας έχει εκλεκτικές συγγένειες με τη Ζώνη...

Εικόνα

για την ιστορία, έστω και ετεροχρονισμένα
ιδού τα ντεσού και οι όροι του «διαγωνισμού» από την κυπριακή σελίδα της Phoenicia:
http://www.pcy.ltd/wp-content/uploads/2 ... e-1311.pdf

το φόρουμ λοιπόν ποντάρει βάσιμα σε live ανταποκρίσεις από το επόμενο XXI φεστιβάλ (17-22 Φεβρουαρίου)
εύχομαι και στους δυο σας πάντα τέτοια, ζήστε το όνειρο σας και καλή επιτυχία στους τελικούς στο Νησί!
These users thanked the author Τάκης for the post:
goutsou
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2399
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Habanos World Challenge ή η εμπράκτη απόδειξη της δύναμης του φόρουμ μας!

Δημοσίευση από suleygiannis »

Παίδες είστε καταπληκτικοί. ότι κι αν πω είναι λίγο. Μπράβο σας! Να περάσετε τέλεια στην Αβάνα! Εξαιρετική εμπειρία σε κάθε περίπτωση και η συμμετοχή στην όλη διαδικασία του habanos club cyprus! πάντα τέτοια!
These users thanked the author suleygiannis for the post:
goutsou
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Habanos World Challenge ή η εμπράκτη απόδειξη της δύναμης του φόρουμ μας!

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Μπραβο ρε παιδες!!! Τα συγχαρητήρια μου!!! Στέλιο καθώς διάβαζα την ιστορία, ήταν σα να την ζούσα...πω πω! Καταπληκτική εμπειρία και ακόμα ποιο τρελό το ότι θα βρεθείτε στο Habanos Festival :o
Με το καλό να βρεθείτε εκεί!!!
These users thanked the author Mixalis81 for the post:
goutsou
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Habanos World Challenge ή η εμπράκτη απόδειξη της δύναμης του φόρουμ μας!

Δημοσίευση από Haris »

καταρχήν ...δεν είπα ποτέ ''Στέλιο σε περίπου ένα μήνα γίνεται το Habanos World Challenge, έρχεσαι να πάρουμε μέρος''

η συζήτηση είχε ως εξής...

- Μπορείς να μιλισεις? (του στέλνω στο viber)
δεν μου απαντάει, μου κτυπάει πίσω σε δευτερόλεπτα.
- έλα ρε πες
- λοιπόν , θυμάσαι πέρσι που είχε ένα διαγωνισμό της Phoenicia στην Κύπρο και οι νικητές πήγαν Κούβα στο Habanos Festival ??
- ναι, όταν ηρθατε τρίτοι!
- Ακριβώς!!!! αλλά φέτος θέλω να πάω εγώ στο φεστιβάλ! , του λέω!
Γέλασε... κατάλαβε τι θα του έλεγα....
- Πάμε? του λέω?
- Πάμε μου λέει....

Και πήγαμε!!! :D


και όπως είπα και στους συν διαγωνιζόμενους μας....
'' έφερα τον καλαμαρά,
να κάνω την διαφορά''
:D :D :D
These users thanked the author Haris for the post (total 3):
goutsoulefteris cGreekos
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Habanos World Challenge ή η εμπράκτη απόδειξη της δύναμης του φόρουμ μας!

Δημοσίευση από goutsou »

Ευχαριστούμε εκ βαθέων παίδες!
@Ντον
Το κρατησαμε για μετά τα αποτελέσματα για γούρι! ;)
@Γιγαντα
Ναι έτσι έγινε! :lol:
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Habanos World Challenge ή η εμπράκτη απόδειξη της δύναμης του φόρουμ μας!

Δημοσίευση από Svensk »

Eίστε καταπληκτικοί. ότι κι αν πω είναι λίγο. Οτι αλλο και να πω.... :D :D :D
Μπραβο παιδες.
These users thanked the author Svensk for the post:
goutsou
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συναντήσεις-Εκδηλώσεις”