Καλησπέρα

νέοι φίλοι μας ελάτε εδώ να συστηθούμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tsapaspan
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Σεπ 24, 2018 8:56 pm

Καλησπέρα

Δημοσίευση από Tsapaspan »

Παιδιά καλησπέρα και από μένα.
Εγώ απ ότι είδα λιγο στην παρέα μας πρέπει να είμαι ο πιο αρχάριος δεν έχω μεγάλη εμπειρία (σχεδόν καθόλου θα έλεγα) Αλλά παρότι αντικαπνιστης με ενθουσιάζουν πολύ τα πούρα όπως και ο ναργιλές και θέλω να ξεκινήσω να δοκιμάζω και να κάνω σιγά σιγά μια καλή συλλογή.
There are no bad cigars, only better ones...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8970
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Καλησπέρα

Δημοσίευση από Τάκης »

καλώς μας βρήκες Tsapaspan, κι μεις όπως όλοι στην αρχή κάποτε υπήρξαμε αρχάριοι
αν ο ενθουσιασμός σου μείνει on, σε λίγο καιρό θ' αρχίσεις να μπαίνεις στα στάδια μύησης του γαλάζιου καπνού
εδώ θα βρεις απαντήσεις αν όχι για όλα, τουλάχιστον για τα περισσότερα που αφορούν το όμορφο ταξίδι του πούρου
καλή διαμονή
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Tsapaspan
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Σεπ 24, 2018 8:56 pm

Re: Καλημέρα Cigarsforum.gr

Δημοσίευση από Tsapaspan »

Καλημέρα κύριοι

θα ήθελα τις γνώσεις σας σχετικα με την ποιότητα των no name πούρων.
Έχω μια συγγενή με καταγωγή απο την Κούβα και περιμένω μέσα στον Οκτώμβριο να μου φέρει 25 πούρα τα οποία τα φτιάχνει ο πατέρας της με τον αδερφό του. Θα ήθελα να ξέρω ποιά είναι εκείνα τα σημεία τόσο οπτικά όσο και γευστικά που θα πρεπεί να προσέξω για να καταλάβω αν είναι ενα καλό πουρο.

επίσης θα ήθελα να με βοηθήσετε να επιλεξω εναν αξιολογο υγραντύρα για αρχή, μερικοί που βρήκα εγώ online είναι οι εξής:
1)https://www.cigarsgalaxy.gr/index.php?r ... ct_id=1753
2)https://www.miamis.gr/product/4502/ygra ... 5255bkawe-

Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο.
There are no bad cigars, only better ones...
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Καλησπέρα

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Καλησπέρα και Καλώς ήρθες Tsapaspan.
...Μιας και είσαι καινούριος όπως λες και ίσως να μην έχεις κατασταλάξει ακόμα στο πόσα πούρα θες να διατηρείς μια απλή και οικονομική λύση θα βρεις στο παρακάτω άρθρο που δημοσιεύτηκε στο forum viewtopic.php?f=43&t=961

Συγκεκριμένα ένα βαζο(jar) 2 λίτρων χωράει χονδρικά καμιά 20-24 πούρα με ενα υγραντικο φακελάκι Boveda οπως θα διαβασεις στο αρθρο...Νομιζω είναι η ιδανική λύση για κάποιον που ξεκινάει να αποθηκεύει λίγα πούρα

Αν σώνει και ντε θες να αγοράσεις κάποιον υγραντηρα για το αισθητικο κομμάτι κυρίως ,να υπολογίζεις ότι ο υγραντηρας πρέπει να χωράει την διπλάσια ποσότητα πουρων που θες να βάλεις...για 25 πχ πούρα...υγραντηρας με χωρητικότητα 40-50...Οι περισσότεροι θα σου πουν το ίδιο...ότι οι υγραντηρας και κυρίως αυτοί των 20-100 πουρων είναι πεταμένα λεφτά γιατί είναι κινεζικοι...οπότε για λίγα πούρα η πρόταση είναι γυάλινο βάζο που κλείνει αεροστεγώς...
These users thanked the author Mixalis81 for the post:
Tsapaspan
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Καλησπέρα

Δημοσίευση από alexandros »

καλως ηρθες και καλη διαμονη

στο θεμα υγραντηρα. να μην δωσεις 40-45 ε γιαυτα τα ξυλινα κουτια
να παρεις ενα βαζο γυαλινο και να ξεκινησεις με αυτο
στην πορεια βλεπεις τι θα κανεις
με τα 40ε ρεστα μπορεις να αγορασεις μερικα πουρα για να καπνισεις

οσο αφορα τα πουρα απο την κουβα
δεν υπαρχει κατι να σου πουμε που πρεπει να προσεξεις
για να καταλαβεις εαν ειναι καλα ή οχι
ο μονος τροπος ειναι να τα καπνισεις
εχει τυχει να καπνισω πουρα του 1$ και να ειναι πολυ καλυτερα απο μερικα επωνυμα ...

τελευταιο ηταν ενα φοχιμπα που το καπνισα σε ενα ψαρεμα μαζι με τον σουλεημαν και παραμιλαγα ολη την ωρα για το ποσο καλο ηταν συγκριτικα με το ποσο ασχημο ηταν οταν το εβλεπες ... :lol:


πες μας και το ονοματακι σου εαν θελεις
These users thanked the author alexandros for the post (total 2):
suleygiannisAssos
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Tsapaspan
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Σεπ 24, 2018 8:56 pm

Re: Καλησπέρα

Δημοσίευση από Tsapaspan »

Παιδία ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.
Το όνομα μου είναι Παναγιώτησ.
Τελικά νομίζω θα καταλήξω στο γυάλινο βάζο σαν πρώτο μου humidor...στην πορεία βλέπουμε πως θα πάει και πράττουμε ανάλογα.
Θα ακολούθησω φυσικά και την συμβουλή του Αλέξανδρου και θα αγορασώ με τα λεφτά που θα έδινα για έναν υγραντήρα της πλάκας μερικά πουρα για να αρχίσω το ταξίδι του Μπλέ Καπνού. :D :D
There are no bad cigars, only better ones...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Καλησπέρα

Δημοσίευση από Fairlight »

Και πολύ καλά θα κάνεις ;)
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Νέων Μελών”