Καλησπέρα - Απορίες αρχάριου

νέοι φίλοι μας ελάτε εδώ να συστηθούμε
Άβαταρ μέλους
Dubio
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Αύγ 19, 2020 8:11 pm

Καλησπέρα - Απορίες αρχάριου

Δημοσίευση από Dubio »

Καλησπέρα στην παρέα! Είμαι ο Δημήτρης είμαι 32 χρονών από Θεσσαλονίκη. Για να είμαι ειλικρινής τα πούρα πάντα μου άρεσαν, αλλά δεν είχα ανακαλύψει ο ίδιος το βάθος και την ποιότητα που έχουν και μπορούν να προσφέρουν, ώσπου ένα ταξίδι στην Λατινική Αμερική με έκανε να το δω πιο σοβαρά και να αρχίσω να ασχολούμαι παραπάνω..Η αφορμή μου ήταν ένας ιδιοκτήτης καπνοπωλείου, μεγάλης ηλικίας, στην μακρινή Καρταχένα της Κολομβίας, ο οποίος κατά την επίσκεψή μου στο καπνοπωλείο του και αφού αγόρασα μερικά δώρα για εμένα και συγγενείς, με εξέπληξε δίνοντας μου να δοκιμάσω ένα πούρο τοπικό, δικής τους παρασκευής μαζί με ρούμι Dictador. Εκεί ήταν η πρώτη φορά που οι γεύσεις και τα αρώματα με εντυπωσίασαν και είπα να το ψάξω παραπάνω με τα πούρα..Επέστρεψα λοιπόν από το ταξίδι με αρκετά πούρα, εκ των οποίων κάποια κάποια τα δώρισα σε φίλους και συγγενείς και τα περισσότερα τα κάπνισα.
Ως νέος στο "άθλημα", Σας καλοσωρίζω και θα παρακολουθώ συχνά πλέον το φόρουμ γιατί από τα threads εντοπίζω γνώσεις και εμπειρία από πολλά μέλη που νομίζω θα βοηθήσουν αρκετά σε ζητήματα και απορίες μου!
Αναφορικά με τις απορίες μου, μου κάνανε δώρο τον υγραντήρα που φαίνεται στη φώτο. Τα πούρα που βλέπετε είναι ότι απέμεινε από το ταξίδι.. :D
Ωστόσο με προβληματίζει η συμπεριφορά του υγραντήρα. Η υγρασία του παίζει συχνά. Μια ανεβαίνει μια κατεβαίνει, με αποτέλεσμα να κυμαίνεται μεταξύ 65 και 75-79%. Τα πούρα επίσης δεν καταλαβαίνω λόγω της απειρίας εάν έχουν πάθει ζημιά ή όχι.. εμφανίζουν στην κεφαλή του πούρου ένα άσπρο χνούδι το οποίο με το σκούπισμα φεύγει. Για αποθήκευση και συντήρηση στο μέλλον, να κρατήσω τον υγραντήρα και να τον χρησιμοποιώ ή να πάω σε μια λύση με jar και boveda που είδα σε σχετικό thread για τα υπάρχοντα και τα νέα πούρα που θέλω να αγοράσω; Παρεμπιπτόντως, καλοδεχούμενες όλες οι προτάσεις αγορά 2-3 πούρων. ;) Θα παρακολουθώ πλέον και το mass tasting του μήνα που φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα πρόκληση και διαδικασία για το φόρουμ! Καλώς Σας βρήκα λοιπόν!
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Firecigar
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 07, 2020 7:55 pm

Re: Καλησπέρα-Απορίες αρχάριου

Δημοσίευση από Firecigar »

Καλησπέρα φίλε Δημήτρη και καλός ήρθες στην μεγάλη παρέα μας.Είσαι τυχερός που ξεκίνησες με τέτοια ωραία εμπειρία την πόρτα του τι έτσι πούρο και γεύσεις 😁Όσο για τις απορίες σου θα σου απαντήσουν σύντομα κάποιοι πολύ πιο έμπειροι από εμένα 😉Καλορίζικος και ο υγράντηρας είναι ότι πρέπει για αρχή 😁Τώρα εγώ θα σ πρότεινα να αγοράσεις ένα OLIVA, Partagas mille fluer, montecristo no.4, και hoyo de monterrey. 😉🔥
Ρουφάμε και τα λέμε 😜🥃🚬
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Καλησπέρα-Απορίες αρχάριου

Δημοσίευση από nikos doc »

Καλησπέρα Δημήτρη.
Να σε καλώς ορίσω στο forum, ως είθισται , και όχι το ανάποδο....
Πολύ ενδιαφέρουσα η αρχή της πορείας σου στο κόσμο των πούρων. Εύχομαι να έχει καλή συνέχεια και να σε βοηθήσουμε στο όμορφο ταξίδι που κάνουμε όλοι μας.
Τα thread μας είναι γεμάτα γνώση και εμπειρία , δεν χρειάζεται πολύ προσπάθεια για να το εντοπίσεις. Διάβασμα θέλει και όρεξη για δοκιμές.
Από βοήθεια και υποστήριξη θα βρεις όση θες, αν και οι πιο πολλές σου απορίες είναι ήδη καλυμμένες στα γραφόμενα του οίκου μας.

Οι υγραντήρες στους οποίους αναφέρεσαι, είναι διάσημοι για τα πάνω και τα κάτω στην υγρασία τους. Φταίει συνήθως η κατασκευή τους, καθώς και η ποιότητα των υγρομέτρων που χρησιμοποιούν. Από την εμπειρία μου θα σου πω, πως όσο πιο γεμάτοι τόσο το καλύτερο. Τα jars είναι πολύ πιο ασφαλής λύση.

Προτάσεις, χωρίς να γνωρίσω τις προτιμήσεις και το backround σου, δεν τολμώ να σου κάνω. Ο καθένας μας είναι ξεχωριστός γευστικά.
Σε πρώτη φάση, θα σου έλεγα να πάρεις ότι σου αρέσει στο μάτι. Μπες σε ένα κατάστημα, δες, μύρισε, ζούληξε και αγόρασε ότι σου κάνει κλικ.

Τέλος το mass, είναι πραγματικά, μια διαδικασία που ανοίγει τους ορίζοντες όλων μας. Δεν είναι πρόκληση για το forum, ούτε διαγωνισμός. Μέσω αυτού καπνίζουμε, όλοι πούρα που ίσως υπό άλλες συνθήκες να μην τα επιλέγαμε, και μαζεύουμε τις απόψεις μας σε ένα thread.
Αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι του forum από τα γεννοφάσκια του.

Καλώς ήρθες και πάλι, εύχομαι να μείνεις κοντά μας και να συμμετέχεις ενεργά στην κοινότητα.
These users thanked the author nikos doc for the post (total 2):
ΤάκηςDubio
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Καλησπέρα-Απορίες αρχάριου

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Δημήτρη καλώς ήρθες στην παρέα μας η συνταγή είναι μια
Κάπνιζε Διάβαζε
Διάβαζε Κάπνιζε
Όλα τα άλλα έρχονται πάντα από μόνα τους
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8970
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Καλησπέρα-Απορίες αρχάριου

Δημοσίευση από Τάκης »

Dubio καλώς ήρθες στο cigarsforum.gr
δεν έχω να προσθέσω το παραμικρό σ' αυτά που σου έγραψε ο Nikos doc
εύχομαι καλή διαμονή και ελπίζω να συμμετέχεις στα δρώμενα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Dubio
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Dubio
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Αύγ 19, 2020 8:11 pm

Re: Καλησπέρα-Απορίες αρχάριου

Δημοσίευση από Dubio »

nikos doc έγραψε:
Πέμ Αύγ 20, 2020 4:43 pm
Καλησπέρα Δημήτρη.
Να σε καλώς ορίσω στο forum, ως είθισται , και όχι το ανάποδο....
Πολύ ενδιαφέρουσα η αρχή της πορείας σου στο κόσμο των πούρων. Εύχομαι να έχει καλή συνέχεια και να σε βοηθήσουμε στο όμορφο ταξίδι που κάνουμε όλοι μας.
Τα thread μας είναι γεμάτα γνώση και εμπειρία , δεν χρειάζεται πολύ προσπάθεια για να το εντοπίσεις. Διάβασμα θέλει και όρεξη για δοκιμές.
Από βοήθεια και υποστήριξη θα βρεις όση θες, αν και οι πιο πολλές σου απορίες είναι ήδη καλυμμένες στα γραφόμενα του οίκου μας.

Οι υγραντήρες στους οποίους αναφέρεσαι, είναι διάσημοι για τα πάνω και τα κάτω στην υγρασία τους. Φταίει συνήθως η κατασκευή τους, καθώς και η ποιότητα των υγρομέτρων που χρησιμοποιούν. Από την εμπειρία μου θα σου πω, πως όσο πιο γεμάτοι τόσο το καλύτερο. Τα jars είναι πολύ πιο ασφαλής λύση.

Προτάσεις, χωρίς να γνωρίσω τις προτιμήσεις και το backround σου, δεν τολμώ να σου κάνω. Ο καθένας μας είναι ξεχωριστός γευστικά.
Σε πρώτη φάση, θα σου έλεγα να πάρεις ότι σου αρέσει στο μάτι. Μπες σε ένα κατάστημα, δες, μύρισε, ζούληξε και αγόρασε ότι σου κάνει κλικ.

Τέλος το mass, είναι πραγματικά, μια διαδικασία που ανοίγει τους ορίζοντες όλων μας. Δεν είναι πρόκληση για το forum, ούτε διαγωνισμός. Μέσω αυτού καπνίζουμε, όλοι πούρα που ίσως υπό άλλες συνθήκες να μην τα επιλέγαμε, και μαζεύουμε τις απόψεις μας σε ένα thread.
Αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι του forum από τα γεννοφάσκια του.

Καλώς ήρθες και πάλι, εύχομαι να μείνεις κοντά μας και να συμμετέχεις ενεργά στην κοινότητα.

Από σχετικό thread για τα jars, πείστηκα και εγώ και προσανατολίζομαι να δοκιμάσω τη λύση jar και να αφήσω για backup τον υποφαινόμενο υγραντήρα για την δεύτερη παρτίδα πούρων, μόλις γεμίσει το jar. Επίσης, σκέφτηκα πρόχειρα, μήπως αφαιρούσα το σφουγγαράκι που έχει και έβαζα boveda και πετύχω έτσι να σταθεροποιήσω τελικώς την υγρασία του. Αλλά αναμένω απόψεις ειδικότερων επί της σκέψης μου αυτής..

Όσον αφορά το mass, οφείλω να διευκρινίσω ότι εννοούσα, προσωπικά, γευστική και καπνιστική "πρόκληση". Παράλειψη μου, την οποία και διορθώνω. Δεν το εννοώ σαν διαγωνισμό, το αντίθετο, μου φαίνεται άκρως εποικοδομητική διαδικασία για νέα μέλη όπως εμένα..

Για τις προτάσεις πούρων, το κατανοώ, και αφουγκράζομαι τις συμβουλές Σας, απλά προσπάθησα να "υποκλέψω" (:lol:) γούστα και εμπειρίες πιο έμπειρων μελών.
These users thanked the author Dubio for the post:
nikos doc
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Καλησπέρα-Απορίες αρχάριου

Δημοσίευση από suleygiannis »

Dubio καλώς όρισες. Ότι ρωτάς έχει απαντηθεί. Αν διαβάσεις λίγο θα δεις τις απόψεις του καθενός.
Ερώτηση : τι είναι αυτό το πλαστικό ποτήρι μέσα στον υγραντηρα;
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Dubio
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Dubio
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Αύγ 19, 2020 8:11 pm

Re: Καλησπέρα-Απορίες αρχάριου

Δημοσίευση από Dubio »

suleygiannis έγραψε:
Πέμ Αύγ 20, 2020 8:04 pm
Dubio καλώς όρισες. Ότι ρωτάς έχει απαντηθεί. Αν διαβάσεις λίγο θα δεις τις απόψεις του καθενός.
Ερώτηση : τι είναι αυτό το πλαστικό ποτήρι μέσα στον υγραντηρα;
Το σφουγγαράκι παρόλο που δεν το έβρεχα πολύ, για κάποιο λόγο πέταγε υγρά. Γι'αυτό και το έβαλα στο ποτηράκι πρόχειρα για να παρακολουθώ αν πετάει νερά ή αν απορροφάται το νερό (απιονισμένο). Όταν βλέπω ότι πέφτει η υγρασία είναι στεγνό το σφουγγάρι και το ξαναβρέχω για να έρθει στα ίσια του, παρατηρώντας το υγρασιόμετρο.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8970
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Καλησπέρα-Απορίες αρχάριου

Δημοσίευση από Τάκης »

Δημήτρη δεν χρειάζεται να κάνεις παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο post
These users thanked the author Τάκης for the post:
Dubio
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Καλησπέρα-Απορίες αρχάριου

Δημοσίευση από suleygiannis »

@Dubio συμβουλές :
Πετα το σφουγγάρι στα σκουπίδια. Μην ξανασχοληθεις με τις ενδείξεις του υγρασιομετρου. Γέμισε τον υγραντηρα πούρα.
Από εκεί και πέρα υπάρχουν άπειρα θρεντ που θα σε κατατοπισουν στο φόρουμ.
Αν τους ρίξεις μια ματιά θα σου λυθούν οι απορίες
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Νέων Μελών”