Ερώτηση από νέο καπνιστή πούρων

νέοι φίλοι μας ελάτε εδώ να συστηθούμε
Άβαταρ μέλους
panoramixgr
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 1:10 am

Ερώτηση από νέο καπνιστή πούρων

Δημοσίευση από panoramixgr »

Καλησπέρα,

Είμαι νέος στην ομάδα και ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

Είμαι καπνιστής και θέλω να ξεκινήσω το κάπνισμα πούρων. Έχω καποια μικρή εμπειρία στο θέμα αλλα ήμουν μικρός και η τεχνική μου ήταν εντελώς λάθος οπότε δεν ήταν ικανοποιητικό το αποτέλεσμα.

Θα ήθελα μερικές συμβουλές για την αγορά ενός δείγματος απο διάφορα πούρα για να δω πιο μου ταιριάζει καλύτερα.

Θα με ενδιέφερε περισσότερο κάτι εκτός Κούβας. Είχα δοκιμάσει κάποτε ενα πούρο απο την Δομινικανή Δημοκρατία και το λάτρεψα. Δυστυχώς όμως δεν συγκράτησα την ετικέτα. Νομίζω οτι το wrapper ήταν Γερμανικό αλλα μπορεί να κάνω και λάθος.

Ακόμα καλύτερα θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο κλαμπ πούρων το οποίο με μια συνδρομή να στέλνει μηνιαΐως πούρα για δοκιμή. Γνωρίζω οτι υπάρχει στο εξωτερικό αλλα στην Ελλάδα δεν εχω βρει κάτι παρόμοιο.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Ερώτηση από νέο καπνιστή πούρων

Δημοσίευση από Τάκης »

panoramix καλώς ήρθες στο cigarsforum.gr
σαν νέο μέλος της κοινότητας αν θες μπορείς να μας συστηθείς και να μας πεις 2-3 πράγματα για σένα
είναι κάτι που συνηθίζεται, γι' αυτό υπάρχει και η ενότητα "Γνωριμία Νέων Μελών"

σ' αυτό που ρωτάς δεν υπάρχει preset απάντηση, καθένας από εδώ μέσα θα σου προτείνει κι ένα σετ διαφορετικά πούρα
θα σου απαντήσω λοιπόν με αυτό που είχα γράψει και σε άλλο νέο φίλο που έκανε την ίδια ερώτηση:

ψάξε, πειραματίσου, εξερεύνα, ξεκινώντας σιγά-σιγά με δύο στικ από κάθε πούρο
δοκιμάζεις τα πάντα και σημειώνεις 2-3 πράγματα που σου αφήνει σαν εντύπωση το κάθε ένα από αυτά
έτσι θα αρχίσεις να αποκτάς μια εικόνα και σιγά-σιγά θα χτίσεις το δικό σου γευστικό προφίλ
καθορίζοντας εσύ ο ίδιος με αυτό τον τρόπο το γούστο σου

αυτός είναι ο δρόμος, ανεξάρτητα από το όποιο budget διαθέτει κανείς καθώς ξεκινάει αυτό το όμορφο ταξίδι
άλλωστε η περίοδος της αναζήτησης είναι από τις πιο ωραίες στην πορεία ενός πουροκαπνιστή-aficionado
αφού όλα έχουν το μαγικό άγγιγμα, τον ενθουσιασμό, και τη μυητική αποκάλυψη της "πρώτης φοράς"

επιβοηθητικά, μιας και ρωτάς για non cubans, στο link αυτό θα βρεις τεσταρισμένα 509 διαφορετικά non πούρα:
http://cigarsforum.gr/viewforum.php?f=31
διάβασε και ίσως βρεις μέσα κάποια στοιχεία που μπορεί να κεντρίσουν το ενδιαφέρον σου

αντίστοιχα στα κουβανέζικα, υπάρχει τεράστια βιβλιοθήκη από την οποία μπορείς να πάρεις πολλά ερεθίσματα:
http://cigarsforum.gr/viewforum.php?f=30

όρεξη να έχεις ;)

αυτά από μένα και καλή διαμονή (δεν υπάρχει τέτοιο club που ρωτάς)
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
JuniorFirecigarsuleygiannisΣτάθηςalexandrosAssos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Firecigar
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 07, 2020 7:55 pm

Re: Ερώτηση από νέο καπνιστή πούρων

Δημοσίευση από Firecigar »

Καλώς ήρθες στην παρέα φίλε μου. Σύμφωνω με τον προλαλησαντα σε όλα. και εγώ το τελευταίο διάστημα έχω ξεκινήσει πιο εντατικά να δοκιμάζω διαφορετικα πούρα παλιά έκανα πιο αραιά και είναι η καλύτερη περίοδος αυτή. Τώρα όσο για το πούρο που είχες καπνίσει από αγιο Δομίνικο οι μάρκες που έρχονται Ελλάδα είναι λίγες με τις πιο γνωστά La Aurora, Davidoff, Santiago, principes κλτπ.αυτές είναι οι πιο γνωστές ψάξε σε ίντερνετικα καταστήματα πούρων να δεις πιο μπορεί να είναι καθώς έχουν και φωτογραφίες.Καλό είναι να ξεκινήσεις με μικρά πούρα σε δαχτυλίδι τύπου panetela κτλπ και μετά σε πιο μεγάλα όπως να κάνεις non πουρα όπως θες και εσύ και πιο μετά λόγω εμπειρίας να πας και σε Cuban. Εγώ έτσι κάνω και νομίζω ότι αξίζει.Καλά αναμματα😁👌
Ρουφάμε και τα λέμε 😜🥃🚬
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Ερώτηση από νέο καπνιστή πούρων

Δημοσίευση από Τάκης »

Firecigar έγραψε:
Παρ Ιουν 19, 2020 12:40 am
Καλό είναι να ξεκινήσεις με μικρά πούρα σε δαχτυλίδι τύπου panetela κτλπ...
αν εννοείς cigarrillos, club, puritos κλπ. είναι ό,τι χειρότερο για να αρχίσει κανείς το ταξίδι του στον κόσμο των πούρων
βασικά όλα αυτά ΔΕΝ είναι κατά καμία έννοια πούρα, αλλά κάτι σαν τσιγάρο, φτιαγμένα στη μηχανή με τρίμματα καπνού
οι μόνες χειροποίητες panetelas (SF αμφότερες) που έρχονται Ελλάδα είναι Rafael Gonzalez & Quintero, όχι κι ότι καλύτερο για ξεκίνημα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
JazzmansuleygiannisSvenskχεντυ κοντου
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Ερώτηση από νέο καπνιστή πούρων

Δημοσίευση από Greekos »

Ο Τάκης νομίζω κάλυψε με τις απαντήσεις του την ερώτηση.

Θα συμπλήρωνα ότι
Μπορείς να κάνεις μόνο σου αυτό που θα σου προσέφερε το club κ να ανατρέξεις εκτός από τα νήματα που σου επισήμανε ο Τάκης κ στα πούρα του μήνα.

Ισως ξεκινήσεις από το τρέχον κ να έβλεπες ποια πούρα σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον κ είναι κ στο μπάτζετ σου κ ξεκινάς αν θες να έχεις ένα μπουσουλα. Όλα έχουν μπει εκεί από διαφορετικά μέλη κ αντικατοπτρίζουν πολλές γευστικές παλέτες, βιτόλες κ brands. Δεν έχει πολλά Non αλλά δεν χρειάζεται να ψηθεί κανείς με νον για να κάνει μεταπτυχιακό με κουβανέζικα.
Αρκετοί από εμας εδώ μπήκαν στο παιχνίδι από Κούβα μεριά κ πολλές φορές η τιμή δεν είναι διαφορετική πολύ.
Οπότε σου προτείνω να μην έχεις καταναγκαστικά ένα πλάνο για το πώς θα πας από το ένα πούρο στο άλλο.

Διάβαζεις, παίρνεις (ότι μπορείς), δοκιμάζεις, σημειώνεις κ μιλάς και ρωτάς ότι θες εδώ.

Καλή συνέχεια στο ταξίδι κ καλή διαμονή
These users thanked the author Greekos for the post (total 6):
ΤάκηςsuleygiannisSvenskFirecigarΣτάθηςχεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
Firecigar
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 07, 2020 7:55 pm

Re: Ερώτηση από νέο καπνιστή πούρων

Δημοσίευση από Firecigar »

Τάκης έγραψε:
Παρ Ιουν 19, 2020 7:34 am
Firecigar έγραψε:
Παρ Ιουν 19, 2020 12:40 am
Καλό είναι να ξεκινήσεις με μικρά πούρα σε δαχτυλίδι τύπου panetela κτλπ...
αν εννοείς cigarrillos, club, puritos κλπ. είναι ό,τι χειρότερο για να αρχίσει κανείς το ταξίδι του στον κόσμο των πούρων
βασικά όλα αυτά ΔΕΝ είναι κατά καμία έννοια πούρα, αλλά κάτι σαν τσιγάρο, φτιαγμένα στη μηχανή με τρίμματα καπνού
οι μόνες χειροποίητες panetelas (SF αμφότερες) που έρχονται Ελλάδα είναι Rafael Gonzalez & Quintero, όχι κι ότι καλύτερο για ξεκίνημα

Δεν μίλησα για cigarillos γτ δεν είναι πούρα είπα συγκεκριμένα για μικρο δαχτυλίδι όπως panetelas η petit Corona. Επισεις ωραία επιλογή κατεμε θα ήταν και τα Toscano πολύ τίμια για αρχή ώστε να μην του κάτσει βαρύ το μέγεθος και σε διαστάσεις και σε ένταση.Υπάρχουν αξιοπρέπεις πούρα σε αυτή τη κατηγορία και σε χαμηλές τιμές. Είμαι τις απόψεις να ξεκινάς από τα χαμηλά και μετά στα πιο βαριά σε θέμα γεύσης διαστάσεις ποιότητας και τιμής ώστε να έχεις την εμπειρία μετά να καταλάβεις το καλό η όχι αλλά όπως το βλέπει ο καθένας είναι υποκειμενικό.😁
Ρουφάμε και τα λέμε 😜🥃🚬
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Ερώτηση από νέο καπνιστή πούρων

Δημοσίευση από Jazzman »

Panoramix καλημέρα και καλώς ήρθες.

Ο κόσμος του πούρου είναι τεράστιος και όμορφος, ευτυχώς για όλους μας υπάρχει το συγκεκριμένο forum και η εκπληκτική βιβλιοθήκη του που μπορεί να λύσει απορίες, να εμπλουτίσει γνώσεις και να δώσει κατεύθυνση στην πυξίδα σου, αν αυτό πράγματι το χρειάζεσαι.

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις χωρίς περιορισμούς ή άγχος σε ότι έχει να κάνει μεγέθη, μάρκες, καταγωγές κτλ. Το Κουβανέζικο πούρο δεν είναι ένα έπαθλο που θα το κερδίσεις καπνίζοντας καραβιές από μικρά short-filler. Ξεκίνα ψάχνοντας και δοκιμάζοντας ότι τραβάει την προσοχή σου. Μόνο τότε θα μπορέσεις να διαμορφώσεις άποψη για τα προσωπικά σου γούστα. Οι επιλογές σου σε μεγάλο βαθμό θα επηρεαστούν από το πορτοφόλι σου αλλά πέρα από αυτό θα σου έλεγα πως sky is the limit και πέσε βουρ στον πατσά.

Η συμμετοχή σου στα δρώμενα του forum θα εμπλουτίσει οργανικά τόσο τις γνώσεις όσο και τη συλλογή σου αφού με τη συμμετοχή στο mass tasting κάθε μήνα θα έχεις την ευκαιρία να δοκιμάσεις κάτι εντελώς διαφορετικό, να ανταλλάξεις απόψεις και ενδεχομένως να αγοράσεις και κάτι που δεν είχες σκεφτεί.

Καλή διαμονή και ελπίζω να ακούσουμε νέα σου σύντομα.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 6):
ΣτάθηςJuniorΤάκηςPetranSvenskalexandros
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Ερώτηση από νέο καπνιστή πούρων

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Καλώς όρισες στην παρέα μας η τακτική είναι μια
Διάβαζε - κάπνιζε
Κάπνιζε - διάβαζε
Όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν από μόνα τους
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 6):
suleygiannisΤάκηςJazzmanPetranSvenskkonstadinos23
Άβαταρ μέλους
panoramixgr
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 1:10 am

Re: Ερώτηση από νέο καπνιστή πούρων

Δημοσίευση από panoramixgr »

Καλησπερα και ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.

Τα πουρα που σταθερα καπνιζα και δεν τα βρισκω πλεον ειναι τα Μοods.

Γνωριζω οτι υπαρχουν και πουρακια αλλα υπηρχαν και ατομικα πουρα.

Προφανως και δεν ειναι κατι ιδιαιτερο απλα θα ηθελα να το αναφερω σαν πληροφορια.

Θα ξεκινησω συντομα τις δοκιμες με διαφορες κατηγοριες πουρων.

Ειναι απαραιτητο να αγορασω, σε αυτη την φαση, θηκη, υγραντηρα και αναπτηρα με βουτανιο?
These users thanked the author panoramixgr for the post:
Firecigar
Άβαταρ μέλους
Firecigar
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 07, 2020 7:55 pm

Re: Ερώτηση από νέο καπνιστή πούρων

Δημοσίευση από Firecigar »

Τα moods δεν είναι πούρα αν εννοείς την κασετίνα με τα μικρά cigarillos.Γευστικα πάντως και πασίγνωστα αλλα...
Τώρα για αρχή σίγουρα θες αναπτήρα και κόφτη κατά προτίμηση δικιά μου που κόβει το πούρο σε σχήμα V.. Τώρα υγράντηρα αν θες να διάθεσης λεφτά και είσαι σίγουρος για το άθλημα πάρε κάποιον ώστε να μπεις σωστά σε όλη την διαδικασία😁
Ρουφάμε και τα λέμε 😜🥃🚬
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Νέων Μελών”