Άρτι αφιχθείς

νέοι φίλοι μας ελάτε εδώ να συστηθούμε
Άβαταρ μέλους
axaros
New users
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 28, 2019 6:24 pm

Re: Άρτι αφιχθείς

Δημοσίευση από axaros »

Γεια σου Αλέξανδρε !
Σας ακούω όλους "loud and clear" που λένε ...
Θα ακολουθήσω τις οδηγίες όλων σας και θα αρχίσω και να κρατάω και σημειώσεις με το ιστορικό.
Πάντως ξεκινώντας, αγοράζω συνειδητά, τα όποια κομμάτια. Καταλήγω ότι έχω διαβάσει στα πλαίσια του εφικτού πριν αλλά (για την ώρα) δεν έχει ανοίξει ακόμη αυτή η πόρτα αυτών των "νοτών" που γεύεστε σχεδόν όλοι εδώ μέσα και υποβόσκουν στο παρασκήνιο της διαδικασίας συνήθως ...
Yes ... there is absolutely a vegetarian option :
You can F$%& off !!
Άβαταρ μέλους
Rottcigar
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 01, 2019 3:51 pm

Re: Άρτι αφιχθείς

Δημοσίευση από Rottcigar »

Κατ αρχην καλως όρισες!
Δεν ξερω αν θα σε καλυψει μερικως η απαντηση μου στο ερωτημα που εθεσες παραπανω αλλα ειπα να γραψω δυο λογια ως αρχαριος και εντελως καινουργιος στο χωρο του πουρου και μη καπνιστης τσιγαρου.
Ξεκινησα αγοραζοντας αυτα που επετρεπαν τα οικονομικα μου και δοκιμαζοντας διαφορετικες μαρκες.
Προσωπικα εστιασα μονο στα Κουβανεζικα και οταν καποιο μου εκανε κλικ να το δοκιμασω αν ηταν εξω απο τις οικονομικες μου δυνατοτητες μαζευα χρηματα για να το αγορασω και να το δοκιμασω.
Σχεδον 6 μηνες μετα ακομα δεν στοκαρω πουρα αλλα αγοραζω απο καταστημα αυτα που θελω να καπνισω.
Παρ ολα αυτα εχω κατασταλαξει προς το παρον σε 4-5 μαρκες που μου αρεσουν ως γευσεις και σιγα σιγα αρχιζω να ανακαλυπτω και τα αρωματα τους. Για να "απομνημονευω" γευσεις και αρωματα φροντιζω να απολαμβανω το πουρο οταν εχω χρονο και διαθεση και δεν καπνιζω για να συνοδευσω ενα ποτο ή ενα καφε. Στην αρχη κι εμενα μου φαινοταν δυσνοητα αυτα που εγραφαν οι πρυτανεις του forum αλλα με λιγη προσπαθεια και πολλες δοκιμες αρχιζω να τους καταλαβαινω καλυτερα.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα βρεις ειδικους προθυμους να λυσουν καθε απορια σου - οπως εκαναν και με εμενα- και να σε βοηθησουν σε οτι χρειαστεις.
Καλως ηρθες και παλι!
Άβαταρ μέλους
axaros
New users
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 28, 2019 6:24 pm

Re: Άρτι αφιχθείς

Δημοσίευση από axaros »

Γειά σου φίλε Rottcigar !
Σε ευχαριστώ και εσένα για το καλωσόρισμα και τις συμβουλές σου !
Πάνω κάτω τον ίδιο δρόμο με σένα βαδίζω ... Εννοώ ότι αμφιβάλλω ότι κάποιος θα ξεκινούσε το πούρο,
επιλλέγοντας (τουλάχιστον συνειδητά) non-Cuban. Το ξέρω ότι δεν υπάρχει manual σε αυτό το ταξίδι και ούτε δογματική άποψη.
Η επιλογή και τι του αρέσει του καθενός είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα.
Απλά προσπαθώ να αποφύγω το σύνδρομο της .. ρέγγας!
Παραβολικά να πω δηλαδή ότι αν δώσεις στον αμαθή, ας πούμε χαβιάρι Beluga, προφανώς δεν θα το εκτιμήσει, αλλά και πιθανά να θεωρήσει ότι συνοδεύει εξαιρετικά την .. φασολάδα!!!! :D
Το σπορ είναι ακριβό, θέλει αφοσίωση και ακρίβεια και φυσικά όπως και όλα τα πράγματα που πραγματικά αξίζουν : γνώση!
These users thanked the author axaros for the post:
Rottcigar
Yes ... there is absolutely a vegetarian option :
You can F$%& off !!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Νέων Μελών”