Προτάσεις για pairing

ένα ταξίδι αναζήτησης του yin & yang: spirits, καφές, εδέσματα κ.α.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Προτάσεις για pairing

Δημοσίευση από suleygiannis »

Το pairing πούρου με ποτό δεν είναι καθόλου αστεία και εύκολη υπόθεση. Ο υποκειμενικός παράγοντας παίζει τον κύριο ρόλο.
Τώρα ένα ψόφιο πούρο δεν πρόκειται να αναδειχθεί με κανένα ποτό. Αντίθετα, ένα καλό πούρο μπορεί να καταστραφεί με λάθος ποτό.
Εγώ εφαρμόζω το εξής, το οποίο είναι ο μόνος ασφαλής τρόπος κατά τη γνώμη μου. Ανάβω το πούρο και στην πορεία αποφασίζω τι του ταιριάζει. Δηλαδή αν θα το συνοδεύσω με καπνιστό, φρουτώδες ή πικάντικο ουίσκι
Θεωρω παντελώς ακατάλληλο το πάντρεμα κοκτεηλ πούρου. Πάει το πούρο. Η ζάχαρη το καταστρέφει...
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
AndreasPjgeorgostDocortho
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Προτάσεις για pairing

Δημοσίευση από alexandros »

γιαννη το μοχιτο και το κουμπα λιμπρε ειναι κοκτειλ και στην κουβα ( και οχι μονο) το πινουν με τους κουβαδες οπως καπνιζουν πουρα
These users thanked the author alexandros for the post (total 2):
ΤάκηςAndreasP
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Docortho
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2022 10:39 am

Re: Προτάσεις για pairing

Δημοσίευση από Docortho »

Τον τελευταίο καιρό όλα τα Πουρα τα καπνίζω συνοδεία καφε, τσάι ή σόδα, νομίζω ότι μπορείς να αντιληφθείς καλύτερα την γεύση του πούρου, ενώ, όταν μπαίνει το αλκοόλ στην μέση το πούρο αλλάζει πολύ, από την αλλά υπάρχουν Πουρα που δεν καπνίζονται χωρίς αλκοόλ.
Η ζάχαρη επίσης αλλάζει την γεύση του πούρου, νομίζω ορισμένα Πουρα τα σκοτώνει αλλά πάλι λες και γίνονται πιο γλυκά εάν έχεις φάει κάτι γλυκό!
Αυτή τη στιγμή που γράφω καπνίζω έναν μικρό Εδμούντο και πίνω έναν καφε σχετικά γλυκό ο εδμούντος είναι σκέτο μέλι ο άτιμος!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cigar Pairings”