Project: Homebrewing 2020

ένα ταξίδι αναζήτησης του yin & yang: spirits, καφές, εδέσματα κ.α.

PROJECT: HOMEBREWING 2020

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Φεβ 24, 2020 9:47 am

1. Lager
4
10%
2. Pilsner
4
10%
3. Weissbier
9
23%
4. Pale Ale
1
3%
5. Red Ale
4
10%
6. Porter/Stout
5
13%
7. IPA
4
10%
8. Red IPA
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
9. Saison
1
3%
10. Abbey (μοναστηριακού τύπου)
8
20%
 
Σύνολο ψήφων: 40
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Project: Homebrewing 2020

Δημοσίευση από Jazzman »

Κυρίες, Κύριοι του cigarsforum.gr

Ήρθε η ώρα για μια ψηφοφορία ειδικού σκοπού. Το θέμα μας σήμερα είναι η μπύρα!

Εικόνα

Όλοι λίγο πολύ την αγαπάμε, για μερικούς είναι το ξανθό, αλκοολούχο αναψυκτικό του καλοκαιριού ενώ γι’ άλλους είναι κάτι πιο περίπλοκο, ένας κόσμος εξερεύνησης και γεύσεων.

Σε αυτή την ψηφοφορία, που θα είναι και το πρώτο βήμα του project, θα χαρτογραφήσουμε τις γευστικές προτιμήσεις του φόρουμ. Από τις παρακάτω δέκα ποικιλίες θα πρέπει να επιλέξετε τα δύο είδη μπύρας που αγαπάτε περισσότερο.

Ενδιαφέρον θα έχει να αναφερθεί ο καθένας στους λόγους που του αρέσει το κάθε είδος και κάτω από ποιες περιστάσεις το απολαμβάνει.

Το κόλπο όμως δεν τελειώνει εδώ.

Σκοπός του εγχειρήματος είναι να μοιραστούμε μεταξύ μας, όπως κάνουμε και με τα πούρα, την αγάπη για ένα artisan αντικείμενο με πλούσια γευστική παλέτα και ωραίο background. Έτσι λοιπόν, οι δύο επικρατέστερες μπύρες που θα ψηφιστούν από την κοινότητα θα αποτελέσουν κομμάτι της ετήσιας, οικιακής παραγωγής μου και θα είναι αφιερωμένες στο forum μας και ιδανικά, με την ολοκλήρωση της διαδικασίας, θα μπορούσαμε να συναντηθούμε και να πραγματοποιήσουμε γευστική δοκιμή μαζί με τα αγαπημένα μας πούρα.

Τους επόμενους μήνες, στο συγκεκριμένο χώρο θα καταγράφεται το χρονικό ζυθοποίησης.
Καθ’ όλη τη διάρκεια της διαδικασίας θα παρατίθεται φωτογραφικό υλικό καθώς και λεπτομέρειες για όλα τα βήματα που θα ακολουθήσουν.

Λήξη ψηφοφορίας Κυριακή 23 Μαρτίου

Εικόνα
These users thanked the author Jazzman for the post (total 11):
ΤάκηςharmonicaΣτάθηςDimitrisLocHAssuleygiannisχεντυ κοντουalexandrosSvenskMixalis81sigarasRigelianos
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Project: Homebrewing 2020

Δημοσίευση από Τάκης »

εύγε Βλάση, εξαιρετικό project Εικόνα

κύριοι το φόρουμ ίπταται προς άλλες σφαίρες...
μας βλέπω αρχές καλοκαιριού να κάνουμε γευσιγνωσία στις "δικές" μας μπύρες με bbq και πούρα ;)

καλή επιτυχία Jazz, θα παρακολουθούμε όλες τις φάσεις του project με μεγάλο ενδιαφέρον
(αφού πρώτα ψηφίσουμε για τις δύο "εκλεκτές" της παρέας)
η ετικέτα τα σπάει!
These users thanked the author Τάκης for the post:
Jazzman
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Project: Homebrewing 2020

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Όλε όλε όλε όλεεεεεεεεε!

Τιτανοτεράστιο το πρότζεκτ σου Βλάσση Von Brauer :D Καλή σου επιτυχία, αν και την θεωρώ δεδομένη 8-)

Καθότι αγγλοτραφής την τελευταία -σχεδόν- δεκαετία, οι ψήφοι μου θα πάνε χωρίς ιδιαίτερη σκέψη σε βρετανικά μπυρέτα

[1] IPA (India Pale Ale) - Το προσωπικό μου στανταράκι με γεμάτο σώμα και όσο το δυνατόν extra hoppyness.
[2] Stout και ίσως και Porter - Ιδανικότερη επιλογή για pairing με πούρο. Αν τις ανεβάσεις και σε vol.% πάνω από 5 θα είναι ότι καλύτερο.
These users thanked the author Tournesol for the post (total 2):
Jazzmanχεντυ κοντου
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Project: Homebrewing 2020

Δημοσίευση από Jazzman »

Ευχαριστώ Τάκη & Tournesol και οι πρώτες ψήφοι άρχισαν να πέφτουν.

Περάστε και οι υπόλοιποι χωρίς φόβο και πάθος, μπορεί να είμαστε στην καρδιά του χειμώνα αλλά τώρα προετοιμάζονται τα πολεμοφόδια του καλοκαιριού.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Project: Homebrewing 2020

Δημοσίευση από suleygiannis »

Πολύ ωραία η ετικέτα Βλάση. Τώρα είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι (κι εγώ σε αυτους) δεν ξέρουν τις διαφορές. Πχ 3-4 κατηγορίες από αυτές που είπες δεν έχω ιδέα τι είναι. Εκτός φυσικά αν μου πεις μπύρες που εισάγονται στην Ελλάδα και ανήκουν σε αυτές.
Από εκεί και πέρα, τα τελευταια χρόνια πίνω αποκλειστικά weiss και μοναστηριακές, οπότε αυτές ψηφίζω
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Jazzman
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Project: Homebrewing 2020

Δημοσίευση από Greekos »

Τρελό πρότζεκτ!

Κ εγώ σαν βρετανοτραφής τα γούστα μου στην μπύρα πάνε σε Red Ale ,κ porter/ stout
Δύο στυλ μπύρες που εκτός από μόνα τους,κ με φαγητό πάνε κ σαν back drink με ουίσκι (από όπου κ αν προέρχεται αυτό) κ εννοείται με πούρο γιατί έχουν μια γλυκόπικρη μαλτωδη γεύση.
These users thanked the author Greekos for the post:
Jazzman
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Project: Homebrewing 2020

Δημοσίευση από alexandros »

τρομερη ιδεα
αλλα πιο δυσκολη η αποφαση ακομα και απο τις 3 αγαπημενες μου μαρεβες
γιατι τις μπυρες τις ξεσκιζω απο την ανοιξη
τις πινω ολες μα ολες με μικροτερη αγαπη στις λαγκερ
πιλσνερ, βαις, αλε, πορτερ, μοναστηριακες
μεγλαη αγαπη για ολες αυτες και φυσικα παντα υπαρχουν μερικες στο ψυγειο μου
μην τυχει και ξεμεινω γιατι θα με πιασει πανικος

για την ψηφοφορια και μονο αφου πρεπει να πω 2 μπυρες θα πω τις βαις και τις παλε αλε
( γιατι μοναστηριακες εκτος μοναστηριου ειναι λιγο αστειο . αν και μονη εχουμε )
These users thanked the author alexandros for the post:
Jazzman
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Project: Homebrewing 2020

Δημοσίευση από Fairlight »

Φοβερό το project και φοβερό το poster αλλά μεταξύ μας, πρέπει να υπάρξει και limited edition με εναλλακτικές ετικέτες (μόνο οι ετικέτες, όχι η μπύρα :lol:)

Εγώ είμαι φαν των Ale, γιατί να το κρύψομεν άλλωστε? Αν το tasting γίνει καλοκαίρι ίσως να έπαιζες με Saison. Η δική μου ψήφος, all weather θα πάει σε Red Ale και IPA.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Jazzman
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Project: Homebrewing 2020

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Αν και δεν πίνω ιδιαίτερα μπύρα σε σχέση με κρασί, τσίπουρο, ρούμι και malt έχω να πω ότι όταν κάτσει η περίσταση και θέλω ή το μαγαζί το επιβάλει(πχ μπυραρια), προτιμώ να πιω IPA και μοναστηριακεςτων οποίων είμαι τρελός φαν, οπότε να και οι 2 ψήφοι!
Ταιριάζουν απόλυτα με την πλούσια γεύση που θέλω από μια μπύρα σε σχέση με τα νεροπλυματα των lager ας πούμε....
Συνοδεύουν τέλεια κρεατοφαγία κι άμα λάχει και πούρο...
Και μάλιστα ειδικά για τις μοναστηριακες έχει κάτι μπυραρες που πίνεις 2-3 με αλκοόλ 9-10 και την ακούς όμορφα :lol:
Οι Pilsner απ την άλλη είναι για όλες τις ωρες της μέρας, τις πινω πιο εύκολα εννοείται αλλα υπολείπονται σε γεύση!
Πολύ ενδιαφέρον το project σου Βλάση! ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mixalis81 την Παρ Φεβ 14, 2020 10:57 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author Mixalis81 for the post:
Jazzman
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Project: Homebrewing 2020

Δημοσίευση από harmonica »

Φανταστική ψηφοφορία και γαμώ τα πρότζεκτ όταν θα ολοκληρωθεί..
Άσχετα αν οι προτιμήσεις μου δεν συνάδουν με το αποτέλεσμα θα χαρώ πολύ να μου εξηγήσεις από κοντά τι και πως καθότι ολίγων τι,τι λίγο πολύ ασχέτως ότι έχει να κάνει με μπύρες..
Από τις λίγες και σε ποσότητα και σε ποικιλία,τις μισές ούτε καν τις θυμάμαι θα ψηφίσω Βάις σαν δεύτερη και red ale σαν πρώτη επιλογή καθότι γουστάρω τρελά τη φρουτένια και καραμελενια επιγευση.
Ελπίζω να προλάβουμε το καλοκαίρι να πιούμε το πρώτο small batch 😜😜
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cigar Pairings”