Arturo Fuente Gran Reserva Cañones Natural

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Arturo Fuente Gran Reserva Cañones Natural

Δημοσίευση από suleygiannis »

Arturo Fuente Cañones
52 x 8,5
Natural Wrapper: Cameroon Connecticut Shade
Binder: Dominican Republic
Filler: Dominican Republic Long-Filler
Κυκλοφορεί σε αυτό το ωραίο κουτί των 20 πούρων και ανήκει στη σειρά gran reserva της μπράντας.
Εικόνα
Βγαίνει σε natural και maduro. Εγώ καπνίζω το natural.
Έχω λίγο χρόνο και είπα να καπνίσω αυτό το τεράστιο πούρο, το οποίο είναι πιο χοντρό και πιο μακρύ από double corona. Κανόνι δηλαδή όπως και το όνομα του.
Όμορφο το πούρο όταν το βγάλω από το σελοφάν του.
Είναι τεράστιο και ελπίζω να μην είναι βαρετό.
Γλυκό πρε με σταφίδα, ρούμι, άχυρο και κόκκινα φρούτα. Τράβηγμα φυσικά τέλειο.
Ξεκινάει με χώμα, απαλά πιπέρια και γλυκιά ζύμη.
Μετά για λίγο είναι αρκετά πικάντικο με τσίλι, αλλά και μια γλυκιά επίγευση. Εντάξει μιλάμε για τεράστιο πούρο.
Εικόνα
Η συνέχεια έχει φρούτα όπως δαμάσκηνο, ροδάκινο και κρέμα. Έχει και μπισκότο και αρχίζει να μου αρέσει. Το σώμα του είναι ελαφρύ προς μεσαίο.
Σε μια φάση μου βγάζει λάιμ και ζάχαρη κάτι που με εκπλήσσει ευχάριστα. Το συνοδεύω με ένα εξαιρετικό ρούμι abuelo 12.
Αλλάζει πάλι. Τώρα μου έρχονται κανέλα, βανίλια, καφές, ξύλο και κάπως έτσι τελειώνει με μπισκότο και λάιμ να εμφανίζονται σποραδικά.
Σαφώς ενδιαφέρον νον, αλλά δε συγκρίνεται με τον κουβανέζικο καπνό σε καμία περίπτωση.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
AssosJazzman
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Arturo Fuente Classic Cañones Natural

Δημοσίευση από Τάκης »

Γιάννη πόση ώρα σου πήρε να το καπνίσεις..??
τα "Gran Reserva" είναι η entry (classic) σειρά των AF, (πάνω απ' τις μισές nc brands έχουν και μια σειρά GR στο χαρτοφυλάκιο τους)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Arturo Fuente Cañones Natural

Δημοσίευση από suleygiannis »

Δύο ώρες και κάτι το κάπνιζα. Δεν είχε τις τρομερές εναλλαγές αλλά δεν ήταν και βαρετό. Η τιμή του για όποιον ενδιαφέρεται ήταν 13 ευρώ από το Βέλγιο που το αγόρασα.
Επίσης, να πούμε ότι κι άλλες σειρές πλην της gran reserva κυκλοφορούν με δαχτυλίδι που γράφει gran reserva, όπως οι hemingway, chateau fuente
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Arturo Fuente”