Arturo Fuente Hemingway Best Seller

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Arturo Fuente Hemingway Best Seller

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Perfecto 55 x 114

Wrapper Cameroon
Binder Dominican
Filler Dominican

Πάνε αρκετά χρόνια από την τελευταία φορά που έχω να καπνίσω κάποιο Hemingway, θυμάμαι τα συμπαθούσα ιδιαίτερα. Δεν θυμάμαι αν έχω καπνίσει ποτέ πάλι το συγκεκριμένο. Φαντάζομαι πως ναι, σημειώσεις δεν κράταγα.

Το μικρό perfecto έχει καρά-νον pre και κρύα με γλυκό σταύλο και λίγο πιπέρι. Στο άναμμα ξεκινά με φουλ δύναμη, πολύ μαύρο πιπέρι, πολύ ξύλο, λίγο δέρμα και κάτι που φέρνει σε μοσχοκάρυδο. Σύντομα ηρεμεί, ρίχνει εντάσεις και προσθέτει και λίγο μέλι.

To πούρο πάει προς τη μέση και αλλάζει αρκετά, εντυπωσιακό για πούρο του μεγέθους του. Κερνάει lime (!) και κάτι σε μέντα ή δυόσμο, συνδυασμός mojito. Στο τελευταίο τρίτο όμως επανέρχεται στο μοτίβο του πρώτου δίνοντας πάλι πιπέρι και ξύλο. Το μόνο αρνητικό νομίζω ήταν η αρκετά κοντή του επίγευση που έρχεται σε αντίθεση με την δύναμη του πούρου.

Ωραίο μικρό, με σώμα και ουσία. Ίσως όχι για κάθε μέρα αλλά για μια στο τόσο είναι σούπερ.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 6):
ΣτάθηςΤάκηςSvenskχεντυ κοντουsigarasAssos
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Arturo Fuente Hemingway Best Seller

Δημοσίευση από Τάκης »

σχεδόν όλη η σειρά των figurados Τομ είναι εξαιρετική, τα Hemingway είναι τα Cuaba των Fuente 8-)
These users thanked the author Τάκης for the post:
Fairlight
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Arturo Fuente Hemingway Best Seller

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

γερμανικό στικ αγορασμένο πριν χρόνια μαζί με κάμποσα άλλα από τη σειρά «Hemingway»
που μπήκε στο χαρτοφυλάκιο των Arturo Fuente κάνοντας ντεμπούτο στην αγορά το 1983
καπνισμένο σε χειμωνιάτικη βόλτα στα έρημα καλοκαιρινά στέκια μου

το κοντόχοντρο Perfecto που αρχίζει από 55 ring gauge και καταλήγει σε 43 έχει γίνει σκέτο λουκούμι
στα πρώτα puffs ξεχωρίζει μια γήινη γλυκύτητα μαζί με κέδρο κι ένα άγγιγμα μελιού

ύστερα κατά σειρά εμφανίζονται μπαχαρικά, δρυς, καβουρδισμένα αμύγδαλα & φουντούκια, και νότες από εσπεριδοειδή
στα τελειώματα κι αφού πρώτα βγάλει έναν φίνο καπουτσίνο με την κρέμα του
το Best Seller ολοκληρώνει την ωραία απογευματινή φούμα με γήινες και spicy συγχορδίες

Εικόνα

παρεμπιπτόντως, ο Χέμινγουεϊ δεν κάπνιζε πούρα
αν και αγαπούσε την Κούβα και έμεινε για 22 χρόνια στη Finca Vigía, 15 μίλια από το κέντρο της Αβάνας

χάλκινο άγαλμα του EH σε φυσικό μέγεθος από τον Κουβανό γλύπτη José Villa Soberón που βρίσκεται στο μπαρ El Floridita στη Habana Vieja στην Αβάνα

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Arturo Fuente”