Cohiba Talisman LE 2017

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Cohiba Talisman LE 2017

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Canonazo Doble 154 x 54
slb 10

Το Talisman είναι η έβδομη LE κυκλοφορία της Ινδιάνας
μετά τις Piramides το 2001, τις Double Coronas το 2003, τα Sublimes το 2004
τις δεύτερες Piramides το 2006, τα 1966 το 2011, και τα Robustos Supremos το 2014
με κάποια από αυτά να είναι αστρικά πούρα που άφησαν εποχή, και κάποια απλώς «καλά»

Εικόνα

είναι παράλληλα και η πρώτη λιμιτάδα του 2017 που βγήκε στην ώρα της
αφού οι άλλες δύο (Partagas Series No.1 & Punch Regios de Punch) ακολούθησαν μέσα στον Ιανουάριο
στην επίσημη παρουσίαση του στο περσινό φεστιβάλ πάντως, απουσίαζε η ουρίτσα του γουρουνιού
χωρίς η Habanos SA να δώσει εξηγήσεις για το τι ακριβώς παίχθηκε μετά στην παραγωγή του

Εικόνα

κυκλοφόρησε το Νοέμβριο πρώτα στο Ηνωμένο Βασίλειο, κι αμέσως έγινε ανάρπαστο
ακόμα και στην Ελλάδα, εξαφανίστηκε σε μια μέρα πριν καν μπει στα ράφια
παρά την ιδιαιτέρως τσουχτερή τιμή του (67,50 € ανά στικ)
ενώ στην Αγγλία έχει φτάσει να πωλείται σήμερα 130 λίρες το τεμάχιο
λες κι είναι κάποια νέα εξελιγμένη μορφή νομίσματος στην οποία όλοι θέλουν να επενδύσουν

Εικόνα

για να δούμε όμως και τι ψάρια πιάνει, πίσω από όλο αυτό το γκλαμουράτο παραπέτασμα καπνού
και την απατηλή αχλή του νεόπλουτου κουβανέζικου μάρκετινγκ…

Εικόνα

το πρώτο -ιδιαίτερα εντυπωσιακό στοιχείο- που το χαρακτηρίζει, είναι το συμπαγές της φτιαξιάς του
χωρίς καθόλου μαλακά σημεία είναι «σκληρό» σαν ξύλο, θυμίζοντας non
κατά τα άλλα το διπλό Canonazo είναι αρκετά σκουρόχρωμο
αποπνέοντας σκοτεινά γήινα αρώματα ανακατεμένα με αιθέρια έλαια
κι ανυπομονώ να του κόψω την ουρά και να πάρω τις πρώτες κρύες τζούρες

το παραγεμισμένο 54άρι τραβάει χωρίς πρόβλημα, βγάζοντας σοκολάτα, σκούρο μέλι και μπισκότο
κεντάω κι η παράσταση αρχίζει

Εικόνα

κακάο -τη λες και σοκολάτα μπίτερ- και λευκό πιπέρι με υποδέχονται
και τζούρα τη τζούρα το τροφαντό σώμα του μαλακώνει και ζουλιέται
τουλάχιστον μέχρι εκεί που αρχίζουν τα δαχτυλίδια του

γευστικά τώρα κινείται στο τρίπτυχο καφές-κακάο-σοκολάτα
θυμίζοντας αρκετά τις LE πυραμίδες του 2006
με πινελιές κανέλας, γαρύφαλλου, μοσχοκάρυδου και πιπεριού, χτίζοντας στάχτη

Εικόνα

στο backstage διαφαίνεται μια ρωγμή όμως, και με κάνει να ρίξω την πρώτη στάχτη…

Εικόνα

Κυριακή σήμερα με ανοιξιάτικη λιακάδα και ταξιδιάρικη διάθεση, κι ας έχει χαμηλή θερμοκρασία
με τα χρώματα στο μεγάλο λιμάνι να παίζουν ένα πρώιμο summertime blues

Εικόνα

Εικόνα

το Talisman καίγεται αργά, με ξυλώδεις νύξεις και βαριά δέρματα
τώρα μου δίνει και μια νότα βανίλιας ανακατεμένη με πιπερόριζα και εσπρέσο
η καύτρα ζυγώνει σιγά-σιγά το δαχτυλίδι…

Εικόνα

το γυρίζει σε μόκα, με πολύχρωμα τσουρουφλιστά πιπέρια να συναντάνε τα πιπέρια του Glenmorangie που πίνω
νομίζω πως ήρθε η ώρα να πέσει η δεύτερη στάχτη και να βγει το πρώτο δαχτυλίδι…

Εικόνα

αλμύρες, φιστίκι, σκοτεινή γη, κακάο και πιπέρι, πιπέρι, πιπέρι
το τοπίο δεν αλλάζει, μένει ίδιο, το Cohiba συνεχίζει και τελειώνει όπως ξεκίνησε

…καλό πούρο, αλλά μέχρι εκεί, χωρίς το κάτι παραπάνω
με παλέτα περιορισμένη χωρίς τα γνωστά γρασίδια, μπισκότα, μέλια, ξηροκάρπια και μαλακά κέδρα της ινδιάνας
προσγειωμένο σε μια βαριά και σκοτεινή γήινη, κακαώδη και έντονα πιπεράτη διαδρομή
χωρίς ιδιαίτερες αλλαγές και εκλάμψεις

Εικόνα

θα αλλάξει..?? χμ… λίγο χλωμό το κόβω…
σίγουρα θα μαλακώσει, θα γίνει πιο light κι η παλέτα του ίσως ανοίξει και λίγο
αλλά δε νομίζω πως θ’ αφήσει πίσω του κάτι αξιοσημείωτο

Εικόνα

άλλο ένα Cohiba, άλλη μια λιμιτάδα
αυτό το Canonazo ήταν μάλλον για παρέλαση…

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Cohiba Talisman LE 2017

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Είναι η πρώτη φορά που καπνίζω λιμιταδα της cohiba
Το μπαρ ωραίο με πολλά αποστάγματα
Εγώ ξεκίνησα με Bowmore 12 συνέχισα με Cragganmore 12 και τελείωσα με Caol Ila 12

Κόψιμο με v cutter και στο pre έρχεται σοκολάτα και λίγο μπισκότο

Φωτιά και έρχονται μπόλικα φουντούκια για αρχή και μετά φρυγανιά, κρέμα και λίγο πιπέρι στο ρετροχαλί
Φτανοντας προς τη μέση δίνει ψωμί φρέσκο μαζί με δέρμα και χώμα...
Από εκεί και πέρα εχει κόκκινα φρούτα, καραμέλα ενω το πιπέρι γίνεται έντονο αλλά όχι ενοχλητικό
Συνεχίζει με κακάο, κέδρο και καθώς φτάνει στα δαχτυλίδια με κερνάει καφέ και ακόμα πιο πολύ πιπέρι και μια υποψία κανέλας και τελειώνει με δέρμα και κέδρο!!

Αρκετά καλό πούρο θα έλεγα αλλά δε νομίζω ότι αξιζε τα 47€
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cohiba Talisman LE 2017

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Συνεχίζω την εξερεύνηση μου σε λιμιτάδες που δεν έχω καπνίσει. Αυτή τη φορά σε λιμιτάδα του 2017, τη μοναδική που δεν είχα δοκιμάσει μέχρι χτες βράδυ. Και σαφώς πιο ακριβή από τις υπόλοιπες. Υπόσχομαι στον εαυτό μου να το κρίνω μόνο σαν πούρο και όχι από την τιμή του.
Εντυπωσιακό πούρο, πανέμορφο εμφανισιακά. Το αποκεφαλίζω. Εξαιρετικό και άνετο τράβηγμα. Μαγευτικά κρύα αρώματα. Σταφίδες, κακάο, κρέμες, σοκολάτα. Αν είναι και μέσα έτσι θα μιλάμε για συγκλονιστικό πούρο. Τα κρύα αρώματα του είναι τόσο ωραία που το γεύομαι αρκετή ώρα πριν το ανάψω. Δε θέλω να απογοητευτώ πάλι από λιμιτάδα :)
Το ανάβω χαλώντας μισό αναπτήρα. Τα ωραία κρύα αρώματα χάνονται. Πιπέρι ξύλο και χώμα. Με ζώνουν τα φίδια. Αυτό κρατάει ευτυχώς μόνο για 5 λεπτά αφού μετά το πούρο αρχίζει να γλυκαίνει. Σοκολάτα γάλακτος, αλλά μαζί με πιπέρι έντονο και διάφορα άλλα μπαχαρικά. Βάζω ένα ρούμι.
Το πούρο έχει μια ενδιαφέρουσα καυτερή σοκολάτα γάλακτος :shock: η οποία γίνεται πιο έντονη κατά διαστήματα. Γενικά το πούρο κινείται μεταξύ σοκολάτας, μπαχαρικών και κακάο. Καθόλου κακό, μου αρέσει. Η καύση του χρειάζεται συνεχώς διόρθωση.
Βγάζει μετά τη μέση και βανίλια, μαύρη σοκολάτα και κρέμα. Προς το τέλος επιστρέφουν πάλι τα μπαχαρικά έντονα.
Δεν είναι κακό πούρο, θα το χαρακτήριζα καλό σε γενικές γραμμές, αλλά μέχρι εκεί
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 4):
Τάκηςalexandrosnikos docSvensk
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cohiba”