Cohiba Siglo VI

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Cohiba Siglo VI

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Cañonazo 150 x 52
vslb 25, vslb 10, c/p 5 x3 a/t
2002 release

όπως και να το κάνουμε είναι ένα τοτέμ, μια παντιέρα αυτό το πούρο
από τα πρώτα χοντρά parejos που λανσάρανε οι κουβανοί με 52 ring
πριν πλακώσουνε τα τελευταία χρόνια τα σαγόνια του καρχαρία no. 53-58

δεν το ‘χω κρύψει ποτέ πως είναι από τα αγαπημένα μου κουβανέζικα
με τα πάνω του και τα κάτω του φυσικά, με τα πρώτα όμως να υπερτερούν κατά πολύ
έχει διαχρονικά αυτό που λέμε «σταθερά αμαρτωλή ποιότητα»
και πραγματικές εκλάμψεις μεγαλείου όταν είναι σε φόρμα

απόψε φουμάρω ένα από 10άρα LTB MAY 12 συνοδεύοντας με mojito

Εικόνα

ανοίγει με βασιλική μεγαλοπρέπεια
έχοντας λίγο τσαμπουκά στην αρχή με λευκό πιπέρι, μπαχάρια και κέδρο
που γρήγορα εμπλουτίζονται από απαλούς τόνους γρασιδιού, γης και καφέ

και σε λίγο το στόμα πλημμυρίζει από μια κρεμώδη βελούδινη γλυκύτητα
με βανίλια ανακατεμένη με μπισκότο και μέλι
ενώ από κάτω χορεύουν καρύδια, μαλακά δέρματα και κακάο

στη συνέχεια σκάνε απανωτά πυκνές γεύσεις σε κύματα
με το μπουκέτο όσο περνάει η ώρα να ανοίγει και να γίνεται βελούδινο
καφέδες, μπαχάρια, κέδρος, σανός, γη, μια όχι και τόσο συνηθισμένη βοτανική νότα
μαζί με μέλια, δέρματα, λευκό πιπέρι, κρεμώδεις γλύκες, κρέμες της κρέμας
ενώ από κάτω δουλεύουν μυστικές αλχημείες, διαβόλοι, τριβόλοι και καλικάντζαροι
με κάθε puff να είναι και αποκάλυψη

ο ορισμός του «πολύπλοκου» πούρου κύριοι, σχεδόν κάθε φορά που το καπνίζω είναι γιορτή:
«γουστάρω ελεύθερη και πλούσια ζωή και χαιρετώ σας και φιλώ σας, ντιρετέμ λε ντιλέμ»

στην υγειά σας!

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Cohiba Siglo VI

Δημοσίευση από Svensk »

Από κούτα 2010. Ο μήνας δεν φαίνεται.
Ήταν τι 7ο κομμάτι μιας κούτας, που έδωσε καλά έως πολύ καλά πούρα. Με την διαφορά όμως πως είναι το πρώτο κομμάτι που καπνίζω μετά την μετακόμιση (προ 4 μηνών) των 4 εναπομειναντων πούρων εντός της αρχικής τους κούτας και επίσης εντός ψυγείου-καμπινετ. Προηγούμενος τα είχα χύμα σε επιτραπέζιο υγραντήρα που ανοιγόκλεινε συχνά. Επίσης να αναφέρω πως 1-2 φορές τα είχα’’ κοντύνει’’ λόγο μούχλας στα πόδια (ευτυχώς όχι ποδάγρα!).
Εμφάνιση, αρκετά – και δικαιολογημένα- ταλαιπωρημένου πούρου. Ανώμαλη επιφάνεια και λίγα σκισίματα στα πόδια.
Εντελώς άοσμο και μηδενικό predraw. Κάτι όμως….. κάτι μου το ‘λεγε, η μάλλον μου το φώναζε μέσα μου πως πρόκειται για διαμάντι. Τόσο που για χάρη του άνοιξα ένα μπουκάλι σπουδαίο ρούμι (Diplomatico Ambassador).
Το ανάβω! Τίποτα, μόνο καπνός. Σαν ξεθυμασμένη Κόκα κόλα.
Μετά αρχίζει κάτι που νομίζω πως η παρομοίωση που καλύτερα αποτυπώνει αυτό που (μου) συνέβη είναι η εξής: Μια λαϊκή ορχήστρα εγχόρδων αρχίζει να βγάζει χορταρικά και γλυκά λουλουδένια να κεντάει. Δεν παίζει όμως κάποια μελωδία ούτε έχει κάποιο ρυθμό, απλά κρατάει σταθερά ένα ελαφρώς κρεμώδες μινόρε.Ούτε υποψία καψίματος στην γλωσσά. Αντιθέτως βγάζει κάτι πολύ Vintage μου θύμισε λίγο κάποια φανταστικά Trinidad le 2007 (πλέον γέρασαν) πριν καιρό.
Η ορχήστρα δυναμώνει, αλλά πάντα στο ίδιο μοτίβο. Το αισθάνομαι , το νιώθω πως ΚΑΤΙ περιμένουμε! ΚΑΤΙ έρχεται !

Εντωμεταξύ θυμήθηκα-ένιωσα κάτι που με συγκίνησε παιδιά! Μικρός, καλοκαίρι (στην Σουηδία) να είμαι ξαπλωμένος μπρούμυτα (πάνω στο παιχνίδι) στο γεμάτο με λουλούδια καταπράσινο λιβάδι πίσω από το σχολείο μου.

Ε ρε καρντάσια και μπαίνει ένα μπουζούκι. Ένα υπερώριμο πιπεράτο μπουζούκι. Πολύ ακανόνιστο, επίσης χωρίς τέμπο και συνεχώς αλλάζοντας μουσικούς δρόμους (Ματζόρε δεν άγγιξε πάντως), μου δίνει λίγα κουλούρια, ζεστό ψωμί και μου λέει: «Βολέψου με αυτό για λίγο, σε λίγο θα τα ‘’βρω’’ με την ορχήστρα και θα σου φέρω αλλα!…….ψστ….. μην διανοηθείς να αγγίξεις το ρούμι!»
Περιττή η προτροπή του, τον είχα ξεχάσει τον ‘’πρέσβη’’.
Η ορχήστρα ενώ συνεχίζει να δυναμώνει παραμένοντας όμως στο ίδιο χορταρένιο-λουλουδάτο μοτίβο συμπληρώνεται από ένα κοντραμπάσο που κρατούσε μια ευθεία, -παλλόμενη- νότα σοκολάτας γάλακτος.
Εγώ ταξιδεύω…… και το πούρο είναι ακόμη στης αρχές. Ενάμιση δάκτυλο στάχτη. Τη πουράκλα! Τι πουράκλα!
Και τότε….
Τότε μέσα σε 2-3 ρουφηξιές. ΠΑΜ-ΠΑΜ…….ΠΑΜ-ΠΑΜ…..ΠΑΜ
9/8. Ναι Λεβέντικα Ελληνικά Βαριά ασήκωτα και όποιος γουστάρει! Ορχήστρα, μπουζούκι, κοντραμπάσο και επιπλέον κάτι θεϊκά τύμπανα-χωματίλα. Εναλλαγές σχεδόν καθόλου ….τι να τις κάνω εξάλλου… καταριέμαι που είμαι στα μισά του πούρου.
Προς το τέλος η ορχήστρα έδωσε χώρο στα τύμπανα, και έτσι πήγε μέχρι να κάψω τα δάκτυλα μου.

Το 9 από τα 9/8, αυτό το κάτι πάνω και έξω από εμάς. Αυτό που μας κάνει να είμαστε Έλληνες στα καλύτερα μας. Αυτό που μας ισορροπεί πετώντας μας στο κενό. Αν και προσπάθησα δεν μπόρεσα να προσδιορίσω τι ακριβώς ήταν. Ίσως να μην έχει και σημασία.

Χθες έκανα αυτό το πούρο, και σήμερα νοητικά το ξανακάπνισα. Αλήθεια!
These users thanked the author Svensk for the post:
Big-Mak
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cohiba Siglo VI

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

LLN OCT 04 (vSLB 10)

η Αυτού Βασιλική Υψηλότης γεννηθείσα εν πορφύρα το Σωτήριον 2004
λιτανεύεται σήμερον εν χορδαίς και οργάνοις συναξαρισθείσα παρ’ εμοί τω αμαρτωλώ
εκ των πρώτων ευτραφών parejos που λάνσαραν οι κουβανοί με 52 ring
πριν πλακώσουν τα τελευταία έτη οι σιαγόνες του καρχαρία no.53-58

Εικόνα

το pre δεν έχει κάτι ιδιαίτερο πέρα από γρασίδι και τη γνωστή vintage tobacco αίσθηση
με τις πρώτες νότες να βγάζουν στην επιφάνεια μια ιδιαίτερη τάρτα λεμόνι
που μετά από 3-4 puff δίνει απροειδοποίητα τη θέση της σε αλμυρή καραμέλα
ενώ από κάτω αρχίζουν να σιγοβράζουν απροσδιόριστες μυστικές αλχημείες

Εικόνα

οι επόμενες τζούρες είναι απλά μια μυστική συνομωσία
στη σκηνή μπαίνουν μπισκότο, κέδρος, μπαχαροπίπερα, ψημένα καρύδια
με το Canonazo να αρχίσει να δένει μια βελούδινη κρέμα μέλι-βανίλια
εγώ να παραμιλάω κι η γέρικη Λούνα να κρέμεται μεταξύ ουρανού και θάλασσας σαν φέτα πεπονιού

Εικόνα

το Siglo VI απλώνει μπροστά μου μια σωματάρα από δω μέχρι το Τσιρίγο απέναντι
με παλιά φθαρμένα δέρματα, βοτανικά κόλπα, μπαχάρια της Ανατολής, κακάο
και μια παχύρρευστη κρέμα γάλακτος να σταλάζει αστείρευτη γλύκα
η πουράκλα με κρατάει αιχμάλωτο κι εγώ αφήνομαι δεμένος στο κατάρτι

Εικόνα

ένα ποστάλι ολόκληρη φωτεινή πολιτεία περνάει μπροστά μου με ρότα για Καβομαλιά
κι αυτό το Σιγκλέξ με κάνει να θέλω να σταματήσω το χρόνο τούτη τη μαγεμένη βραδιά
κι έχει κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο…



…δι ευχών των Αγίων Πατέρων ημών, Κουμπάνων Μάγων Δεδοξασμένων
ελέησον και σώσον ημάς αμήν

Εικόνα

Υ.Γ.
είχα καπνίσει το πρώτο από την κούτα εκείνη την αξέχαστη βραδιά στο CV τον περασμένο Δεκέμβριο
ενώ οι άλλοι φουντώνατε εν χορώ τις Gran Coronas του Κόμη
οι εντυπώσεις μου ήταν ακριβώς οι ίδιες, απλά η σημερινή βραδιά είχε και φεγγάρι στον εξώστη…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
alexandrossuleygiannisBig-MakSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Cohiba Siglo VI

Δημοσίευση από nikos doc »

Και να'μαι νυχτιάτικα να γυρνάω σε thread των Cohiba.
Φεύ, δεν μου κάθονται ,σχεδόν με τίποτα, αλλά πάντα ψάχνομαι, αυτό είναι το χοΰι μου, αυτό είναι το πούρο άλλωστε.
Έχουμε ,λοιπόν, εδώ ένα gran ματσούκ, πολυφορεμενο για λόγους μόστρας και image, τα ταυτόχρονα αδικημένο στη αξία του ως πούρο, μακριά από τιμές και λοιπά ασχετα με τα καπνα.

Εικόνα

Στο χέρι, εμφανισιακά, στο τασάκι, στο φόντο ,όπως και αν το δεις είναι πανέμορφο. Κατασκευή εξωγήινη, κάπα για φάγωμα , ring χορταστικό. Συνοδεύω, μετά από καλό φαγητό, με γνωστή ποσότητα, Glenfidich 12 σε γενναίες ποσότητες, έτσι για να μην έχει μεταβλητές η εξίσωση.
Το δείγμα είναι από κούτα LLN OCT 04 ,των δέκα τεμαχίων με αρκετή ιστορία πίσω της.
Θα παλέψω να το κρατήσω αυστηρό, θέλω να το κρίνω χωρίς συναίσθημα ,απλά.

Κόβω και βρίσκω λίγο παραπάνω ζόρι από το επιθυμητό, μάλλον έκοψα ρηχά... Δίνω άλλο λίγο με την λεπίδα του xikar, και ως δια μαγείας όλα γιατρεύονται, το τράβηγμα τέλειο, και το κρύο πολλά υποσχόμενο. Μέλι, στάχυ, μπισκότο, βρώμη, άγνωστα τα νερα. Σειρήνες φωνάζουν να βουτήξω, και δίνω ένα σάλτο στα μυστικά των διπλωμάτων του El Laguito.
Οκ, το ουίσκι είναι γλυκό και πιπεράτο, αλλά όλα αυτά τα μέλια είναι από το στικ. Βαρύ μέλι βουνού, και μπισκότο τραγανό ,η αρχή με κερδίζει, μου έχει ξανά συμβεί με Cohiba αλλά μετά με κρεμασαν....για να δούμε....
Μου στεγνώνει τα χείλη, και αυτό που έχει ξανά συμβεί με την μπραντα, αλλά τώρα αφήνει και μια απίθανη κρέμα, σαν κρύα μπουγάτσα που ταγκιαζει λίγο, αλλά είναι γευστική όσο δεν πάει. φουλ σώμα και πινελιές από αρωματικά μπαχάρια.
Κανέλα, σίγουρα βοηθάει και το ουίσκι, γαρύφαλο, κάρδαμο, μοσχοκάρυδο...
Μόλις μου πέρασε από το μυαλό ένα καλό Diplo, και πριν ένας ώριμος άσσος του λάκου.
Κρεμώδες ,κρεμώδες όσο δεν πάει χωρίς να ξεχωρίζει κάτι άλλο αυτήν την ώρα, smooth, απαλό και βαρύ ταυτόχρονα, σίγουρα ο χρόνος έχει κάνει τα μαγικά του, αλλά η πρώτη ύλη είναι από τα πάνω ράφια.
Ο καπνός έρχεται δροσερός, full flavoured, τώρα έχει και λίγο φρούτο, βαρύ, εξωτικό, δεν τολμώ να το βάλω στο χαρτί.
Οκ, ομολογώ το ευχαριστιέμαι πάρα πολύ, σχεδόν νιώθω άσχημα που μου αρέσει αυτό το canonazo μετά από ότι του έχω σούρει.
Ματζουράνα, τσάι ακολουθούν, ένα κουταλάκι μέλι στο αφέψημα, πάλι μπισκοτα.
Ξαφνικά λουλούδια, γιασεμί! Πόσοι έχετε ρουφήξει γιασεμι? Ε τέτοια γλύκα, τέτοια σπιρτάδα, τέτοια φρεσκάδα!
Μάλλον έχετε καταλάβει , πως είμαστε live, και έχουμε ανέβει στο τρένο. Έχω μαζί και ένα Talisman, ευτυχώς το έκανα πέρα.
Τούτο απόψε με έστειλε!
Στο ρετροχάλι αχνοφαίνεται ένας ελληνικός καφές, και ένα λουκούμι από την Πόλη, ανατολίτικο.
Έκθεση ολόκληρη, χείμαρρος οι γεύσεις, εναλλαγές συνεχώς.
Έχει καρφωθεί τώρα στις υπόγλυκες καταστάσεις, γλυκό μεν ,αλλά,.
Φυσικά διορθώσεις , τσιμπήματα, και λοιπά λάμπουν δια της απουσίας τους.
Ίσως για πρώτη φορά να καταλαβαίνω το hype των Cohiba, και ναι αξίζει το ψάξιμο.
Κάπου, στην θεωρία, ίσως να έπρεπε να έχει και λίγο grassy χαρακτήρα, δεν τον βρήκα, τουλάχιστον όπως εγώ τον θεωρώ.
Mille fleurs βρήκα όμως ,και τώρα φουντώνουν, σαν ανθόκηπος μαγιάτικος.
Και κρέμες από κάτω.... τέτοιο δέσιμο ρε φίλε, τι να πω.
Δεν κάνει για πρωινά, ούτε για καφέδες, είναι after dinner, και για σκοτάδια αυτό. Και δεν ζεσταίνεται με τίποτα.
Θαυμαστή κατασκευή, θα ήθελα να είχα μαζί ένα φρέσκο,για μην βγω τρελός. Μου τα έλεγε orismenos...
Είναι πουρακλος, και ας μη μου αρέσει να το παραδέχομαι.
Τρεις πόντους από το δαχτυλίδι έρχονται καφέδες φρεσκοαλεσμενοι, και μπανάνα!!!!!!
Ρε θα τρελαθώ απόψε...από την μια στην άλλη, το flavour wheel τα παράτησε, και εγώ σαν χάνος κοιτάω το τασάκι μου.
Μόλις μία ώρα και δέκα λεπτά μέχρι στιγμής, full throtle ,αλλά ακόμα κρατιέμαι, κάπου θα στραβώσει.
Κακάο, κρέμα ,καφές. Μια μπουκιά από τιραμισού σε πούρο,
Ακούω και μουσικαρες και παλεύω να μην αφεθώ στην καταστροφή του.
Κανονικά θα έγραφα παπαριές τώρα, μαγεμένος από τα καπνά και την αύρα του Siglo VI ,μα εγώ εκεί στρατιώτης, reviewer ,απλός καταγραφέας της πορείας της φωτιάς.
Μια πικρή δόση εσπρέσσο ανεβάζει την λίμπιντο, Back in black λέει ο Jagger. Και λίγα κάσιους, να πιείτε καφέ με φιστίκια , θα σας αλλάξει την οπτική στα πούρα. Είναι γεύση που συναντάμε αλλά δεν την έχουμε καταγράψει.
Έβγαλα την μπάντα, αφού την έχω φέρει όσο πιο πίσω γίνονταν, τελειώνει το βάσανο, αν τα υπόλοιπα είναι έτσι, θα γράψω το βιβλίο του Svensk από την ανάποδη, θα κάψω και CoRo για να γουστάρω.
Λίγα πιπέρια ή μήπως οχι.? Πιο εκλεπτυσμένο είναι αυτό, chilli? Καυτερό κάτι... Έχασα τα λόγια μου.
Και πάλι τιραμισού , παχύ φρέσκο, ιταλικό σαν της piazza romana στην Bologna, είναι βέβαιο ότι ζω ένα El Dorado.
Καποιο βότανο παιζει, δεν βγάζω άκρη τι είναι, λίγη σημασία έχει, το ταξίδι ήταν μακρυ.
Και κρέμες...ο καπνός είναι παχύς, λίγο ζεστός αφού σχεδόν δεν χωράει στα χοντροδαχτυλα μου, ότι έχει μείνει από αυτό το έπος.
Μεγάλη ζημιά φίλοι μου, και μην ακούσω μαλακίες για τιμές, τα όνειρα δεν έχουν τιμή ,ούτε λογική.

Μόλις έζησα το πιο ξεχωριστό El Dorado της καπνικής μου ζωής, το πιο ξενέρωτο, ξεχωριστό, απρόσμενο El Dorado.
Και ήταν Cohiba...

Από Το νησί,

Doc Out.
These users thanked the author nikos doc for the post (total 8):
suleygiannisΤάκηςPetranalexandrosBig-MakAssosJazzmanSvensk
This is our House!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cohiba Siglo VI

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Δευτέρα του Πάσχα, ωραίος καιρός θες κάτι εξαιρετικό για φούμα, δεν κάπνισα και ανήμερα του Πάσχα, θα ανάψω ένα siglo 6 που έχω καιρό να κάνω λέω. Τουμπάτο, αγνώστων στοιχείων με μερικά χρόνια στην κατοχή μου. Με το που άνοιξα το τουμπο κατάλαβα ότι το πούρο θα ήταν εξαιρετικό. Μύριζε μπισκότο το τούμπο! Και από κρύα αρώματα, τι να λέμε, έντονη κρέμα, μπισκότο, σταφίδες και μελάσα.
Με αρχίζει μετά το πυρ με ολοζώντανα μπισκότα, κανέλα, βανίλια και στη συνέχεια μπήκε το ζαχαρούχα γάλα, τα βούτυρα και η ζύμη για τάρτα.
Αρχίζω και ενθουσιάζομαι και πιάνω ένα ρούμι.
Αλλάζει με φιστίκια και κάσιους, βούτυρα αλλά και κακάο. Ο καπνός του μοσχομυρίζει μπισκότο ψημένο.
Μπαίνοντας στο τελευταίο μέρος της παράστασης ανεβαίνουν τα μπαχαρικά, το κακάο και τα φιστίκια σε εντάσεις και έτσι πάει μέχρι το τέλος.
Άλλη μια εξαιρετική παράσταση ενός πούρου που σπάνια κατεβαίνει κάτω από το υπέροχο.
Τι καπνά έβαλαν μέσα οι Κουβανοί πάλι...
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 5):
ΤάκηςAssosSvenskJazzmannikos doc
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Cohiba Siglo VI

Δημοσίευση από Svensk »

Ναυαρχίδα.
Χάνομαι καθε φορά που το καιω. Και καταριέμαι όταν τελειώνει.
These users thanked the author Svensk for the post:
suleygiannis
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Cohiba Siglo VI

Δημοσίευση από Svensk »

Πρέπει να ήταν του 13 η του 14.
Εμφάνιση σούπερ και τέλειο στο χέρι.
Είχα αυτήν την αισθηση: Λες και θα έβγαινα στη σκηνή, ένα πράγμα.
Άνετο τράβηγμα. Ουδέτερο πρε.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Δυστυχώς, το πρωτο μισό ήταν αρκετά βαρετό. Υποτονικές γεύσεις από Χόρτα, τσάι, λευκό πιπέρι, λευκό ψωμί.
Μου θύμισε Trinidad robusto T και siglo 1.

Με αποζημίωσε κάπως όχι όμως ικανοποιητικά το 3/3. Σοκολάτα γάλακτος, πολλές κρέμες, αμύγδαλο, βότανα, εσπρέσο.

Ήλπιζα σε περισσότερα.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
gregpap
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 4:25 pm

Re: Cohiba Siglo VI

Δημοσίευση από gregpap »

βλεπω ολα ειναι απο παλια στοκ, ξερουμε ποτε αλλαξε το δακτυλιδι στο νεο που εχουν τα φρεσκα ?
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cohiba Siglo VI

Δημοσίευση από Τάκης »

το νέο δαχτυλίδι άρχισε να εμφανίζεται στην υπόλοιπη regular παραγωγή από τα μέσα του 2014
(στις Piramides Extra υπήρχε από το 2012 όταν και πρωτοκυκλοφόρησαν)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cohiba Siglo VI

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ανοίγω μία δεκάρα UTL AGO 17 από την οποία δεν έχω καπνίσει ούτε ένα, αν και την έχω 2 χρόνια στην κατοχή μου. Επίσης, δε νομίζω να έχω καπνίσει με το νέο δαχτυλίδι του.
Δεν μπορώ να μην παραδεχτώ πόσο όμορφο είναι το πούρο και η κούτα.
Κρύα αρώματα από μπισκότο και ξηρούς καρπούς. Τράβηγμα τέλειο. Για να δούμε.
Ξεκινάει με φουλ καρύδια για ώρα με μία επίγευση καραμέλας στο παρασκήνιο.
Εικόνα
Μου δίνει την αίσθηση του ανέτοιμου πούρου από την αρχή εν τούτοις, παρά τα 3 χρόνια που έχει στην πλάτη.
Συνεχίζει με καραμέλα, βούτυρο, ζάχαρη άχνη και φιστίκια.
Για αρκετή ώρα κυριαρχούν ξηροί καρποί και μαντζούνια. Το πούρο είναι πολύ ωραίο αν και ανέτοιμο.
Μου έρχονται κάτι υπέροχα ωμά αμύγδαλα τα οποία εναλλάσσονται με ζαχαρωμένους ξηρούς καρπούς.
Τελειώνει με χούφτες ξηρών καρπών.
Εντάξει, σαφώς ανέτοιμο πούρο, φαινόταν ότι έκρυβε πολλές γεύσεις μέσα σου και επιβεβαίωσε ότι τα μεγάλα σε μέγεθος Cohiba θέλουν πάνω από 6-7 χρόνια να μεγαλουργήσουν.
Και πάλι όμως ωραίο ήταν. Επόμενο ραντεβού σε 2 χρόνια.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 7):
Jazzmannikos docJuniorSvenskχεντυ κοντουTournesolSpirosbusa71
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cohiba”