Cohiba Siglo II

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Cohiba Siglo II

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Mareva 129 x 42

ινδιάνος με κόψιμο μαρέβας και τιμή λιμιτάδας
αγορασμένος χύμα, 18,70 ευρώ (με το συμπάθιο) ενταύθα
παφ και τάλιρο που λέμε, (το tubo έχει 22,50!)

οι πρώτες ρουφηξιές είναι φουλ στον κέδρο
ώσπου σιγά-σιγά σχηματίζεται κι ένας δερμάτινος καμβάς
και πάνω σ’ αυτά τα δύο συστατικά
προσπαθούν να στεριώσουν μερικά μπαχάρια, καφές και λίγα καρύδια
μαζί με την κλασίκ αίσθηση του φρέσκου χορταριού

κρέμες δεν έχει το πιάτο, ούτε παντεσπάνια
ούτε μια κέντα δεν κάνει, μένοντας στα μικρά ζευγάρια
για την γκουρμέ τιμή του, φτωχό το βρίσκω
ξεπετοκατάσταση ή ο ορισμός του ανικανοποίητου

έχω καπνίσει και από καλά έως εξαιρετικά βέβαια, αλλά αυτό δεν...
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Cohiba Siglo II

Δημοσίευση από nikos doc »

Το λοιποοοοον.....
Τι έχουμε εδώ? Μια petit corona με, θεωρητικά, βαρύ όνομα που δημιουργεί μεγάλες προσδοκίες.
Μέχρι στιγμής, στα χρόνια που καπνίζω, έχει καταφέρει να με κρατήσει αδιάφορο και ξένο, κρατώντας με μακριά της. Σχεδόν ποτέ δεν έχω πάρει ικανοποίηση από τις φουμες της, τέτοια που να με αναγκάσουν να κυνηγήσω την αγορά μιας κούτας.

Έκανα την γύρα μου στο κέντρο, με ιδανική παρέα, και προς μεγάλης μου έκπληξης βρήκα μια κούτα OPS AGO 15. Θεωρητικά και με βάση τις εμπειριες μου , όλα τα Cohiba θέλουν χρόνια για να δείξουν κάτι καλό. Φτάνουν άραγε τα πέντε για γίνει η αγουρίδα μέλι? 8-)

Ομολογώ πως η κατασκευή είναι υποδειγματική, εμφανισιακά αλλά και κατασκευαστικά όπως αποδεικνύει ένα υπέροχο τράβηγμα που με βρίσκει μετά το κόψιμο.
Κρύο γεμάτο μέλι, γρασίδι, κρέμα και υποψίες πιπεριών.
Κληρώνω αλκοόλ για παρέα, αν και νωρίς το απόγευμα. Highland βορεινό 43% δεκαπεντάρι, γεμάτο μέλι, φρούτο, λίγη κανέλα....

Πρώτες τζούρες ήρεμες, ισορροπημένες. Γρασίδι, κρέμα, γλυκιά πάπρικα κάθονται στην παλέτα μου. Smooth, medium, πολύ ευχάριστη αίσθηση.
Αλλάζει το προφίλ στα 4 εκατοστά. Κακάο, φιστίκι, ξανά πάπρικα καψαλισμένη. Μένει η φλόραλ αίσθηση, πάει παρά πολύ με το ουίσκι!
Ανεβαίνει λίγο και το σώμα, κάπου ακούγεται λίγο δέρμα, κεχριμπάρι. Έχει ίντριγκα μέχρι στιγμής, πάει καλά το Siglo II.
Στο μέσο γλυκίζει αρκετά, μέλι σίγουρα, ξερό μπισκότο, από αυτά που κερνάνε στα καφέ με τον εσπρέσο.
Να και καφέδες, να και αμύγδαλα, να και γλυκό τριαντάφυλλο.
Μάλλον τα χρόνια παίζουν τον ρόλο τους ;)

Συγχωρδίες γλυκού κέδρου, βανίλια,χαρούπι(!) κάνουν ένα πεντανόστιμο πακέτο την ώρα που παλεύω να βγάλω την ευμεγέθη μπάντα με όλα τα κόλπα της γνησιότητας...
Τριμμένα πιπεριά νοστιμίζουνε την κρεμούλα, μελένια μπισκότα βρώμης έρχονται στο νου, ελληνικός ελαφρύς γλυκός...
Time flies when you are having fun....
Στο τελείωμα ξετυλίχτηκε λίγο, αλλά φταίω εγώ και ο μάγκας που έβαλε logo στην μπάντα... :lol:
Η παράσταση κλείνει με τριμα τζίντζερ, καφεδάκια και μπολ γεμάτα ξηροκάρπια...

Σε ούτε 48´ το μικρό Cohiba έκανε παπάδες.

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 2):
SvenskVr Andreas
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cohiba”