Cohiba Maduro 5 Genios

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Cohiba Maduro 5 Genios

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Genios 140 x 52

black lacquered bn 10, black lacquered bn 25
maduro wrapper aged 5 years, binder & filler aged 3 years
released 2007

maderia 5 λοιπόν...

θυμάμαι ακόμα τη φασαρία και τη χλαπαταγή που συνόδεψε την κυκλοφορία τους
λες κι ήρθε η συντέλεια του κόσμου στον κουβανέζικο κάμπο, με πολλούς να μιλάνε για καινά δαιμόνια

πλην όμως άνθραξ ο θησαυρός, αφού σαν πούρα δεν κατάφεραν να πείσουν ποτέ
άσε που και το μαδούρο δεν ήταν και τόσο ...μαδούρο, έχω δει κουβανέζικα με 3-4 τόνους πιο σκοτεινό wrapper
όσο για το aged των καπνών τους (5 το wrapper-3 τα binder και filler), ποιος πιστεύει τους κουβανούς σ' αυτά που λένε

ωστόσο οι περισσότεροι έχουμε καπνίσει και κάποια καλά, που δεν αρκούν όμως για να αλλάξουν τις ισορροπίες
αφού με την εδώ και τόσα χρόνια μετρίως μέτρια μετριότητα τους καταχωρήθηκαν ως φρου-φρου πατατολογίες

προσωπικά και για ευκολία, τα έχω κατατάξει σε δύο μεγάλες κατηγορίες:

a) usual και b) unusual

- τα πρώτα, που είναι και η συντριπτική πλειοψηφία (> 95%), γευστικά έχουν ένα μονότονο flat από κακάο, κέδρο, πιπέρι
- στα δεύτερα, (σπάνια σαν μαύρα τριαντάφυλλα), μπορείς να βρεις από σοκολάτα, μέλι, καραμέλα, εσπρέσο και αμύγδαλα
μέχρι και cohiba grass, κανέλα και βανίλια, ακόμη και steak στα κάρβουνα

αφού επιτέλους ξεμπέρδεψα με τις κούτες του ’07 που είχα, είπα μετά από καιρό να καπνίσω το πιο ενδιαφέρον της σειράς
από μια νεότερη παρτίδα (δεκάρα MLO MAR 10), να δω τι παίζει ρε παιδί μου…

λοιπόν, με βάση την πιο πάνω κλίμακα αβλεπί θα το κατέτασσα ως «b» (ναι, έπεσα σε «καλό» ρε γμτ!)
σ’ ένα από τους σπάνιους Μονόκερους, ζουμερό, αρωματικό, σκοτεινό real maduro, με όλα τα ατού της περίπτωσης “b”
με λίγα λόγια έξοχο!

αυτό βέβαια δεν θα με κάνει να αναθαρρήσω και να αναθεωρήσω όπως έκανα στις αρχές όταν έπεφτα σε κάποιο καλό
και μετά έπρεπε να περιμένω τη β’ Παρουσία για να συναντήσω πάλι κάτι εφάμιλλο
το συγκεκριμένο πάντως παίρνει πολύ καλό βαθμό έχοντας κάτι ιδιαίτερα ξεχωριστό για κουβανέζικο
πράγμα που φαντάζομαι είχαν στο μυαλό τους οι κουβανοί όταν έφτιαξαν τη σειρά
τώρα γιατί δεν τους βγήκε είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

νομίζω πως θα είχε ενδιαφέρον να καπνίζαμε ένα Lancero, ένα Esplendido, ένα Siglo VI μ' αυτό το unusual πανωφόρι
να δούμε ρε δικέ μου τι και πόσο θα άλλαζε σ' αυτό που ξέρουμε….
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cohiba Maduro 5 Genios

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

RUM DIC 18
Πανέμορφο εμφανισιακά με το σκουρόχρωμο και αψεγάδιαστο ραπερ του. Η μυρωδιά του με παραπέμπει σε νον και γενικά το φοβάμαι λίγο ότι θα μου θυμίζει νον.
Το κόβω. Τέλειο τράβηγμα. Το πρε είναι ασθενές με γεύσεις μπισκότα και κρέμα.
Ήρθε η ώρα να το ανάψω. Περίεργες οι πρώτες τζούρες με κρέμα κακάο, ξύλο και πολύ πιπέρι. Γρήγορα όμως βρίσκει ισορροπία με μία πολύ ωραία γλυκοπικάντικη σοκολάτα γάλακτος με τσιλι.
Και η συνέχεια εξίσου καλή: κακάο, δέρμα, μαύρη και λευκή σοκολάτα, τσίλι. Ωραίο και πολύπλοκο.
Είμαι στη μέση και μου πετάει σοκολάτα γάλακτος με φράουλα όπου αρχίζω να μονολογώ! Ταιριάζει με την ελαφριά καπνίλα ενός port charlotte που το συνοδεύω.
Εικόνα
Στο τελευταίο τρίτο έρχεται πάλι το κακάο συνοδευόμενο με πολλά μπαχαρικά, κυρίως κάρδαμο και κανέλα.
Ομολογώ ότι μου άρεσε ανέλπιστα πολύ. Δεν το περίμενα τόσο καλό και πολύπλοκο.
Ποτέ μη λες ποτέ με τους Κουβανούς
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 8):
Στάθηςnikos docΤάκηςSvenskJazzmanSpirosbusa71AssosPetran
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Cohiba Maduro 5 Genios

Δημοσίευση από nikos doc »

Ωραιος!!! Αλλά ελαφριά καπνίλα το Port Charlotte??
This is our House!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cohiba Maduro 5 Genios

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εεε μπορεί να γράφει heavily peated αλλά δεν μου φαίνεται τόσο καπνιστό όσο ένα ardbeg ή Laphroaig
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cohiba Maduro 5 Genios

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

OGA MAY 11

...όπου ο νόμος του μαδουρο-Μέρφι επιστρέφει με ένα ακόμα μετρίως μέτριο μαδέρι θίνκο χένιος

τα Cohiba Maduro 5 ήταν ανέκαθεν ακριβή σειρά ακόμα και πριν το καθεστώς των μεγάλων αυξήσεων
η τιμή του Genios όταν ήρθε στην Ελλάδα το 2007-08 ήταν 22,50 €, τη στιγμή που το Siglo VI κόστιζε 23,20 €

μετά τις τελευταίες ανατιμήσεις που ανακοίνωσε η HSA δεν έχει φανεί στα μέρη μας για να δούμε πόσο θα τιμολογηθεί
η τελευταία τιμή του προ αυξήσεων ωστόσο πρόλαβε να σκαρφαλώσει στα 41,50 €
σύμφωνα με τους νέους καταλόγους που ισχύουν από το καλοκαίρι, τόσο σε Γερμανία όσο και Ισπανία κοστίζει 86 €
οπότε όταν έλθει Ελλάδα υπολογίστε τριψήφιο νούμερο

καπνίζω ένα εντεκάχρονο με το παλιό δαχτυλίδι που ξεκινάει σε σκούρο τέμπο
με μαύρη σοκολάτα, γλυκόριζα, σταφίδες, δέρμα, γη, και πιπέρια, θυμίζοντας non
στην παλέτα του υπάρχουν ακόμα αλατισμένο φιστίκι, μεταλλικές νότες, πικροί κόκκοι καφέ, ψητό κρέας και μόκα

μπορεί να ακούγονται πολλά hermano αλλά δεν είναι, με τις γεύσεις να μην έχουν την κουβανέζικη διαύγεια και βάθος
αλλά εκείνο το χοντροκομμένο «περίπου» των εκτός Κούβας καπνών

αν ήταν non πάντως, θα ήταν καλό…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Epicure VSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Cohiba Maduro 5 Genios

Δημοσίευση από alexandros »

αυτο το ρουμι παντως ειναι καλο
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cohiba”