Bolivar Soberanos LE 2018

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

χθεσινοβραδινή απογοήτευση...

μόκα, κακάο, πικρή σοκολάτα
κακάο, πικρή σοκολάτα, μόκα
πικρή σοκολάτα, μόκα, κακάο

μπούχτισα... κι όχι τίποτ' άλλο, αλλά χάλασε τον επίλογο μιας σούπερ μέρας
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από Haris »

Εικόνα
Πρώτη φορα γράφω για αυτον τον πουρακλο αν και το εχω τιμήσει αρκετά!!! Και ο λόγος που τα εχω αγαπήσει τα συγκεκριμένα ειναι η σταθερά ίδια ποιότητα στο κουτάκι μου :)
Κυριακή του Πάσχα και στο μεσημέριανο και αφού φάγαμε πολλα και διάφορα, εκανα την απαραίτητη γαργάρα με Ζιβανια 8-)

Το πηρα στα χερια μου και το μυριζα αρκετά... Σοκολάτα!!! Κόβω χωρίς πολλά πολλά και ξανα στο κρυο σοκολάτα και ξηροί καρποί. Οκ, καλα είμαστε!!!
Αναβω και... Μοσχοβολαει ο τοπος! Κακαο, σοκολάτα, νοτες κανέλας. Εβγαλε αμύγδαλα και βανίλια! Μυρωδιες λίγες απαλες απο κεδρο και ξανα γλυκιές εναλλαγές. Καποια στιγμή πέταξε και λίγο δέρμα!!!

Μια ωρα και 15 λεπτά απόλαυσης!!!
These users thanked the author Haris for the post (total 2):
suleygiannisAssos
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από nikos doc »

Soberanos test no5!

Πρώτη φορά χωρίς malt, αλλα με μεζέδες μεσημεριανούς έξτρα βαρείς και συνοδεία Alpha Weiss.

Εύκολα το καλύτερο Soberanos που εχω κάψει. Με το καλημερα. Απο την ίδια κουτα με αλλα δυο. Καμία σχέση.
Γη , καβουρδισμένο φουντούκια, πιπερακια, Κάσιους , μια δόση ρίγανης. Πέντε τζουρες και ήμουν σίγουρος πως θα περασω καλα.
1/3 έφυγε κυρίως γήινα, με δόσεις πιπεριών. Βουτια και ολα αλλάζουν. Το άφησα να ηρεμήσει λόγο και έδωσε βάθος. Εκείνο το γλυκό καπνιστό μπέικον ήρθε πάλι, πιο μπόλικο μαζι με λάδια και βουτηρα. Θρούμπι και ελιά μαζι. Gourmet , ζωντανό πουρο, γεμάτο γεύσεις, του παει η μπύρα για ξέπλυμα , ειναι και λιγο γλυκιά...
Καμία γωνία, κανένα θέμα με το κάψιμο, σαν να ήξερε πως μου ειχε τελειώσει το αέριο.
2/3 και περναει στο επιδόρπιο. Μόκα και αμύγδαλο ξαφνικά. Λιγο πιο ραφιναρισμενο τωρα. Και απο πισω μυρωδιές βρεγμένου χώματος. Τσίμπησε και η Κατερίνα μου πέντε τζουρες , την ενθουσίασε η γεύση του.
Δεύτερη μπύρα , πολλοστή στροφή για το Bolivar.
Άλλη ρότα πάλι με κλασικό γαλλικό καφε ,σκέτο ίσως με ενα άρωμα φουντουκι απο πριν. Κάποιες νότες εσπεριδοειδών και κανέλα.
Κάψιμο κλπ οσκαρικό!!

Εντάξει , επιτέλους Bolívar LE στα καλύτερα της.
Μακαρι να μην ηταν τυχαίο και να μεγαλώσουν ολα έτσι!


Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 9):
FairlightSpirosbusa71suleygiannisΣτάθηςΤάκηςχεντυ κοντουPetranharmonicaAssos
This is our House!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από suleygiannis »

Μακάρι να πάνε έτσι φίλε μου αλλά εγώ είχα την ανάποδη εμπειρία. Το δεύτερο της κούτας ήταν σα να κάπνιζα νον... Απογοητευτικό. Θα δείξει στο μέλλον.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
Τάκηςχεντυ κοντου
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Πιάνοντας στα χέρια μου μια λιμιταδα πάντα έχω απαιτησεις (οπως όλοι μας πιστεύω) και περιμένω πολλά πράγματα
Το συγκεκριμένο (TEO JUL18) πέρασε και δεν ακούμπησε
Ανά διαστήματα είχε κάποια ωραία ξεσπάσματα προσπαθοντας να με κάνει να το δω με αλλο μάτι αλλα μέχρι εκεί, τίποτα παραπάνω
Είχε και προβλήματα με την καύση του, ειδικά μετά τη μέση χρειάστηκε 3-4 διορθώσεις
Είχα καπνίσει άλλο ένα μόλις είχα πάρει την κούτα, το οποίο ήταν μέτριο και είχε και αυτό προβλήματα με την καύση του. Αυτο ηταν ακόμα χειρότερο
Ίσως η χειρότερη λιμιταδα που έχω καπνίσει μέχρι τώρα
Κρίμα
Η κούτα θα ξεχαστεί στον πάτο του υγραντηρα για αρκετά χρόνια

Εικόνα


Εικόνα
These users thanked the author konstadinos23 for the post (total 3):
ΤάκηςsuleygiannisMixalis81
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Κωνσταντίνε έχω ακριβώς το ίδιο κωδικό αλλά δεν έχω κάψει κανένα ακόμα... :roll:
Κρίμα που δε σου έκατσε γιατί γενικά άρεσε...

Προσωπικα, δύο σκόρπια νεουδια που κάπνισα όταν πρωτοηρθε Ελλάδα ήσαν αστροπλοια...Τι να πεις
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από suleygiannis »

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα Κωνσταντίνε. Έχω κάψει κι εγώ ένα με αυτόν τον κωδικό και ήταν μέτριο προς καλό. Επίσης έχω κάψει μισή κούτα με κωδικό LGR JUL 18 και πολύ καλό ήταν μόνο το πρώτο. Αυτές οι απογοητεύσεις με έκαναν να το ξεχάσω κι εγώ για χρόνια. ίσως οι Κουβανοί να έφτιαξαν ένα μπλεντ που να ήταν καλό μόνο φρέσκο τι να πω... θα δούμε σε μερικά χρόνια πως θα είναι.. δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα μακάρι να πέσω έξω...
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

me too, έχω ένα στικ δικό μου κι ένα του Στάθη από τις πρώτες παρτίδες, κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και θα σας πω
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από suleygiannis »

Κι αυτοί οι δύο κωδικοί που έχω καπνίσει, είναι από τις πρώτες παρτίδες... Τι να πω, πλήρης απογοήτευση σε αντίθεση με τις άλλες λιμιτάδες της μάρκας οι οποίες με το χρόνο έγιναν καλύτερες
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

εννοώ τις "γερμανικές", με τις οποίες παρανοήσαμε στην αρχή
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Bolivar”